Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 26 kwi 2024, 14:55

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 5 lut 2015, 17:06 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Czy składnia "markapa" amiga guide różni się czymś od tego z 3.x?
Czy są może jakieś nowości w czwórce? Na wiki znalazłem opis, ale bardzo ubogi.
W sieci znalazłem dość dokładny, ale nie wiem czy wyczerpuje temat.
Jest gdzieś w tym całym bałaganie dostępna dokładna składnia ze wszystkimi dostępnymi węzłami?

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 lut 2015, 18:14 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
W książce braci Zalepa "Amiga od A do Z" jest rozdział o hipertekście, pokazane przykłady składni w zależności od tego co chcemy zrobić.
Jest tam też napisane że ograniczeniem AmigaGuide jest fakt iż nie można w jednym dokumencie przedstawić grafiki i tekstu (czyli np. obrazek wywołany kliknięciem otwiera się w osobnym okienku) co mnie zniechęciło do dłubania w tym.
Nie mam pod ręką ale wg mnie powinno być to w katalogu z dokumentacją na płytce instalacyjnej AmigaOS.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 lut 2015, 19:17 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Radek Cz napisał(a):
Czy składnia "markapa" amiga guide różni się czymś od tego z 3.x?
Czy są może jakieś nowości w czwórce? Na wiki znalazłem opis, ale bardzo ubogi.
W sieci znalazłem dość dokładny, ale nie wiem czy wyczerpuje temat.
Jest gdzieś w tym całym bałaganie dostępna dokładna składnia ze wszystkimi dostępnymi węzłami?


Raczej się nie rózni. Z tego co widzę to co prawda były 4 aktualizacje biblioteki Amigaguide w czasach AOS 3.1, potem jeszce dwie w AOS 3.5, następnie 7 w AOS 4.0 i trzy w AOS 4.1, ale wszystko to raczej zmiany od kuchni dostosowujące do zmian w systemie niż, polegające na dodawaniu nowych komend. Nie wiem czy próbowałeś tego programu. Tam masz dołączoną dokumentację zawierającą linki, zarówno do wiki, jak i przydatnych materiałów pomocnych w tworzeniu plików AGuide na aminecie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 lut 2015, 19:18 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
adam napisał(a):
Nie mam pod ręką ale wg mnie powinno być to w katalogu z dokumentacją na płytce instalacyjnej AmigaOS.


No niestety, tego akurat w dokumentacji systemu nie ma, pozostaje systemowe Wiki.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 lut 2015, 23:36 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
@Adam
Znam trochę amiga guide, drzewiej robiłem sobie spis artykułów z amigowych magazynów papierowych, tak żeby łatwiej mi było znaleźć
coś w razie potrzeby. Zastanawiałem się tylko czy w 4.x dodano jakieś fajerwerki. A co do samych możliwości, to teraz i tak nie ma sensu
dokładać multimediów bo jest html, a w razie konieczności można zawsze załączyć pliki do obejrzenia/odsłuchania w Multiview.

@Mufa, dzięki za linki. Ten Guide Maker wygląda wporzo, nie będę musiał już pisać wszystkiego ręcznie.
To wiki systemowe właśnie miałem na myśli, ale tam jest bardzo mało napisane.

Pytanie trochę z innej pary kozaków. Czy jest jakiś edytor tekstu, coś prostego jak Annotate czy Ced, który ma możliwość zdefiniowania
i szybkiego wywoływania skrótami klawiszowymi najczęściej używanych skrawków kodu/tekstu itd?

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 lut 2015, 03:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Nie jestem pewien bo nie często używam a w dodatku nie piszę teraz z Amigi ale poszukiwania zaczął bym od Codebench. On chyba ma możliwość definowania najczęściej używanych komend, które można podpiąć pod menu kontekstowe, więc być może również pod jakiś skrót klawiszowy.

Tak na marginesie, tworzysz jakiś program, dokumentację do niego czy też po prostu "badasz teren" tak dla sportu?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 lut 2015, 10:02 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 564
Lokalizacja: Warszawa
adam napisał(a):
W książce braci Zalepa "Amiga od A do Z" jest rozdział o hipertekście, pokazane przykłady składni w zależności od tego co chcemy zrobić.
Jest tam też napisane że ograniczeniem AmigaGuide jest fakt iż nie można w jednym dokumencie przedstawić grafiki i tekstu (czyli np. obrazek wywołany kliknięciem otwiera się w osobnym okienku) co mnie zniechęciło do dłubania w tym.
Nie mam pod ręką ale wg mnie powinno być to w katalogu z dokumentacją na płytce instalacyjnej AmigaOS.

AmigaGuide w AmigaOS posiada swoją bibliotekę amigaguide.library, która umożliwia tworzenie dynamicznej pomocy do programów. Możliwości tej biblioteki są przeogromne. Można np. sprawić by po najechaniu myszą na jakiś element okna programu (i ewentualnym naciśnięciu klawisza "Help") otwierał się rozdział poświęcony danemu zagadnieniu w jednym osobnym oknie.

Grafika rzeczywiście nie może współgrać z tekstem (to nie HTML), ale z powodzeniem odnośniki w tekście mogą prowadzić do obrazków, schematów, jak również zupełnie innej treści typu animacje, dźwięki, filmy (wszystko to, co zrozumie datatypes.library oraz zainstalowane datatypy).

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 lut 2015, 10:33 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 564
Lokalizacja: Warszawa
Radek Cz napisał(a):
Czy składnia "markapa" amiga guide różni się czymś od tego z 3.x?
Czy są może jakieś nowości w czwórce? Na wiki znalazłem opis, ale bardzo ubogi.
W sieci znalazłem dość dokładny, ale nie wiem czy wyczerpuje temat.
Jest gdzieś w tym całym bałaganie dostępna dokładna składnia ze wszystkimi dostępnymi węzłami?

Hej, dzięki za ten link! Sporo informacji nie znałem, a okazuje się, że w AmigaOS 3.1 jest sporo nowych komend w stosunku do 3.0. :)

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 8 lut 2015, 13:39 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
@Mufa
Dzięki za link, obadam.

Mufa napisał(a):
Tak na marginesie, tworzysz jakiś program, dokumentację do niego czy też po prostu "badasz teren" tak dla sportu?

Niestety, na programowanie nie ma najmniejszych szans, kiedyś liznąłem C ale nie wciągnęło mnie na tyle żeby zrobić coś więcej.
A szukam takiego edytora bo lubię sobie podłubać w html, css i js czasami. W związku z tym że mam teraz nową Ami, mam zamiar przesiąść się
na nią jak już system będzie stabilnie pracował i cały HW będzie obsługiwany, przynajmniej na takim poziomie jak w X1000.

@hextreme
Proszę bardzo, mam nadzieję że się przyda.

[Tryb marudy załączony]
Na prawdę, czym dłużej w tym siedzę tym bardziej nie mogę się oprzeć wrażeniu, że całe to przedsięwzięcie amigowe potrzebuje kogoś
kto by ogarnął wszystko do kupy, zamieścił informację gdzie co znaleźć, pozbierał dokumentację i wkleił w jedno miejsce. Ale tak to jest jak
projekt jest zarządzany przez koderów, jakaś całkowita abstrakcja, burdel na kółkach wszystko porozpieprzane na wszystkie strony świata,
a doprosić się niczego nie można. Ja wiem że oni mają dużo na głowie i mało rąk do pracy, ale dla ludzi nowych jak ja, to jest jakiś koszmarek.
[Tryb marudy wyłączony]

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 8 lut 2015, 17:33 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
[tryb optymisty włączony]
Napisz mi na pw taką litanię to "się pomyśli" może więcej osób skorzysta na tym.
[tryb optymisty wyłączony]

Bo Trevor ma wrażenie że wszystko dzieje się w jego grupce kilkunastu znajomych z forów/zlotów i coraz mniej mu się chce.
Lista amigowców Mufy jest takim właśnie krokiem we właściwym kierunku, a może być takich rzeczy więcej.
Nie ma "ktosiów" - "ktoś zrobi" - ktosie to my.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 8 lut 2015, 21:15 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
adam napisał(a):
[tryb optymisty włączony]
Napisz mi na pw taką litanię to "się pomyśli" może więcej osób skorzysta na tym.
[tryb optymisty wyłączony]

Problem w tym że moje pytania i prośby dotyczą rzeczy beta testerskich, o wszystko inne pytam tu i na ogół
dostaje odpowiedzi.

adam napisał(a):
Bo Trevor ma wrażenie że wszystko dzieje się w jego grupce kilkunastu znajomych z forów/zlotów i coraz mniej mu się chce.
Lista amigowców Mufy jest takim właśnie krokiem we właściwym kierunku, a może być takich rzeczy więcej.
Nie ma "ktosiów" - "ktoś zrobi" - ktosie to my.


Ale co masz na myśli? Chciałbyś zrobić jakąś bazę wiedzy wraz z linkami, czy coś w formie najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi?
Żeby to miało szerszy zasięg to musi być co najmniej w polskim i angielskim.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO