Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest sobota, 20 kwi 2024, 08:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 22:10 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie do końca jestem pewny jak z przejściówkami. Teoretycznie z jej pomocą można wpiąć kartę PCI w AGP i mieć mniej dławiony transfer. I z drugiej strony - wpiąć szybszą kartę z AGP x8 w PCI - tu z kolei byłoby taniej, bo dedykowane karty dla PCI są drogie. Jest tych przejściówek dużo, i maja rozsądne wymiary (nie tak jak te pionierskie, co obudowy nie dało rady domknąć).

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 22:20 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Jest spora szansa, ze firmware nie bedzie potrafil zainicjalizowac kart za takim mostkiem. Karty RadeonHD na PCI maja juz jeden mostek (pci->pcie) wbudowny. Nowoczesniejsze SAMy mialy niekiedy klopot z inicjalizacja a co dopiero stare AOne, w ktorych po wsadzeniu karty nie dziala DMA albo USB... Szkoda pieniedzy na takie ryzyko. Stary sprzet to stare karty. Jedynie SAM440 dziala swietnie z RadeonHD i przejsciowka ale za to jest slabiutka. Jak sie nie obrocisz, dupa z tylu ;)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 22:39 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 20:06
Posty: 73
Zdaje się, że kiedyś czytałem (tu nie pomnę gdzie), że przez te przejściówki kary graficzne nie są widziane.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 21 lis 2013, 00:31 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Rozumiem, rozumiem. No z jednej strony - fakt.
A z drugiej - moje problemy gotówkowe, jak również upodobanie do małych urządzeń.
Ale nic, wszystko to czytam i zapamiętuję. ;)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 21 lis 2013, 14:20 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 12:48
Posty: 104
Ja bym brał samflex440 jeśli nie masz kasy, sam taką mam i powiem Ci jesli nie jesteś bardzo wymagającym amigowcem i przy drobnych modyfikacjach sprzetu da się pracować mimo że procesor nie za szybki, ale radka hd włożysz a i sprzęt nie drogi.Sam chciałbym jakiś nowszy sprzęt ale mnie stać więc nie narzekam poza tym niech wyjdzie naprawdę dobre oprogramowanie godne drogiego sprzętu wtedy to co innego.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 21 lis 2013, 15:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
AS napisał(a):
Dziękuję Panowie za informację. To trzeba czekać na aktualizację firmware, aby działało w PCI-66, gdyż wtedy będzie to chodziło fajnie. PCI-33 chyba zdusi prędkość karty, wtedy lepiej już chyba coś w AGP.


Problem jest taki że Hyperion nie uważa już chyba przestarzałej AOne z Eyetechu za swój główny priorytet. Poza tym odnoszę wrażenie że oni nie byli fanami U-BOOTa (stąd zmiana na CFE w X1000). U-BOOTa, rozwija w zasadzie ACUBe, tyle że dla swojego sprzętu. Jedyną nadzieję jaką widzę że ktoś się weźmie dla U-BOOTa, to chęć lepszej sprzedaży AmigaOS 4.2. Skoro główną atrakcją tego systemu ma być Gallium. Jednak ja nie daję bardzo dużych szans że jeszcze przy U-BOOcie dla A1 ktoś będzie grzebał.

Cytuj:

A do jakiej najszybszej karty AGP jest sterownik, który zadziała w AmidzeOne XE?


Jesli by się odwoływać jeszcze raz do tego benchmarku, to najlepszy wynik ma Radeon 9800XT. To jest oczywiście wynik 2D. W to że ktoś będzie chciał do tego robić 3D, wierzę jeszcze mniej niż w aktualizację U-BOOTa. W zastosowaniach 3D niezmienie od lat najszybszą kartą jest Radeon 9000Pro.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 21 lis 2013, 17:10 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 20:06
Posty: 73
Mufa napisał(a):
Jesli by się odwoływać jeszcze raz do tego benchmarku, to najlepszy wynik ma Radeon 9800XT. To jest oczywiście wynik 2D. W to że ktoś będzie chciał do tego robić 3D, wierzę jeszcze mniej niż w aktualizację U-BOOTa. W zastosowaniach 3D niezmienie od lat najszybszą kartą jest Radeon 9000Pro.

Dzięki, czyli nadal pozostaje mi moja Radeon 9250, albo ewentualnie wymienić na Radeon 9000Pro. Tylko myślę, że przyrost jest na tyle mały, że chyba się nie opłaca. Zobaczymy, może coś się w tym temacie poprawi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 00:28 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
vegeta napisał(a):
Ja bym brał samflex440 jeśli nie masz kasy, sam taką mam i powiem Ci jesli nie jesteś bardzo wymagającym amigowcem i przy drobnych modyfikacjach sprzetu da się pracować mimo że procesor nie za szybki, ale radka hd włożysz a i sprzęt nie drogi.Sam chciałbym jakiś nowszy sprzęt ale mnie stać więc nie narzekam poza tym niech wyjdzie naprawdę dobre oprogramowanie godne drogiego sprzętu wtedy to co innego.


To też bym się pewnie zastanowił, chociaż trzeba by obudowę jakąś walnąć estetyczną i oczywiście _stosowne_ naklejki, huhuhu. ;)
Miałbym z ciekawości dwa pytanie:
- Ile ów SAM może kosztować (w rozróżnieniem na nowy oraz używany)?
- O jakiej konkretnie modyfikacji sprzętu mówimy? Stosuje się jakieś ogólnie przyjęte podkręcenie procesora? (A jaki tam jest właściwie procek aktualnie na pokładzie?)

Pozdrowienia i dzięki,
Y

PS: Jestem o tyle wymagający, że dema bym chciał, i to dużo ;) hahahah. Ale generalnie jeśli sprzęt chodzi, to nie narzekam. Więc spoko.

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 09:25 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
1) Jeśli nie boisz się kupować z zagranicy, to jest:
- komplet Sam440ep flex 733MHz za 350 funtów + przesyłka link
- komplet Sam460ex (Relec The Red One X) 'licytacja' od 575 funtów http://amigaworld.net/modules/classifieds/index.php?pa=viewannonces&lid=3240

W Polsce możesz jeszcze popatrzeć na eFunzine.pl. Mają tam (teoretycznie) Sam440ep itx, ale ten sprzęt ma wbudowaną kartę graficzną, na stałe podłączoną do złącza PCI66 - co oznacza brak możliwości podłączenia Radeona HD

2) Co do podkręcania - ACube udostępniło narzędzie HyperClock, które pozwala zmieniać taktowania CPU, FSB i asynchronicznego mostka FSB->PCI. FSB wpływa na taktowanie i wydajność RAM, jest istotne ze względu na brak cache L2. Ostatni element nie ma związku z samym taktowaniem PCI, które jest stałe, ale również daje efekty. Ustawienia są prekonfigurowane.

Taktowanie mostka PCI nie powinno przekraczać 133MHz i można wybrać dwa warianty prędkości: równe FSB i połowa FSB. Czyli dla FSB 160MHz Hyperclock udostępnia tylko aPCI 80MHZ....

W moim przypadku, Sam440ep flex 800 ma standardowe ustawienia: 800/133/66 (CPU,FSB,async PCI)
Widoczny efekt w operacjach graficznych daje: 800/133/133
Najlepsze to: 800/160/80 - zysk na szybszym dostępie do RAM daje najlepsze rezultaty
Idealne byłoby chyba: 833/167/83, ale mój sprzęt jest już tu niestabilny. Nawet jak system wstanie, to wiesza się na testach.

Istnieje możliwość wprowadzenia ustawień na stałe przez flashowanie uboota, ale wolę mieć za domyślne standardowe wartości...

Z tego co wiem, M3x z Acube ma ten sprzęt taktowany na 866/133. Próbowałem wyciągnąć od niego, czy jest jakaś możliwość zmiany parametrów zasilania procka, ale bez rezultatu ;) Jakby ktoś wymyślił bezpieczny voltage mod, to byłbym zainteresowany :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 09:56 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Na razie to i tak nie mam tzw. 'środków', więc przeglądam jeno.

> Sam440ep itx, ale ten sprzęt ma wbudowaną kartę graficzną, na stałe podłączoną do złącza PCI66 - co oznacza brak możliwości podłączenia Radeona HD
------------------
Ale to już bym chyba wolał tę Micro, jeśli oba mają wbudowane kartę gfx.

A no nic, zobaczymy.

Dzięki i pozdr.
Y

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 10:05 
Offline
Administrator
Administrator

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 13:40
Posty: 231
Lokalizacja: okolice Lublina
Sam440 flexa możesz też zamówić u ITU

Wersja 667MHz kosztuje 1569 zł brutto
Wersja 733MHz kosztuje 1799 zł brutto

Czas oczekiwania ok. 2 tygodni.

Jest to sama płyta główna, tak więc trzeba do tego doliczyć koszt systemu, karty graficznej i ramu, który jest nietypowy.

_________________
AmigaONE X5000/20


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 10:45 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
@yerzmyey

micro? W sensie micro Amigę One? To w tym kontekście polecałbym jednak Sam440ep itx - ma ona dużo lepszy układ graficzny z 64MB 128bit RAM.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w tej klasie wciąż będzie Sam440ep flex, która po premierze AmigaOS 4.2 i udostępnieniu Galium dla sterowników RadeonHD nabierze drugiego życia (tudzież: powinna nabrać)...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 22 lis 2013, 20:30 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Ja to biedakiem jestem skrajnym :) więc - chociaż faktycznie specyfikacja brzmi dobrze - to będę musiał ograniczyć się do tego, na co mnie stać. :) Zobaczymy w przyszłym roku, ale raczej łowiłbym tzw. 'okazje', czyli patrzył raczej na ceny.

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 25 lis 2013, 20:41 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
A nie wiem, czy to przypadkiem nie poszła Amiga Micro za 500 parę złotych.
http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-One-Mic ... 7675.l2557

Ale myślę, że być może jednak pozostałbym przy wyborze tego modelu, a to z tego powodu, że wyczytałem parę rzeczy tu na Forum - parę osób pisało, że wychodzą nowe programy, niepoprawnie optymalizowane, więc trzeba wciąż nadrabiać zakupem kolejnego sprzętu (na co już absolutnie mnie nie stać, hehhe).
Więc może sensownym byłoby jednak wziąć coś małego, zgrabnego, a że część programów nie pójdzie to już mnie tak nie martwi, skoro pozostałe komputery w krótkim czasie będą w podobnej sytuacji. :)
A i tak - zakładam - nowy DigiBooster by mi na tym poszedł. ;) ;)

No nie wiem - ot taka pokrętna logika. ;)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO