Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 20:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2022, 06:14 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jedną z największych bolączek AmigaOS 4 (jak dla mnie chyba numer 2 zaraz po przeglądarce internetowej) jest brak porządnego programu do edycji wideo. Szkoda bo mając sprzętową akcelerację GPU można by moc karty graficznej wykorzystać nie tylko do odtwarzania wideo. Z drugiej strony i tak mamy tutaj troszkę więcej szczęścia niż np. MorphOS, bowiem są dostępne przynajmniej jakieś prymitywne narzędzia (tam zdaje się nie ma nic). Liderem był i chyba nadal jest FFShop, jednak od lat miał jednego konkurenta w postaci narzędzia VideoClipper. Przyznam szczerze, że w przeszłości kilka razy podchodziłem do tego programu i za każdym razem szybko porzucałem go z niesmakiem. Było to niestety narzędzie bardzo wiechliwe i nieużyteczne. Wersja 2.4 na szczęście chyba odwróciła ten trend i pozostanie na dłużej na moim twardym dysku. Lista zmian i poprawek jest dosyć długa (szczegóły w dokumentacji), najważniejsze że program jest stabilny i całkiem szybki. Testowy kilkuminutowy film 720p ściągnięty z YT pociął na mniejszy klip w zaledwie kilka sekund.

Oczywiście jak napisałem na wstępie, nie jest to poważny edytor, który miałby jakikolwiek start do Pinnacle Studio, Corel Ulead, Adobe Premiere czy choćby darmowego OpenShot. VideoClipper, jak sama nazwa wskazuje służy głównie do cięcia i łączenia klipów filmowych, z możliwością dodawania prostych efektów przejścia i to tyle. No ale na bezrybiu i rak ryba. Program można pobrać z OS4Depot.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 2 maja 2022, 07:41 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Cytuj:
Z drugiej strony i tak mamy tutaj troszkę więcej szczęścia niż np. MorphOS, bowiem są dostępne przynajmniej jakieś prymitywne narzędzia (tam zdaje się nie ma nic). Liderem był i chyba nadal jest FFShop, jednak od lat miał jednego konkurenta w postaci narzędzia VideoClipper


Wydaje mi się, że Blender ma zdecydowanie większe możliwości edycji video a tenże na MOSie jest nowszy.

Np...https://youtu.be/OE9cdMdoBQc

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 3 maja 2022, 08:06 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No tak, tyle tylko że prawdopodobnie (podkreślam to słowo, bo sam tego nie zweryfikowałem, choć wkrótce dotrze do mnie działająca karta Radeon X1950 oraz Riser PCI-E, więc zrobię serię filmów porównawczych, a to jest pomysł na jeden z nich), edytor wideo w Blenderze nie działa zbyt dobrze. Co prawda Recedent kiedyś udostępnił mi graba ekranowego, że da się go uruchomić, ale już graba w którym dałoby się wykonać jakąkolwiek operację nie pokazał (a ciekawostką jest fakt, iż grab z Blenderowskiego edytora wideo udostępniony na Morphos Storage pochodzi z wersji dla AmigaOS). Pamiętajmy, że MorphOS w stosunku do AmigaOS 4, w minionej dekadzie miał wieloletnie zapóźnienia w kwestii wsparcia dla FFMPEG. Zdaje się, że dopiero w ubiegłym roku udało im się skompilować FFMPEG 4, a wcześniej przez ponad dekadę skazani byli na starą wersję 0.xx z 2009 roku. To, że od kilku miesięcy mają już najnowszego FFMPEG nie oznacza, że z automatu Blender będzie poprawnie edytował filmy, bo o ile się orientuję to Blender musi być jeszcze od nowa skompilowany z wykorzystaniem FFMPEG. No i o ile pamiętam to dwie ostatnie kompilacje wersji dla AmigaOS były robione właśnie specjalnie z uwzględnieniem rzeczy mających na celu lepsze działanie edytora wideo w tym oczywiście najnowszej ówcześnie dostępnej wersji FFMPEG (3.02). Zdaje się też, że mimo iż niebieskie wersje Blendera mają nowszy numer, to jeśli chodzi o datę kompilacji są dużo starsze, na stronie domowej programu stoi info, że ostatnia kompilacja Blendera dla MorphOSa miała miejsce ponad 10 lat temu i użyto w niej FFMPEG w wersji 0.9.

Odrębną sprawą jest to że Blender dla AmigaOS 4, kiepsko współpracuje z nowymi kartami graficznymi i póki się to nie zmieni, ja go do wyścigu FFShop vs VideoClipper o miano najlepszego narzędzia do edycji wideo nie wliczam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO