Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 01:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sam460 i 3D
PostNapisane: niedziela, 6 kwi 2014, 21:19 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): sobota, 5 kwi 2014, 22:52
Posty: 4
Cześć,
Chciałbym się przesiąść z SAM440 na SAM460, ale... pomimo wydania nowego sterownika do RadeonówHD nadal nie ma wsparcia dla 3D. Z opisu technicznego płyty wynika, że jest tak jak we wcześniejszych płytach Radeon M9 ale o bardzo ograniczonych możliwościach. W związku z tym mam pytanie - jaką kartę najlepiej włożyć do SAM460 aby mieć dzisiaj akcelerację 3D lub żeby MiniGL działał. Rozmawiałem z kilkoma osobami o Wazp3D i czytałem o nim, ale z tego co wiem nie wszystko na nim działa poprawnie, co więcej po każdej większej aktualizacji należy go reinstalować. Czy możecie mi coś podpowiedzieć?
Z góry dziękuję.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: poniedziałek, 7 kwi 2014, 07:36 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Witaj,
W tym momencie pozostaniesz przy sterowniku, który jest dostarczany z systemem. Jedną z takich kart która powinny zadziałać jest Radeon 9250 (najlepiej 128bit). Z wyższymi modelami nie miałem do czynienia, ale Mufa i chłopaki coś na pewno napiszą i doradzą, chociaż o ile mnie pamięć nie myli to jest najwyższy wspierany model z tej rodziny (bodaj ze dwa wspierane egzemplarze są szybsze od podanej przeze mnie karty - chyba 8500 i 9100 - tyle, że pewnie trudniej je będzie zdobyć na złącze PCI).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: poniedziałek, 7 kwi 2014, 08:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Sam460 ma wbudowany znacznie gorszy układ niż M9. Nie ma nawet 3D.
W praktyce zostaje tylko coś na PCI, np. R9250. Niestety złącze jest taktowane na 33MHz. Żeby to ominąć można użyć PCIe. Jeden z użytkowników zastosował adapter PCIe do PCIX i to działa więc PCIe do PCI tym bardziej
powinno. Pytanie tylko czy warto wydawać dodatkowe pieniądze. Amigakit zapowiedział newsy w przeciągu
dwóch miesięcy. Może wreszcie coś ogłoszą. Jeżeli masz gdzieś zakurzoną R9250 na PCI to chyba najprostsze
wyjście, na przeczekanie.

PS. Teoretycznie są obsługiwane szybsze karty niż R9250 ale nie na PCI...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: poniedziałek, 7 kwi 2014, 14:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Lokaty napisał(a):
Witaj,
W tym momencie pozostaniesz przy sterowniku, który jest dostarczany z systemem. Jedną z takich kart która powinny zadziałać jest Radeon 9250 (najlepiej 128bit). Z wyższymi modelami nie miałem do czynienia, ale Mufa i chłopaki coś na pewno napiszą i doradzą, chociaż o ile mnie pamięć nie myli to jest najwyższy wspierany model z tej rodziny (bodaj ze dwa wspierane egzemplarze są szybsze od podanej przeze mnie karty - chyba 8500 i 9100 - tyle, że pewnie trudniej je będzie zdobyć na złącze PCI).


Radeon 8500 i 9100 to jest w zasadzie ta sama karta (różni je jedynie nazwa handlowa) i faktycznie są najszybsze z rodziny R200, tyle że one akurat nie miały wsparcia 3D w AmigaOS 4.x i nie wydaje mi się by coś się w tej kwestii zmieniło. Teoretycznie najszybszą kartą ze wsparciem 3D mógłby być więc Radeon 9000Pro, ale to tylko w wersji na AGP. Radeony 9000 pod PCI występują chyba tylko w wersji z 64MB RAMu (a jeśli nawet istnieją ze 128MB to ekstremalnie trudno je trafić).

Zatem przychylam się do opinii przedmówców że najlepszą opcją na PCI pozostaje Radeon 9250. Zwłaszcza że ten model był dosyć długo produkowany i o lata przeżył swoją generację dzięki czemu można do wciąż nabyć jako produkt nowy (choć bardziej pasowałoby określenie w stanie fabrycznym).

W te wszystkie przejściówki to bym się nie bawił. fakt przyspiesza to transfer, ale najtańsza przejściówka na jaką trafiłem i tak jest droższa od linkowanego nowego Radeona poza tym umieszczenie w niej karty graficznej, będzie prawdopodobnie wymagało rzeźbienia w obudowie.

Lepiej jest się więc chyba przemęczyć parę miesięcy na wolniejszym transferze, tudzież ewentualnie przemęczyć się na Wazp 3D. Faktycznie, nie wszystko działa, ale na oko ponad 50% rzeczy da się używać w trybie kompozycji. Nie wiem jak ten tryb sprawuje się na SAM460, ale na X1000 działa całkiem żwawo.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: wtorek, 8 kwi 2014, 09:47 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): sobota, 5 kwi 2014, 22:52
Posty: 4
Dziękuję wszystkim za wyczerpujące informacje. Co do zapowiedzi, że już "za dwa miesiące" itp. nie wierzę w takie zapowiedzi a sprzęt staje się coraz starszy i coraz wolniejszy. Z jakiegoś powodu Amiga jest skazana na projekty które są wiecznie niedokończone. Dla mnie ważne jest aby działał np. blender i z tego co wiem Wazp3D ma problemy dlatego raczej pójdę w stronę karty na PCI akceptując że nie będzie to demon szybkości.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: wtorek, 8 kwi 2014, 13:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
SamUser napisał(a):
Dziękuję wszystkim za wyczerpujące informacje. Co do zapowiedzi, że już "za dwa miesiące" itp. nie wierzę w takie zapowiedzi a sprzęt staje się coraz starszy i coraz wolniejszy. Z jakiegoś powodu Amiga jest skazana na projekty które są wiecznie niedokończone. Dla mnie ważne jest aby działał np. blender i z tego co wiem Wazp3D ma problemy dlatego raczej pójdę w stronę karty na PCI akceptując że nie będzie to demon szybkości.



Może nie jestem namiętnym użytkownikiem Blendera, ale od czasu do czasu zdarza mi się go używać i problemów pod Wazp 3D nie stwierdziłem. O ile dobrze pamiętam, to chyba nawet w archiwum z Wazp 3D jest rozprowadzany specjalny plik konfiguracyjny do Blendera.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Sam460 i 3D
PostNapisane: środa, 7 maja 2014, 16:48 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
SamUser napisał(a):
Dziękuję wszystkim za wyczerpujące informacje. Co do zapowiedzi, że już "za dwa miesiące" itp. nie wierzę w takie zapowiedzi


Jesteś chyba betatesterem systemu o ile dobrze kojarzę. Wejdź zatem na betatesterskie forum Hyperionu.... :thumbup:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO