Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 16:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 14 mar 2013, 10:04 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 sty 2012, 10:47
Posty: 68
Lokalizacja: Warszawa
Witam po dłuższej przerwie. Nie miałem czasu na amigowanie, ale ostatnio miałem trochę wolnych chwil, które poświęciłem swojej nowej zabawce, A4000.
W niniejszym wątku chciałbym stopniowo zamieszczać sprawozdania z postępów prac nad rozbudową komputera.
Może te wypociny przydadzą się komuś w charakterze poradnika (aby uniknąć moich błędów, popełnianych jako osoba, która nie miała dotąd do czynienia z dużą Amigą).

Na początek: wymiana Kickstartu 3.0 na 3.1:

Fabryczne egzemplarze A4000 wyposażone były w Kickstart 3.0. Chcąc korzystać z nowszych wersji AmigaOS, wypuszczonych już po bankructwie Commodore, należy wymienić chipy Kickstartu na nowsze, 3.1. Kickstart 3.1 dla A4000 zajmuje dwie 256-kilobajtowe kości ROM:
Obrazek
(klik, klik!)

Jednak w przeciwieństwie do "małych" Amig, wymiana Kickstartu w A4000 to nie pięciominutowa operacja, lecz skomplikowane przedsięwzięcie, wymagające rozmotowania niemal całego komputera.
Po zdjęciu pokrywy obudowy zaczynamy od odłączenia kabli diód Power i HDD oraz kabla zamka blokującego klawiaturę i mysz.
Obrazek
(klik, klik!)

Następnie zdejmujemy plastikowy bezel ściskając zatrzaski przytrzymujące go do obudowy. Oto A4000 bez bezelu (bezela?):
Obrazek
(klik, klik!)

Odłączamy zasilanie i taśmę stacji dysków oraz ewentualnych innych urządzeń, które możemy mieć zainstalowane w zewnętrznych zatokach 5.25" i 3.5". Następnie odkręcamy koszyk z zatokami przymocowany do obudowy dwiema śrubkami i całość wysuwamy do przodu zgrabnym ruchem. Oto on (ten ruch):
Obrazek
(klik, klik!)

Odłączamy kable twardego dysku i wyciągamy całe to ustrojstwo (trzyma się na czterech śrubkach). Widzimy wreszcie kartę procesorową umieszczoną równolegle do płyty głównej:
Obrazek
(klik, klik!)

Ostrożnie, ale zdecydowanie wyciągamy ją z 200-pinowego złącza. Oto spód karty, widoczny procesor 68EC030 25 MHz i koprocesor matematyczny 68882:
Obrazek
(klik, klik!)

Po usunięciu karty procesorowej naszym oczom ukazuje się wreszcie miejsce montażu Kickstartu. Widać tam stare kości ROM (3.0):
Obrazek
(klik, klik!)

Kości trzeba ostrożnie wyciągnąć podważając płaskim śrubokrętem raz z jednej, raz z drugiej strony. Należy pamiętać, że podstawki Kickstartu są kiepskiej jakości i łatwo je uszkodzić.
Obrazek
(klik, klik!)

Po wyciągnięciu starych chipów wkładamy nowe, zwracając szczególne baczenie na kierunek montażu. Nacięcie na kości powinno pokrywać się z nacięciem na podstawce. Niezwykle ważne jest też, by każda z kości trafiła do odpowiedniej podstawki – są one podpisane "U175" i "U176" i takie same oznaczenia powinny być na samych ROM-ach. Błąd spowoduje uszkodzenie chipów i awarię komputera. Oto nowe kości na swoim miejscu:
Obrazek
(klik, klik!)

Przed ostatecznym zmontowaniem Amigi z powrotem warto przeprowadzić test, mocując kartę procesorową i uruchamiając komputer. Jeśli zobaczymy taki obraz:
Obrazek
(klik, klik!)

to znaczy, że operacja się powiodła i nowy Kickstart został rozpoznany. Można złożyć już Amigę do kupy.
Niebawem (mam nadzieję) następne sprawozdanie!

_________________
ash.

A600HD, 68030 25 MHz, 2 MB Chip RAM, 32 MB Fast RAM, AmigaOS 3.5
A4000, 68EC030 25 MHz, 68882, 2 MB Chip RAM, 4 MB Fast RAM, AmigaOS 3.1


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 14 mar 2013, 12:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Witam, witam ... kopę lat 8-)

Dzięki za ciekawy poradnik, faktycznie może się komuś przydać, więc myślę że po kilku kolejnych odcinkach, można by rozważyć czy nie przekształcić tego wątku w artka na bloga.

Jeszcze jedno pytanie techniczne, które mi się nasuwa (jako osobie która również nigdy nie posiadała "dużego klasyka"). Czy obok pomylenia gniazd, nie czeka nas jeszcze zagrożenie w postaci większej ilości otworów na piny niż nóżek na kostkach? Zdaje się że A1200 (przynajmniej te z Escomu) miały o jedną parę otworów więcej. Kumpel kiedyś włożył taką kość w położenie nie takie jak trzeba i .... to był ostatni dzień jego amigowania :(


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 14 mar 2013, 13:59 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 sty 2012, 10:47
Posty: 68
Lokalizacja: Warszawa
Nie, na szczęście w A4000 (przynajmniej w moim egzemplarzu, rev. B) ilość otworów w podstawkach jest równa ilości nożek.

_________________
ash.

A600HD, 68030 25 MHz, 2 MB Chip RAM, 32 MB Fast RAM, AmigaOS 3.5
A4000, 68EC030 25 MHz, 68882, 2 MB Chip RAM, 4 MB Fast RAM, AmigaOS 3.1


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 15 mar 2013, 20:10 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
ash napisał(a):
Witam po dłuższej przerwie. Nie miałem czasu na amigowanie, ale ostatnio miałem trochę wolnych chwil, które poświęciłem swojej nowej zabawce, A4000.
W niniejszym wątku chciałbym stopniowo zamieszczać sprawozdania z postępów prac nad rozbudową komputera.
Może te wypociny przydadzą się komuś w charakterze poradnika (aby uniknąć moich błędów, popełnianych jako osoba, która nie miała dotąd do czynienia z dużą Amigą).

Super, dużo zdjęć to jest to :thumbup:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO