Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 15:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 27 wrz 2015, 11:57 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Otrzymałem niedawno prośbę od czytelnika by napisać artykuł odnoszący się do propagandy rzookola, którą niestrudzenie i ustawicznie uprawia. Oczywiście wiem że ją uprawia, ale uważam że pisanie artykułu polemicznego wobec jego teorii, byłoby niepotrzebnym nobilitowaniem tego osobnika. Od dłuższego czasu uskuteczniam metodę ignorowania forumowych trolli i przyznam że to bardzo dobra metoda. Niemniej czasami na PPA niejako pobocznie wychodzą bardzo ciekawe tematy, które mogą być interesujące dla czytelników. Uważam że takim tematem może być np. zagadnienie co daje większego kopa przy odtwarzaniu materiałów wideo, Altivec czy wsparcie HD przez karty graficzne. Wspomniany Rzookol mentorskim tonem twierdzi że komputery z altivecem biją na głowę komputery bez niego nawet jeśli te mają szybsze pamięci czy nowocześniejsze karty graficzne :liar:

Czemu tak twierdzi, dodając we wcześniejszej wypowiedzi że wsparcie dla dekodowania video dla Mplayera w AmigaOS 4 jest na takim samym poziomie jak w MOSie :mrgreen: Odpowiedź wydaje się oczywista. Obsługa altiveca, choć z kilkuletnim opóźnieniem w stosunku do AmigaOS 4, została swego czasu dodana do funkcjonalności Morphosa. Obsługa Radeonów HD nie, więc psim obowiązkiem niebieskiego bojówkarza jest deprecjonowanie jej zalet (Radeony HD staną się cool prawdopodobnie wówczas gdy Morphos kiedyś dorobi się ich obsługi).

Tyle tytułem wprowadzenia, a jakie są fakty? Poniżej znajduje się obrazek z wycinkami zajętości procesora (Pełne zrzuty ekranowe dostępne są tutaj w czasie odtwarzania filmu HD pod Mplayerem (prezentowanego przeze mnie przy innych okazjach trailera filmu Kung Fu Panda). Od lewej mamy film odtwarzany pod Mplayerem skompilowanym dla altiveca przy użyciu wsparcia dekodowania filmów przez Radeony HD, dalej mamy Mplayera bez altiveca, ale nadal ze wsparciem Radeona, na końcu mamy Mplayera z altivecem lecz odtwarzającym film w trybie wideo bez wsparcia sprzętowego. Jak widać najlepiej mieć i altiveca i wsparcie Radeona, jednak jeśli zestawimy Mplayera bez AV lecz ze wsparciem radka z Mplayerem z AV lecz bez wsparcia grafiki, to pierwsza opcja wręcz miażdży drugą. Dodam przy tym że aktualne wsparcie video w AmigaOS 4 dalekie jest od wsparcia np. z linuksów potencjalnie w przyszłości różnica może być więc jeszcze większa na niekorzyść altiveca.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 27 wrz 2015, 16:17 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Ja tam osobiście te wojnę MOS vs Amiga OS 4 to olewam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 27 wrz 2015, 17:49 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Szanuję Twoją postawę i wręcz jej przyklaskuje, niemniej w wyniku tej wojny są rzucane różne bzdury, które padają na podatny grunt. Gdy rzookol napisał bajeczkę o wielkiej przewadze altiveca nad wsparciem sprzetowym kart graficznych, natychmiast pojawiły się komentarze typu "ooo nie wiedziałem że aż tak mocny ten altivec". Znaczy że ludzie to łykają jak przysłowiowe "młode pelikany", dlatego chcąc czy nie chcąc uczestniczyć w tej wojence, warto niektóre rzeczy prostować.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 wrz 2015, 11:01 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Odpowedź z PPA:

http://www.ppa.pl/forum/morphos/33252/sam-460ex-vs-macmini/2#m486865


--- Copy & Paste ---

Re: Sam 460ex vs MacMini
michal_zukowski
MorphOSAmigaOS 4Amiga klasycznaAROS
Lokalizacja: Lublin

W odpowiedzi na #49
Chciałbym jeszcze wyjaśnic sytuację ze wsparciem video. Osoby nie znające się na informatyce, takie jak mufa mają problem z rozumieniem technicznych detali a więc wyjasniamy.

Wygoda oglądania filmów zależy od dwóch czynników, prędkości dekodowania i prędkości wyświetlania tego na ekranie.

Jeśli chodzi o wparcie do dekodowania to mamy 3 możliwości:
- dekodowanie samym procesorem
- dekodowaniem procesorem i Altivekiem
- dodatkowe wykorzystanie karty GFX do dekodowania

W obecnej amigowej sytuacji mamy dostęp do dwóch pierwszych możliwości. Nie ma wykorzystania uvd. Dlatego głowny wpływ w MorphOSie na wygodę odtwarzania filmów ma taktowanie oraz obecność altiveka.

Jeśli chodzi o wyswietlanie to jest trochę inaczej. Normalnie ekran składa się z pixeli wariacji formatu ARGB32. Filmy natomiast dekodują się do wariacji formatu YUV. Żeby wyswietlic to na ekranie potrzeba konwersji na RGB, która pobiera moc procesora (z tym, że na Altiveku jest nim akcelerowana). Żeby olać konwersje i puszczac dane bezposrednio wymyślono tryb overlaya gdzie karta przyjmuje surowe dane. Obsługą tego trybu zajmuje się biblioteka cgxvideo.libray i tryb PIP w Picasso96. Wyswietlanie jest szybsze i za darmo mamy mozliwosc skalowania okienka. W Morphosie tryb ten jest troszeczke bardziej rozbudowany i mamy mozliwosc umieszczenia danych overlay w zwyklym okienku dlatego Mplayer dla MorphOSa ma gadzety laczenie z okienkiem z filmem a w OS4 tak sie nie dalo zrobic (jedynie Dvplayer wykorzystuje taki sposob wyswietlania poprzez serię obejść).

Co da samego trybu overlay występują 3 opcje:
- mamy go w pełni (karty radeon on 9100 w górę bez 9200)
- mamy go ale tylko do pewnej szerokosci filmu (starsze radeony, odpada wtedy full hd)
- nie mamy go :), pozostaje wysylanie danych RGB

Dodatkowo dochodzi możliwość skorzystania z trybu AGP DMA przesyłania danych do pamięci karty. To daje dodatkowe przyspieszenie i jest dostępne w ostatich wersja MorphOS. Dzięki temu otrzymaliśmy możliwość oglądania filmów 720p na makach mini i pozostalych sprzętach >=1.42 GHz

Wrócmy do wariantu pesymistycznego - nie mamy overlaya. Co byśmy mogli zrobić? Wykorzystać jednostkę 3D. Cofając sie w historii wracamy do karty BVisionPPC, która jako pierwsza miała ten tryb (dla przypomnienia tooltype: VLAYER=DESTRUCTIVE).
Overlaya nie ma w kartach Radeon od okolo serii R500 więc użytkownicy AmigaOS4 (i MorphOsa) nie mogą/nie mogli z niego korzystać. Dokładając powolność procesora Sam460 otrzymywaliśmy bardzo niefajną sytuację, więc dla AmigaOS4 dla RadeonówHD i dla MorphOSa dla R500 zostało dołożone wparcie wyświetlania przez jednostkę 3d (dla AmigaOS4 także z trybem DMA, dla Morphosa jeszcze tego nie ma). To właśnie jest to całe mityczne wsparcie, o którym niezrozumiale pisał mufa i tak sie z niego cieszył. Plusem jego (wsparcia, nie mufy) jest to, że możemy mieć naraz wiele okienek ze wsparciem wyswietlania (w overlayu tylko jedno). Minusem jest lekko mniejsza prędkość niż sprzętowego overlaya.

ps. W cgxvideo.library jest jeszcze tryb overlaya dla danych 8bit LUT, wykorzystywany np. w emulatorach.
ps2. W MorphOSie tryb wsparcia przez jednostki 3D jest nadal dostępny przez cgxvideo.library, przez co wszystko co wykorzystywalo overlaya dalej bedzie dzialac na nowych kartach. O ile sie nie mylę (niech mnie ktoś poprawi) to obecnie wsparcie wyswietlania w AmigaOS4 jest robione inaczej i stare oprogramowania nie wykorzysta kart RadeonHD.

--- END ---


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 wrz 2015, 11:04 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 913
Dalej się kłócą na ppa? :) Jeszcze jak tam zaglądałem, to w 90% te t.zw. wojenki zaczynali ci co nie maja Amigi a używają Morphosa, 9% to ci, co używają tylko Amigi klasycznej, 1% pozostali :) Że im się tak chce, stare chłopy po 30stce, po 40stce i przed 60siątką (recedent?), a takie im jeszcze głupoty w głowach :mrgreen:

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 wrz 2015, 11:57 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
amig_os napisał(a):
Odpowedź z PPA:


--- END ---


Arek, mądrości rzookola lepiej niech pozostaną na PPA, po co zaśmiecać nimi nasze merytoryczne forum. Rzookol obwieścił że pod AmigaOS 4 nie ma wsparcia UVD i że nie znam się na informatyce. Nihil novi, dla osób nie potrafiących czytać ze zrozumieniem, poniżej jeszcze raz zacytuję sam siebie.

Cytuj:
Dodam przy tym że aktualne wsparcie video w AmigaOS 4 dalekie jest od wsparcia np. z linuksów potencjalnie w przyszłości różnica może być więc jeszcze większa na niekorzyść altiveca.


A wracając do merytoryki, jak powiedziałem Altivec jest cienki wobec sprzętowego wsparcia karty graficznej realizowanej przez DRI (piszę dokładniej aby nie łapano mnie za słówka) i to sobie każdy może łatwo sprawdzić. Oczywiście każdy kto ma jakieś doświadczenie z kartami RadeonHD pod systemem amigowym, a jak ktoś takiego doświadczenia nie ma, to zamiast zgrywać się na eksperta, lepiej by siedział cicho niż się ośmieszał.

Natomiast co do możliwości wyświetlania grafiki w amigowym Mplayerze, zamiast czytać kościstego punka z Lublina, lepiej chyba poczytać słowa osoby najbardziej kompetentnej, a więc samego autora.

Kod:
Comp
This video output is written by Kjetil Hvalstrand and is based on cgx_wpa output, but was changed to use composition instead of WritePixelArray(), and enabled the video output to have scalable windows, and full-screen mode that allowed the video to stretched to fit screen mode. the video output convert yuv420/yv12 bitmaps into 32bit ARGB bitmaps using the CPU, just like CGX_WPA.

Comp_yuv
This is based on Comp, but was rewritten to use new color spaces yuv420p that is now supported by 
Radeon HD 2.4 drivers for AmigaOS4.1, this basically enables this video output to not need to convert into ARGB format,
in addition DRI support was added for codecs that supports this, and we have accelerated video to graphic card using DMA from new Graphic library 54.153. this video output supports window scaling and full screen mode.

Comp_yuv2
Same as comp_yuv but mplayer do not wait for vsync to complete, window refresh has been moved into its own thread, so mplayer can continue doing some thing else, while it waits for vsync.

Cgx_wpa
This video output was originally written by DET Nicolas, and Fabian Coeurjoly, to use CyberGraphicsX on MorphOS and AmigaOS, AmigaOS4.x uses Picasso96 so this heavy modified version of the original, most of the code is the same. the video output support window mode, but you can't re-size the window, the video also support full-screen, but no scaling to fit the screen. 

P96_PIP
This is the good old Picasso96 overlay video output from Jorge Strohmayer, originally it did not support double buffering, I added double buffering to video output, this video output support window mode and full screen.
the video output does not support DRI nor DMA transfer.

PIP
PIP is experimental video output from Jorge Strohmayer, full screen mode is not working atm, and PIP is there for not included in mplayer build by default. some optional color spaces is supported.

SDL
(Simple DirectMedia Layer), is a none native GUI system that sits on top of graphic.library,
SDL should support overlay, but this is not implemented on AmigaOS4.1, SDL is there for slow to render graphics, SDL video output support CPU scaled video output in window mode, but not in full screen.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 wrz 2015, 12:16 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jeszcze jedną rzecz warto wyjaśnić, bo znowu ktoś może dać się nabrać na bajery rzookola. DvPlayer nie realizuje niczego przy użyciu żadnych sztuczek, tylko przy uzyciu normalnego potrójnego buforowania, ktorego rzekomo według niebieskich w AmigaOS 4 nie ma. Nie jest też prawdą jakoby był to jedyny odtwarzacz ze zintegrowanym GUI. De facto niemal wszystkie odtwarzacze mają GUI, choćby VAMP oraz starsze playery takie jak AMP czy Moovid. Polecam mój stary artykuł na eXecu gdzie są pokazane zdjęcia będące na to dowodem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 wrz 2015, 19:25 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No proszę pod naporem argumentów rzookol wycofał się ze swoich teorii już nie twierdzi że wsparcie nowych radeonów może się schować do altiveca, teraz już twierdzi że w gruncie rzeczy zapewniają tę samą wydajność. Co prawda nijak ma się to twardych wyników jakie podawałem w pierwszym poście, no ale rzookol choć mu to ciężko przeszło przez gardło przyznał że MOS ma słabsze wsparcie grafiki (choć można polemizować czy sprawa rozbija się tylko o DMA). No i niezapominajmy że MOS obsługuje jedynie szrotowe karty graficzne z serii Radeon X1xx. Jestem więc w stanie przyjąć że tym razem nie kłamie. Cieszę się że po mojej interwencji i do czytelników PPA dotarła prawda o obsłudze video.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 3 sty 2016, 14:24 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 sty 2016, 18:28
Posty: 21
A jak się ma sprawa w przypadku Sam460? Bo zrozumiałe, że X1000 daje radę. Nie udało mi się płynnie puścić filmu 720p na Samce pod MPlayerem ze sterownikami Radeon HD 2.x. Korzystałem z artykułu na Execu odnośnie tego który tryb umożliwia akcelerację 2d materiału Video.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO