Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 00:57

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 15 sie 2021, 09:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Forumowicz Nowy80 z portalu PPA zaprezentował film prezentujący w działaniu jego Pegasosa. Film jest naprawdę dobry technicznie i (pomimo drobnych nieścisłości) merytorycznie, dlatego pozwoliłem sobie udostępnić równeiż na naszym forum.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 18 wrz 2021, 15:25 
Offline
Początkujący
Początkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2021, 19:22
Posty: 4
Witam wszystkich serdecznie, to mój pierwszy wpis na Forum. Dziękuje za umieszczenie materiału wideo o moim Pegasosie na stronie. Dodam że opublikowałem go w wersji angielskiej na kilku amigowych kanałach facebooka. Zgłosił się człowiek z Francji, który zaproponował sprzedaż zapasowego procesora G4. Wygląda na to ze w przyszłym tygodniu doposażę Pegasosa w nowy procesor :)

_________________
"Być bohaterem przez minutę, godzinę jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie." Fiodor Dostojewski


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 18 wrz 2021, 21:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Witamy serdecznie. Jaki to procek, standardowe 1Ghz, czy coś więcej? Widziałem kiedyś dopalonego Pega G4 1.3GHz w Gdańsku i to była naprawdę całkiem żwawa maszyna, jak na wymagania AmigaOS.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 19 wrz 2021, 18:31 
Offline
Początkujący
Początkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2021, 19:22
Posty: 4
Procesor niekręcony 1GHz, choć przyznam że 600 MHz spokojnie mi wystarczył dla moich potrzeb. Przetestuje, porównam i nakręcę krótki materiał. Złożyłem jeszcze jeden sprzęt z procesorem PPC, odpaliłem na nim OS4.1, lecz ostatecznie zdecydowałem się na system AmigaOS3.9 Wpadła mi w ręce karta turbo kupiona jak na dzisiejsze czasy po preferencyjnej cenie. Część osób mi pisało że kupując ją w takiej cenie jako niesprawdzona, będę miał z nią kłopot. Karta Blizzard PPC 603e/200Mhz + 68040/25 MHz, FPU + SCSI przyjechała z Francji w oryginalnym pudełku wraz z instrukcją. Wszystko działa perfekcyjnie, może ja mam sporo szczęścia :) Poniżej materiał z montażu sprzętu. Zrobiłem go w języku polskim, dostałem sporo maili z prośbą o przygotowanie wersji angielskiej. Dzisiaj dodałem również wersje dla osób angielskojęzycznych.
Zapraszam do obejrzenia materiału z montażu A1200 w wersji tower.
wersja polska
https://youtu.be/W9u45f5f-x4
wersja angielska
https://youtu.be/aCusYJK1jGQ

_________________
"Być bohaterem przez minutę, godzinę jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie." Fiodor Dostojewski


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 19 wrz 2021, 20:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Heh, przypominają się lata młodości, miałem dokładnie taką samą kartę, kupioną w kwietniu 1998 roku, pewnie jako jedną z pierwszych egzemplarzy w Polsce. Oczywiście wkrótce w pogoni za megahercami podkręciłem 603e do 266MHz a 040 d0 33MHz. Jednak dzisiaj gdy od mocy jest NG, na pewno przy drogocennej turbinie dla klasyka już bym tak nie majstrował.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 wrz 2021, 14:14 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Fajny filmik. Obejrzałem z zainteresowaniem. Pamiętam, jak już się rozstałem z Amigą na dobre to gdzieś się natknąłem na art o Pegasosie. Uznałem wtedy że Ami żyje i dobrze... i poszedłem dalej swoją drogą. Teraz po latach sprawiłem sobie NG i moje przemyślenie jest takie, że najlepsze doświadczenie Amigi po latach jest właśnie pod NG. Mam jedną klasyczną i jedną NG i klasyka odpalam sporadycznie, natomiast nawet stare rzeczy uruchamiam na NG i działa wszystko jak trzeba. Co ciekawe Amigowcy nie poszli tą drogą i trwają przy klasyku jako jedynej slusznej karnacji Amigi :-) ... co w sumie sprawiło, że to NG nie ma mocnego wsparcia softem. Ale cóż taki lajf. Korzystanie z NG daje satysfakcje nie mniejszą niż klasyk a nie trzeba iść na kompromisy - bo jest szybko, kolorowo ładnie. Jeszcze raz gratki. Podoba mi się wygląd tego Twojego komputera.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 wrz 2021, 20:03 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 maja 2019, 11:07
Posty: 61
arturB napisał(a):
... że to NG nie ma mocnego wsparcia softem.


Co masz na myśli? Jak na możliwości tak małego środowiska, moim zdaniem soft jest na co najmniej dobrym poziomie, NG można z powodzeniem używać casualowo zamiast peceta. Klasyk żyje w zasadzie tylko amatorskimi grami, demosceną i... hardware'em.

_________________
- nie cierpię peceta !!! -


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 wrz 2021, 12:08 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Uwzgledniajac skalę społeczności to faktycznie produktywność może i jest spora ale dotyczy projektów niezbyt kluczowych - przez co NG jest w jednym "worku" z klasykiem. Ze smutkiem przyznam, że korzystam dość czesto z mojej Ami ale niestety pod linuxem. Chociaż wiecej siedzi przy niej moj syn który gra w Minetesta i gdyby był on pod OS 4. to pewnie by defaultowo startował aos a nie linux


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 wrz 2021, 21:50 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 maja 2019, 11:07
Posty: 61
arturB napisał(a):
... przez co NG jest w jednym "worku" z klasykiem.


Bo widzisz, podstawowym błędem jest pogląd że AmigaNG powstała aby zastąpić pc, moim zdaniem chodziło tylko o to żeby zastąpić wysłużonego klasyka. Jednocześnie otworzyło to nowe możliwości, więc znaleźli się tacy co z tego skorzystali i dzięki ich pracy mamy np. shadery w OS4. Może to dawać wrażenie że gonimy pc, ale to złudzenie. Zauważyłem też że niektórzy mają postawę roszczeniową, np. skoro w X5000 są dwa rdzenie to OS i soft musi zacząć z tego korzystać, bo inaczej to lipa i NG nie ma sensu.
Mnie to kompletnie nie rusza, chciałem rozwoju systemu, szybsze rendery w przysłowiowym LW, mp3 w 320kbps które nie zamula, i to wszystko dostałem z nawiązką. :-)

Sorki za offtop.

_________________
- nie cierpię peceta !!! -


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 22 wrz 2021, 11:55 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
arturB napisał(a):
Uwzgledniajac skalę społeczności to faktycznie produktywność może i jest spora ale dotyczy projektów niezbyt kluczowych - przez co NG jest w jednym "worku" z klasykiem. Ze smutkiem przyznam, że korzystam dość czesto z mojej Ami ale niestety pod linuxem. Chociaż wiecej siedzi przy niej moj syn który gra w Minetesta i gdyby był on pod OS 4. to pewnie by defaultowo startował aos a nie linux


Ogólnie to akurat AmigaOS 4 ma lepsze sterowniki 3D od Linuksa PPC, a Minetest na AmigaOS 4, to nie jest sprawa z gatunku Sci-Fi. Jakoś wiosną Kas1e coś grzebał przy sporotowaniu tego na AmigaOS. Co prawda na pewnym etapie prace stanęły, no ale kto wie.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 22 wrz 2021, 12:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Ogólnie to jak twierdzą niektórzy zatwardziali zwolennicy klasyka typu Jubi, Amiga klasyczna ma swoją magię i magnetyzm i dlatego ludzie do niej wracają, a NG nie ma nic. Natomiast choćby ostatnie przykłady z cennym softem pokazują że od NG też tak łatwo nie jest odejść i też ludzie wracają. Tak było z autorem sterownika HD audio, który wrócił po kilku latach przerwy, tak jest teraz z Afkilem, który robi nam QT6.

Zgadzam się z tym że NG, pomijając proste gierki jest bardziej produktywne, tyle że oczywiście jesteśmy tak małym środowiskiem że wiele kluczowych projektów zależy od widzi mi się jednego człowieka. Gdy nagle ktoś stwierdzi że traci czas bądź motywację, to jest koniec, jednak gdy potem nagle ktoś twierdzi że NG znowu zaczyna go kręcić i własnie kupił nowy sprzęt, to ni stąd ni zowąt mamy na danym froncie nieoczekiwany znaczący zwrot akcji na plus.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 23 wrz 2021, 14:13 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Owszem NG jako klasyk na sterydach jest bezkonkurencyjny. Trochę jednak szkoda, że mocne konfigi pomimo potencjału, zostają jednak wciąż klasykami. W obliczu ciekawych rozszerzeń do klasyków te przewagi NG zacierają się. Co z tego, że NG może kręcić kółka wokół Warpa lub Vampira . Te karty sprawiają, że wszystko co na klasykach się kiedykolwiek pojawiło chodzi jak marzenie. Wspomniałeś o shaderach... tak uważam, że to pokazuje, że Amiga nie jest skamieliną i te technologie mogą być na niej implementowane. Kwestia rdzeni... pewnie by to lepiej działało ale i tak nie jest źle. Przeglądarka - choć już nie na czasie - na jednym rdzeniu chodzi szybciej niz pod linuxem na dwóch. W sumie oznacza to jednak, ze na dwóch chodziłaby wzorowo, nawet w porównaniu do x86. W czasach gdy wiekszość rzeczy robi się na smartfonach to pole dla desktopów się zredukowało. Zostaje kilka kluczowych aplikacji, z których korzysta się na desktopach. OpenOffice, Gimp, Blender, Cad, Unity/etc. Te narzędzia do tworzenia nie są poza zasięgiem PPC. Dla przykładu Unity może robić builda na MacOS PPC. ArchiCad pod macos PPC tez działał super.
Pierwsze co mi się rzuciło w oczy, to brak SPRAWNEGO kanału dystrybucji elektronicznej oprogramowania na Amigi. To jest wogóle w dzisiejszych czasach porażka nad porażkami - bez tego nie pójdzie nic. Hardware też jest słabo osiągalny. Kwestia roszczeń prawnych pewnie nie pomaga temu.
Dla Amigi jako zjawiska społecznego dobrą robotę zrobi "a500 mini" choć znów pokaże amige jako stacje roboczą Superfroga :D. Moze poradzą sobie ze sposobem dystrybucji aplikacji i jakos to bedzie dzialac. Bez tego tworzenie sensownych aplikacji nie ma sensu. Za przegladarke jaką ma Mos zaplacił bym nawet jak za sterowniki do GFX pod AOS4 i pewnie wielu by zaplacilo. Ale ten kanal dystrybucji nie istnieje. Nie wiadomo ile softu się sprzedało i czego ludzie poszukują. Jest masa dobrego hardware do klasyka a nie wiadomo jak dużo można sprzedać wymagających gier. Amatorski bajzel.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 wrz 2021, 13:31 
Offline
Początkujący
Początkujący
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sie 2021, 19:22
Posty: 4
Nakręciłem nowy materiał o instalacji karty procesorowej G4 dla mojego Pegasos II. Po opublikowaniu pierwszego materiału, skontaktował się ze mną Francus o imieniu Lucien i zaoferował sprzedaż karty od jego uszkodzonego Pegasosa. Kartę kupiłem, krótki materiał z instalacji karty i testów zrealizowałem. Poniżej rezultat :)
Wersja polska

wersja angielska

_________________
"Być bohaterem przez minutę, godzinę jest o wiele łatwiej niż znosić trud codzienny w cichym heroizmie." Fiodor Dostojewski


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 wrz 2021, 19:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jak zwykle pelna profeska :thumbup: Myślę że największe różnice możnaby zobrazować konwertując film pod FFMPEG, tudzież korzystając z innych narzędzi, dla których istnieje kompilacja z wykorzystaniem Altiveca.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO