Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest wtorek, 16 kwi 2024, 19:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 17:59 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
adam napisał(a):
Działa, jest prawie fajnie.

No to zdecydowanie super, że wreszcie udało się coś uzyskać! :ok:

Cytuj:
DVD z kolei Automatycznie (przy podanej zawyżonej wartości) przestawia na najwyższe PIO (po SIL-u nie spodziewałem się tego)

A to faktycznie dziwne. Może Uboot czegoś nie rozpoznaje / DVD się nieodpowiednio przedstawia...

Cytuj:
Martwi mnie coś innego - wygląda na to że w slocie PCI tym pod AGP nie może być żadna karta.

Właśnie udało mi się znaleźć potwierdzenie: AGP i PCI66 współdzielą to samo IRQ i są podłączone do tej samej szyny. Nie można używać ich jednocześnie.

Cytuj:
Pytanie 1 - czy degradując się z SIL-a na integrę stracę stabilność? Przyznam że kombinowałem w ten sposób - jedno urządzenie jak będzie zintegrowane to nie będzie bruździć tym na PCI. Czy słusznie rozumuję?

Jak najbardziej możesz korzystać z JEDNEJ integry. Biorąc pod uwagę wyższość SIL680 nad VIA - niech HD pozostanie na karcie (czyli SIL) i skorzystać ze zintegrowanej sieciówki.
A jakie masz konkretnie karty, jakie byś chciał zainstalować w slotach PCI? Trochę się pogubiłem, ale wydaje mi się, że powinieneś się zmieścić?
sieciówka - zintegrowana
SIL680 - PCI1
USB 2.0 - PCI2
???? - PCI3
Coś jeszcze planujesz dorzucić?

Cytuj:
Pytanie 2 - dlaczego to cholerstwo (PCI 66) nie chce zadziałać? Karta z USB jest uniwersalna.

No to na to mamy odpowiedź powyżej....


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: środa, 29 sty 2014, 22:07 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
@Lokaty
Mierzyłem napięcia, mam 12.42, 5.16 i 3.40. Są niewielkie różnice np. na wtyczce SATA 3.40 a na głównej wtyczce wpiętej w płytę 3.38 ale myślę że troszkę to zawyżone jest, to nie jest miernik z wysokiej półki. Dołączona sonda do temperatury to podobnie - pokazało 5 stopni więcej jak mam w pokoju.
Teraz wyszedł problem inny, którego najmniej się spodziewałem - od przepinania głośników siadł jack, a kabelek od zestawu głośników nieodpinany. Głośniki teraz wyrzucić przez jacka trochę szkoda.

@Radov
Cytuj:
A jakie masz konkretnie karty, jakie byś chciał zainstalować w slotach PCI? Trochę się pogubiłem, ale wydaje mi się, że powinieneś się zmieścić?
sieciówka - zintegrowana
SIL680 - PCI1
USB 2.0 - PCI2
???? - PCI3
Coś jeszcze planujesz dorzucić?

Jeszcze jest SB Live, bo nie było dźwiękówki na płycie. Biorąc pod uwagę ze albo AGP albo PCI 66 praktycznie nie mam wolnego slotu.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 30 sty 2014, 09:08 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Cytuj:
Biorąc pod uwagę ze albo AGP albo PCI 66 praktycznie nie mam wolnego slotu.

Wyjaśniłem na forum amigans.net jedną kwestię dotyczącą RadeonówHD - niestety na niekorzyść dla A1 XE. Wcześniej myślałem, że bez problemów można zainstalować RadeonaHD w slocie PCI66 w A1 bez 'DMA fix' - okazuje się, że wszystkie dotychczasowe materiały mówiły o PCI33. PCI66 jest już zainstalowany 'na mostku' i dla obecnego u-boota jest problemem zauważyć układ za jeszcze jednym (PCI do PCIe)... To ten sam problem jaki ma Pegasos II...

Wykopię ten wątek, może uda się namówić ludzi na jakieś bounty, bo moim zdaniem warto tchnąć w A1 XE drugie życie...

--------------------------------------

Jeszcze odnośnie stabilności - w wątku na forum Hyperionu doczytałem o istotnej kwestii bateryjki CMOS. Nie pamiętam, czy rozważaliśmy tę kwestię przy okazji poprzednich walkach z twoim sprzętem. Otóż:
okazuje się, że A1 XE jest bardzo czuła na poziom napięcia bateryjki i spadek poniżej 3.2V może powodować problemy z uruchomieniem oraz zwiechy systemu.... Spróbuj załatwić sobie bateryjkę naprawdę wysokiej klasy, nie leżakowane przez rok na półce sprzedawcy....


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 31 sty 2014, 20:11 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Czyli PCI66 nie może służyć do grafiki. To słabo :(
Jakbyś mógł wykopać ten wątek byłoby fajnie. Przeglądałem płytę w poszukiwaniu spuchniętych kondensatorów i plam - jest jak nówka, mógł by sobie jeszcze sprzęt pożyć. Nie był tak eksploatowany jak pecet ;) , rocznikowo z grzybem nie ma co porównywać.
Co do baterii - nie pomyślałem o tym, wtedy dałem Panasonica (wcześniej był Maxell) ale nic to nie dało. Z tym że piszesz o 3.2 V a one są 3 V - nie rozumiem tego (chyba że to uproszczenie w oznaczeniu dla handlu).

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 09:03 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
adam napisał(a):
Czyli PCI66 nie może służyć do grafiki. To słabo :(

Może służyć, ale tylko do starszych kart PCI.
Bez zmian w ubocie nie zostaną wykryte nowe karty, zainstalowane przez mostek PCI-PCIe, ani nowe karty PCI RadeonHD, które mostek mają wbudowany.

Cytuj:
Z tym że piszesz o 3.2 V a one są 3 V - nie rozumiem tego (chyba że to uproszczenie w oznaczeniu dla handlu).

Pisałem z pamięci i wyraziłem się nie precyzyjnie: nominalnie te baterie powinny mieć 3V, ale 'nówki sztuki' charakteryzują się napięciem nawet i 3.2.
Problem ponoć zaczynają się, gdy bateryjka spadnie poniżej 3V....


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 12:04 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Wczoraj troszkę pokatowałem komputerek. Jest stabilnie, ale grimuje mi po przekroczeniu 500 MB pamięci RAM. Kapnąłem się przy OWB i przy ściąganiu QT do RAM-dysku.
Właśnie, wczoraj chciałem zainstalować SMTube Player, i po instalacji QT i SDK grimuje mi przy starcie Timberwolf. Wiadomo coś kiedy wyjdzie Update 7?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 12:50 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
A masz teraz 1ną, czy dwie kostki pamięci RAM?

1) Jak dwie - przetestuj działanie na 1nej.
2) Jeśli masz jedną (także jeśli teraz właśnie jedną z dwóch wyjmiesz) - upewnij się, że masz w Uboot ustawiony RAM limit na 512MB RAM. Mam nadzieję, że dla XE jest takie ustawienie - dla Sam440ep flex jest.

W obu przypadkach zrób test: wgraj duży plik (ponad 500MB, np film) do RAM dysku:
- Jak zwichnie na 1 kości po przekroczeniu 512MB RAM - to znaczy, że coś jest nie tak z konfiguracją partycji SWAP
- Jak zwichnie na 2 kościach to przetestuj każdą z osobna. Jeśli osobno będą działać dobrze, to niestety podejrzewałbym, że gryzą się ze sobą (najbardziej prawdopodobne, jeśli to są 2 kości różnych producentów - A1 jest podobno wybredna.... Sprawdź, czy mają taką samą specyfikacją timingów - CL itd.)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 12:56 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Kości na pewno się nie gryzą bo są z tego samego serwera gdzie pracowały w parze bez problemów (ten sam producent, a nawet seria).
Jest to ustawianie ograniczenia, ogólnie jest więcej opcji jak w SAM. Próbowałem do tej pory z włączonym i bez ograniczeniem 2048.
Partycję SWAP mam założoną (typ SWAP, blok 4096, 2 GB) ale wyłączoną z botowania bo AmigaOS nie widzi więcej jak 2 GB a tyle mam.
Nie wiem czy dziś dam radę to sprawdzić, ale innego wyjścia nie ma.
Mam jeszcze pytanie - co to są "wstęgi boczne" w AGP? Coś daje włączenie/wyłączenie?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 13:52 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Cytuj:
Kości na pewno się nie gryzą bo są z tego samego serwera gdzie pracowały w parze bez problemów

Domyślam się, że nie brałbyś ich gdyby były felerne ;) Sprawdź jednak sprawność obsługi w A1 XE bo niestety może być daleka od podpowiadanej przez intuicję. A1 jest niestety kapryśna w tym względzie. Możesz mieć niby te same pamięci, z tymi samymi oznaczeniami, ale na różnych kościach i już pojawia się niewiadoma....

Cytuj:
Partycję SWAP mam założoną (typ SWAP, blok 4096, 2 GB) ale wyłączoną z botowania bo AmigaOS nie widzi więcej jak 2 GB a tyle mam

Z tego co pamiętam to partycja SWAP domyślnie powinna być wyłączona z bootowania (chyba, że masz na myśli auto-mount?), więc dla AmigaOS jest jak najbardziej aktywna i w jakiś sposób może być uwzględniana. Zmień nazwę tej partycji (unikałbym kasowania i odtwarzania....) na jakąś inną i zobacz czy wpłynie to na możliwość przekroczenia limitu 512MB RAM.

Możesz sprawdzić takiej warianty:
1) 2 kości, limit 2048, ze zmienioną nazwą SWAP na inną
2) 1 kość, limit 1024, ze zmienioną nazwą SWAP na inną
3) 1 kość, limit 512, z aktywnym SWAPem - po zapełnieniu RAMu powinno być widoczne spowolnienie kopiowania, ale bez błędów...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 3 lut 2014, 14:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Generalnie to ja bym tę partycję Swap zlikwidował. Hyperion nie zaleca tworzenia Swap w przypadku obsadzenia komputera 2GB pamięci fizycznej RAM, bo i po co.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 4 lut 2014, 09:25 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
adam napisał(a):
Mam jeszcze pytanie - co to są "wstęgi boczne" w AGP? Coś daje włączenie/wyłączenie?


AGP SideBand - uaktywnia dodatkową, 8bitową szynę, przez którą przekazywane są komunikaty i polecenia do karty. Oznacza to wzrost wydajności, gdyż komunikacja z kartą jest podtrzymywana, nawet kiedy właściwa szyna jest aktualnie zajęta transferem danych. Jeśli nie ma problemów z grafiką, to powinno zostać włączone...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 9 lut 2014, 18:13 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Czy partycja SWAP jest wykorzystywana automatycznie jesli jest zaznaczone montowanie przy starcie? Przyznam ze wygląda to tak jakby system jej nie widział.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO