Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 26 kwi 2024, 11:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 kwi 2015, 11:46 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 917
Jak powstanie Mos na Amigę X5000 to tylko na plus wyjdzie :) Zawsze kilka nowych Amig się więcej sprzeda, a z pewnością nie ucierpi na tym AmigaOS, to jest pewne :) Także teoretycznie będzie więcej sprzedanych Amig X5000, a to przecież o to chodzi :)

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 kwi 2015, 11:55 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 917
Przemek napisał(a):
Kolejny raz nie mogę się zgodzić. Żeby cena spadła produkcja musiałaby wzrosnąć z setek do tysięcy.
Jakby się nie wysilać nie widzę w tym nic dobrego dla AOS, wręcz przeciwnie.
MOS zyskał nowoczesną, udokumentowaną platformę PPC. AOS nabawił się okazji do odpływu klientów.
Od jakiegoś czasu Trevor zbyt często wspomina o wsparciu dla wszystkich odcieni. Myślałem, że jeśli już to inni będą dostawać wsparcie ze sporym opóźnieniem ale sytuacja z X5000 temu przeczy.


Środowisko amigowe jest niewielkie, to może i warto przygarnąć też tych, którzy korzystają z podróbek AmigaOS ;) To dla AmigaOS wyjdzie tylko na korzyść jak by popatrzeć szerzej :) Jak ktoś będzie miał wybór czy AmigaOS czy Morphos na X5000, a wcześniej nie korzystał z tych systemów, a będzie chciał mieć system amigowy (po to by kupił przecie Amigę X5000), to wybierze rzecz jasna AmigaOS :)
Ci fani Morphosa, którzy będą chcieli mieć nowy komputer pod ten system i będzie ich stać, to kupią X5000, to dodatkowa kasa dla producenta Amigi ;)

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 kwi 2015, 13:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Przemek napisał(a):
Szukanie rynku zbytu w środowisku niebieskich to raczej marny pomysł. Oni się już nasycili super tanim i w miarę wydajnym sprzętem. To raczej okazja dla użytkowników AOS którzy zazwyczaj kupują drogi sprzęt do kupna MOSa.
Obawiam się, że to zbyt powolny rozwój AmigaOS skłonił go do szukania alternatywy. Dodatkowo jak pomyślę, że to AEon jest teraz właścicielem Warp3D.... to kto im zabroni pomóc w rozwoju sterowników dla najnowszych radeonów dla MOSa?
Nie mamy taniego sprzętu. To się może źle skończyć....

:idea: Chyba, że Hyperion zaskoczy nas ulepszeniami dla WinUAE, jako taniej alternatywy?


Na razie o odpływie nie ma mowy, bo X5000 jeszcze nie jest w sprzedaży detalicznej. Jeśli Dickoinson będzie pogrywał z Hermansem (łamał jakieś ustalenia i licencje), to wyobrażam sobie scenariusz w którym prace nad rozwojem AOS 4 dla X5000 zostają anulowane. I wtedy A-EON zostaje z ręką w nocniku, bo nikt chyba nie wierzy że projekt X5000 jest w stanie utrzymać się z rynku mosowego. Co do sterowników dla Radeonów HD i Warp3D - proszę bardzo, już sobie wyobrażam jak rynek mosowy, dla którego wydanie więcej niż 150 euro za komputer będzie takie sterowniki kupował :twisted:

Szczerze powiedziawszy wątpię też by jakaś specjalna ilość posiadaczy X5000 chciała kupować MOSa. Zapewne dobrym testem będzie MOS na SAM460, też wątpie by sprzedaż była tutaj powyżej poziomu symbolicznego (kto chciał spróbować MOSa nie musiał płacić 4000zł na SAM, tylko kupić sobie za to 10 Maców Mini), a jesli wsparcie zakończy się na 10-letnich kartach graficznych, takiego MOSa nie kupi nikt.

Tak czy owak jestem pewien że posiadacz marki AmigaOne, Hyperion Entertainment zadbał o to by w umowie licencyjnej był zapis, by tak jak w każdej innej Amidze, sprzęt był sprzedawany razem z systemem. Pamiętam że w czasach MicroA1 150 euro od każdej sprzedanej sztuki szło na pokrycie systemu i opłaty licencyjnej za markę do Amiga Inc. No ale Micro A1, kosztowała 700 euro, teraz jest kilka razy drożej, więc spodziewam się że 250 - 300 euro od takiej X5000 idzie do Hyperionu. Tak więc miło wiedzieć że zadeklarowani wrogowie AmigaOS, któych byś końmi nie zaciągnął do wsparcia systemu choćby 1 groszem, chcąc sobie kupić licencjonowaną Amigę. będą musieli przeznaczyć równowartość kilku starych Maców na jakże szczytną ideę wsparcia jedynego prawdziwego systemu amigowego, tworzonego przez belgijską firmę :twisted:

P.S.
Na razie jedyny przykład wspólnego hardware okazał się wielkim sukcesem czerwonych. Dzisiaj pewnie z 90% Pegasosów 2 działa pod kontrolą AmigaOS 4.1, co więcej z moich obserwacji wynika że na zdecydowanej większości Peagów nie ma już MOSa, chociaż jest przecież możliwość używania dwóch systemów. Przypominam że już w pierwszych dniach po debiucie AmigaOS 4 na tej platformie, pojawiły się porównania autorstwa niebieskich fanboyów, z których wynikało że MOS jest po każdym względem na takim Pegu, szybszy, lepszy i stabilniejszy. Cóż ludzie którzy to porównywali na swoich Pegasosach, widać uznali inaczej.

Dlatego nie wiem czemu mamy z góry zakładać jakiś spadek liczby użytkowników AmigaOS 4. A czemu nie założyć że taki zdeklarowany mosowiec, który znał AOS 4 tylko z obrazków i który od zawsze słyszał że AmigaOS to zło, gdy spróbuje systemu Amigi (który nie wątpię, na pewno będzie obowiązkowo dodawany do X5000), nie zrobi następnego dnia formata mosowej partycji na swojej X5000 i jednocześnie nie zaniesie całego starego jabłczanego złomu do punktu utylizacji odpadów elektronicznych :?:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 kwi 2015, 16:30 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
Jako szczęśliwy użytkownik MOS i Amiga OS 4, nie spodziewam się że ktoś skasuje Amiga Os 4 z dysku.
Jednak mimo wszystko za Amiga OS 4 stoi historia.
A oryginalny Workbench to zawsze będzie oryginalny Workbench, nawet jeśli w ambiencie jest parę fajnych pomysłów.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 kwi 2015, 17:42 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
No tak, zapomniałem, że prawa do nazwy ma Hyperion ale AEon pewnie będzie sprzedawał same płyty, bez nazwy AOne, czyli bez naszego systemu. Nie przekonuje mnie także opisana sytuacja z Peg2. Nastąpiła przesiadka na Maki. Datego można je było nabyć dla AOS4. Nie twierdzę, że ktoś skasuje AOS z dysku ale kupi dodatkowo MOSa. U bardzo wielu osób pojawił się on w podpisie. Po co ich karmić? A brak taniego sprzętu dla AOS nadal pozostaje aktualny.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 kwi 2015, 07:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Ja tylko powtarzam że gdyby Hermans uznał że naprawdę ten ruch stanowi zagrożenie dla interesów Hyperionu (kto wie może jeszcze tak uzna). To gdyby stanął przed Dickinsonem i powiedział "Słuchaj Trevor, wybieraj, albo AmigaOS albo Morphos". Jak myślisz co by wybrał Dickinson? Czy olałby projekt AmigaOne (wiedzac że przykład X1000 pokazał sprzedaż na poziomie 500 sztuk już w pierwszym toku - teraz, kto wie czy nie jest to dwa razy więcej) i zaryzykował wypuszczenie komputera A-EON X5000, ktorego kupiło by 20, no niech będzie że 50 mosowców?

Owszem dla Hyperionu zerwanie z A-EON, też byłoby niekomfortową sytuacją. No ale w odwodzie pozostaje A-Cube, pozostają jak sam mówiłeś perspektywiczne emulatory, pozostaje ewentualnie w przyszłości jakieś przytulenie płyty referencyjnej od Freescale. Dla A-EON jednak, który chwalił się inwestycjami badawczymi na poziomie, o ile dobrze pamiętam około miliona funtów, to byłby faktyczny koniec działalności.

Tak więc moim zdaniem, Hyperion albo widzi w tym jakiś zysk, albo uważa AmigaOS 4.1 jest na tyle mocnym produktem że w Mosie nie widzi najmniejszego zagrożenia albo ewentualnie jeszcze wykona jakiś ruch. Na pewno to Hermans pozostaje ciągle głównym rozgrywającym i myślę że Dickinson zdaje sobie z tego sprawę. W razie ewentualnego spięcia, dla jakiś ideologicznych mrzonek o wspiertaniu róznych odcieni, nie poświęci losów swojej firmy. A z racji tego że rynek Linuxa PPC w zasadzie nie istnieje, a rynek drogich maszyn dla Mosa, to już zupełna fikcja, bez AmigaOS 4, A-EOn nie przetrwa.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 kwi 2015, 17:49 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
MOS na prawdziwe Amigi lepsze od tych od Commodore mnie ani ziębi ani grzeje.
Nie ma ten system jakiś niesamowitych rzeczy które powodowałyby że jest
jakoś znacząco lepszy.
Pewno jak już wypuszczą wersję na moją Amigę 500 to sobie zainstaluję.
Obok Amiga Os 4. Dlaczego nie?
Nie traktowałbym tego całego zamieszania poważnie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 17 kwi 2015, 10:05 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
Coś MOSowcy piszą na ppa, że MOS będzie chodził i miał ciutkę lepszą wydajność 3d,
tylko że kartę by trzeba zmienić na jakieś antyczne.
E to chyba się nie skuszę.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 15 maja 2015, 05:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Tymczasem Hyperion w oficjalnym oświadczeniu chwali się że sprzedaż AmigaOS FE jest rekordowa i przeszła ich najśmielsze oczekiwania. Jeszcze w maju powinno nastąpić do tłoczenie płyt, gdyż w tej chwili u dystrybutorów są puste magazyny. Jednocześnie wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą pobrać ISO jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia nośnika.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 15 maja 2015, 21:33 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Tylko czy ten sukces przełoży się na coś pozytywnego? Czytając jak wiele krytycznych uwag mają developerzy, jak niewielu ich zostało i w jak bardzo wielu kwestiach system odstaje od innych rozwiązań to mam coraz większe wątpliwości. Nawet kilkanaście godzin pracy nad nowym MPlayerem zaczyna być problemem. Czasami mam wrażenie jakby Hyperionowi zależało tylko na odrobieniu finansowych strat po batalii sądowej z AInc...
Niestety przestałem dostrzegać jakikolwiek plan ze strony Hyperionu. Ostatnio każda pozornie dobra wiadomość pociąga za sobą ujawnienie kilku złych. Nowe sterowniki ale fatalny poziom MiniGL, nowa gra ale znowu krytyczne uwagi co do 3D, szybki WarpDT z altiveciem a przy okazji developer pisze, że wolał poprawić swój produkt niż poprawiać AOS4. Niedokończony TW, Gallium portowane od 4/5 lat, przejmowanie po kawałku rozwoju przez AEon..Do tego brak taniego sprzętu i mamy w zasadzie przepis na porażkę. Pomimo tego nadal AOS ma największy "komercyjny" potencjał. Przyznają to nawet krytycy. Jeżeli jednak nie będzie przełomu to zniechęci się już tak duże grono, że i ten potencjał zostanie utracony. Dawno nie widziałem takiego wzrostu sceptycyzmu i chęci spróbowania innych rozwiązań wśród czytelników AW. A nieobecność takich programistów jak Alfkil, Afxgroup, CygnusED, kas1e pokazał, że w zasadzie tylko ci nizależni robili jakiś ruch w oprogramowaniu i na forach. No nic, ulżyłem sobie. Obym nie miał racji ;)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2015, 05:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Autor WarpDT to już akurat od kilku lat nie jest w teamie AOS4, więc to żadna nowość. Mplayer to jest dla mnie osobiście trzeciąrzędna sprawa. Oczywiście wiem że na SAM nie jest z tym może najlepiej, niemniej na X1000 działa to dobrze i z przekonaniem śmiem twierdzić że ta cała niebieska konkurencja co do której niby ciągną tłumy na AW, zostaje w kwestii wydajności oglądania filmów w tyle. To że jacyś ludzie chcą dalszych ulepszeń i optymalizacji, może innego GUI itp. to fajnie, tyle że co to ma wspólnego z Hyperionem? Dodam że na Amistore cały czas jest zapowiedź nowego DvPlayera, który jak wiadomo ma fajne GUI. Nie sądzę by ta zapowiedź pojawiła się tak dla jaj, musiały być prowadzone z autorem konkretne rozmowy.

Największe nadzieję to ja mam w kwestii Warp 3D i MiniGL. Czemu? Ponieważ od conajmniej miesiąca mogliby dać ludziom dużo bardziej zoptymalizowane wersje. W kontekście tego, jak w sumie szybko opublikowali W3D_SI 1.8, jest to dla mnie bardzo dziwne, złwaszcza że wersja która mam na myśli jest dobrze przetestowana i nie stwarza problemów. Wystraczyłoby więc tylko wcisnąć przycisk upload.

Skoro tego nie robią muszą mieć jakiś powód. Jedyny logiczny powód jaki mi się nasuwa to że chcą zaoferować coś jeszcze lepszego, przynajmniej to TCL jakie ma TinyGL, a być może coś znacznie więcej. Oczywiście mogę się mylić, niemniej inaczej trudno mi sobie wytłumaczyć czemu nie dostaliście jeszcze szybszego i od dawna istniejącego sterownika (zwłaszcza wobec krytyki, jaka polała się na wersję 1.8).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 17 maja 2015, 21:31 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Cytuj:
Autor WarpDT to już akurat od kilku lat nie jest w teamie AOS4, więc to żadna nowość.


...ale zadeklarował zrobienie nowych, systemowych datatypów pod warunkiem, że Hyperion się "ogarnie". To już kolejna osoba narzekająca na współpracę.

Przykład MPlayera to tylko pokaz jak niewielu mamy developerów. Z odpowiedzi na moje pytanie o DVPlayera wynika raczej, że wykorzysta on jedynie nowe wspomaganie dekodowania ale raczej nie będzie wsparcia nowych formatów a to go praktycznie przekreśla...

To że największe nadzieje wiążesz z MiniGL plus Warp3D tylko potwierdza to co piszę. Po kilku latach robienia przez Hyperion Gallium liczysz na stary standard przejęty przez AEon?

Fajny, zbiorczy Final Edition z dodatkami które leżały na dyskach developerów od lat (nowa konsola, podgląd obrazków) to jednak mało jak na lata prac...Myślę, że była spora przerwa w pracach nad systemem (choroba Friedena, itp).
No i do tego kompletny brak pomysłu na "tani" sprzęt. Bariera, która całkowicie uniemożliwia poszerzenie bazy użytkowników. Wszystko to wygląda jak brak planu...
...a jest jeszcze temat rozdrobnienia własnościowego elementów systemu. Podobno mamy już co najmniej kilku właścicieli: Hyperion, Friedeni, AEon. Kto jeszcze? Możliwość powrotu systemu w ręce AInc w razie bankructwa Hyperionu...Liczyłem na silne, spójne przywództwo Hyperionu a tu się wszystko rozłazi.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 sie 2015, 18:07 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196

To że największe nadzieje wiążesz z MiniGL plus Warp3D tylko potwierdza to co piszę. Po kilku latach robienia przez Hyperion Gallium liczysz na stary standard przejęty przez AEon?


Znalazłem odpowiedź na powyższe i kilka innych....
http://amigaworld.net/modules/newbb/vie ... m=2#765540

Cytuj:
1. SMP and Gallium3D are features for 4.2, currently on hold (work on Cyrus drivers first).
2. Gorky17 will be released after so many years (at last). Problems with expired licence prohibits new ports of older WarpOS games. There were similar problems even with Gorky17: marketing material was lost/unavailable, all redone anew by Frank Menzel (if I remember his name right).
3. Hyperion is working also on another software project (not specified; game port I guess ).
4. Printer support is not easy - there aren´t proprietary drivers even for Linux PPC (so CUPS wouldn´t be solution).
5. Workbench enhancement is slow process, replacement is unlikely (for compatibility and user experience reasons).
6. No announcements until really available (no more another netbook fiasco).
7. BugFix/Update for FE will be one big update via AmiUpdate.
8. WinUAE PPC emulation greatly helped 4.1FE Classic sales, but no direct WinUAE support is planned.


Czyli może kiedyś będzie...za to najpierw pojawi się kolejna płyta z nieobsługiwanym drugim rdzeniem.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 sie 2015, 12:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Cóż trzeba się zgodzić z myślą przewodnią Strima wyrażoną w ostatnim podcaście Radzika że główną przeszkodą w rozwoju projektów amigowych są nawet nie tyle pieniądze co czas. Hyperion załozył sobie bardzo ambitne plany, które według konkurencji są technicznie nie do zrealizowania, a według mnie do zrealizowania jest wszystko tylko wymaga tysięcy roboczogodzin i odłożenia innych rzeczy na bok. Tymczasem inne rzeczy, takie jak Cyrus, a teraz jeszcze te dwa nowe sprzęty od A-EONu są dodawane.

Teraz znowu odwołując się do słów Strima który powiedział coś takiego "jak mam dwa projekty z których jeden da się zrealizować szybko a przy drugim dużo bardziej czasochłonnym i wiem przed wiele miesięcy nie będę widział wyraźnego progresu, to wybieram ten pierwszy". Pewnie dlatego priorytetem jest Cyrus, którego da się ogarnąć szybciej i jednocześnie w oczach środowiska będzie widać że Hyperion coś konkretnego zrobił, no i szybciej spłynie kasa za kolejne kopie AOS 4.1 FE dla nowego komputera.

Co do projektu software'owego to strzelam że nie chodzi tutaj o grę tylko o Open Office realizowanego na zlecenie A-EONu.Przy czym oczywiście mogę się mylić bo Open office miał być w fazie beta już pod koniec minionego roku, a nie słyszałem by Hyperion czy A-EON chwalił się tym softem w Amsterdamie. No chyba że zostawili sobie jakieś niespodzianki na kolejne rocznicowe imprezy jakie mają niedługo odbyć się w Europie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 7 sie 2015, 15:20 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 25 wrz 2014, 19:41
Posty: 510
Obecnie wydanie OS4 na nowy sprzęt jest prio 1, bo trzeba zyskać użytkowników. Inna kwestia, że na pewno cena X5000 będzie kosmiczna. Sam za to jest wolny, więc port systemu na coś pośredniego to jest must have. Pytanie czy te dwa nowe sprzęty A-EON spełnia te warunki. Drugie pytanie jest jak duży to jest rynek, ile jeszcze nowego sprzętu można sprzedać?
Zaczynam się zastanawiać czy jakikolwiek amisystem jest w stanie wyjsć ze stagnacji i faktycznie przeskoczyć na dwa rdzenie i większośc ilość pamięci. Jak się pogada z developerami to jest to mega hardcore by tego dokonać.
Co do softu, brak współpracy między systemami. Jeśli wyjdzie nowe OWB, to rączej na pewno tylko na MOS. W tym momencie co? Może warto wspomóc autora NetSurf jako alternatywę na OS4, AROS, MOS?
Według mnie cała reszta softu to mniejszy priorytet jest. Bez przeglądarki system będzie martwy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO