Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 10:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 26 cze 2014, 16:12 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Po 15 latach przerwy firma Clonato uaktualniła swój sztandarowy program malarski Personal Paint. Główną nowością jest dodatkowa wersja PowerPC dla AmigaOS 4 (istnieje też wersja 68k). W tej sytuacji może trochę dziwić sposób dystrybucji programu, który póki co dostępny jest jedynie w ramach pakietu Amiga Forever 2014.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 26 cze 2014, 19:32 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Świetny program.

Dawno dawno temu dostałem oryginał razem z Amigą.

Fajnie że jest nowa wersja pod Amiga Os.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 27 cze 2014, 10:11 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 913
Ehhh, marzy mi się Deluxe Paint przepisany na pełną paletę ;) To jest nadal bardzo dobry program w swojej kategorii :) No Personal Paint plasuje się na drugiej pozycji :)
Co do tematu, to świetne posunięcie :thumbup:

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 28 cze 2014, 10:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
To był dobry program, oczywiście też dostałem go razem z Amigą w pakiecie Magic. Takie funkcjonalności jak filtry, w programie malarskim to wtedy było coś. Interfejs wzorowany na legendarnym Deluxe Paint. Jednak to co bolało to ograniczenie palety do 256 kolorów, dlatego pod koniec okresu w którym próbowałem swoich sił w pikselowaniu, wolałem True Brillance.

Nadzieję robi jedna z nowych funkcjonalności wersji 7.2 - True-color clipboard support (required for AmigaOS 4) - skoro jest wsparcie dla obrazków true-color w schowku, to i może cały program będzie docelowo wspierał tworzenie takich grafik. Inna sprawa że Personal Paint bardzo dobrze konwertował takie obrazki (moim zdaniem nalepiej spośrod całego oprogramowania graficznego na Amigę 68k) do palety 8-bitowej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 28 cze 2014, 12:30 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
parallax napisał(a):
Ehhh, marzy mi się Deluxe Paint przepisany na pełną paletę ;)
Mi też, jeszcze tylko kilka małych usprawnień i byłby to program na miarę dzisiejszych potrzeb
wszelkiej maści "pikseinatorów". Z braku laku i PPaint też będzie dobry, chociaż poza wielokrotnym
undo i możliwością wczytywania innych formatów niż iff, to ten program nie przypadł mi do gusty nigdy.
Deluxe rządzi! :lol:

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 28 cze 2014, 19:40 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
Mufa napisał(a):
To był dobry program, oczywiście też dostałem go razem z Amigą w pakiecie Magic.

Tak się składa, że parę dni temu zainstalowałem sobie na nowo programy z pakietu Amiga Magic, bo nadal posiadam oryginalne dyskietki i książeczki. Karty rejestracyjnej już nie mam, ale ponieważ na twardym dysku miałem zainstalowany zarejestrowany program Datastore, udało mi się dzięki temu poznać numer licencji. Ten numer pasował do pozostałych programów i dzięki temu mam teraz cały pakiet Magic zainstalowany i uaktywniony na twardym dysku mojej Amigi 1200! Bardzo się z tego cieszę.

Obecnie poznaję troszkę te programy, np. Organizer, jest tam kalendarz, pamiętnik. Mam oryginalną instrukcję, więc nie zabłądzę w gąszczu opcji. :ok:

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 29 cze 2014, 06:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Mi z mojego pakietu Magic zostało juz tylko pudło w piwnicy, oraz książeczki i karta rejestracyjna, gdzieś w domu w pawlaczu. Na razie nie szukam tej karty z numerem rejestracyjnym gdyż cokolwiek wątpię czy Clonato będzie uznawać jakieś zniżki za update od wersji 6.4. Mam też oczywiście legalną siódemkę, która była dołączana do jednego z coverów CD Magazynu Amiga, ale czy ona była opatrzona jakimś numerem seryjnym, nie pamiętam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 29 cze 2014, 06:19 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
W ramach wyklarowania newsa dodam że w pakiecie Amiga Forever znajduje się tylko wersja 68k. Jak pisze autor kompilacji 7.2 Andy Broad Personal Paint dla AmigaOS 4 będzie dystrybuowany osobno. Nie podaje jednak żadnych szczegółów, uznając pierszeństwo Clonato co do ogłoszenia jak i kiedy będzie można wejść w posiadanie wersji PPC.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 26 sie 2014, 09:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Wiem że choć Personal Paint 7.1 działał z gruntu dobrze pod AmigaOS 4.1, to jednak na forach ludzie zgłaszali kiedyś problemy pojawiające się w konkretnych sytuacjach. Je niestety już nie pamiętam jakie to sytuacje w związku z tym nie mogę sprawdzić jak sytuacja w analogicznych przypadkach wygląda wraz z wersją 7.2. Jesli ktos pamięta o problematycznych momentach Personal Painta, będę wdzięczny za info.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 26 sie 2014, 16:21 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Personal Paint miał problem z działaniem na kartach graficznych, na Amigach gdzie nie był dostępny blitter. Trzeba go było przekonać do używania cpu.

Wystarczyło zrobić dwie rzeczy

1. W katalogu libs przekopiować personal_68000_blit.library na personal_agnus_blit.library.

2. W pliku z prefsami zmienić PPaint_Prefs\Startup_1.set zmienić linijkę

BLITLIBS = "personal_agnus_blit.library", "personal_68000_blit.library", 1

na

BLITLIBS = "personal_68000_blit.library", "personal_68000_blit.library", 1

To wystarcza. Jeszcze można później dla porządku zmienić w preferencjach żeby używał cpu.

Po tych zmianach chodzi bez problemu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 26 sie 2014, 22:40 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
swinkamor12 napisał(a):
Personal Paint miał problem z działaniem na kartach graficznych, na Amigach gdzie nie był dostępny blitter. Trzeba go było przekonać do używania cpu.

Wystarczyło zrobić dwie rzeczy

1. W katalogu libs przekopiować personal_68000_blit.library na personal_agnus_blit.library.

2. W pliku z prefsami zmienić PPaint_Prefs\Startup_1.set zmienić linijkę

BLITLIBS = "personal_agnus_blit.library", "personal_68000_blit.library", 1

na

BLITLIBS = "personal_68000_blit.library", "personal_68000_blit.library", 1

To wystarcza. Jeszcze można później dla porządku zmienić w preferencjach żeby używał cpu.

Po tych zmianach chodzi bez problemu.


Preferencje PPainta to ja jak najbardziej mam rozkminione od wielu lat. Blittera mam oczywiście wyłączonego. Generalnie testuję teraz Personal Painta 7.2 i zacząłem już nawet pisać recenzję. Nie chciałbym jednak aby ta recka przypominała odgrzewany kotlet, podobny do recenzji wielokroć recenzowanych starych gier na innych portalach, co niejednokrotnie krytykowałem. Personal Paint był wiele razy recenzowany (w samym tylko MA chyba ze 4 razy) i co ten program z grubsza potrafi każdy wie. Aby recenzja była ciekawsza chciałbym więc skupić się nie na powszechnie znanych możliwościach samego PPainta, a na tym co nowego wersja 7.2 wnosi i czy przypadkiem likwiduje, bądź nie, znane wcześniej problemy.

To że jakieś problemy na nowych maszynach były, pomimo wyłączonego blittera i odpowiedniej konfiguracji to wiem. ktoś kiedyś pisał o tym na forum, sprawdziłem u siebie i miałem to samo. Tyle tylko że nie pamiętam już gdzie te problemy występowały i nie mogę teraz tego nigdzie znaleźć. Znalazłem tylko problemy mosowców z Personal Paintem, ale one akurat pod AmigaOS 4 nie występowały. Tak więc byłbym wdzięczny za jakieś info o problemach PPainta 7.1 pod AmigaOS 4, bym mógł sprawdzić czy nadal występują pod 7.2 i opisac to w recenzji programu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 27 sie 2014, 04:46 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Zepsuta grafika na przyciskach i problemy z rysowaniem linii to problem z blitterem.

Też je miałem. Po zmianach w preferencjach na cpu problemy się skończyły.

Z trzecim problemem - zmiana jasności koloru się nie spotkałem, u mnie działa ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 27 sie 2014, 08:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Znalazłem już wątek na temat problemów z PPaintem nawet opatrzony w stosowne filmiki. Mam więc co potestować pod 7.2. Bez względu na ten wątek jeśli ktoś wie o dodatkowych problemach, mój apel o informacje pozostaje w mocy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO