Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 13:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 13:10 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
karta sieciowa

Na liście kompatybilnego sprzętu execa znalazłem:
3COM - na układzie 3C905B, 3C920C (eth3com.device)
na układach rtl8029, rtl8139, rtl8169
Ariadne I i II
cnet.device (działa w trybie emulacji 68k, poprawki CardPatch i CardReset są już w Kickstarcie)

Z tym że karty są w dużej ilości wariantów (czego ta lista nie obejmuje). Oprócz tego sprzedawcy na Allegro opisują te karty "jak chcą".
W efekcie mam 3C905B która nie jest obsługiwana.

Jakie karty sieciowe macie u siebie? Co polecacie?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 14:12 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
karta sieciowa

Na liście kompatybilnego sprzętu execa znalazłem:
3COM - na układzie 3C905B, 3C920C (eth3com.device)
na układach rtl8029, rtl8139, rtl8169
Ariadne I i II
cnet.device (działa w trybie emulacji 68k, poprawki CardPatch i CardReset są już w Kickstarcie)

Z tym że karty są w dużej ilości wariantów (czego ta lista nie obejmuje). Oprócz tego sprzedawcy na Allegro opisują te karty "jak chcą".
W efekcie mam 3C905B która nie jest obsługiwana.

Jakie karty sieciowe macie u siebie? Co polecacie?


Ja w A1XE zawsze używałem tej wbudowanej, ona chyba właśnie była na 3Com o ile mnie pamięć nie myli. Co do kart zewnętrznych to polecam RTL8139. Zdecydowanie najpewniejszy model, też występuje w różnych odmianach np. z końcówką D czy C, ale jeszcze nie słyszałem o takiej która by nie zadziałała. Betetesterzy A1 X1000 przetestowali chyba ponad 30 róznych modeli i zawsze wszystko było OK. Dla porównania RTL8169 w dwóch przypadkach nie zadziałał (na kilkanaście przetestowanych modeli), można więc mieć pecha i nadziać się na jakiś kapryśny model, co zdaje przydarzyło się kiedyś Amigafanowi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 14:50 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Też używam wbudowanej, ale powstało u mnie piekiełko zależności.
Ogólnie było znośnie ale teraz znów mam błędy, praktycznie nie mogę nic zrobić na komputerze sensownego. Dlatego mój blog stanął w miejscu bo może z kilkanaście razy w roku jak włączyłem.
Płyta niefixowana czyli możliwość pracy dysku w trybie PIO4 maksymalnie, z kontrolera w płycie. Miałem kontroler SIL ale wypiąłem go bo miałem błędy przez niego. Przychylam się wiec do tego co kiedyś sugerował mi Radov - że na niefixowanej płycie (fix DMA) wbudowana sieciówka bruździ. To jest jedyna rzecz której jeszcze nie wymieniałem (zniechęcony jestem skrajnie) i mam nadzieję że wreszcie ten koszmarek się zakończy.
Dzięki za konkretną wskazówkę, 15 zł to niewielka cena za nadzieję.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 15:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Masz rację, te RTL są tanie jak barszcz, więc spróbować nie zaszkodzi. Chociaż ja i tak obstawiałbym RAMy. Jeśli kiedyś znajdziesz czas, to podaj dokładne oznaczenie swoich kości.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 15:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Dlatego mój blog stanął w miejscu bo może z kilkanaście razy w roku jak włączyłem.


A co do Wordpressa to faktycznie co raz trudniej uzywać go na Amidze. TimberWolf do niedawna dawal radę, ale ostatnio pojawił się problem z ustawianiem skalowania obrazków. Liczyłem że to nowe OWB, może będzie lepsze od starszych, ale gdzie tam, nadal totalna lipa czyli brak graficznego trybu wysiwyg w edytorze.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 15:57 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Kości mam dobre. Swego czasu kłopotliwą (512 MB która nie chciała pracować na 133 MHz) wymieniłem na parę 2x 1GB. Pochodziły z serwera HP, są marki Infineon; to kości od simpletech, oznaczenie 1GB SYNC 133MHz, CL3.0 ECC REG 64×4, model 90000-20758-006. Nie ma ich w IntuitionBase, dodałem zgłoszenie ale zostało olane.
Kości były testowane, i nie było błędów. Pracowało to dobrze i stabilnie długo, nawet jakiś czas miałem przestawione na 133 Mhz i 933 MHz procesor - zmniejszyłem spowrotem na 800 tylko dlatego żeby potencjalnie nie skrócić żywotności sprzętu.
Na kupno nowego komputera w przeciągu najbliższego roku nie widzę szansy. Stąd eksploatowanie tematu aż do wyczerpania możliwości.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: wtorek, 31 gru 2013, 20:33 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
No cóż nie wykluczałbym padaki sprzętu. Czli zimne luty na złączu Meg Array na płycie głównej lub na płytce procesora.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: środa, 15 sty 2014, 00:08 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Przyszła mi ta sieciówka, wziąłem zgodnie z zaleceniem RTL 8139 C. Działa, jest w porządku.
Postawiłem system od zera (szybki format i zmiana z FFS/7 na SFS/02). Programy działają trochę szybciej.
I tu się zaczyna ;)
Poprzednio zajętość pamięci systemu po starcie komputera rosła wraz z aktualizacjami.
"Pierwsze wersje AOS 4.1 brały u mnie 74MB na start, update 3 i 4 około 130 MB. Obecnie mam update 6 z aktualizacjami i na starcie bierze ok.300 MB."
(Przy okazji newsa o Odyssey w komentarzach wyszło że mam dużą tę zajętość że nie powinno być tyle).
Dziś szedłem po kolei przez Update i zawsze było tak samo (280-300 MB). Jedyne co się zmieniło od poprzedniej instalacji to monitor (praca w większej rozdziałce).
Flushcache teraz nie mam (zresztą to było tylko 8 MB), system jest czysty (nic nie instalowałem jeszcze) więc co tyle żre? Ile u was jest zajętej pamięci po starcie?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: środa, 15 sty 2014, 14:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Mi bierze ponad 300MB i to jest normalne jak masz dużo RAMu, ten kto pisze Ci że to nie jest normalne, zapewne w swojej maszynie ma zainstalowane mało pamięci. Jak byś miał mniej, np. moduł 256MB lub klasyka to oczywiście system też by się odpalił i zeżarłby na starcie dużo niższą liczbę magabajtów. Jednakowoż jeśli AmigaOS 4 widzi że może sobie pozwolić, to sobie pozwala.

Pamiętam że swego czasu po którymś tam update AmigaOS 4.0, przestał mi chodzić Quake III. Małe śledztwo wykazało że winna jest zbyt mała ilość pamięci RAM. Miałem wtedy jedną kostkę 256MB a system na starcie brał chyba ze 150MB. Po zamianie kości z 256MB na 512MB, Quake III ruszył bezproblemowo, ale zauważyłem też że system operacyjny natychmiast wykorzystał zasoby i brał na starcie o kilkadziesiąt, czy nawet 100MB fastu więcej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: środa, 15 sty 2014, 22:33 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Na SamFlex 800 system po starcie zajmuje ok 180MB. Jeśli wyłączę sprzętową kompozycję, to odzyskuję jeszcze jakieś 8MB.

Adam, a przełączyłeś już dysk w tryb DMA po instalacji sieciówki? Jak duże założyłeś bufory?
Moja konfiguracja jest następująca (filesystem/blok/buforów):
Workbench: SFS'00 / 4096 / 1500
SWAP: SWAP / 4096 / 600
Magazyn: JXF'04 / 512 / 1200
Programy: SFS'02 / 4096 / 1200

Tak ogólnie to powinienem był zrobić partycje SFS z blocksize 512 - taka wartość jest zalecana z przycyzn systemowych. Nie widzę jednak jakichś problemów i da się żyć:) Timberwolf też działa ok i się nie wiesza. Jak wyjdzie zbiorczy Update 7 to pobawię się w formatowanie. Na razie nie chcę ryzykować, że mi się wszystko sypnie...

Swoją drogą, coś mi się przypomina, że to SFS'00 jest zalecany na partycję systemową. Kojarzy ktoś może temat/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: środa, 15 sty 2014, 23:45 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Tak, kojarzę teraz. Rzeczywiście był zalecany, no nie mów że od nowa wszystko :|

Mając teraz wszystko na kartach śmiem twierdzić że niefixowana płyta to jest nieszczęście a obłsuga DMA bez fixa to utopia. Ta sztuczka programowa co niby działa to marketing raczej :|

Ale konkrety:
Oczywiście usunąłem w Prefs to połączenie na chipie wbudowanym w płytę (sieciówka), niestety w U-Boocie nie ma takiej opcji (jak w BIOS na PC).
Dysk po przełączeniu w UDMA (dałem nawet 3 zamiast podawanych 5 możliwych do wyciągnięcia) nie startuje. Zgłasza się to:

Obrazek

:mrgreen:

W tym miejscu musiałem wyjść i dopiero teraz jestem w domku, jutro powalczę. Tak wychodzi że Articia S to :obscene-tolietclaw:

Timberwolfa nie będę instalował, AmiCygnixa też. W sumie na razie nic dopóki nie rozwikłam tej zagadki. Trochę rozczarowany jestem.

Ile masz pamięci RAM?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 00:10 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Dobrze rozumiem, masz niezafixowaną AOne?
Na zafixowanej wszystkie dyski jakie miałem i napędy optyczne chodziły ok w trybie UDMA i maksymalnej dla siebie prędkośći czyli 5 dla HDD. Komp działał z zegarem 933MHz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 09:18 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Tak, jak miałem kontroler dysków też miałem tak ustawione. Ale miałem zwieszki przy zapisie i zrezygnowałem z niego przechodząc na kontroler z płyty i ustawiając na "Automatyczny" co zredukowało transfer do PIO 4.
Teoretycznie mam 1 slot PCI wolny, tylko że ze względu na radiator karty graficznej muszę poprzekładać karty, może się to pomieści. Ale nie wiem czy powrót do kontrolera SIL ma sens. Cała "zabawa" miała na celu wyeliminować błędy sprzętowe (koledzy "znają" mój komputer jeszcze z execa).
Jeśli bez fixa musi tak być - zakup nowego kontrolera nic nie zmieni, no ale spróbuje jeszcze dziś na starym. Bo może ten stary SIL jest dobry a zwieszki przy zapisie mają przyczynę inną.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 10:20 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Cytuj:
Mając teraz wszystko na kartach śmiem twierdzić że niefixowana płyta to jest nieszczęście a obłsuga DMA bez fixa to utopia

Tylko jednoczesnego wykorzystania wbudowanej sieciówki i HD. DMA całej reszty działa bezkonfliktowo, a w szczególności: PCI66 (które traci DMA po fixie). Jak już wreszcie dokonfigurujemy Twój sprzęt to będziesz mógł - jak upublicznią sterownik 3D - zainstalować RadeonaHD i mieć sprzęt porównywalny z Sam460ex (szybszy CPU, wolniejszy RAM).

adam napisał(a):
Ile masz pamięci RAM?

1GB Ram.

Cytuj:
Tak wychodzi że Articia S to :obscene-tolietclaw:

Ponoć nie Articia, a mostek południowy VIA, który został zaprojektowany do współpracy z szyną x86 i pod PPC zachowuje się niezgodnie ze specyfikacją.... Nie jest to oczywiście żadne usprawiedliwienie, ale...

Cytuj:
Oczywiście usunąłem w Prefs to połączenie na chipie wbudowanym w płytę (sieciówka), niestety w U-Boocie nie ma takiej opcji (jak w BIOS na PC).

Obawiam się, że w U-boocie również trzeba wykonać jakąś operację. Albo wyłączyć DMA dla sieciówki. Może znajdę jakieś szersze info...

Cytuj:
Jeśli bez fixa musi tak być - zakup nowego kontrolera nic nie zmieni, no ale spróbuje jeszcze dziś na starym. Bo może ten stary SIL jest dobry a zwieszki przy zapisie mają przyczynę inną.

"Fix" rozwiązuje tylko problemy kolizji na kanałach DMA wbudowanego kontrolera dysków i sieciówki. Cokolwiek zainstalowane w slotach PCI korzysta z kanału DMA PCI - zawieszki w tym kontekście nie występują z powodu braku FIXa.

Żeby włożyć SIL'a i go poprawnie skonfigurować powinieneś w ubocie wklepać taką litanię źródło:
Jak rozumiem - wyłączenie wbudowanego IDE:
a1ide_maxbus 0
a1ide_timeout 1 (legal between 1 and 30)
a1ide_conf 0

powinieneś również wyłączyć skanowanie wbudowanego IDE, ale możesz to zrobić tylko z menu uboota. Podobno linia poleceń i systemowy prefs nie daje efektu...

Konfiguracja SIL 0680, jak widzę - bez napędu optycznego:
sii0680ide_maxbus 2
sii0680ide_timeout 30 (default 20)
sii0680ide_conf 1000 ( primary master is hd)
sii0680ide_xfer F000 (primary master is UDMA5, 100 mbs)
sii0680ide_irq I never used.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 11:04 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Jeszcze jedna kwestia: tutaj karta Sil680 nie była widoczna w PCI66. Może przez to wcześniej problem?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO