Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 16:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 21:09 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Występ Soliego...na razie powtarza to co na Devcon...
Sugeruje porzucenie Cyberstorm/BizzardPPC

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 21:22 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 18:36
Posty: 148
Według mnie rozsądna propozycja. Powinni się skupić na produktach firm A-EON i ACube.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 21:50 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 18:36
Posty: 148
Przemek napisał(a):
To ja może uzupelnię.
- Early adopter A1222 za 400e bedzie prawdopodobnie tylko 100 szt. Potem cena w górę. W tym kontekście Trevor dwukrotnie wspominał Polaków i
ich zakup grupowy ;)


W sumie byłoby miło ... :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 22:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
-Pytany czy będzie Overlay dla A1222 powiedział, że nie będzie potrzebny. Czemu? Na razie tajennica.


Overlay to jest przestarzała technologia związana ze starymi Radeonami. No ale jeśli są jakieś tajemnice dotyczące tych tematów, to znaczy że UVD zbliża się ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 22:31 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
ems napisał(a):
Przemek napisał(a):
To ja może uzupelnię.
- Early adopter A1222 za 400e bedzie prawdopodobnie tylko 100 szt. Potem cena w górę. W tym kontekście Trevor dwukrotnie wspominał Polaków i
ich zakup grupowy ;)


W sumie byłoby miło ... :D


Trevor mówił to w kontekście dużego zainteresowania. Myślę, że ten zakup grupowy nie ma szans na pelną realizację w tej pierwszej serii.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 26 paź 2019, 22:58 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Mufa napisał(a):
Przemek napisał(a):
-Pytany czy będzie Overlay dla A1222 powiedział, że nie będzie potrzebny. Czemu? Na razie tajennica.


Overlay to jest przestarzała technologia związana ze starymi Radeonami. No ale jeśli są jakieś tajemnice dotyczące tych tematów, to znaczy że UVD zbliża się ;)


Też tak to odebrałem. Kilka faktów by na to wskazywało
Niestety IMO obie imprezy to jednak rozczarowanie. Spojrzałem na grafik, nic się raczej juz nie wydarzy. Solie dzis powtarza to co w czwartek. Wygląda na to, ze przez ostatnie lata nic jednak w ukryciu się nie posuwało. To co było widać i przynosiło efekty to AEon i jego Enhancer. Jak przyznał Solie od września tego roku dopiero ruszyły prace nad ExecSG. Wszystkie zapowiedzi są wynikiem zniecierpliwienia środowiska. Trzeba było coś pokazać to pokazali ale Tabor jest realny za kilka miesięcy, LO za rok a multicore za kilka lat. W między czasie MOŻE wyskoczy UVD i jakieś gry. Dżizas, nawet rok po pokazie i ustalonej dacie premiery mityczny AVD nie jest dostępny. A ktoś pamięta jeszcze program muzyczny Score?

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 27 paź 2019, 09:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
Niestety IMO obie imprezy to jednak rozczarowanie. Spojrzałem na grafik, nic się raczej juz nie wydarzy. Solie dzis powtarza to co w czwartek.


No ja jednak z oceną zaczekam do zakończenia dzisiejszych wystąpień.

Cytuj:
Jak przyznał Solie od września tego roku dopiero ruszyły prace nad ExecSG
.

No coż mamy w środowisku co raz starszych i z pewnością mocno zapracowanych ludzi, więc mogą im się niektóre rzeczy, w tym miesiące mylić. Zespół zawiązał się na przełomie lipca i sierpnia i jeszcze w sierpniu mieliśmy dwie nowe wersje kernela z nowymi ficzersami do testowania. Tak wiec zaczęli działać bardzo szybko i pierwszy z zapowiadanych konkretnych kroków milowych czyli silnik DMA, też osiągnęli stosunkowo szybko, jak na tempo prac nad AmigaOS 4 w ostatniej dekadzie.

Cytuj:
Wszystkie zapowiedzi są wynikiem zniecierpliwienia środowiska. Trzeba było coś pokazać to pokazali ale Tabor jest realny za kilka miesięcy...


Ja już kilka miesięcy temu pisałem że moim zdaniem problemem są kwestie sprzętowe, a nie rozwój systemu. Gdyby cały czas był produkowany Tabor w wersji I, to na pewno byłby w tym roku w sprzedaży. Zauważ jednak że przeprojektowywali go rok czasu. Przecież już na poprzednim Amiwest była mowa że płyta musi być poddana drobnym zmianom konstrukcyjnym, a potem jeszcze Trevor na blogu pisał że pracują po godzinach by zdążyć z tym jak najszybciej. Tymczasem po roku mówi że mają pięć testowych płyt.

Ja jako betatester patrzę na pewne rzeczy inaczej. Skoro już Trevor zdradził że Hyperion zlecił Tonemu stworzenie ISO, to chyba nie będzie złamaniem NDA jak powiem że faktycznie, to co mówił jest prawdą i mam to nowe ISO dla Tabora na swoim HDD (mimo iż nie mam Tabora). Z doświadczenia wiem że systemowy obraz ISO dla danej platfromy tworzony jest w dwóch przypadkach. Za pierwszym razem, gdy dany sprzęt wchodzi do betatestów, przygowowuje się taki obraz, by betatesterzy mieli z czego zainstalować system. Potem już się nowych obrazów nie tworzy, tylko na bieżąco pobiera z ftp pojedyncze aktualizowane elementy. Nowe ISO tworzy się dopiero wówczas, gdy jest szykowana rynkowa premiera sprzętu, bądź aktualizacja systemu. Rzeczy wchodzące w skład takiego ISO były rzecz jasna testowane już wcześniej, gdy pojedynczo pojawiały się na serwerze Hyperionu, niemniej zazwyczaj do takiego obrazu nie wchodzi wszystko co w między czasie się pojawiło, więc trzeba ostatecznie przetestować czy wszystkie wyselekcjonowane elementy wrzucone do ISO ze sobą bezproblemowo współgrają.

Tak więc nowe ISO znaczy tyle co "Mamy przygotowaną gotową wersję systemu i chcemy ją wydać, sprawdzie tylko czy wszystko działa by użytkownikom końcowym nie wyskoczyły jakieś niespodzianki". Czyli innymi słowy nie można powiedzieć że po cichu nic nie zostało zrobione, bo od ostatniego AmiWest, zwłaszcza w temacie Tabora zostało w systemie zrobione dużo. Tym razem zawiedli nie developerzy systemowi a sprzętowcy. Co oczywiście dla końcowego użytkownika nie ma większego znaczenia, bo Tabora na święta i tak nie będzie miał. Natomiast jesli dadzą radę z produkcją sprzętu, to styczeń - luty jest jak najbardziej realny, bo przeszkód na drodze systemu operacyjnego nie ma.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 27 paź 2019, 22:45 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Solie też mówił o lipcu/sierpniu ale trzeba było najpierw wszystko poustawiać a rzeczywiste prace rozpoczęły się od września. Zresztą to żadna różnica miesiąc/dwa. Mówię o straconych ostatnich latach. Dwa miesiące przy tym to pestka. Co do ISO dla Tabora. Nie twierdzę, że nie ma systemu dla Tabora ale nie ma samego Tabora. Wierzę, że będzie, za kilka miesięcy, ale minął kolejny Amiwest i nie ma. Wszystko idzie cholernie powoli. Jednostką staje sie rok. AmiWest 2017, AmiWest 2018, AmiWest 2019...

No i różnimy się w ocenie postępu prac nad systemem. Wersja dla Tabora to nie rozwój systemu tylko w zasadzie ten sam system z 2016 z poprawkami. Brak znaczących, nowych funkcjonalności od lat. O to mi chodzi. I jeśli nawet od lipca/sierpnia ruszyli z kopyta to potrwa to lata, bo poprzednie zmarnowano.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 09:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
No cóż ja nie będę z Tobą polemizował na konkretne argumenty bo obowiązuje mnie NDA. Natomiast co do wczorajszych wystąpień, to niestety nie oglądałem, wpadłem na stream live tylko na chwilę gdy akurat nic się nei działo, ale przeczytałem trochę czata gdzie była rozmowa o Taborze. Bill Bossari, kţóry był na Amiwest, napisał że do Tabora trzeba będzie dołozyć kartę muzyczną, ale na USB. Jak wiadomo do tej pory takie urządzenia w AmigaOS nie działały. Tak samo jak słusznie zauważyłeś nie dzialały touchpady. No więc wystarczy sobie dodać 2+2 i można się domyślić jakie elementy systemu musiały zostać zmodernizowane by takie coś działało. No a skoro modernizowane są kluczowe elementy, to jednak rozwój jest.

Ja tylko dodam że całkowicie rozumiem że przeciętny użytkownik myśli że od czasu AmigaOS 4.1FE nic nie zostało zrobione, pewnie sam myślałbym tak samo gdybym nie był betatesterem, bo przecież nie widziałbym efektów. Pewnie że nie ma rewolucji na miarę multicore, bo jak by była, to pewnie i zwykły user by o tym wiedział na podstawie filmów czy jakichś wystąpień. Niestety proces sądowy, toczący się od 2017r, pożerający wszystkie zasoby finansowe nie pomaga (a proszę nie wierzyć w bajki opowiadane przez trolli po forach że Hyperion wyłącznie żył z darmowej pracy i nigdy developerom nie płacił). Dlatego też ogólnie środowisko betatesterskie, a również jak mi się wydaje sam Hyperion wiadomość o przejęciu Exec-SG przyjeła z entuzjazmem, bo jak już pisałem wczesniej zapewne będzie "lepsze smarowanie", a jak mówi stare przysłowie "Jak nie posmarujesz to nie pojedziesz". Nie oznacza to rzecz jasna iż zapomniano o zobowiązaniach wobec innych i że nie szuka się sposóbów by pomimo szkodliwych dziań Cloanto, docenić ich finansowo.

Druga sprawa to jest jednak ten nietypowy Tabor. Zauważ że np. MorhOS przechodząc z wersji 2.x na 3.0 nie dodał prawie żadnej nowej funkcjonalności, bo jak argumentowali samo przejście na laptopa już musi być uznane za coś rewolucyjnego, przecież trzeba było oprogramować touchpada i inne urządzenia, które dotychczas nie były obsługiwane. Mimo że zdecydowali się na tak ambitny krok, to Tabora się przestraszyli, znaczy że to jest projekt jeszcze bardziej ambitny, pochłaniający jeszcze więcej czasu.

I to są te dwie kule u nogi. Jednakowoż nie zgodzę się że na AmigaOS 4 postawiono już krzyżyk że będzie rozwijana linia 3.x. Jeszcze nie tak dawno wydawało się że MorphOS już całkowicie zdechł, odeszła kolejna grupa developerów, ponad 1000 dni bez update. Tymczasem ostatnio przeżywa niewielki renesans. Uważam że AmigaOS 4 ma szansę na zdecydowanie większy renesans, bo stoi za nim większa grupa programistów i większa grupa użytkowników, co w sumie przekłada się na bardziej ambitne projekty programistyczne oraz większą ilość pchełek i gier. Musżą jednak być spełnione dwa warunki, koniec procesów, bądź ugoda z Cloanto no i wydanie Tabora, który co prawda od strony dostosowania systemow nie pochłania już teraz tyle czasu i energii, ale byłby napewno dodatkowym strzałem finansowym, bo jak wiadomo Hyperion zarabia tutaj nie tylko na systemie, ale i na marce (a pomimo iż Leaman coś tam kręci na swoich stronach internetowych, to jednak na wszystkich wystąpieniach i wszystkich slajdach z AmiWest dalej funkcjonowała marka AmigaOne).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 10:02 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Cytuj:
...to jednak rozwój jest.


System powstaje dla użytkowników, nie dla developerów i betatesterów. Dlatego z naszego punktu widzenia rozwoju nie ma. Jeżeli zaczną publikować te elementy systemu będę bardzo chwalił Hyperion/AEeon i każdego kto za tym stoi. Zawsze tak robiłem i uważam się za rzeczowego krytyka z lekką nutą optymisty. Bo w końcu jak się jest fanem czegoś to naturalnym jest lekkie odchylenie "na plus" ;) Problem w tym, że coraz mniej elementów powstaje w dającym się zaakceptować, przez umiarkowanego fana, czasie.

Ciekawe co mówisz o touchpadzie. Czemu wprowadzana jest jego obsługa? Wiem,wiem, ciągnę za język. A co do karty muzycznej na USB. Mając jeden slot PCIe (dla grafiki) i stery do wbudowanej sieci można sobie tymczasowo na takie rozwiązanie pozwolić. Brak sterów do dźwięku niejako przymusił ich do tego i cały AOS zyska (słuchawki, karty, itp.)

Ja tam w bajki o przejściu Hyperionu na AOS3.1.x nie wierzę. Ot dodatkowa, łatwa kasa. Do tego zjednywanie sobie "klasycznej" społeczności. Tak samo sprawa niepłacenia developerom. Pewnie bywają trudności ale o robieniu wszystkiego za darmo nie wierzę.
Uważam po prostu, że brak środków hamuje cały rozwój. Nie ma pieniędzy to nie ma rozwoju. Nie ma rozwoju to ludzie się wykruszają i nie ma pieniędzy. Błędne koło, które przerwać mógł Dickinson. Kilka rzeczy poszło jednak nie tak i znowu mamy problem.
A jakie to rzeczy? IMO to Cloanto, Tabor i jednak brak jeszcze większych środków.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 10:07 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 18:36
Posty: 148
Witam.
Odpowiedzcie mi na pytania bo się już w tym gubię.

1. Co jest takiego trudnego/niemożliwego w oprogramowaniu układu dźwiękowego znajdującego się na płycie?
2. Jeśli tak jest to dlaczego przy okazji przeprojektowywania płyty nie wymieniono/wycięto ten układ na inny, łatwiejszy w oprogramowaniu?
3. Czy w AOS 4.1 jest obsługiwane złącze PCIe x4 znajdujące się na płycie Tabor ?
4. Jeśli jest to czy na rynku znajdują się karty dźwiękowe PCIe mające działające sterowniki pod AOS?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 10:20 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
Tak samo sprawa niepłacenia developerom. Pewnie bywają trudności ale o robieniu wszystkiego za darmo nie wierzę.


Znaczy są też ludzie, którzy robią za darmo, bo programowanie dla Amigi im satysfakcję i przyjemność a prawdziwą kasę zarabiają gdzie indziej. No ale to jest tylko część ludzi, inni za darmo nie pracują, a przynajmniej nie pracowali do 2017r, kiedy ruszyła sprawa z Cloanto.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 10:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
ems napisał(a):
Witam.
Odpowiedzcie mi na pytania bo się już w tym gubię.

1. Co jest takiego trudnego/niemożliwego w oprogramowaniu układu dźwiękowego znajdującego się na płycie?


Nie mam pojęcia, bo ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. Wiem że już niejednokrotnie słyszałem że będzie to zrobione lada chwila, a potem okazywało się że nic z tego.

Cytuj:
2. Jeśli tak jest to dlaczego przy okazji przeprojektowywania płyty nie wymieniono/wycięto ten układ na inny, łatwiejszy w oprogramowaniu?


To też można gdybać, może Varisys stwierdził, że inny układ będzie z czymś tam nikompatybilny, może układów, które mają oprogramowane (tak jak ten z X1000) nie ma już na rynku. A może wciąż wierzyli zapewnieniom developerów, że nia ma sensu, bo już za momencik będzie oprogramowany ten stary.

Cytuj:
3. Czy w AOS 4.1 jest obsługiwane złącze PCIe x4 znajdujące się na płycie Tabor ?


PCI-E 4 jest obsługiwane przez system. W specyfikacji Tabora stoi 1x PCI-E 16 i 1x PCI-E 4, tylko ja tak na spokojnie przejrzałem sobie zdjęcia płyty głownej i widzę tylko jedno PCI-E 16. Tak więc chyba w specyfikacji jest błąd i chodziło o to że PCI-E 16 jest kompatybilne z urządzeniami PCI-E x4, albo ja jestem ślepy.

Cytuj:
4. Jeśli jest to czy na rynku znajdują się karty dźwiękowe PCIe mające działające sterowniki pod AOS?


No choćby na AmiWest Trevor potwierdził że są i będą montowane do X5000+, zadziałają też z X1000 i pewnie z Taborem również, tyle tylko że Tabor musiałby chodzić na wbudowanej grafice, więc bez sensu. Trochę chyba się rozpędziłem dwa dni temu pisząc że te nowe karty dźwiękowe na PCI-E, to też dobre rozwiązanie dla Tabora. Raczej USB tylko. Teraz sobie przypominam że jak nie było sterów do sieciówki, to też Trevor wsadzał do pokazów sieciówkę na USB, a przecież są w systemie stery do sieciówek na PCI-E.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 14:41 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 935
ems napisał(a):
4. Jeśli jest to czy na rynku znajdują się karty dźwiękowe PCIe mające działające sterowniki pod AOS?


Tak. Ja od czasu jak kupiłem Sam460 używam:

http://forum.amigaone.pl/oprogramowanie-f5/envy24ht-pci-e-audio-card-w-sprzedazy-t730.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 paź 2019, 14:45 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Cytuj:
3. Czy w AOS 4.1 jest obsługiwane złącze PCIe x4 znajdujące się na płycie Tabor ?

PCI-E 4 jest obsługiwane przez system. W specyfikacji Tabora stoi 1x PCI-E 16 i 1x PCI-E 4, tylko ja tak na spokojnie przejrzałem sobie zdjęcia płyty głownej i widzę tylko jedno PCI-E 16. Tak więc chyba w specyfikacji jest błąd i chodziło o to że PCI-E 16 jest kompatybilne z urządzeniami PCI-E x4, albo ja jestem ślepy.


Prędkość jest wg. standardu PCIe x4 ale fizyczne złącze jest x16, celem stosowania normalnych kart graficznych/ Tabor ma Tylko jeden slot PCIe.

Cytuj:
4. Jeśli jest to czy na rynku znajdują się karty dźwiękowe PCIe mające działające sterowniki pod AOS?

No choćby na AmiWest Trevor potwierdził że są i będą montowane do X5000+, zadziałają też z X1000 i pewnie z Taborem również, tyle tylko że Tabor musiałby chodzić na wbudowanej grafice, więc bez sensu. Trochę chyba się rozpędziłem dwa dni temu pisząc że te nowe karty dźwiękowe na PCI-E, to też dobre rozwiązanie dla Tabora. Raczej USB tylko. Teraz sobie przypominam że jak nie było sterów do sieciówki, to też Trevor wsadzał do pokazów sieciówkę na USB, a przecież są w systemie stery do sieciówek na PCI-E.


O ile pamiętam to są karty z PCIe i obsługiwanymi przez system chipami. Pewnie natomiast jest kłopot z ich dostępnością,

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Djk83 i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO