Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 22:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 lut 2012, 13:20 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 sty 2012, 10:47
Posty: 68
Lokalizacja: Warszawa
Cześć,

Ponieważ wypadłem z amigowego obiegu zanim rozpowszechniły się alternatywne systemy plików nie mam o nich większego pojęcia.
Jaki system moglibyście mi polecić do mojej A600? SFS, PFS? Jakie są wady i zalety każdego z nich? W necie nie znalazłem żadnego obiektywnego porównania. A może w ogóle nie warto zawracać sobie tym głowy i pozostać przy FFS, skoro przyrost prędkości nie jest zauważalnie większy?

_________________
ash.

A600HD, 68030 25 MHz, 2 MB Chip RAM, 32 MB Fast RAM, AmigaOS 3.5
A4000, 68EC030 25 MHz, 68882, 2 MB Chip RAM, 4 MB Fast RAM, AmigaOS 3.1


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 lut 2012, 14:11 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Z tego co pamiętam to manual do OS 4.1 zalecał zastosowanie systemu SFS/00 na partycji bootowalnej, a na pozostałych albo SFS/00, SFS/02 albo JXFS (partycja startowa nie może być w żadnym z dwóch ostatnich).

Kiedyś używałem FFS, później SFS i wydaje mi się, że wszystko działa znacznie szybciej. JXFS nie używałem nigdy.

SFS/02 i JXFS nie mają narzędzi do naprawy uszkodzeń ("recovery tools"), w odróżnieniu od SFS/00.
Rozmiar max. pliku to: SFS - 4GB; SFS/02 - 1TB; JXFS - 256TB.
Wielkość bloku we wszystkich przypadkach - 512.

Czyli chyba najlepiej wszędzie dać SFS, względnie SFS na partycji startowej a na reszcie JXFS.

Może Mufa się wypowie, zdaje się, że kiedyś przygotował odpowiednią tabelkę.

Przy okazji pytanie - czy mając 2 GB Ram wymagana jest dalej partycja SWAP?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 lut 2012, 16:48 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Nie jest juz potrzebna....

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 14 lut 2012, 22:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Emu napisał(a):
Czyli chyba najlepiej wszędzie dać SFS, względnie SFS na partycji startowej a na reszcie JXFS.

Może Mufa się wypowie, zdaje się, że kiedyś przygotował odpowiednią tabelkę.


JXFS rzeczywiście jest najszybszy, przy czym Ash pytał o filesystem pod AmigaOS 3.1 (na marginesie ikonka od 2.0 i 3.0 jest taka sama, więc dla odróżnienia przy postach do OS 3.x włączając w to 3.0 i 3.1proszę stosować tę od 3.9). No więc ja polecam SFS. PFS to jakaś prehistoria nie aktualizowana od 10 czy nawet nastu już lat, co prawda ostatnio uwolniono źródła i pojawiła się jakaś nowa wersja, ale o ile wiem to jedyną zmianą było uwolnienie od potrzeby instalacji klucza (gdyż PFS nie był darmowy). Natomiast SFS w wersji dla AmigaOS 3.x, był rozwijany dość długo po śmierci PFS, ostatnia wersja ze strony Strohmayera liczy sobie cztery lata. SFS jest aktualnie najpopularniejszym amigowym filesystemem i ciężko jest spotkać amigowca, który by go nie używał. Zawsze to łatwość wymiany danych. Jesli np. chciałbyś tego twojego "twardziela" CF wziąć na jakieś party nie będzie problemów z odczytem przez innych amigowców.
FFS jest wolny, na starych systemach ma inne ograniczaenia np. co do długości nazw plików. Owszem najłatwiej go naprawić gdy coś się skopie, choć AmigaOS 3.x żadnych wbudowanych narzędzi tutaj nie ma i trzeba się ratować zewnętrzynymi rozwiązaniami typu DiskSalv. Pytanie jednak czy na Ash na tej sześćsetce używa poczty, trzyma jakieś ważne projekty itp? Sądze że jest to odpalany od czasu do czasu komp hobbystyczny i ewentualna utrata danych nie byłaby jakimś kataklizmem, poza tym te dane za wiele nie zajmują, co za problem je zarchiwizować na np. na drugiej karcie CF. Reasumując tylko SFS.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 lut 2012, 01:50 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Ajć, przeoczyłem tą 600-tkę w poście. Tak czy siak - SFS.
A reszta informacji może się przyda użytkownikom AOS 4.x :)

Ponowię jeszcze przy okazji pytanie - czy SWAP przy 2GB pamięci jest potrzebny?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 lut 2012, 02:22 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Cytuj:
Ponowię jeszcze przy okazji pytanie - czy SWAP przy 2GB pamięci jest potrzebny?


Przeca odpowiedzialem...;-)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 lut 2012, 02:29 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Przemek napisał(a):
Cytuj:
Ponowię jeszcze przy okazji pytanie - czy SWAP przy 2GB pamięci jest potrzebny?


Przeca odpowiedzialem...;-)


Dzięki Przemku za odpowiedź, nie złapałem kontekstu :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 15 lut 2012, 09:25 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 18 sty 2012, 10:47
Posty: 68
Lokalizacja: Warszawa
Mufa napisał(a):
Pytanie jednak czy na Ash na tej sześćsetce używa poczty, trzyma jakieś ważne projekty itp? Sądze że jest to odpalany od czasu do czasu komp hobbystyczny i ewentualna utrata danych nie byłaby jakimś kataklizmem, poza tym te dane za wiele nie zajmują, co za problem je zarchiwizować na np. na drugiej karcie CF. Reasumując tylko SFS.
Tak, to jest jak najbardziej hobbystyczna zabawka, na której nie trzymam żadnych ważnych danych. Poza tym w miarę regularnie robię backup karty na pececie. Spróbuję zatem w wolnej chwili zainstalować SFS.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :ok:

_________________
ash.

A600HD, 68030 25 MHz, 2 MB Chip RAM, 32 MB Fast RAM, AmigaOS 3.5
A4000, 68EC030 25 MHz, 68882, 2 MB Chip RAM, 4 MB Fast RAM, AmigaOS 3.1


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 24 sie 2012, 13:21 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Czy można dokonać konwersji partycji bez utraty danych?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 24 sie 2012, 21:41 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Czy można dokonać konwersji partycji bez utraty danych?


Szerze powiedziawszy wątpię (raczej gdyby byla taka możliwość, byłoby o tym wiadomo) by obeszło się bez formatu, a jeśli już dawałbym jakieś nikłe szanse to w obrębie kolejnych generacji tego samego filesystemu czyli np. FFS DOS3 na FFS DOS7, tudzież z SFS 1 na SFS 2. Nie ryzykowałbym jednak takich eksperymentów bez wcześniejszego backupu danych.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 28 sie 2012, 18:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Zostałem póki co przy zapleśniałym FFS bo doczytałem ze fs plugin cache prawie zrównuje wydajność do SFS.
Czy dodanie tego
run >NIL: SYS:C/fs_plugin_cache DH1: S=8192
do User-Startup jest prawidłowe? Czy może powinno byc w Startup-sequence? Czy miejsce wywołania jest istotne? Jak to ustawić (prawidłowa składnia) dla wszystkich dysków?
W dokumentacji jest coś o dodawaniu do RDB dysku ale wydaje mi się skomplikjowane.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 28 sie 2012, 21:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
No ale wydajnośc to wszak nie wszystko, a maksymalna wielkość pliku na ten przykład Cię nie interesuje? Co do tych pluginów to sprawą ostatnio interesowałem się w przybliżeniu z jakieś 7 lat temu, jak to wchodziło wraz z którymś uaktualnieniem Pre-release. Jako że FFSa nie używam to przyznaję się bez bicia że nie pamiętam jak to już z tymi wtyczkami było. Najlepiej to by było Barthela spytać (jak by co maila mogę Ci podać). Jego stary art na temat FFS był w czwartym numerze CAMu (tłumaczenie), ale raczej ogólniki tam znajdzeisz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 30 sie 2012, 19:06 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Maksymalna wielkość pliku nie jest problemem bo nie mam takich. Zasugerowałem się problemami z niektórymi programami i kompatybilnością, a że zależało mi na dysku systemowym na niezawodności i możliwości naprawy (jednak dobrze skonfigurowany nie chce mi się reinstalować) zdecydowałem się na FFS.
Odnośnie wtyczki jeszcze - co do prędkości i czy wtyczka działa - efekt placebo? ;-) - myślę że to działa jednak.
Artykuł przeczytałem, powiem że był trudny jak dla mnie. Na dziś zostaję przy "status quo" skoro konwersja nie jest możliwa (nie chce mi się reinstalować systemu).
Konwersja (bodajże jednostronna na Longfilanames) jest możliwa bezstresowo i nawet krótko trwa. Zrobiłem ją na partycji "magazyn" gdzie m.in. mam pocztę i muszę przyznać że reset i walidacja - powiedzmy że po konwersji system się długo ładuje po resecie i chyba sam robi te walidację bo jeszcze nie musiałem używać Partition Wizard. Skąd te resety - to założę wątek osobny, bo problem dotyczy praktycznie tylko programu pocztowego.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 wrz 2012, 10:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Heh, padla mi w tygodniu partycja SFS, czego juz chyba od 5 lat nie doswiadczylem. Na szczescie ponad 99% danych udalo mi sie uratowac. Wracajac do FFS, jesli wtyczka dziala, czy masz moze na tej partycji zainstalowany AISS? Jesli tak to czy drobnica pokroju np. AmiSoundED uruchamia siu u Ciebie natychmiastowo, czy jednak musisz pare sekund poczekac (ja w dawnych czasach gdy uzywalem FFS czekalem)?
Jeszcze jedno moglby ktos podrzucic tu na forum, badz do mnie na priv 3 graby z systemu AmigaOS 4.1 U5?
Chodzi mi konkretnie o okno "Ikony - informacje", odpowiednio dla partycji oraz dla katalogu (obie zakladki).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 wrz 2012, 16:21 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Pierwsze uruchomienie to jakieś 6 sekund. Każde kolejne już jest natychmiastowe (ok. 1 sekundy). Tak to chyba ma działac jako cache - jest szybsze dopiero jak juz w tym cache jest.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO