Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 09:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 21 wrz 2012, 17:14 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
W sumie dopiero dziś zauważyłem że na module jest 7450, ale na procesorze mam napis XPC7455 RX933PC. Tak sobie pomyślałem czy to nie jeden z tych co to niby 800 a na 933 pójdzie. Niestety po przestawieniu zworek na module wykłada mi się tuż przed wejściem do WB (guru).
Próbowałem już:
- zmiany napięcia na Articia S na 1,85V
- zmiany ustawień zworek J11-J13
Jakieś sugestie?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 21 wrz 2012, 19:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
W sumie dopiero dziś zauważyłem że na module jest 7450, ale na procesorze mam napis XPC7455 RX933PC. Tak sobie pomyślałem czy to nie jeden z tych co to niby 800 a na 933 pójdzie. Niestety po przestawieniu zworek na module wykłada mi się tuż przed wejściem do WB (guru).
Próbowałem już:
- zmiany napięcia na Articia S na 1,85V
- zmiany ustawień zworek J11-J13
Jakieś sugestie?


No ja tez mialem 7455 i to byla niby wersja 933MHz. Bezproblemowo chodzila mi przy tym taktowaniu przez prawie trzy lata. Niestety gdy padla mi Amiga, po powrocie z serwisu i zafixowaniu nie juz chciala chodzic szybciej niz na 800MHz. Tyle ze w moim wypadku od razu po wlaczeniu kompa nie pojawial sie U-BOOT, tylko czarny ekran. W Amiga Center poradzili mi jednak abym pogodzil sie juz z tymi 800MHz i nie kombinowal, bo szkoda kusic los. Dodam ze zawet przed naprawa nie udalo mi sie jej nigdy podkrecic do 1GHz ani do 1066MHz (a na AmigaWorld ludzie chwalili sie takimi konfigami), tez juz na starcie mialem czarny ekran. Wniosek - chyba trzeba miec szczescie co do konkretnego egzemplarza.
Przy czym, skoro u Ciebie komp jednak rusza i zatrzymuje sie dopiero na etapie uruchamiania WB, to wyglada na to ze te 933MHz jednak chce pociagnac i osobiscie obstawiam tutaj pamiec (objaw jaki opisujesz mialem kiedys przy jednej niezbyt kompatybilnej z moja XE kosci). Nie chce Cie jednak nawet namawiac na poszukiwania innego RAMu, bo z tego co pamietam to Twoj ezgemplarz jest wyjatkowo wybredny nawet jak na standardy A1 XE (ta niemoznosc dzialania w trybie 133MHz - nigdy z zadnym kompatybilnym RAMem tego nie mialem).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: piątek, 21 wrz 2012, 23:01 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Potwierdzam. To znaczy również stawiam na pamięć. Moze dodam ze zdazyla mi sie taka pamięć która działała tylko na szynie 100MHz. Moja AOne działała jako 933 z takim samym prockiem. No cóz działała aż przestala :cry:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: sobota, 22 wrz 2012, 16:49 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
TomK napisał(a):
Potwierdzam. To znaczy również stawiam na pamięć. Moze dodam ze zdazyla mi sie taka pamięć która działała tylko na szynie 100MHz. Moja AOne działała jako 933 z takim samym prockiem. No cóz działała aż przestala :cry:


Znaczy dziala teraz tylko na 800MHz, czy nie dziala w ogole?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 00:10 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Nie dziala wogóle. Czarny ekran. Przy okazji pytanie. Ktoś jeszcze naprawia ten sprzęt?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 12:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
TomK napisał(a):
Nie dziala wogóle. Czarny ekran. Przy okazji pytanie. Ktoś jeszcze naprawia ten sprzęt?


No ja naprawialem w Amiga Center, zdaje sie ze rowniez ACube prowadzilo serwis A1.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 18:24 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Mufa napisał(a):
(...)
Przy czym, skoro u Ciebie komp jednak rusza i zatrzymuje sie dopiero na etapie uruchamiania WB, to wyglada na to ze te 933MHz jednak chce pociagnac i osobiscie obstawiam tutaj pamiec (objaw jaki opisujesz mialem kiedys przy jednej niezbyt kompatybilnej z moja XE kosci). Nie chce Cie jednak nawet namawiac na poszukiwania innego RAMu, bo z tego co pamietam to Twoj ezgemplarz jest wyjatkowo wybredny nawet jak na standardy A1 XE (ta niemoznosc dzialania w trybie 133MHz - nigdy z zadnym kompatybilnym RAMem tego nie mialem).

Faktycznie tak było z tym 133 MHz. Bawiłem się wtedy też w "podkręcanie" (bez rezultatu), ale teraz się podjarałem bo "stoi jak wół" napisane 933. Dodatkowo chciałem rozbudować pamięć (mam tylko 512MB) i była okazja wrzucić wyższy bieg - z "dwójki" na "trójkę" ;-) - a tu sprowadziliście mnie na ziemię.
Szukałem dokumentacji do tego procesora i znalazłem tylko to http://www.freescale.com/files/32bit/doc/data_sheet/MPC7455RXPXPNS.pdf
Tak się zastanawiam co to za partia procesorów była dziwna. Wczoraj miałem czas to sprawdzałem też nieudokumentowane ustawienia i niestety nic - np. mnożnik x8,5 na 100 MHz wyświetla w U-boocie te 850 MHz, ale już nie działa nawet reset u-boota do wartości domyślnych. Przy pozostałych jeszcze gorzej (czarny ekran). Była też okazja sprawdzić jak działa AmigaOS 4.1 przy prędkości klasyka PPC.

@TomK
1. Ile lat pracował ci procesor przy tym ustawieniu?
2. Jakie miałeś chłodzenie?
3. Jakie miałeś ustawione napięcie?
4. Jak wyglądała "śmierć"?
To są ważne dla mnie odpowiedzi, od nich uzależniam dalsze ciśnięcie tematu. Bo jeśli ma się sfajczyć po 3 latach to chyba zostanę na 100 MHz.

Dopuszczam też opcje że twój komputer żyje (ja np. po zmianie chłodzenia miałem czarny ekran, dało się prosto "naprawić"; czasem człowiek kombinuje ze zworkami za dużo; albo spali się coś inne niż procesor a efekt - czarny ekran - taki sam, itd).

Moduł taki jak ACube oferowało na bank widziałem w innym miejscu ale tylko 1 raz i nie znajdę już tego, nie ma szans. Jest wiele różnych "upgrade" do Apple, tych procesorów też było wiele odmian (swego czasu tropiłem moduły dwuprocesorowe). Tylko że koszt tego był na zasadzie jak dziś 1500 zł. Jakby się bardzo, bardzo uparł to coś by może znalazł (zastępnik spalonego procesora).

Sam procesor nowy można kupić w miarę tanio (i to nawet lepszy, obsługiwany przez płytę główną i u-boota) ale to sam procesor, nie moduł.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 21:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Kiedys jakis Norweg palal sie wlutowywaniem prockow na karte procesorowa (oferowal taktowanie G4 powyzej 1GHz jeszcze przed ACube). Natomiast nie ma chyba co pochopnie rozpoczynac poszukiwan procesora, skoro nie wiadomo czy to procek padl. W moim przypadku pekly jakies sciezki na plycie w okolicach procesora (ale nie na karcie procesorowej), wiec po wykluczeniu oczywistych oczywistosci nie kombinowalbym wiele tylko oddal A1 do serwisu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 23:52 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
adam napisał(a):
@TomK
1. Ile lat pracował ci procesor przy tym ustawieniu?
2. Jakie miałeś chłodzenie?
3. Jakie miałeś ustawione napięcie?
4. Jak wyglądała "śmierć"?
To są ważne dla mnie odpowiedzi, od nich uzależniam dalsze ciśnięcie tematu. Bo jeśli ma się sfajczyć po 3 latach to chyba zostanę na 100 MHz.

Moduł taki jak ACube oferowało na bank widziałem w innym miejscu ale tylko 1 raz i nie znajdę już tego, nie ma szans. Jest wiele różnych "upgrade" do Apple, tych procesorów też było wiele odmian (swego czasu tropiłem moduły dwuprocesorowe). Tylko że koszt tego był na zasadzie jak dziś 1500 zł. Jakby się bardzo, bardzo uparł to coś by może znalazł (zastępnik spalonego procesora).

Sam procesor nowy można kupić w miarę tanio (i to nawet lepszy, obsługiwany przez płytę główną i u-boota) ale to sam procesor, nie moduł.


Sprzęt kupiłem używany w marcu 2008. Nie pamietam czy ja go ustawiłem na 933 czy już kupiłem tak ustawiony ale chyba jednak ustawiony był na 800. Definitywnie padł kolo 20 czerwca 2011 roku. Ja jednak obstawiam zimne luty bo killka tygodni wcześniej zaczęły sie pierwsze problemy i wtedy pomoglo podgrzanie modułu procka do około 200 stopni.
Ale dla mnie to był komp podstawowy wiec chodził i po kilka nawet i 8 godzin dziennie.
Chłodzenie wymienił wcześniejszy właściciel ale nie byla to żadna rewelacja dość wysoki radiator plus hałaśliwy wiatraczek.
Napiecie bylo ustawione na 1.64 i jak zaczalem myśleć o jego zmianie to komp padł wiec nie zdążyłem poeksperymentowac.
Typowe objawy zimnych lutów czyli komp nie wstawał przy pierszym rozruchu musiał sie "rozgrzac". Wieszał się po kilku godzinach pracy.
Podobno maki mialy takie samo złącze ale inne obłożenie pinów wiec karty z maka nie pasuja.
Gdzie mozna kupic procki? Pomyslalem ze moze kupiłbym mocniejszy i całość wysłał gdzies do naprawy i przy okazji wymienił na mocniejszy procek.
Aaa i jeszcze czego nie zrozumialem przeciez możesz ustawic 800MHz dla procka i 133MHz dla szyny. Czemu piszesz cos o 100MHz?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: niedziela, 23 wrz 2012, 23:55 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Mufa napisał(a):
Kiedys jakis Norweg palal sie wlutowywaniem prockow na karte procesorowa (oferowal taktowanie G4 powyzej 1GHz jeszcze przed ACube). Natomiast nie ma chyba co pochopnie rozpoczynac poszukiwan procesora, skoro nie wiadomo czy to procek padl. W moim przypadku pekly jakies sciezki na plycie w okolicach procesora (ale nie na karcie procesorowej), wiec po wykluczeniu oczywistych oczywistosci nie kombinowalbym wiele tylko oddal A1 do serwisu.


A ile cie kosztowała naprawa? Boje się ze ceny mogą być europejskie a ja biedny Polak z Polski :(


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 24 wrz 2012, 09:16 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
U mnie pierwsze objawy byly takie ze proc sie dokrecal do 533MHz. Oczywiscie kombinowalem, czyscilem styki na karcie procesorowej, cos tam na chama dociskalem, niekiedy powracalo 933MHz, ale co raz czesciej bylo to albo 533MHz, albo czarny ekran. W koncu po kilku tydodniach zostal juz tylko czarny ekran.
Ceny napraw sa niestety europejskie, przy czym ja w 2006r bylem o tyle w dobrej sytuacji ze wiedzialem i z nieprodukowana juz A1, nie ma zadnej nowej konkurencji i jej wartosc to prawdopodobnie wiecej niz te ponad 4000zl ktore wybulilem za plyte z RAMem. Reasumujac te 300 euro (bo tyle zaplacilem) to bylo pewnie 25 - 30 procent wartosci kompa. Dzis to jest 50% wartosci, wiec sam zadecyduj czy sie oplaca. Z drugiej strony serwismeni tez wiedza ze dzis ich klienci nie sa pod sciana, bo zamiast wydawac kupe euro za naprawe, moga troszke dolozyc i miec nowy sprzet na gwarancji, byc moze wiec obnizyli nieco ceny.

P.S.
Jesli myslisz o upgrade to w pierwszej kolejnosci uderzaj do ACube - oni chwalili sie swego czasu mozliwoscia wlutowania G4 o predkosci cos kolo 1.3GHz, Amiga Center nigdy takiej uslugi nie reklamowal.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 24 wrz 2012, 11:00 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
TomK napisał(a):
Sprzęt kupiłem używany w marcu 2008. Nie pamietam czy ja go ustawiłem na 933 czy już kupiłem tak ustawiony ale chyba jednak ustawiony był na 800. Definitywnie padł kolo 20 czerwca 2011 roku. Ja jednak obstawiam zimne luty bo killka tygodni wcześniej zaczęły sie pierwsze problemy i wtedy pomoglo podgrzanie modułu procka do około 200 stopni.

Podobno po wygrzewaniu intensywnie eksploatowany sprzęt chodzi jakieś pół roku. Temperatura maksymalna dla tego procesora to 65 stopni i w życiu nie odważyłbym się na wygrzewanie go.
Cytuj:
Ale dla mnie to był komp podstawowy wiec chodził i po kilka nawet i 8 godzin dziennie.
Chłodzenie wymienił wcześniejszy właściciel ale nie byla to żadna rewelacja dość wysoki radiator plus hałaśliwy wiatraczek.
Napiecie bylo ustawione na 1.64 i jak zaczalem myśleć o jego zmianie to komp padł wiec nie zdążyłem poeksperymentowac.

To ja nigdy nie miałem takiej wartości napięcia, przy 933 kombinowałem z 1,84 bo taki znalazłem w dokumentacji. Czyli zabawy cd niewykluczony.
Cytuj:
Typowe objawy zimnych lutów czyli komp nie wstawał przy pierszym rozruchu musiał sie "rozgrzac". Wieszał się po kilku godzinach pracy.
Podobno maki mialy takie samo złącze ale inne obłożenie pinów wiec karty z maka nie pasuja.

Z tego wszystkiego co piszesz wynika ze jest jakaś wada konstrukcyjna płyty głównej. Z tego co pamiętam zimne luty robią się z nagłej zmiany temperatury (szybkie stygnięcie) czyli są miejsca na płycie gdzie się ona przegrzewa i użytkowanie komputera na 133 MHz przyspiesza wystąpienie usterki. No taki obraz mi się wyłania z tego.
Cytuj:
Gdzie mozna kupic procki? Pomyslalem ze moze kupiłbym mocniejszy i całość wysłał gdzies do naprawy i przy okazji wymienił na mocniejszy procek.

Normalnie dostępne w hurtowniach tak jak i reszta podzespołów, ale nie wiem czy sprzedaja na sztuki. Zawsze mógłbyś wyrąbac procesor ze starego modułu Apple. Ja poszedłbym za podpowiedzią mufy i ładnie napisał do ACube. Może mają taki procesor i oszczędzisz sobie dodatkowych komplikacji.
Cytuj:
Aaa i jeszcze czego nie zrozumialem przeciez możesz ustawic 800MHz dla procka i 133MHz dla szyny. Czemu piszesz cos o 100MHz?

Właśnie nie mogę, na 133 MHz mi nie pójdzie (mimo że pamięć mam 133). Pytałem np. przedwczoraj gościa na allegro o te kości co teraz wystawia (są po 30 zł za 1GB) i to też nie są niestety te z "listy kompatybilnej" (co chyba i tak by mi nic nie dało). Tak czy siak się zdecyduję, bo coraz rzadziej są na aukcjach, a 512 MB zaczyna być za mało.

A1 XE to jest komputer który szczerze nienawidziłem, aż w końcu musiałem polubić. Ostatecznie ostatnio nawet ładnie chodzi. Mam nadzieję że dożyje mi do mid-endu.

Tak z innej mańki - jest dużo nowsza wersja U-boota, tylko że nie zadziała. Podobno w A1 jest dodana na u-boota jakaś łatka i AmigaOS nie uruchomi się na zwykłym Teronie. Możecie potwierdzić/zaprzeczyć?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 24 wrz 2012, 12:11 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Tak z innej mańki - jest dużo nowsza wersja U-boota, tylko że nie zadziała. Podobno w A1 jest dodana na u-boota jakaś łatka i AmigaOS nie uruchomi się na zwykłym Teronie. Możecie potwierdzić/zaprzeczyć?


Jest nowsza wersja U-BOOTa dla A1, ktora bodaj nigdy nie zostala wydana, tyle ze nie powiedzialbym ze duzo nowsza, raczej tak z kilka miesiecy nowsza od ostatniej publicznej wersji. Ma wiec dosc dluuga brode. Czemu nie zostala wydana, nie wiem, byc moze z czyms tam wynikaly problemy, ja w kazdym badz razie swoimi kanalami kiedys do tej wersji dotarlem, zainstalowalem i nie narzekalem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 24 wrz 2012, 14:27 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Miałem na myśli ostatnią wersję rozwijaną w ramach GPL z 2010 r. http://sourceforge.net/projects/u-boot/ Są też dostępne źródła.
Dlatego tak dopytuję o ten "klucz" dołożony przez Hyperion ze względu na AmigaOS. Mało tego, U-boot jest cały czas rozwijany dalej dla nowszych procesorów, też darmowa licencja. Niewielkim nakładem środków byłby nowy U-boot, ale okres wsparcia się zakończył niestety i nigdy nie będzie nic (no bo kto miałby to zrobić?). Biorąc pod uwagę żywot "klasyków" (ponad 20 lat) trochę szkoda.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: AmigaOne XE
PostNapisane: poniedziałek, 24 wrz 2012, 16:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Miałem na myśli ostatnią wersję rozwijaną w ramach GPL z 2010 r. http://sourceforge.net/projects/u-boot/ Są też dostępne źródła.
Dlatego tak dopytuję o ten "klucz" dołożony przez Hyperion ze względu na AmigaOS. Mało tego, U-boot jest cały czas rozwijany dalej dla nowszych procesorów, też darmowa licencja. Niewielkim nakładem środków byłby nowy U-boot, ale okres wsparcia się zakończył niestety i nigdy nie będzie nic (no bo kto miałby to zrobić?). Biorąc pod uwagę żywot "klasyków" (ponad 20 lat) trochę szkoda.


No U-BOOT jest rozwijany ale dla komputerow SAM. Pierwsze A1 beda mialy w tym roku 10 latek, kiedys to byla super ekscytujaca nowosc, dzis starzejacy sie, z wiekiem co raz bardziej awaryjny sprzet od nieistniejacego producenta. Latka leca niestety a ze priorytety Hyperionu sa w duzo bardziej rokujacym na przyszlosc sprzecie a nie w grzebaniu w hardware, ktorego liczba moze juz tylko sie kurczyc, to chyba nie dziwota.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO