Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest wtorek, 23 kwi 2024, 07:39

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 26 lut 2016, 00:05 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie mogę się dostać do Early Startup Control. Czy w tych komputerkach nie ma tego, czy coś nie tak z moją myszką na etapie bootowania?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 26 lut 2016, 10:28 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Nie mogę się dostać do Early Startup Control.


No ja od jakiegoś czasu też nie mogę. Przez co nie mogę np. sprawdzić tej prośby Yerzmyeya. Wina raczej nie leży w systemie operacyjnym, bo pamiętam że w czasach wydania AOS 4.1 FE to menu jeszcze mi działało. Teraz gdy nawet cofam system bootując się z gołej płyty z AOS 4.1FE, nie mogę go wywołać. Od tego momentu zmieniłem tylko jeden element w konfiguracji - kartę graficzną. Stąd moje przypuszczenie że najprawdopodobniej istnieje jakaś grupa kart graficznych, których inicjalizacja blokuje wywołanie Early Startup Control.

Jest to prawdopodobnie grupa dosyć niewielka, bo np. Arek który też zmienił kartę pod kątem Warp 3D SI i ma nawet kartę nowocześniejszą od mojej (R 980X) problemu z wywołaniem boot menu nie ma. Niestety taki problem występuje na mojej konfiguracji, no i jak widać po Twoim poście nie tylko.

No nic trzeba będzie zgłosić błąd, w sumie miałem to zrobić już dawno ale z uwagi że z Early Startup Control korzysta się ekstremalnie rzadko, zawsze zapomniałem to zrobić.

Cytuj:
czy coś nie tak z moją myszką na etapie bootowania?


Gdyby jednak to nie był ten sam problem co u mnie a jedynie myszka, to przypominam że alternatywną metodą wywołania Early Startup Control, jest przytrzymanie klawisza "Help", czyli w Twoim wypadku najpewniej "Scroll Lock".


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 26 lut 2016, 12:53 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
Mufa napisał(a):
... zmienił kartę pod kątem Warp 3D SI i ma nawet kartę nowocześniejszą od mojej (R 980X) problemu z wywołaniem boot menu nie ma.


Małe sprostowanie bo zakradła się literówka: XFX Radeon R9 280X


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 00:12 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Ja korzystałem z Early Startup Control w starej A1 w celach porównawczych, miałem na niebootowalnej partycji stary system.
Próbowałem z inną myszą, i ze "ScrollLock" i nie zadziałało.

Mam kolejne pytania:
1. Czy coś wiadomo na temat ustawień U-Boota w Prefs w komputerach od ACube? Trochę mi tego brakuje.
2. Czy Blender wymaga czegoś extra? Wysypuje mi się przy starcie.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 07:04 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
adam napisał(a):
Nie mogę się dostać do Early Startup Control. Czy w tych komputerkach nie ma tego, czy coś nie tak z moją myszką na etapie bootowania?


Po ponad dwudziestu latach, włączyłem to jeszcze raz.
U mnie działa.
Zwykła mysz na usb.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 07:07 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
adam napisał(a):
1. Czy coś wiadomo na temat ustawień U-Boota w Prefs w komputerach od ACube? Trochę mi tego brakuje.


Gdzieś jest na sieci manual.

Cytuj:
2. Czy Blender wymaga czegoś extra? Wysypuje mi się przy starcie.


Wymaga oryginalnego Warp 3D. Do kupienia wraz z najnowszymi sterownikami w AmiStore.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 08:30 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
adam napisał(a):
1. Czy coś wiadomo na temat ustawień U-Boota w Prefs w komputerach od ACube? Trochę mi tego brakuje.


Jesli chodzi Ci o dostep do ustawien U-Boota spod systemu, z ikonki, tak jak to bylo chyba w wersji dla A1-XE, to nie, nie ma takiej opcji i nigdy nie bylo dla komputerow A-Cube.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 08:50 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
swinkamor12 napisał(a):
adam napisał(a):


Cytuj:
2. Czy Blender wymaga czegoś extra? Wysypuje mi się przy starcie.


Wymaga oryginalnego Warp 3D. Do kupienia wraz z najnowszymi sterownikami w AmiStore.


Aczkolwiek jeśli się nie ma oryginalnego Warp 3D, to na Wazp 3D też zadziała. O Ile dobrze pamiętam to w archiwum z Wazp 3D są nawet predefiniowane ustawienia (które trzeba skopiować do katalogu z Blenderem) wazp3d.prefs pod kątem Blendera. U mnie na X1000 i Radeonie HD6870 taki zestaw działał całkiem OK.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 10:29 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
ad.1 Tak, chodziło mi o dostęp spod ikonki pod WB. Wiem że nie było, pytanie było "wypuszczające" (są tu betatesterzy).
ad.2 To sprawdzę z tym Wazp 3D, bo jakby Blender miał działać tylko z Warp 3D to byłoby wielkie zawężenie grupy użytkowników.
Po prostu "się zdziwiłem" bo nie pamiętam żeby wyszła nowa wersja Blendera, a w starej A1 na pewno nie miałem Warp3D, a może nawet i Wazp też nie.
To sprawdzę.
Dzięki za masowy odzew i pomoc.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 12:47 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Po prostu "się zdziwiłem" bo nie pamiętam żeby wyszła nowa wersja Blendera, a w starej A1 na pewno nie miałem Warp3D, a może nawet i Wazp też nie.
To sprawdzę.
Dzięki za masowy odzew i pomoc.


Warp 3D to miałeś na pewno bo biblioteka Warp3D.library, jak i stosowne podbiblioteki:
W3D_Picasso96.library,
W3D_Avenger.library
W3D_Napalm.library
W3D_Permedia2.library
W3D_R200.library (przypuszczam że taką właśnie kartę miałeś w swojeje A1 XE)
W3D_Radeon.library

są niezmiennie integralą częścią systemu, opcjonalnie można jedynie dopłacić za podbibliotekę W3D_SI.library.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 lut 2016, 15:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Pewnie masz rację. Wystąpił u mnie dysonans poznawczy bo na starym Radku działał Blender a na nowszym nie, i nie załapałem od razu czemu miałby nie działać jak po drodze nie było nowej wersji Blendera.

Mam następne pytanie: co polecacie do nagrywania tego co dzieje się na ekranie?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 28 lut 2016, 09:11 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Dość obszerny artykuł na ten temat, prezentujący cały dostępny soft przedstawiłem bodaj w pierwszym numerze Amigazynu. Dyskutowaliśmy o tym również tutaj. Generalnie nic od tego czasu się nie zmieniło Srec jest najlepszy, przy czym X1000 lub X5000 jest tutaj mocno porządane. Jeśli robisz coś mało wymagającego, najlepiej na własnym ekranie tak jak np. ja rysowałem Boinga w Personal Paincie (kiedy to bodaj ostatni raz zamieściłem publicznie film z Sreca) to naprawdę świetnie się to sprawdza. Jednak jeśli pracujesz na blacie FullHD i jeszcze robisz coś co zajmuje około 100% zajętości procesora, to chyba się domyślasz jak efektywne jest dodatkowe nagrywanie filmu w tym czasie. Zatem przy Amidze One 500 z SRecem nie często poszalejesz (a i na X1000 nie zawsze).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 10 mar 2016, 13:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Jak to jest z tym Wazp? Wymieniłem Warp 3D library na niego i Blender działa, nawet nie musiałem nic ustawiać. Ale czy to nie rzutuje z kolei na wydajność w innych programach (Wazp używa tylko CPU)?
Jak to zrobić żeby wygodnie przełączać się? I czy wogóle warto postawić na Wazp jeśli nie używa się Blendera?

Mam też pytanie odnośnie Mplayer. Używam tej polecanej przez ciebie wersji (Liveforit Mplayer + Mplayer GUI, oba w najnowszych wersjach, wybór oczywiście dla non-altivec). Problemy mam trzy:
- nie działa przewijanie filmiku na panelu - działa tylko skrótami klawiaturowymi
- odtwarzanie jest poprawne w zasadzie tylko dla ustawienia wideo "SDL" - przy innych pojawiają się artefakty
- mam zaznaczone "Skip loop filter" i "Use cache" ale filmy w 720 nie wyrabiają (odtwarzają się spowolnione)
Coś tu można usprawnić?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 10 mar 2016, 16:15 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Jak to jest z tym Wazp? Wymieniłem Warp 3D library na niego i Blender działa, nawet nie musiałem nic ustawiać.


Jeśli nic nie ustawisz, to Wazp 3D po pierwszym uruchomieniu zapisze swoje ustawienia domyślne w katalogu z Blenderem o nazwie wazp3d.cfg. Domyślnie Wazp 3D działa w trybie czystego wykorzystania CPU, więc jest w miarę kompatybilnie ale i bardzo wolno. Może nie widać tego aż tak w statycznym programie jak Blender, no ale lepiej chyba uzywać sprawdzonych i bardziej optymalnych ustawień. W archiwum Wazp3D masz katalog cfg-OS4 i tam są predefiniowane optymalne ustawienia m.in. dla Blendera, wystarczy zmienić nazwę ucinając jej końcówkę i skopiować do katalogu z programem. Powinno być stabilniej i szybciej.

Cytuj:
Ale czy to nie rzutuje z kolei na wydajność w innych programach (Wazp używa tylko CPU)?


W preferencjach Wazp3D masz mnóstwo opcji, jednak kluczowa jest "Renderer" ma trzy wartości, dwie z nich są software'owe lecz trzecia opiera się na kompozycji obrazu i ona można powiedzieć nie korzysta aż tak mocno z CPU gdyż jest wspomagana przez silnik kompozycji karty graficznej. Warto więc zawsze eksperymentować z ustawieniami dla programów od włączenia tej opcji. Z drugiej strony ona jest najmniej kompatybilna z oryginalnym Warp 3D, więc nie zawsze da się jej używać. Uwaga: o ile dobrze pamiętam to jak już raz zapiszesz program z jakimiś preferencjami, to potem gdy próbujesz zmienić dla niego ustawienia, co się odbywa na żywo, czyli uruchamiasz okno Wazp3D-Preferences, dokonujesz w nim ustawień i uruchamiasz - program / grę - to najpierw musisz w katalogu z danym programem / grą usunąć stary plik wazp3d.cfg.

Cytuj:
Jak to zrobić żeby wygodnie przełączać się? I czy wogóle warto postawić na Wazp jeśli nie używa się Blendera?


Przełączać się nie ma sensu. Jeśli masz konfigurację zdolną do obsługi realnego Warp3D (czyli Radeona HD 7xxx R9xxx, tudzież staruszka na R200) to wywalasz Wazp 3D w cholerę. Oryginalne rozwiązanie jest lepsze i szybsze. Natomiast jeśli Twój sprzęt nie obsługuje Warp3D, to lepiej mieć jakąs ograniczoną imitację niż nie mieć nic. Poza Blenderem, bodżje jedyny użytkowy soft korzystający z GL, to LodePaint (chociaż on chyba nie działa z Wazp3D) oraz trochę gier. Głównie gier 2D, ktore jednak w jakiś sposób korzystają z akceleracji GL jak np. Hurrican. Im bardziej gra jest prawdziwie 3D, tym mniejsza szansa na poprawne uruchomienie pod Wazp 3D. Zatem w takie np. Jedi Academy, na tym nie pograsz.

Cytuj:
Mam też pytanie odnośnie Mplayer. Używam tej polecanej przez ciebie wersji (Liveforit Mplayer + Mplayer GUI, oba w najnowszych wersjach, wybór oczywiście dla non-altivec). Problemy mam trzy:
- nie działa przewijanie filmiku na panelu - działa tylko skrótami klawiaturowymi


Tak ten panel jest dosyć stary dostosowany do którejś tam wersji i z tą najnowszą nie bardzo działa.

Cytuj:
- odtwarzanie jest poprawne w zasadzie tylko dla ustawienia wideo "SDL" - przy innych pojawiają się artefakty


Szczegółowo działanie trybów opisałem tutaj. Generalnie SDL jest najmniej efektywnym wyborem. Pytanie czy masz stery RadeonHD 2? Drugie pytanie czy są one zaktualizowane? Domyślam się że mogłeś je dostać razem ze sprzętem od Emu, tylko czy ten (jak się domyślam nie używając Amigi One 500 już jakiś czas) pilnował by je na bieżąco uaktualniać? Być może to jest przyczyną artefaktów?

Cytuj:
- mam zaznaczone "Skip loop filter" i "Use cache" ale filmy w 720 nie wyrabiają (odtwarzają się spowolnione)
Coś tu można usprawnić?


Trudno mi się tutaj wypowiadać bo ja z SAM460 miałem do czynienia raz w życiu, dosyć krótko i dosyć dawno temu. Nie było wówczas ani tej wersji Mplayera ani takich sterowników dla Radeona HD. Możliwe że nawet na najnowszych sterownikach i włączonym trybie Comp2_yuv2 oraz wszystkich ustawieniach pozwalających zwiększyć wydajność, SAM460 będzie kompem na tyle mało wydajnym że i tak nie wyrobi z filmami HD Ready (przynajmniej do do czasu pojawienia się obsługi UVD). Nie wiem tego, musieliby się tutaj wypowiedzieć użytkownicy tego sprzętu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 10 mar 2016, 17:48 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 936
Polecam Warp3D i najnowsze sterowniki.
Quake wreszcie pod tym działa.
Warp3D jest też dużo szybsze.

Wazp3D ma różne opcje, od tylko soft do ograniczonego użycia 3D karty poprzez jedną funkcję w graphics Composite.
Wazp3D mimo wszystko bym na dysku zostawił.
Bardzo rzadko ale się przydaje.

Filmy - ja nie narzekam ale też zbyt często w większych rozdziałkach nie oglądam.
Bardzo pomaga opcja composite_yuv2 - znacznie przyśpiesza mplayera.
Tylko to też wymaga najnowszych sterowników.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 55 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO