Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 17:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 14:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
TomK napisał(a):
Dobrze rozumiem, masz niezafixowaną AOne?
Na zafixowanej wszystkie dyski jakie miałem i napędy optyczne chodziły ok w trybie UDMA i maksymalnej dla siebie prędkośći czyli 5 dla HDD. Komp działał z zegarem 933MHz.


Ja na zafixowanej miałem UDMA-4, przy UDMA-5 zdarzyły mi się dwukrotnie jakieś błędy zapisu na największej partycji, więc obniżyłem do czwórki. Mowa oczywiście o wbudowanym kanale, na SILu miałem UDMA-6 i nic się nie działo.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 14:41 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radov napisał(a):
Na SamFlex 800 system po starcie zajmuje ok 180MB. Jeśli wyłączę sprzętową kompozycję, to odzyskuję jeszcze jakieś 8MB.

Adam, a przełączyłeś już dysk w tryb DMA po instalacji sieciówki? Jak duże założyłeś bufory?
Moja konfiguracja jest następująca (filesystem/blok/buforów):
Workbench: SFS'00 / 4096 / 1500
SWAP: SWAP / 4096 / 600
Magazyn: JXF'04 / 512 / 1200
Programy: SFS'02 / 4096 / 1200


A tak na marginesie wielkość przestrzeni dyskowej oraz bufory na partycjach, też przekladają się na zużycie RAMu. Tak więc przyczyn dla ktorych komuś na starcie zjada tyle, a innemu tyle jest sporo.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 15:24 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Mufa napisał(a):
A tak na marginesie wielkość przestrzeni dyskowej oraz bufory na partycjach, też przekladają się na zużycie RAMu. Tak więc przyczyn dla ktorych komuś na starcie zjada tyle, a innemu tyle jest sporo.

O tym właśnie pomyślałem :) Pomyślałem, że może Adam coś zmieniał i np. przez przypadek któremuś buforowi trafiło się dodatkowe 0 ;) Zamiast 1200 np 12000


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 16:12 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Partycje mam tak:
DH0 SWAP - SWAP, wyłączona z bootowania
DH1 SFS\2/4096/1000 - Systemowy
DH2 SFS\2/4096/600 -
DH4 SFS\02/512/600 - Programy
DH5 JXF\04/512/600 - Multimedia

Linia poleceń U-Boota coś nie działało mi to - moźe coś źle robiłem, komunikat "parametr polecenia nieznany", niemniej z poziomu Workbencha wyłączyłem wbudowany kontroler i wbudowane USB, i miałem info o zmianie xfer i tej drugiej zmiennej które podawałeś w poprzednich postach. Tak zrozumiałem że z poziomu Workbencha da się ustawić to, i faktycznie zadziałało, ale...

Założyłem na jednym kanale dysk i DVD i system odpalił ale nie miałem internetu. Zaraz po załadowaniu Workbencha grimowała sieciówka na karcie. Prawdopodobnie przez to że przełożyłem ją do PCI 66. Po zamknięciu błędu nie działały ustawienia internetu więc nie mogłem przestawić na wbudowaną. Grimował tez Ranger. Przekładałem w ten slot inne karty. SIL nie (bo pisałeś że tam nie robi), a z kartą USB czy dźwiękówką wogóle komputer się nie uruchamiał (przy włączeniu zapalała się na sekundę dioda na wiatraczku).
"Zrezygnowałem" z karty USB w celu dalszych testów (zwolniłem PCI 66) ale niestety system już się nie podniósł.
Mam teraz ten obrazek który wczoraj wklejałem, przy czym 2 rzeczy mi nie pasują:
- jest to po załadowaniu kickstartu
- to samo mam bo bootowaniu z CD

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 17:26 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Akurat wychodzę z roboty, więc mam tylko chwilkę.

Moja sugestia: wyjmij wszystko ze slotów, zostaw tylko SIL'a. Odłącz zupełnie (także od zasilania) DVD. Jak masz 2 kości RAM to zostaw tylko 1. Uruchommy najpierw tę konfigurację + sieć i zobaczymy jak działa. Szczególnie pod względem stabilności. Jak uda się coś osiągnąć dorzucimy kolejną kartę itd. Jeśli wariacje zaczną się przy N-tej karcie, niezależnie jaka by to była - to 75% bruździ zasilacz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: czwartek, 16 sty 2014, 18:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Warunki eksperymentu ustawione są tak że zawsze potwierdzą tezę. Powiem ci że ja zasilacz też zmieniałem, Jutro spróbuję, na dziś mam dosyć.
Taka jedna rzecz mi się przypomniała - dawniej często na starym zasilaczu komputer nie zawsze chciał zastartować od razu - znaczy włączał się ale dyski nie startowały. Zazwyczaj pomagało oprzeć się na obudowie. Tak się zastanawiam czy tam nie jest jakiś bzdet sprzętowy który logika nie ogarnia. Dodam że obudowa jest czyste aluminium niemalowane, a po obudowie mam porozrzucane trochę kabelków (obudowa starego typu, nie wszystko jest gdzie popodpinać).
A co do RAM-u - przypomniałem sobie że ja wymieniałem RAM w okolicach "środkowych" update, więc stąd ten przyrost zajętości, na samym początku jak kupiłem to komputer miał 512 MB.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 17 sty 2014, 11:27 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Adam, tu masz fajny tekst o UBoot: link

Nie wiem dlaczego nie poszły Ci polecenia, więc na wszelki wypadek cofnę się do podstaw żeby się okazało, że gdzieś mamy rozsynchronizowaną wiedzę :)

Kwestia podstawowa, polecenia konfigurujace zmienna u-boot musisz poprzedzać 'setenv', a na zakończenie dać 'savenev'. Jak wywołałeś moją listę bez setenv, to nie będzie działać.... W szczególności, dopuszczalne są kombinacje:
setenv 'zmienna' 'wartość' - tworzy zmienną (jeśli jej nie ma) i nadaje podany parametr.
setenv 'zmienna' - kasuje zmienną
printenv 'zmienna - wypisuje
saveenv - konieczne, zapisuje

Pełna lista poleceń konfigurujących sii680, w wariancie z DVD, będzie więc (jak mi się wydaje) wyglądać tak:
1) Uaktywniamy tylko kanał Primary
setenv sii0680ide_maxbus 1
2) ustawiamy maks czas wyszukiwania urządzeń na 30s (dałbym 10 albo i mniej, ale piszą że 30 jest rekomendowane...)
setenv sii0680ide_timeout 30
3) 4 liczby oznaczają kolejne kanały, 1 to HD, 2 to cd/DVD
setenv sii0680ide_conf 1200
4) Ustawiamy max transfer. Brak lub auto ustawi PIO, czego nie chcemy. Jeśli damy za dużo, to napęd powinien przełączyć na swój max.
setenv sii0680ide_xfer GG00 (primary master is UDMA5, 100 mbs)
5) ustawiamy IRQ. Obniża zapotrzebowanie na CPU w PIO o 20%, a w UDMA o 95%. Wpływa też na transfer: niekorzystnie na PIO (spadek o 20%) i korzystnie na UDMA (wzrost o 20%):
setenv sii0680ide_irq 1100
6) Zapisujemy ustawienia
saveenv
7) Po resecie wejdź do uboot i przez 'printenv' sprawdź czy wartości zapisały się.

Powinno banglać. Jeśli dysk z jakiegoś powodu nie wystartuje - ustaw w ubocie jako pierwszy napęd DVD i uruchom płytę instalacyjną AmigaOS. Jeśli się uda, czyli DVD będzie działać, a HD nie - to znaczy że masz coś pokręcone ze zworkami master/slave w napędach. Mi często przeszkadzało ustawienie "auto" w napędzie optycznym, pomagało jawne przestawienie na 'slave'.

edit:
Analogicznie trzeba zrobić z tymi kilkoma linijkami de-konfigurującymi wbudowane IDE...


Ostatnio edytowano piątek, 17 sty 2014, 11:53 przez Radov, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 17 sty 2014, 11:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Znam tę stronę, ale faktycznie pokręciłem i z pamięci pisałem (zamiast setenv pisałem bez albo z run). Niemniej pod Workbenchem U-boot jest konfigurowalny i to co tam wpisuję działa tak samo jak z linii poleceń.
Wczoraj próbowałem z odłączonym napędem DVD, jedną kostką RAM i po wypięciu kart USB i dźwiękowej czyli karta SIL+ karta sieciowa + graficzna - system nie działa.
Możliwe że coś było ze zworkami, bo potem przepiąłem napędy na 2 oddzielne taśmy i DVD mi wystartował, ale dysk nie był pod WB widziany.

To co ta karta sieciowa grimowała - za każdym razem był konkretny komunikat że nieznany błąd okablowania SANA-II (chyba tak to pisało) i numer jak karty MAC (jak przekładałem kartę sieciową w inne sloty to ten numer się zmienił - co dla mnie jest dziwne). Karty sieciowej nie mogłem nijak usunąć z listy nawet jak była fizycznie wypięta wtyczka od routera; nawet nie bawiłem się w restarty tylko włączałem i wyłączałem tym przyciskiem z tyłu obudowy I/O - pisało że karta jest w użyciu.

Powróciłem do pierwotnej konfiguracji (bez SIL-a) i system nie działa. Przy tym samym połączeniu (identycznie jak miałem gdy działało) nawet z DVD mi nie wystartuje. Po załadowaniu planszy AmigaOS 4.1 słychać szarpnięcie w obudowie i wyskakuje ten obrazek z dyskietką.

Oczywiście będę próbował dalej wg tych wskazówek które dałeś. Pamiętam ze kiedyś jak przerabiałem temat u-boota nie znalazłem jak czyścić pamięć z ustawieniami - i do dziś nie wiem. Nie chodzi mi o przywrócenie ustawień fabrycznych - na płycie jest kostka bodaj 4 MB która zawiera oprócz u-boota jakieś tymczasowe dane (tak czytałem). Np. mam wątpliwości czy powinien zgłaszać mi się zawsze brak Catweasela przy starcie.

Na starym zasilaczu często zdarzało się że były trzaski w głośniku (pc-speaker) przy włączeniu, jak również dociśnięcie wtyczki zasilania dysku twardego powodowało reset. Podejrzewałem pod przednim panelem coś daje opór, zwiera, ale nie podjąłeś tego czyli na razie u-boot. Sugerowałeś też zasilanie - wydaje mi się że 200 godzin pracy na zasilacz nie spowodowało jego zużycia, i to chyba w ostateczności bym typował do zmiany.

Wogóle mam wątpliwości czy PCI66 będę mógł kiedykolwiek wykorzystać.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 17 sty 2014, 12:34 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Cytuj:
Sugerowałeś też zasilanie - wydaje mi się że 200 godzin pracy na zasilacz nie spowodowało jego zużycia, i to chyba w ostateczności bym typował do zmiany.


Akurat w tym miejscu przyjrzałbym się powyższej kwestii w pierwszej kolejności. Dwieście godzin o niczym nie świadczy, sprzęt zawodzi bez względu na to ile czasu przepracował - to po pierwsze.
Po drugie - raczej problematyczną kwestią nie jest podłączenie multimetru pod obciążony zasilacz. Powiedziałbym jest to mniej inwazyjne niż dochodzić kwestii stricte programowych. Tu wpinasz i widzisz czy masz spadki napięcia czy też nie. Pozostaje później jedynie wykluczyć, czy na pewno to zasilacz jeżeli spadki napięcia rzeczywiście występują (podłączając np. pod peceta).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 17 sty 2014, 21:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
@Radov
Wklepałem te zmienne i zapisałem. U mnie to było (dysk twardy i napęd DVD na oddzielnych taśmach, oba na master):
setenv sii0680ide_maxbus 2
setenv sii0680ide_timeout 20
setenv sii0680ide_conf 1020
setenv sii0680ide_xfer F0F0
setenv sii0680ide_irq 1010
saveenv

Nie obyło się bez reinstalacji SLB. Działa, jest prawie fajnie. Trudno żeby nie było skoro wykluczyliśmy z użytkowania i zintegrowaną sieciówkę, i zintegrowany kontroler dysków (choć nie ukrywam że obawiałem się "sfajczenia czegoś" po tych wielokrotnych restartach jak komputer nie widział napędów).
Zauważyłem że w U-boocie pisało dla dysku UDMA 6, a DevInfo pokazywał 5. DVD z kolei Automatycznie (przy podanej zawyżonej wartości) przestawia na najwyższe PIO (po SIL-u nie spodziewałem się tego) ale dałem mu UDMA 3 (DevInfo proponował 4).
Ogólnie jest stabilnie - póki co (dziś tylko pół godzinki).

Martwi mnie coś innego - wygląda na to że w slocie PCI tym pod AGP nie może być żadna karta. Mam teraz wybór - karta USB albo SIL.

Pytanie 1 - czy degradując się z SIL-a na integrę stracę stabilność? Przyznam że kombinowałem w ten sposób - jedno urządzenie jak będzie zintegrowane to nie będzie bruździć tym na PCI. Czy słusznie rozumuję?
Pytanie 2 - dlaczego to cholerstwo (PCI 66) nie chce zadziałać? Karta z USB jest uniwersalna.

@Lokaty
Na pewno to jest fajne urządzenie taki multuimetr, ale w kwestii elektroniki jestem atechniczny. "U mnie" mechanicy samochodowi używają woltomierzy i nie znają słowa multimetr, a sprzedawca w sklepie zapytany jak to działa (miał na półce) rozbrajająco odpowiedział "nie wiem".
Czytałem że to urządzonko można uszkodzić podczas pomiarów jak ktoś się nie zna. Choć widziałem że są tanie modele po kilkanaście złotych. Czy do komputera jest jakiś który możesz polecić?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 11:00 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Na początek trochę teorii: 1, 2, 3

Cytuj:
Na pewno to jest fajne urządzenie taki multuimetr, ale w kwestii elektroniki jestem atechniczny. "U mnie" mechanicy samochodowi używają woltomierzy i nie znają słowa multimetr, a sprzedawca w sklepie zapytany jak to działa (miał na półce) rozbrajająco odpowiedział "nie wiem".


Pisząc multimetr miałem na myśli miernik uniwersalny - tak się przyjęło, że określeń tych używa się zamiennie. Odnośnie sprzedawcy -> :lol: :fejspalm:
Do tego celu może posłużyć woltomierz prądu stałego, który pracuje na napięcia powyżej 5V (wartości zasilacza mierzy się na przedziale do 20V - przyjrzyj się zdjęciom z podanych wyżej linków - w każdym bądź razie, nie sądzę, abyś napotkał jakieś problemy). Pamiętaj jedynie o tym jak bardzo to urządzenie można obciążyć (tu nie mam praktyki z woltomierzem samym w sobie - mój multimetr można obciążyć 200mA/250V i zadziała bezpiecznik, na drugiej linii do 10A już zabezpieczenia nie ma dlatego można wypalić).

Cytuj:
Czytałem że to urządzonko można uszkodzić podczas pomiarów jak ktoś się nie zna. Choć widziałem że są tanie modele po kilkanaście złotych. Czy do komputera jest jakiś który możesz polecić?


Można, jedynie w wypadku dużego obciążenia przy złym przełączeniu kabli samego miernika (o czym już wyżej wspomniałem).
Ja posługuję się najzwyklejszym i nie sądzę, żeby potrzebny był ci inny (zdjęcie poniżej). Najczęściej te drogie charakteryzują się mniejszym błędem pomiarowym (laboratoryjne, klasa I), a te tanie są mniej dokładne (klasa II).
Swoją drogą dobrze byłoby, gdybyś podał firmę i model swojego zasilacza. Gdybyś zdecydował się zakupić takie urządzenie to celuj w pułap do 30pln na allegro (zdaję sobie sprawę, że nic nadzwyczajnego to nie jest, ale dla jednego pomiaru nie ma sensu pakować kasy w coś lepszego - da to ogólny wgląd na czym kolega Adam stoi).

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 13:06 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Te 3 linki wystarczą, nie wygląda żeby to było trudne. Rozglądnę się po Allegro.
Zasilacz mam TAGAN TG380-U01. On nie jest tak stary jak ten artykuł, był dość długo w produkcji. Ja go kupiłem z myślą do złożenia PC, ale że ostatecznie kupiłem gotowego nowego PC - i zasilacz sobie leżał. W użyciu jest tak gdzieś od 2012 r. ("niedzielne amigowanie") ale to już multimetr pokaże prawdę.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 14:35 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Z Taganami nie miałem praktyki, jednak ten twój model prezentuje się dość solidnie. Jedynie co mnie w tym miejscu interesuje to to, czy zakupiłeś go jako nowy, czy używkę? Jeżeli to drugie to w szczególności warto usiąść i pomierzyć... i tak naprawdę to będzie najbardziej wymierny test dla zasiłki.
ALE - skoro masz PC to może warto przełożyć zasilacz i sprawdzić tą drogą? Po co ponosić dodatkowe koszty?? Jeżeli zasilacz z piecyka ma złącze 20pin (bądź 20 + odpinane 4) to przekładaj i testuj!
Warto jeszcze przyjrzeć się płycie A1. Przejrzeć wszystkie kondzie czy nie spuchły i zwrócić uwagę na laminat w poszukiwaniu odbarwień. Tyle mogę poradzić, powodzenia! :thumbup:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 15:16 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Jednak sugerowałbym sprawdzenie zasilacza w innym kompie. To są zasilacze impulsowe niekoniecznie to że taki multimetr pokaże prawidłową wartość napięcia znaczy że jest on ok. Ważne są również przebiegi szczególnie pod obciążeniem.
Najlepiej przełóż do pieca i odpal jakiś benchmark który porządnie obciąży zasilacz, jeżeli po kliku godzinach (2) komp nie zawiśnie to masz pewność że zasilacz jest ok. Chociaż może szybciej będzie jak przełożysz zasilacz z peceta do Ami i sprawdzisz czy będzie ok. Przypominam również żę za błędy w odczycie danych z HDD może odpowiadać tasiemka sygnałowa może warto i to wymienić?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 16:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie mogę sprawdzić w PC, bo mam PC niestandardowy (markowy HP Compaq). Ani jego zasilacz nie da się przełożyć do Ami, ani zasilacz z Ami do niego (wtyczka nie jest 20 ani 24 pin, tylko na 2 rozgałęzienia jakieś dziwactwo). A myślałem o tym, nawet programowo sprawdzić na PC (np. programem typu AIDA).
Multimetr wezmę prawdopodobnie ten DT9208A.
Tasiemka - kiedyś sprawdzałem na innej - nie było różnicy, ale w tej chwili problemem nie jest stabilność. Teraz problem to niemożność korzystania z gniazda PCI - tego pod AGP.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO