Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 17:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: eprint driver
PostNapisane: czwartek, 28 sty 2021, 08:54 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Od długiego czasu chodzi mi po głowie pomysł, by w naszym systemie dość ułomnym w zakresie obsługi drukarek wykorzystać w jakiś sposób funkcji drukowania via e-mail. Epson ma taką opcję, że wysyłając na indywidualny adres przypisany do drukarki maila z załącznikiem w pdf (a także txt, docx i innymi) uzyskuje się wydruk tego załącznika. HP zdaje się też to ma. Zastanawiam się, czy Hollywood nie byłoby wystarczającym narzędziem, by stworzyć taki interfejs do drukowania w oparciu o jakiś prosty mailer. Wyobrażam sobie takie GUI, w którym ustawiam adres drukarki oraz dane konta smtp i pole "drop in" do którego wrzucałoby się plik pdf. W efekcie, po wrzuceniu tam pliku uruchamiałby się mailer, który wysyłałby tego pdf-a na adres drukarki.
Stworzenie takiego GUI to prosta sprawa, choćby w designerze. Problem z komendą, która miałaby się wysyłać maila. Jest na aminecie program sdlmail-os4 ale z tego, co widzę nie umożliwia wysyłania załączników i zdaje się nie posiada opcji autoryzowania smtp. Są jednak źródła. Mógłby, ktoś obeznany z C spojrzeć, czy da się je zmodyfikować tak, by do maila można było dołączyć załącznik i autoryzować dostęp do serwera SMTP?
Nie chodzi mi o to, by ktoś z nas to przepisał ale czy to w ogóle możliwe.

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 28 sty 2021, 10:50 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Znalazłem stronę autora SDLmail http://burningsmell.org/sdlmail/ i tam można wyczytać takie coś: Where text.txt is an ASCII file containing the body of the message. It sends the text totally raw; any headers and such you wish to be in the message, must be in the .txt file itself. The same goes for file attachments.
Z tego wynika, że jest opcja dodania do maila załącznika(?) Pozostaje problem uwierzytelniania smtp. Pewnie najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z autorem.
Co w ogóle myślicie o tym pomyśle?

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 28 sty 2021, 16:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Nie wiem czy Spot, autor amigowego portu ma jeszcze sprzęt dla AmigaOS 4. Na pewno swego czasu (jakieś 5 - 6 lat temu) się go wyzbył i na pewno z jakieś dwa lata temu pisał że może wróci. Oczywiście spróbować napisać zawsze można. Ja akurat posiadam dwie dosyć stare drukarki bez interfejsu sieciowego, więc ciśnienia w tym kierunku nie mam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 28 sty 2021, 21:52 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Znalazłem inne rozwiązanie. Nie tak subtelne ale skuteczne :idea:
Przestudiowałem parę skryptów Arexxa z aminetu i napisałem mały skrypt dla YAM-a. Działa to mniej więcej tak:
1. W tle działa uruchomiony YAM.
2. Drukuję dokument do PDF zapisując go jako RAM:wydruk.pdf
3. Uruchamiam mój skrypt, który otwiera w YAM-ie okno nowej wiadomości z wypełnionymi przez ten skrypt polami adresu e-mail drukarki, tematem "Wydruk" i załącznikiem "RAM:wydruk.pdf"
4. Klikam "Wyślij"
5. Odbieram wydruk z drukarki :dance:

Pomysł na uproszczenie mam jeszcze taki, by skrypt działał w tle i sprawdzał, czy w RAM: nie pojawia się plik wydruk.pdf by automatycznie stworzyć maila oraz drugi, by mail się automatycznie wysyłał. Może się da.

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 28 sty 2021, 22:39 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 maja 2019, 11:07
Posty: 61
Cytuj:
Pomysł na uproszczenie mam jeszcze taki, by skrypt działał w tle i sprawdzał, czy w RAM: nie pojawia się plik wydruk.pdf by automatycznie stworzyć maila oraz drugi, by mail się automatycznie wysyłał. Może się da.


Da się. :)

Zainteresuj się programem WaitNotify oraz funkcją EXISTS()

_________________
- nie cierpię peceta !!! -


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 29 sty 2021, 12:22 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
a dzięki za podpowiedź :)
WaitNotify musiałbym przerobić a na języku C niezbyt się znam ale za to rozwiązanie podobne i gotowe znalazłem w postaci programu DoSomething. Aminet go wskazał po wpisaniu słowa kluczowego "notify". Ten po dodaniu odpowiednich parametrów sprawdza, czy nie pojawia się zmiana w pliku wydruk.pdf i jeśli taką wykryje to uruchamia mój skrypt. Ten zaś zmodyfikowałem tak, by sam odpalał YAM-a jeśli nie był wcześniej uruchomiony. Zatem, zakładając, że DoSomething jest wpisany w user-startup proces drukowania wygląda teraz tak:
1. Zapisuję plik wydruk.pdf w RAM: (uruchamia się mój skrypt tworzący maila)
2. Klikam "wyślij"
3. Odbieram wydruk z drukarki

Liczba kroków się skróciła do trzech i myślę, że na tym poprzestanę, by mieć jakąś kontrolę nad wysyłaniem maila. Chociaż ciekawi mnie, czy Arexx dałby radę obsłużyć ten przycisk "wyślij".

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 6 lut 2021, 11:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Tak przy okazji, dzisiaj szukając czegoś na Depocie, przypadkowo trafiłem na coś takiego. Co prawda druk nie odbywa się via mail, no ale być może rozwiązałoby Twoje problemy w zakresie obsługi sieciowych drukarek z poziomu Amigi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 6 lut 2021, 18:38 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Ciekawy mechanizm ale z tego co widzę to wymaga postscriptu w drukarce a mój atramentowy epson tego nie ma. Jak znajdę chwilę to spróbuję sprawdzić, czy zadziała druk pdf z tym mechanizmem ale to byłoby zaskoczenie. Ten mechanizm, który ja opisałem wykorzystuje usługę email print, gdzie obsługiwane typy plików są przetwarzane na zdalnym serwerze (tak sądzę) a do drukarki trafia już strawny dla niej format z serwera epsona. No bo nie chce mi się wierzyć, że to drukarka rozpoznaje pliki docx, xlsx, jpeg, pdf itp i wystarczy je je wysłać do odpowiedniego portu.
Tak na marginesie to kupiłem parę dni temu drukarkę z postscriptem i spodziewam się przesyłki lada dzień. Jak przyjdzie obadam jej kompatybilność z OS4 na wszystkie możliwe sposoby.

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 6 lut 2021, 19:06 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 16:19
Posty: 76
Cześć
Ja na OS4 drukowałem na Oki B4600 a obecnie drukuję na Bracie dcp9015 przez netprinter.device i turboprinta. Drukarki miały stały adres ip. Przy niektórych programach pomaga spooler Aprint czy jakoś tak.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO