Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 21:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 28 kwi 2012, 18:07 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
AmigaOne X1000 Playing Round
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hrjC6sOnEKQ[/youtube]


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 29 kwi 2012, 09:29 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie porwał mnie ten filmik. Działanie AmiCygnixa - wystarczy mi jak widzę odświeżanie okna przy przeciąganiu go - brrr. W sumie jednak wolałbym się przełączać na Debiana (mimo jego powolności na X1000) niż udawać że jest pod AmigaOS ok - nie jest. Pod Debianem jest w pełni funkcjonalny system,, tu się serwuje jakieś atrapy.
Mam nadzieje że AmiCygnix zakończy swój żywot jako ciekawostka, wyparty przez natywne oprogramowanie.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 29 kwi 2012, 10:17 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
adam napisał(a):
Nie porwał mnie ten filmik.
:)
W miarę pojawiania się nowych prezentacji w internecie na temat X-a, będę zamieszczał je w tym temacie. Zapraszam do wrzucania filmów z AmigaOneX1000 w roli głównej.

Cytuj:
Działanie AmiCygnixa - wystarczy mi jak widzę odświeżanie okna przy przeciąganiu go - brrr. W sumie jednak wolałbym się przełączać na Debiana (mimo jego powolności na X1000) niż udawać że jest pod AmigaOS ok - nie jest. Pod Debianem jest w pełni funkcjonalny system,, tu się serwuje jakieś atrapy.
Mam nadzieje że AmiCygnix zakończy swój żywot jako ciekawostka, wyparty przez natywne oprogramowanie.
AmiCygnix ma zdaje się stać się czymś takim jak WINE na Linuksie, wraz z optymalizacją nie było by to takie głupie rozwiązanie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 29 kwi 2012, 19:12 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Na samym końcu filmy, już po otwarciu bocznej klapy, widać twardyska pod dziwnym kontem, one tak są montowane
czy temu egzemplarzowi coś się "poodklejało"?

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 30 kwi 2012, 08:23 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Film, nie wiem czym był kręcony, ale ogólnie wszystko wydaje się jakieś spowolnione nie tylko Cygnix. Nie wiem jak działa Wine, bo nigdy nie uzywałem, ale czy ma bezpośredni dostęp do linuksowych plików na dyskach, obsługę schowka itp? Dla przypomnienia AmiCygnix to ma i oczywiście pomijając niezrozumiały, zupełnie irracjonalny stosunek Adama do tego rozwiązania to całkiem przydatny kawałek softu, któremu należy życzyć jak najlepiej. Osobiście czuję się dużo pewniej używając Gimpa, który chyba nigdy mi się nie zawiesił niż używając niejednego programu działającego w środowisku MUI.

Co do dysków to one leżą rzecz jasna płasko. Praca dysków szczególnie talerzowych pod dziwnymi kątami dobrze by im nie służyła.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 30 kwi 2012, 16:11 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
Mufa napisał(a):
...Nie wiem jak działa Wine, bo nigdy nie uzywałem, ale czy ma bezpośredni dostęp do linuksowych plików na dyskach, obsługę schowka itp?...

Ma bezpośredni dostęp do linuksowych plików na dyskach oraz obsługę schowka. Przy odpowiednio skonfigurowanym środowisku, windowsowy program instaluje się i uruchamia sprawiając wrażenie jakby był aplikacją linuksową, wystarcz dwuklik na setupie/programie. Oczywiście działa tylko jakaś cześć oprogramowania z windy. Taki MSOffice, Firefox czy Winrar np. działa ;) Gdzieś przeczytałem, że w przyszłości programy Amicygnixa mają się otwierać bezpośrednio na workbenchu, stąd ta myśl o WINE. Rozumiem jednak, że na razie programy wymagają dostosowania/portowania specjalnie pod Amicygnixa, otwierając się na jego ekranie, także droga przed twórcami jeszcze daleka :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 1 maja 2012, 11:43 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Mufa napisał(a):
irracjonalny stosunek Adama do tego rozwiązania to całkiem przydatny kawałek softu, któremu należy życzyć jak najlepiej. Osobiście czuję się dużo pewniej używając Gimpa, który chyba nigdy mi się nie zawiesił niż używając niejednego programu działającego w środowisku MUI.


Po za tym nie ma wyboru.
Oprogramowanie do grafiki na Amige to starocie.
Wiekszosc nie widzi kart graficznych i pozwala na uzycie max HAM8.
Grafika 24 bit czyli standard poza amiga od nastu lat, wychodzi z takiego softu strasznie zniszczona.
A te pare programow TVpaint i Image FX i inne stare dziady chodzace na 68k.
Dziekuje wole Gimpa.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 maja 2012, 09:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Gimp jest klasą samą w sobie i nawet dla tylko tego jednego programu trzeba się cieszyć że powstał AmiCygnix. W mojej ocenie poza TimberWolfem to najważniejsza aplikcja użytkowa na Amigę, dużo ważniejsza niż np. Blender. Programy takie jak ImageFX tracą swój urok wprost proporcjonalnie do mocy posiadanego komputera. Jeszcze w czasach Amigi One XE używałem ImageFX dosyć regularnie, dziś gdy mam coś do zrobienia przy grafice z autoamtu kieruję wskaźnik myszki na ikonę Gimpa w AmiDocku. TvPaint jest naprawdę fajnym programem malarskim, tyle że dziś najważniejszym formatem graficznym nie jest już IFF a PNG, którego ten dwudziestoletni "dziadek" nie obsługuje.
Wracając do AmiCygnixa, niektorym niepodoba się jego swoista odrębność od reszty amigowego softu, a ja śmiem twierdzić że ta odrębność może być czasami jego siłą. Przykładem niech będą przeglądarki grafiki. Wiadomo że w systemie AmigaOS podstawą są datatypy, to też wszystkie przeglądarki graficzne powstałe w czasach AmigaOS 4, się na datatypach opierają. No i można powiedzieć słusznie, bo skoro system takie udogodnienia oferuje to trzeba z niego korzystać a nie iść jakąś okrężną drogą. Problem pojawia się wtedy gdy z datatypem jest coś nie tak, wówczas każde narzędzie bez względu jakiego użyjemy sprawia kłopoty. Tak właśnie było z svg.datatype, który miał tę przypadłość że po wybraniu większego katalogu grafik w tym formacie, po kilku, najdalej kilkunastu wyświetlonych obrazkach się wywalał. Ja często korzystam ze zbiorów openclipart.org, który mogę wykorzystywać w produkcjach robionych w Hollywoodzie, bez narażania się na jakieś problemy licencyjne. Gdyby nie AmiCygnix i jego odrębność, czyli przeglądarka grafiki GQView, która jako jedyna na AmigaOS 4 nie korzysta z datatypów to bym musiał z tymi grafikami gonić co chwila między Amigą a PC. Tak mogłem pracować dużo bardziej komfortowo nie ruszając się znad biurka. Nawet chociaż GQView jest wolny, być może mało wygodny i oczywiście w 99% przypadkach korzystam z WarpViewa czy PicShowa, to właśnie trzymam GQViewa na specjalne okazje, gdyż nigdy nie wiadomo w jakich sytuacjach może okazać się jeszcze deską ratunku.
Znacznie mniej wygodny i ekstremalnie surowy jest XPDF. Tak jak wszyscy używam systemowego AmiPDF i zastanawiałem się po co Shwan przeportował w zasadzie taki sam program, tyle że z o wiele gorszym GUI i znikomym komfortem obsługi.
Kiedyś chciałem wydrukować jakiegoś PDFa. Wiem że z niewytłumaczalnych przyczyn systemowy AmiPDF ma problemy z wydrukiem niektórych dokumentów, w takim wypadku lekarstwem jest inny systemowy program AmiGS, który nigdy nie ma problemów z wydrukiem. To znaczy zawsze tak myślałem, ale dokument ktory chciałem wydrukować był w orientacji poziomej, a AmiGS z uporem maniaka drukował mi go w orientacji pionowej. No i ... pewnie można by odejść ze spuszczoną głową, mówiąc "Amiga nawet tu nie daje rady", ale właśnie wtedy sięgnąłem po XPDFa, który wyratował mnie z opresji drukując bezproblemowo dokładnie tak jak tego chciałem.
Wymieniłem tutaj tylko takie rzeczy które mają swoje odpowiedniki na polu "nieiksowym" ale przecież jest jeszcze soft, który w ogóle takich odpowiedników nie ma i tutaj nie ma żadnej dyskusji. Ot choćby grafika wektorowa, wolałbym Inkscape od Sodipodi, ale i ten program przyjąłem z wielką radością, ponieważ na Amidze nie istnieje w tym temacie kompletnie nic.
Reasumując bardzo dobrze się stało że powstało coś takiego jak AmiCygnix, Amiga potrzebuje softu jak wędrowiec wody na pustyni i w takim wypadku na dalszy plan schodzi czy ta woda jest brudna, czy ten soft działa na osobnym ekranie. Jak już pisałem Shwan czyni starania aby uruchamiany program działał tylko w okienku i nie ładował całej powłoki w tle (poniżej obrazek cygnixowego kalkulatora odpalonego bezpośrednio w oknie WB). Jednak z drugiej strony ortodoksom należy przypomnieć że praca na osobnych ekranach to był kiedyś chleb powszedni na Amidze a amigowcy tą zaletą się szczycili. Fakt że z biegiem lat urosły rozdzielczości i na ekranie jest teraz więcej miejsca, przez co niemal wszystko odpala się teraz domyślnie w trybie okienkowym, nie oznacza że osobnych ekranów nie można wykorzystywać.
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 maja 2012, 10:11 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Mufa napisał(a):
Ot choćby grafika wektorowa, wolałbym Inkscape od Sodipodi(...)

Niedawno ukazał się kolejny przegląd edytorów grafiki wektorowej - http://linuxiarze.pl/edytory-grafiki-wektorowej/ - można rzucić okiem, być może któryś z nich kiedyś zagości pod Amigą,

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 maja 2012, 12:18 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Mufa napisał(a):
Ot choćby grafika wektorowa, wolałbym Inkscape od Sodipodi(...)

Niedawno ukazał się kolejny przegląd edytorów grafiki wektorowej - http://linuxiarze.pl/edytory-grafiki-wektorowej/ - można rzucić okiem, być może któryś z nich kiedyś zagości pod Amigą,


Jeden z nich czyli webowy SVG-edit działa na TimberWolfie już dziś.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 maja 2012, 13:31 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 12:48
Posty: 104
Amicygnix jest naprawdę fajną rzeczą , nie trudno się z tym nie zgodzić co napisał Mufa, i choćby dla Gimpa warto go mieć , zresztą jednym kliknięciem można przechodzić między ekranami więc nie ma z tym problemu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 4 maja 2012, 11:23 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
AmigaONE X1000 Unboxing
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=RUYFW8GKLXs[/youtube]

* * * * *

Start systemu, OWB
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dvXpdIroSu0[/youtube]

* * * * *

Quick look at Hollywood on AmigaONE X1000
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=55WIpZrBsac[/youtube]

* * * * *

Timberwolf 4.0
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7fbtDyVHDUE[/youtube]

* * * * *

AmigaOS4.1 X1000 chrome Ad
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=72NnVPLMZn4[/youtube]

* * * * *


hm, biała wersja obudowy wygląda całkiem nieźle, przypomina trochę stare klimaty :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 11 maja 2012, 11:22 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
MUI OWB Web Browser on Amiga X1000 with OS4.1
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FoFiluqkO38[/youtube]

* * * * *

Testing the updated AVcodec library for Amiga OS4 [AmigaOne X1000]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=nxECFvRFKrg[/youtube]

* * * * *

Dunelegacy (Dune2) for Amiga OS4 [AmigaOne X1000]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=b5_vaqm21jk[/youtube]


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 8 lip 2012, 20:42 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie chciałem zakładać ekstra wątku bo może było. A-eon od 1 czerwca ma stronę na facebooku, gdzie co jakiś czas wrzucane są fotki.
Warto rzucić okiem - jest najpierwsza wersja płyty Nemo, zrzuty ekranu spod wszystkich linuksów jakie dadzą się odpalić na X1000, wyraźne zdjęcia prototypowych kart Xorro, okładki podręczników użytkownika, nieznane mi plakaty.
https://www.facebook.com/AEonTechnologyLtd

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO