Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 02:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 30 sie 2013, 18:46 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
Hej, przeglądając płytki ACSu trafiłem na dosyć ciekawy materiał dot. pierwszych planów stworzenia komputerów z rodziny AmigaOne. Jak się okazuje pierwszy projekt miał być nazwany AmigaOne1200 i miał to być dodatek do komputera Amiga 1200. Interesujące, czyż nie? Czy wiedzieliście o istnieniu takiego nazewnictwa pierwszych projektów AmigaOne firmy Eyetech? Na płytce jest nawet prezentacja stworzona za pomocą programu Scala, gotowa do uruchomienia na Amidze.

Teraz biorąc pod uwagę tamto nazewnictwo nie jest niczym dziwnym, że nowe Amigi nazywa się AmigaOne500, czy AmigaOneX1000 :-)

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 31 sie 2013, 01:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Oczywiście, to fakt powszechnie znany. Eyetech negocjował z Esceną by to wdrożyć, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Postawiono więc na współpracę z MAI i zupełnie nowy komputer.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 31 sie 2013, 07:06 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Tu jest trochę więcej szczegółów

http://www.exec.pl/press/elbox-20001030.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 31 sie 2013, 20:48 
Offline
Amator
Amator

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 20:01
Posty: 28
Toś odkrył Amerykę... Kiedy zostało to przypomniane w epickim wątku na ppa ( na samym dole: http://www.ppa.pl/forum/pregierz/11651/ ... ja-amigi/5 ) to i tak nic nie docierało do fanatyków. Nikt jakoś nie wysilił się, aby doczytać skąd się wzięła "AmigaOne" i w konsekwencji zaakceptować fakt, że to nowa Amiga (następca klasyka).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 1 wrz 2013, 22:20 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 9 lut 2012, 20:00
Posty: 79
Cytuj:
Czy wiedzieliście o istnieniu takiego nazewnictwa pierwszych projektów AmigaOne firmy Eyetech?


Oczywiście, że tak - przecież kilka razy przywoływałem tę informację w różnio brednio-wątkach. Nie mam wprawdzie w chwili obecnej źródła, ale chyba na jednej z dość wiarygodnych (intuitionbase czy amiga history) ami-stron jest cały artykuł na ten temat. Można się dowiedzieć o pierwotnych planach całego przedsięwzięcia, w którym (jeśli dobrze pamiętam):
- Eyetech miał zająć się projektem nowych, zaawansowanych (turbo ze slotami na GPU i dyski) kart rozszerzeń dla Amigi 1200 i 4000
- Genesi przygotować zupełnie nowe płyty wg podanej specyfikacji
- MOS Team miał być producentem systemu operacyjnego według wytycznych Amiga Inc

Skończyło się jednak tak, że:
- MOS Team nie zgodził się na dyktat rozwoju systemu. (z wycieku e-maila kilka lat temu wynika, że nawet nie doszło do fazy negocjacji finansowych. Biorąc pod projekt AmigaDE oraz ostatecznego uniezależnienia systemu od sprzętu można przyjąć, że faktycznie wizje były mocno rozbieżne)
- Genesi dogadało się z MOST bez udziału firmy Amiga
- plany Amiga & Eytech musiały zostać przemodelowane (projekt karty dla Amig został zamieniony na projekt zupełnie niezależnej płyty)
- Amiga musiała znaleźć nową firmą, która zajmie się rozwojem AmigaOS 3.x -> i tutaj pojawił się Hyperion (co warto podkreślić, zaczynający prace od "0", czyli od czystej wersji AmigaOS 3.1...)

Gdyby więc nie rozłam, to markę Amiga ONE znalibyśmy także jako karty turbo dla klasycznych modelów:)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 2 wrz 2013, 08:32 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radov napisał(a):
Cytuj:
Czy wiedzieliście o istnieniu takiego nazewnictwa pierwszych projektów AmigaOne firmy Eyetech?


- Eyetech miał zająć się projektem nowych, zaawansowanych (turbo ze slotami na GPU i dyski) kart rozszerzeń dla Amigi 1200 i 4000


Generalnie była jeszcze firma Escena, którą to finansował Eyetech i to ona prezentowała prototyp tej dopałki do A1200. Niestety od prototypu do finalnego produktu droga daleka. Escena nie dała rady tego wykonać. Troszkę pobieżnie mówił o tym Alan Redhouse w wywiwadzie ktorego polskie tłumaczenie cały czas wisi na PPA. Przeczytajcie sobie pierwsze cztery akapity.

Oczywiście więcej na temat było swego czasu w amigowej prasie.

Przy okazji, Hextreme na której płytce ACS, znalazłeś tę prezentację w Scali? Chętnie bym obejrzał.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 lis 2013, 22:18 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
cacodemon napisał(a):
Toś odkrył Amerykę... Kiedy zostało to przypomniane w epickim wątku na ppa ( na samym dole: http://www.ppa.pl/forum/pregierz/11651/ ... ja-amigi/5 ) to i tak nic nie docierało do fanatyków. Nikt jakoś nie wysilił się, aby doczytać skąd się wzięła "AmigaOne" i w konsekwencji zaakceptować fakt, że to nowa Amiga (następca klasyka).


A bardzo dobrze, że napisał, bo ja tego nie wiedziałem i właśnie sobie z zainteresowaniem przeczytałem. :)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 15:48 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Mufa napisał(a):
Przy okazji, Hextreme na której płytce ACS, znalazłeś tę prezentację w Scali? Chętnie bym obejrzał.


Na płytce ACS 03/2001. Sprawdź też majla.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO