Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest poniedziałek, 29 kwi 2024, 00:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 4 wrz 2023, 15:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
Ok, dzięki za wskazówki. W sumie w sobotę będę u Remika a on z tego co mi kiedyś mówił ma konfigurację full wypas z Ryzenem 9 najnowszej generacji, która kosztuje chyba więcej niż kosztowała moja X1000 gdy była nowa. Wezmę więc chyba pendrive z moją plikopartycją i zweryfikuję na żywo czy generacja cepa to właściwy trop.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 5 wrz 2023, 10:54 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
Dobrze by było sprawdzić czy u niego uae też jest szybsze.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 5 wrz 2023, 12:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
No zobaczymy jak to wszystko da się pogodzić z czasem. Ja specjalnie nie jadę, do Remika w odwiedziny na cały dzień by wykonywać testy, czy coś w tym rodzaju. Po prostu tak się złożyło że w tygodniu przez kilka dni będę przebywał w hotelu nieopodal Piły i w sobotnie popołudnie lub nawet sobotni wieczór, zrobię tam krótki wypad. Chcemy nagrać odcinek podcastu o jego prototypie klona Amigi i przy okazji o emulacji pod Quemu AmigaOS 4.1 na PC klasy premium. Czy będzie jeszcze czas na testowanie innych rzeczy, wątpię. No ale napomknę mu by w wolnej chwili spróbował potestować też WinUAE.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 5 wrz 2023, 21:49 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
Przemek napisał(a):

Zrób jakieś obliczenia, które wykażą ile te MIPSy są warte, bo na razie to głównie chyba odświeżanie ekranu szwankuje?


Na razie są nic nie warte. Niestety wygląda na to że nie tylko odświeżanie szwankuje. Ja jeszcze za dokładne testy porównawcze z realną SAM460, które przysłał mi Świnkamor12 się nie wziąłem, zresztą też nie chciałbym ich zdradzać, bo piszę artka, a jak zdradzę wszystko to go nikt nie przeczyta ;) No ale już przy samych przygotowaniach widzę że jest źle. Na przykład by zainstalować uaktualneinia systemu musiałem je wpierw rozpakować i takie pierwsze uaktualnienie rozpakowywało mi się z RAMu do RAMu pod Qemu 2:49s przy pomocy systemowego UnArc, dla porównania na X5000 około 10s. No wiadomo takie uaktualnienia mają mnóstwo małych pliczków, co lubi zabierać trochę czasu, no ale na litość to tylko 24MB!!! Wychodzi więc na oko że na tym przykładzie ta wirtualna maszyna jest ponad 15 razy wolniejsza od mojego realnego sprzętu. Nie wiem ile wolniejsza jest SAM460 od X5000 040, ale na pewno nie aż 15 razy. Zresztą nawet Twoja SAM440 nie jest aż tak wolna i z pewnością uzyskałbyś tutaj lepszy wynik.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 5 wrz 2023, 22:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
No dobra, analizując wątki na Amigans.net, znalazłem taki wpis:

I looked again at the Sam460 emulation, unfortunately I couldn't install AmigaOs4.1 on SFS partitions.

This seems familiar to me from the Pegasos2 emulation, when the incorrectly set CPU resulted in SFS partitions being recognized, but logging in under AmigaOs4.1 was not possible. Of course, this makes the sam460 emulation significantly slower.

Maybe it's a CPU Sam460 emulation error that also makes SFS unusable here?

This is used as CPU:

AMCC PowerPC 460EX Rev B at 1150MHz (PLB=230 OPB=115 EBC=115)

With FFS, the AmigaOs4.1 installation works perfectly, and the installer can also finish the installation cleanly. After I installed FE Update 1 and 2 I wanted to try the switch-off function via the menu, it also fails here. As far as I know, there was an acpi fix for the Pegasos 2 emulation for Qemu at the time, which later made it possible. This acpi fix is missing here apparently.

As soon as the network is accessed, this emulation becomes very slow, e.g. when I download something from the Internet with iBrowse.

Of all NG emulations, the Sam460 is the most user-friendly, there is no need to modify the cd, the network driver rtl8139 also works after FE Update 2. The sound output works very well and has a clear sound. Unfortunately, the Sam460 emulation is also the slowest in all areas.

The most useful emulation is Pegasos2, AmigaOs4.1 runs very fast with this emulation, the onboard Ac97 can be used, SFS02 works very well, computer shutdown as well. The clear winner for the time being is the Pegasos 2 emulation with AmigaOs4.1.



Czyli cóż, chciałem mieć łatwo i wygodnie, leczy wygląda na to że w przypadku Qemu "Łatwo i wygodnie" - nie oznacza jednocześnie słowa "szybko". Trzeba będzie się więc pomęczyć z wirtualnym Pegiem albo A1XE.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 12:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1198
Nie wiem czy się dokopałeś do tego ale w trakcie prac nad Qemu dla Peg2 okazało się, że to nie firmware tego kompa odpowiada za brak skanowania za mostkami tylko błąd w kernelu AOS4 dla Peg2. Hans już to poprawił. Okaże się jeszcze, że i w tym kompie ruszą nowsze Radeony ;)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 15:35 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
Przemek napisał(a):
Nie wiem czy się dokopałeś do tego ale w trakcie prac nad Qemu dla Peg2 okazało się, że to nie firmware tego kompa odpowiada za brak skanowania za mostkami tylko błąd w kernelu AOS4 dla Peg2. Hans już to poprawił. Okaże się jeszcze, że i w tym kompie ruszą nowsze Radeony ;)



Nie rzuciło mi się to w oczy przy opisie zmian w kernelu w ostatnich tygodniach. No ale że to tyczyło się Pegasosa, może nie zwróciłem uwagi. Spróbuję przetestować emulację z ostatnim beta kernelem, no ale to już w przyszłym tygodniu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 16:20 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
Ja zaczekam na artykuł.
Chętnie się zapoznam z Twoją opinią.
Na dzisiaj najbardziej przydatna informacja dla mnie
to jak się ma sam i peg na qemu do siebie i do uae.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 18:12 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1198
swinkamor12 napisał(a):

.... jak się ma sam i peg na qemu do siebie....



Tu masz część odpowiedzi...

Cytuj:

You will quickly notice that the Pegasos 2 emulation is much better than the Sam460 and currently works really well.

The problem with sam460ex is that it's an embedded CPU that has software TLB for MMU and emulating it in QEMU seems to have some problems. In particular AmigaOS seems to use tlbwe instruction often (maybe on every task change) which then flushes all TLB entries in QEMU's softmmu that kills performance. One should look at what this instruction should do (look up in PPC BookE docs or the 440 core user manual that the 460EX also uses (there's a 460 core but the 460EX is a 440 CPU just confusingly named) then find out how it's emulated in QEMU and see if it could be improved to not flush all TLBs just the one that's written. This does not happen with G3 and G4 CPUs as those have a hardware TLB which is emulated in different code in QEMU that handles this better. This is the biggest issue, once this is fixed there may be another problem that there are more exceptions on sam460ex which may also take more time to handle. This is again related to differences in how embedded PPC CPU works. Otherwise the CPU emulation is the same so there should be no other problems, just those parts which are different between BookS and BookE CPUs.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 18:26 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1198
Tu jest poradnik ale nie wiem czy aktualny...


https://www.amiga-news.de/de/news/AN-20 ... 86-DE.html

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 20:48 
Offline
Amator
Amator

Dołączył(a): wtorek, 5 wrz 2023, 20:15
Posty: 13
Przemek napisał(a):
Tu jest poradnik ale nie wiem czy aktualny...


https://www.amiga-news.de/de/news/AN-20 ... 86-DE.html



Cześć

Jest to mój pierwszy post na forum i witam wszyskich serdecznie :-)


Używam od kwietnia Qemu Pegasos 2 z systemem AmigaOS4.1 FE.
Nie jestem ekspertem ale mogę pomóc gdyby ktoś miał jakiś problem.

Wypowiem się w paru tematach tutaj poruszanych.

@Przemek

Poradnik który podałeś nie jest aktualny ale najlepiej zacząć od instalacji systemu z romem Pegasos.
Można go bez problemu ściągnąć z tej strony:

https://www.morphos-storage.net/?page=S ... e/Pegasos2

Plik dla BBoot najlepiej wygenerować po aktualizacjach systemu.
BBoot został stworzony dla Qemu aby wyeliminować używanie oryginalnego romu z Pegasos.
Jak wiadomo Qemu jest otwartym oprogramowaniem i preferuje otwarte rozwiązania.
BBoot został stworzony przez jedną z osób zajmującą się emulacją PPC w projekcie Qemu -
Zoltan Balaton. Działa on także na prawdziwym Pegasos2.


Przy emulacji Qemu Pegasos 2 można emulować dwa procesory G3 i G4 - tak jak w oryginalnym Pegasos II.

Emulacja CPU G3 jest zalecana - nie ma problemów z SDL1 (nie opisuje tutaj tego bo dużo pisania).
Emulacja CPU G4 - problem z SDL1.

Dodatkowo jest problem ze stabilnym działania sieci. Problem nie jest rozwiązany - nie ma developerów aby go debagować.
Ciekawostka jest to, że sama emulacja Qemu Pegasos2 istnieje od 2 lat ale nikt się nią nie interesował.
Maijestro jako pierwszy skontaktował się w tej sprawie z Zoltan Balaton.

Emulacja używa jednego rdzenia. W skrócie jak mamy maszynę 16 rdzeniową tylko jeden rdzeń zostanie wykorzystany. Emulacja najlepiej działa na procesorach ARM od Apple M1,M2,M3.
Z tego co wypowiadały się osoby znające się na sprzęcie wynika to z samego ARM.

W emulacji Qemu można użyć prostej przemysłowej karty SM502. Jest to karta 2D.
Były próby wykorzystania bezpośrednio do emulacji Qemu karty hosta. Działa voodoo3 i jedne ze starszych radonów. Nowsze nie - problem z jądrem systemu AOS4 dla Pegasos. Można to zrobić na dwa sposoby - poprawiając Bboot lub jądro systemu. .....

Trochę chaotycznie to opisuję ale nie wiem za bardzo czego kto nie wie.
Tutaj skończę. W razie pytam proszę dać znać.

Pozdrawiam :-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 23:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
Witamy na forum i dzięki za garść merytorycznych porad. Ja jednak będę instalował przez bboot. W razie wystąpienia jakiś problemów, nie omieszkam zadać Ci kilku pytań.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 6 wrz 2023, 23:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
smarkusg napisał(a):
Dodatkowo jest problem ze stabilnym działania sieci. Problem nie jest rozwiązany - nie ma developerów aby go debagować.


No więc zainstalowałem. Od razu zauważyłem duże różnice w emulacji SAM i Pagasosa. Na korzyść emulacji Pega przemawia ewidentnie prędkość, np. ten film dołączony do systemu, którego działanie na SAM pokazywałem kilka postów wcześniej działa już OK, a w każdym bądź razie o niebo lepiej niż na SAM. Zauwazyłem niestety też minusy, które mógłbym ująć słowem "problematyczność" np. nie widzę możliwości zresetowania sprzętu z menu, no ale najbardziej doskwiera działanie sieci, gdzie na SAM to była chyba najmocniejsza strona, która działała akurat szybko i stabilnie. Mam więc dwa pytania:.

1. Jak wygląda Twoja ikona konfiguracji stertownika w devs:netinterfaces no i co rozumiesz pod pojęciem "niestabilne działanie sieci", czy to znaczy że czasem działa a czasem nie, czy może że nie działa w ogóle? Bo ja jak na razie pod emulacją Pegasosa nie mogłem odwiedzić żadnej strony zawsze dostaję komunikat - "Połączenie zerwane przez drugą stronę".


2. Jeśli sieć nie działa, to jak przenosisz soft na plikopartycję? Czy z poziomu Qemu jest do tego jakieś narzędzie, lub może jest jakieś narzędzie pod Win? Próbowałem to podpiąć pod DiskImageDevice na AOS 4 i się montuje, ale wyświetla "dysk niezainicjalizowany".


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 7 wrz 2023, 10:52 
Offline
Amator
Amator

Dołączył(a): wtorek, 5 wrz 2023, 20:15
Posty: 13
Mam nadzieje ze zmieniłeś sterownik dla rtl8139 po aktualizacji po Update 2

Niestabilne działanie sieci: mam nadzieje ze po aktualizacji do UP2 podmieniłeś sterownik do rtl8139

http://zero.eik.bme.hu/~balaton/qemu/am ... asos2.html

"The rtl8139 driver in AmigaOS 4.1FE Update 1 or 2 may not work correctly. This can be fixed by downgrading to the version on the 4.1FE install CD."

Sterownik rtl8139 z UP2 nie działa wcale. Ten z InstallCD działa ..ale losowo się zawiesza. Nie widać tego w logach Qemu ani Amigii.
Podobno osoba pisząca sterownik rtl8139 o tm wie .. ta wiadomość jest z amigans. Nie wiem czy prawdziwa.
Jeżeli korzystasz z BBoot proponuje ci dodać jedną linie na końcu komendy uruchomieniowej QEMU:
-append "os4_commandline serial munge debuglevel=7"


Będziesz mieć pełny debug po serial na terminalu gościa - bardzo przydatne. Czasami zdarza się, ze programiści pisząc program używaj wyjścia serial do debugowania rzeczy.
Wiem można to zrobić przez program w AOS albo co jak można prościej...


Jak sieć nie działa restartuje Qemu. Korzystam z sftp i RNOXfer. Możesz jak na prawdziwej Amige przesyłać pliki po ftp.
Nie ma czegoś takiego jak montowanie katalogów ale .. jak chcesz możesz użyć USB sticka , wymaga to podania do twojej linni uruchomienia paru rzeczy. Do przenoszenia danych będziesz używać normalnej pamieci na usb wpinanej w port komputera.
Dopiszę tutaj jak będę w domu i miał notatki.

Dodatkowo zmień sonie z "-drive if=none,id=cd,file=Pegasos2InstallCD-53.54.iso,format=raw -device ide-cd,drive=cd,bus=ide.1" na "-cdrom Pegasos2InstallCD-53.54.iso"
Prostsze przy montowaniu innych iso/dvd itp i czytelniejsze.


Twardy restart oraz miękki działa bez problemu z menu. Wprowadzono to chyba w UP1. Może nie wygenerowałeś na nowo Kickstart.zip z BBot po aktualizacji z nową wersją jądra i modułami ?
Dlatego polecałem wersje rom. Zrobić aktualizacje , wgrać ES gdzie np jest nowsza wersja SFS i dopiero wtedy przejść na BBoot.

Trochę dużo tematów masz na początek i może to wyglądać na skomplikowane.
Moja zabawa z AOS4 wyglądała tak, że nic nie wiedziałem o tym systemie. Przez te parę miesięcy nauczyłem się dużo rzeczy.
Tez wszystko wyglądało na czarną magię. Teraz jestem już na innym etapie - potrafię skompilować sobie potrzebne rzeczy dla AOS4.
Qemu w tym jest perfekcyjne. Na jednej maszynie masz system do cross compiling i system AOS4. Bajka..

Przyszłość chyba należy od Qemu. Gdy tylko Hans ( na prośbę kas1e ) poprawią jądro systemu do obsługi kart graficznych na prawdziwym Pegasos 2 wtedy będzie można uruchomić Qemu jako emulację "płyty głównej".
Wykorzystywaną karta graficzną będzie RX wpinany w prawdziwy sprzęt :-)
MartinW z amigans bardzo zaangożował się w testowanie tego. Aktualnie kupił x5000 i .. nie ma czasu.


Z tego co wiem z developerów na pewno qemu używa walkero, chyba walkero i jeszcze parę osób. Poprawiono SDL2 dla tryby 16bit jakie wykorzystuje Qemu. Cześć programów już została poprawiona oficjalnie lub nie ...

Do odtwarzania filmów nie używaj dvdplayer oraz emotion. Jest tam małe niedociągnięcie w pomijaniu klatek. Pisał o tym Hans na amigans. Użyj mplayer.
Możesz też do przetestowania wydajności użyć mplayera w trybie benchamark:
--
https://test-videos.co.uk/vids/bigbuckb ... s_30MB.mp4

Moje wyniki:
BENCHMARKs: VC: 43.182s VO: 0.004s A: 0.000s Sys: 0.575s = 43.761s
BENCHMARK%: VC: 98.6765% VO: 0.0087% A: 0.0000% Sys: 1.3147% = 100.0000%
---


dobra rozpisałem się - przepraszam :-)

Aha - jak możesz nie oceniać Qemu po paru dniach . Daj tej emulacji więcej czasu. Nie zastąpi ci prawdziwej Amigii ale na pewno da dużo frajdy i radości jak mi :-)

w razie pytań proszę pytać - jaka wiem chętnie odpowiem


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 7 wrz 2023, 15:40 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4671
Hej

Wejdź do katalogu devs:net interfaces, otwórz pod Notepadem plik rtl8139 i wklej tutaj jego zawartość.

Na razie nie instalowałem Update 2 bo nie mogę go pobrać - problemy z netem.
Ja mam niemal 20 letnie doświadczenie z AmigaOS 4, nie muszę się go uczyć. Jako posiadacz realnej X1000 oraz X5000 z całą pewnością nie będę miał w sobie tyle determinacji by siedzieć przy emulatorze całymi miesiącami. Niestety ale obiecałem czytelnikom recenzję, więc niestety będę musiał to ocenić po kilku dniach użytkowania. Myślę że jako doświadczony użytkownik będę w stanie nawet po kilku dniach porównać ile to jest warte w porównaniu do realnego sprzętu. Oczywiście nie znaczy to że do tematu nie będę wracał w przyszłości jeśli pojawią się kolejne przełomowe rzeczy dotyczące Qemu.

Na dziś interesuje mnie najbardziej by działała sieć, jak ten problem wyeliminuję to resztę już sobie dam radę ogarnąć.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO