Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 20:14

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 24 lut 2013, 23:49 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
Trevor Dickinson informuje na swoim blogu:

http://blog.a-eon.biz/blog/?p=2830

1)
Not content with porting Bars & Pipes and Score to AmigaOS 4 he has recently taken up the challenge of debugging the AmigaOS 4 on-board HDAudio drivers for the A1-X1000.
2)
I'm just happy that Thomas Frieden is making progress with multicore support for AmigaOS 4 on the dual-core AmigaONE X1000.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 01:03 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
..jest jeszcze USB audio, ktore okazuje sie dzialac :mrgreen:

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 09:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Dobrze że wreszcie się pochwalił, bo wśród społeczności na forach zaczęło narastać przeświadczenie że Hyperion już się skończył, a rozwój systemu jest dziełem przypadkowego napisania kawałka kodu przez tego czy innego devlopera. Ja natomiast mówiłem że ostatni okres jest bardo ciekawy. Myślę że Ci którzy głośno krzyczeli że AmigaOS 4 nie dorobi się kiedykolwiek obsługi wielu rdzeni, znowu pokazali swoje "wielkie znawstwo tematyki amigowej" ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 09:36 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Swietne informacje, oczywiscie. Zaczekajmy jednak az dostaniemy to w nasze chciwe lapki bo w tak malym swiatku wszystko moze sie zdarzyc...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 10:13 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
Swietne informacje, oczywiscie. Zaczekajmy jednak az dostaniemy to w nasze chciwe lapki bo w tak malym swiatku wszystko moze sie zdarzyc...


No tak, według teoretyków nie mieliśmy nigdy tego dostać bo diabli wezmą kompatybilność wsteczną z softem 68k. Pomijając już fakt że oprogramowanie 68k z każdym rokiem jest coraz starsze a co za tym idzie coraz bardziej archaiczne i mniej przydatne, to w dzisiejszym świecie mało kto się tym przejmuje, vide późniejsze wersje PS3 czy zapowiadana PS4. Ponadto z tą kompatybilnością nie jest aż tak źle jak niektórzy wróżyli. Wreszcie (choć zaznaczam że jest to jedynie moje gdybanie) przypuszczam że Hyperion może podążyć drogą Commodore, który tworząc A1200 też nie odciął się całkowicie od A500 zostawiając w bootmenu furtkę w postaci ustawienia trybu OCS/ ECS. Kto wie czy AmigaOS 4.2 nie będzie miał dwóch kerneli, domyślny z supportem dla multicore i zapasowy z którego okazyjnie użytkownik będzie bootował system chcąc odpalić kapryśny soft.

Oczywiście mam na myśli wersję dla X1000 czy potencjalnych nowych modeli komputerów, w edycjach dla maszyn jednordzeniowych kernel będzie jeden.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 10:32 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
Ciekawe czy uda się Hyperionowi wydać w tym roku AmigaOS4.2 beta ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 12:09 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Rafal, ja w przeciwienstwie do "krytykow" mysle jedynie o przeszkodach ekonomicznych. Nikomu nie zarzucam zlych intencji ;-)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 22:15 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Przemek napisał(a):
Swietne informacje, oczywiscie. Zaczekajmy jednak az dostaniemy to w nasze chciwe lapki bo w tak malym swiatku wszystko moze sie zdarzyc...

I jeszcze żebyśmy mieli to na czym potestować, myślę o dualcore :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lut 2013, 22:54 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Pomijajac wymienione przeze mnie sprawy ekonomiczne jestem raczej pewny, ze Trevor cos wymysli. A tak przy okazji. Nie macie wrazenia, ze Mr. Dickinson cos czesto wypowiada sie o samym systemie? Czyzby jego znaczenie w calym tym zamieszaniu roslo? Moze jakies udzialy zmienily wlasciciela.... :think:

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 3 mar 2013, 21:14 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 564
Lokalizacja: Warszawa
Mufa napisał(a):
Przemek napisał(a):
Swietne informacje, oczywiscie. Zaczekajmy jednak az dostaniemy to w nasze chciwe lapki bo w tak malym swiatku wszystko moze sie zdarzyc...


No tak, według teoretyków nie mieliśmy nigdy tego dostać bo diabli wezmą kompatybilność wsteczną z softem 68k. Pomijając już fakt że oprogramowanie 68k z każdym rokiem jest coraz starsze a co za tym idzie coraz bardziej archaiczne i mniej przydatne, to w dzisiejszym świecie mało kto się tym przejmuje, vide późniejsze wersje PS3 czy zapowiadana PS4. Ponadto z tą kompatybilnością nie jest aż tak źle jak niektórzy wróżyli. Wreszcie (choć zaznaczam że jest to jedynie moje gdybanie) przypuszczam że Hyperion może podążyć drogą Commodore, który tworząc A1200 też nie odciął się całkowicie od A500 zostawiając w bootmenu furtkę w postaci ustawienia trybu OCS/ ECS. Kto wie czy AmigaOS 4.2 nie będzie miał dwóch kerneli, domyślny z supportem dla multicore i zapasowy z którego okazyjnie użytkownik będzie bootował system chcąc odpalić kapryśny soft.

Oczywiście mam na myśli wersję dla X1000 czy potencjalnych nowych modeli komputerów, w edycjach dla maszyn jednordzeniowych kernel będzie jeden.

Powtarza się sytuacja kiedy część amigowców przechodziła z klasyka na nowe AmigaOne, tudzież Pegasosy. Rozłamu w obozie AmigaOS 4 sobie nie wyobrażam, ale po raz kolejny amigowcy chcą zrezygnować z ogromnego dorobku, jakim może poszczycić się Amiga. Później znów będzie do niego wracać tak jak teraz wraca się do gier Cinemaware oraz czeka na JIT w E-UAE, by uruchomić programy na M680xx. Czy naprawdę chcecie by znów zaczynano wszystko od zera, pisanie programów, beta-testowanie itd. Ja się nie dziwię, że nie chce się prawie nikomu pisać natywnych programów, bo te programy stracą szybko kompatybilność z nowymi systemami. Portowanie się opłaca, bo programy można w jeden dzień dostosować.

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 4 mar 2013, 14:58 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Hextreme napisał(a):
Powtarza się sytuacja kiedy część amigowców przechodziła z klasyka na nowe AmigaOne, tudzież Pegasosy. Rozłamu w obozie AmigaOS 4 sobie nie wyobrażam, ale po raz kolejny amigowcy chcą zrezygnować z ogromnego dorobku, jakim może poszczycić się Amiga. Później znów będzie do niego wracać tak jak teraz wraca się do gier Cinemaware oraz czeka na JIT w E-UAE, by uruchomić programy na M680xx. Czy naprawdę chcecie by znów zaczynano wszystko od zera, pisanie programów, beta-testowanie itd. Ja się nie dziwię, że nie chce się prawie nikomu pisać natywnych programów, bo te programy stracą szybko kompatybilność z nowymi systemami. Portowanie się opłaca, bo programy można w jeden dzień dostosować.


Ja bym nie dramatyzował. Jak już pisałem myślę że AmigaOS 4.2 może zawierać dwa różne kernele. Poza tym nawet jeśli docelowo kompatybilność w AmigaOS 4.2, miałaby się zmniejszyć do poziomu jaki mam teraz w moim betasystemie to nie będzie to oznaczać bynajmniej jakiegoś katastrofalnego załamania a jedynie nieznacznego pogorszenia sytuacji. Do premiery AmigaOS 4.2 jest jednak jeszcze trochę czasu a Hyperion pracuje nad tym aby nawet tego nieznacznego spadku kompatybilności nie było. Być może więc, okaże się że posiadacze wielordzeniowych maszyn w ogóle nie zauważą w tym względzie różnicy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 10 mar 2013, 07:56 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 935
Hextreme napisał(a):
Powtarza się sytuacja kiedy część amigowców przechodziła z klasyka na nowe AmigaOne, tudzież Pegasosy.


Przynajmniej ktoś zrobił porządne Amigi. Coś na poziomie. A nie jak te ostatnie dziady wyprodukowane przez Commodore.

Cytuj:
Rozłamu w obozie AmigaOS 4 sobie nie wyobrażam, ale po raz kolejny amigowcy chcą zrezygnować z ogromnego dorobku, jakim może poszczycić się Amiga.


Ten dorobek od wielu lat nie jest nic warty.
Brak obsługi 24 bit w grafice, wymiana danych tylko z wersjami softu na pc sprzed 20 lat.

Cytuj:
Później znów będzie do niego wracać tak jak teraz wraca się do gier Cinemaware oraz czeka na JIT w E-UAE, by uruchomić programy na M680xx.


Naprawdę?

Cytuj:
Czy naprawdę chcecie by znów zaczynano wszystko od zera, pisanie programów, beta-testowanie itd. Ja się nie dziwię, że nie chce się prawie nikomu pisać natywnych programów, bo te programy stracą szybko kompatybilność z nowymi systemami. Portowanie się opłaca, bo programy można w jeden dzień dostosować.


Prawie nikt nic nie robi pod Amigę bo system jest tak przestarzały że zrobienie czegokolwiek zajmuje dwadzieścia razy tyle czasu co zrobienie czegoś pod linuxa lub Windows.
Szybciej jest coś zrobić pod linuxa/Windows, korzystając z ochrony pamięci wyłapać wszystkie błędy, a potem zrobić port,
niż się męczyć z Amiga Osem.
Oprogramowanie 68k nadaje się tylko do testów na zgodność z 3.x i do niczego więcej.
Na co dzień nie używam żadnego softu 68k bo mi to niepotrzebne.
Dwa kernele to bardzo dobry pomysł.
Ja bym poszedł nawet dalej - jeden kernel z obsługą 68k po staremu, drugi z ochroną pamięci tylko pod nowy soft.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 10 mar 2013, 09:55 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
swinkamor12 napisał(a):
Ten dorobek od wielu lat nie jest nic warty.
no coś tam jeszcze wart jest ;) np. uwolnienie źródeł DOpusa kosztowało $4148USD ;)

Cytuj:
Prawie nikt nic nie robi pod Amigę bo system jest tak przestarzały że zrobienie czegokolwiek zajmuje dwadzieścia razy tyle czasu co zrobienie czegoś pod linuxa lub Windows.
Kluczowa nie jest przestarzałość systemu a wysoka cena sprzętu PPC a przez to mała liczba użytkowników.

Cytuj:
Ja bym poszedł nawet dalej - jeden kernel z obsługą 68k po staremu, drugi z ochroną pamięci tylko pod nowy soft.
:ok:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 10 mar 2013, 11:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Ja sobie wlasnie przeanalizowalem pod katem 68k co siedzi w AmiDocku, gdzie zazwyczaj laduja najczesciej uzywane programy. Wyszlo mi ze w kategorii glownej, nie mam nic, w kategorii internet jest jeden AmiPodder, ale dosyc rzadko uzywany, gdyz niewiele sie ostatnio ciekawego dzieje na scenie podcastow. W kategorii playery oraz AmiCygnix nie ma ani jednego programu 68k. Ogolnie na 33 ikony w podrecznym doku, zaledwie jedna odwoluje sie do programu pod stare Motorole, i to powiedzmy sobie szczerze o dosyc malym znaczeniu.
Ponadto moze srednio z raz na miesiac zdarza mi sie odpalic TvPainta, jeszcze rzadziej ImageFX, a ArtEffecta to juz pewnie nie czesciej niz raz na pol roku. Od sierpnia 2011r kiedy to mam X1000, ongis najczesciej przeze mnie uzywany program dla 68k IBrowse, odpalilem raz badz dwa i to tylko dlatego ze chcialem wyciagnac jakis stary adres z bookmarkow.
Reasumujac bez starego softu naprawde moglbym zyc. Nowego softu natomiast zupelnie nie ma.

Niestety ale stara linia procesorow na polu amigowym polegla w 2001r, to wowczas powstal jeszcze Payback (chociaz rowniez w wersji dla PPC), ostatnia wersja ImageFX czy ArtEffect (tutaj rowniez z elementami pod PPC), kilka innych ciekawych produktow, o ktorych smialo mozna bylo powiedziec ze sa wartosciowe.
Niestety dzisiaj do rangi wielkiego wydarzenia urasta stworzenie jakiejs kiepskiej gierki w Backbone. Przyzwoita, aczkolwiek powiedzmy sobie szczerze, jedynie przecietna gra logiczna przytaczanego tutaj Hextreme, zbiera dziesiatki komentarzy i jest uwazana za potencjalny megahit. To jest niestety dzisiejszy obraz 68k. Teraz wezmy np, pierwsza lepsza gierke z OS4Depot PengoBrain. Nikt o niej nie napisze newsa, nikt nie zakomenci. Czemu? bo to zwykla gierka jakich wiele, w dodatku zrobiona w Hollywoodzie. Podobnych produkcji bylo wiele i bedzie pewnie jeszcze wiecej. Tymczasem ow produkt pod kazdym wzgledem bije na glowe ostatnie "hity" tworzone na 68k.
Niestety ta niegdys fanatastyczna platforma systematycznie rozmieniana jest na drobne, przez ludzi ktorzy nie rozumieja ze czas nie stoi w miejscu. Jesli ktos chce ja pielegnowac musi zrobic cos 3 razy lepszego niz w 1990r, jesli natomiast jego umiejetnosci, czas, posiadanie srodki, zasoby ludzkie itp. pozwalaja jedynie na zrobienie czegos 3 razy gorszego, lepiej niech pozwoli starym motorolka spoczywac w pokoju i dbac by kojarzona byla starymi dobrymi czasami.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 10 mar 2013, 16:43 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 935
To w zasadzie najbardziej irytuje w użytkownikach klasyka.
Lata lecą a ci mimo że jest ich najwięcej nie robią nic.
Dałem sobie z Amigą spokój na początku 2002.
Po siedmiu latach wracam do tego.
A tu w zasadzie w temacie klasyka to samo co było.
MOSowcy coś robią, Hyperion coś robi.
A użytkownicy klasyka wraz z drugimi takimi zwolennikami AROSa głównie marnują czas
na zwalczanie ludzi którzy coś robią.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO