Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 23:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 25 paź 2014, 21:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
1. Radiance to pakiet oprogramowania zawierający: Mplayer, Dvplayer, Peronal Paint, Candi, sterowniki Radeon HD i SKetchbook z obsługą fraktali.
2. Warp 3D jest teraz wlasnością A-EONu.
3. Nowa wersja Personal Painta będzie dostępna zarówno dla 68k jak i AmigaOS 4.
4. Nowa wersja SAM460CR w cenie 620 euro.
5. Linux Na A1 X5000 działa bardzo dobrze, włączając w to 3D.
6. Stadium zaawansowania AmigaOS 4.1 dla X5000, przypomina wczesne wersje AmigaOS 4.0 dla A1 XE, jest więc jeszcze trochę do zrobienia.
7. Wedsług Stevena Solie, lepiej wydać AmigaOS 4.1 Final Edition niż czekać z releasem do AmigaOS 4.2, gdyż termin wydania tego ostatniego nie jest jeszcze bliski.
8. Wsparcie 3D oraz obsługa wielordzeniowości, głównymi priorytetami twórców systemu.
9. A1-X1000 wraz z nowym sterownikiem RadeonHD, pozwala odtwarzać filmy w rozdzielczości FullHD.
10. A-EOn właścicielem Amigaworld.net (mam nadzieję że nie przejmą amigans.net - jakaś niezależność powinna być).
11. Libre Office przeportowany - w trakcie przygotowywania to testów.
12. Octamed portowany na AmigaOS 4 (ktoś powie że to znowu smutny news, bo pierwszee przymiarki do portu, były chyba z jakieś 8 lat temu).
13. Pierwsze rozszerzenie dla portu Xorro w przyszłym roku.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 25 paź 2014, 23:21 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Wszystko poniżej punktu 3 to smutne rzeczy są. Mam deja vu, jakbym to czytał już kiedyś. Kolejne przekładanie. Patrzę na wiek "chłopaków" na zdjęciach na stronie Epsilona - zdążą się załapać? ;-)

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 paź 2014, 10:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Wszystko poniżej punktu 3 to smutne rzeczy są. Mam deja vu, jakbym to czytał już kiedyś. Kolejne przekładanie. Patrzę na wiek "chłopaków" na zdjęciach na stronie Epsilona - zdążą się załapać? ;-)


Nie wiem, czy są smutne, czy są wesołe. Według mnie są po prostu realistyczne.

Punkt 4 czyli SAM460CR w cenie 620 euro. Przypomnę niedawną dyskusję na naszym forum. Co prawda padały tam optymistyczne kwoty 400 - 500 euro, ale ja realnie oceniałem, że 600 euro to max. No i tak się stało. Patrząc na historię wszystkich amigowych sprzętów za PPC począwszy jeszcze od dopałek z PPC, to jedna z najtańszych maszyn w dziejach. Może ktoś się zżymać na amigowe ceny (choć dziwię się że akurta Ty - człowiek znający realia - kręcisz nosem), ale amigowanie nigdy nie było tanie. To jest sprzęt konkurencyjny cenowo (zapewne ponad trzykrotnie tańszy) względem Cyrusa.

A tak prywatnie jako osobie, która narzeka na blogu, że ma niesprawną AOne wydaje mi się, że powinno Cię to cieszyć, bo jeśli zapragniesz kiedyś wrócić do Amigowania to masz nowy sprzęt za 2.5 tysiąca (jeszcze raz podkreślam tani jak na amigowe realia ostatnich kilkunastu lat) mocniejszy od SAM440. Ceny starych A1 czy Pegasosów też nie będą szybować do góry, bo kupiec zawsze może powiedzieć nie przeginaj z ceną, za tyle to mogę mieć nowy sprzęt.

5. Linux Na A1 X5000 działa bardzo dobrze, włączając w to 3D.

To oczywiście z punktu widzenia sympatyka wyłącznie AmgaOS 4, neutralna wiadomość, ale ogólnie patrząc szerzej dobry news. Zobacz sobie na PPA, jak to ludzie narzekają na linuksa, a to brak 3D, a to problemy z instalacją, a to to a to tamto. Oni chyba jeszcze są zmuszeni używać jakiś starodawnych kerneli 2.x. W przypadku nowych Amig, jest lekko łatwo i przyjemnie, na pewno nie jest "to koszmar" i na pewno "nie jest to bez sensu" jak można przeczytać na PPA w opowieściach pisanych przez właścicieli starych maców czy Pegasosów. Tak więc nie wiem co w tym punkcie jest smutne.

6. Stadium zaawansowania AmigaOS 4.1 dla X5000 przypomina wczesne wersje AmigaOS 4.0 dla A1 XE, jest więc jeszcze trochę do zrobienia.

To oczywiście może być smutne, zwłaszcza dla kogoś, kto nie zdaje sobie sprawy jak bardzo inny i trudny w okiełznaniu w stosunku do reszty rodziny PPC jest procesor z X5000. Ja akurat pamiętam czasy A1 XE i Developer Pre-release, faktycznie wersja z czerwca 2004 roku była niedopracowana, jednak po czterech miesiącah, czyli po październikowym uaktualnieniu naprawdę ciężko było się do czegoś przyczepić. Nie wiem czy teraz sytuacja się powtórzy, mogę tylko przypomnieć inną dyskusję na forum, gdzie obstawiałem iż AmigaOne X5000 trafi do zwykłych konsumentów na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015. Nie usłyszałem niczego takiego na AmiWest, co skłoniłoby mnie do zmiany tej prognozy na późniejszy termin.

7. Według Stevena Solie, lepiej wydać AmigaOS 4.1 Final Edition niż czekać z releasem do AmigaOS 4.2, gdyż termin wydania tego ostatniego nie jest jeszcze bliski.

Według mnie to mogliby sobie jechać dalej na dziennych aktualizacjach i przygotowywać w spokoju AmigaOS 4.2. Tyle że ludzie są już tacy, że patrzą na różne numerki itp. Słowem w oczach narodu kto nie dostarcza nowego releasu - ten nie rozwija systemu. Wystarczy wspomnieć hasło z waszej pogadanki z Szamanem i Lokatym pod newsem z Mandim - "Morphos wygrywa mniej pitolenia więcej robienia". A tak w ramach ciekasostki, cytat czołowego użytkownika systemu konkurencji z Morphzone:

I don't think this is true, apart from the fact that it's 88 updated components, not just 88 updates (components that have been updated several times are listed only once). Just compare with the number of updated components and type of changes in:
http://www.morphos-team.net/releasenotes/3.7
http://www.morphos-team.net/releasenotes/3.5
http://www.morphos-team.net/releasenotes/3.3
http://www.morphos-team.net/releasenotes/3.1
http://www.morphos-team.net/releasenotes/2.7

To me it's obvious that -- contrary to your claim -- the 88 updated OS4 components exceed every single one of those 5 listed MorphOS releases in scope.


No ale cóż numerki bardziej przemawiają do wyobraźni, wszak nawet Firefox się złamał i zaczął się ścigać na numerki z Chrome. Trzeba było więc dać nowy release, by ludzie widzieli, że system idzie do przodu, jednak nikt w teamie nie ma zamiaru brać udziału w wyścigu na numerki. Ten release, na miano AmigaOS 4.2 nie zasłużył, chociaż pewne elementy planowane na AOS 4.2 w sobie zawiera.

8. Wsparcie 3D oraz obsługa wielordzeniowości, głównymi priorytetami twórców systemu.

To jest bardzo dobra wiadomość. Przepraszam, że tak często odwołuje się w tej wypowiedzi do konkurencji, nie chcę wywoływać wojenek, a jedynie pokazać pewien kontekst. Otóż jak wiadomo najtęższe głowy z innych obozów niejednokrotnie wypowiadały się że wdrożenie pewnych rzeczy jest niemożliwe. Hyperion nie ogłosił, że to rzeczywiście niemożliwe i zaprzestaje dalszych prac, wprost przeciwnie udowania, że takie rzeczy jak SMP, czy obsługa pamięci powyżej 2GB to rzeczy, które w AmigaOS można wprowadzić.

9. A1-X1000 wraz z nowym sterownikiem RadeonHD, pozwala odtwarzać filmy w rozdzielczości FullHD.

Tutaj to już zupełnie nie wiem co ma być smutne. Amiga złamała kolejną barierę, potrafi wykorzystać moc najnowszych Radeonów i potrafi tak jak nowoczesne komputery obsługiwać aktualnie najwyższy (4k pomijam) standard wideo na rynku.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 paź 2014, 10:32 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Kolejne wieści, których nie zdążyłem wyłapać już wczoraj.

10. A-EOn właścicielem Amigaworld.net (mam nadzieję że nie przejmą amigans.net - jakaś niezależność powinna być).
11. Libre Office przeportowany - w trakcie przygotowywania to testów.
12. Octamed portowany na AmigaOS 4 (ktoś powie że to znowu smutny news, bo pierwszee przymiarki do portu, były chyba z jakieś 8 lat temu).
13. Pierwsze rozszerzenie dla portu Xorro w przyszłym roku.

Zdjęcia na blogu Epsilona.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 paź 2014, 11:01 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
ad. 4 - SAM 460 to w sumie stary produkt, oprogramowany więc nie wymaga nakładów. Nawet więcej, wersja budżetowa, powinno być to jeszcze tańsze. Zważywszy ze wydajnościowo jest na poziomie AmigaOne XE, czyli słabo jak na to co się teraz dzieje na polu X1000/5000. Moje i nie tylko moje oczekiwania względem ACube były sporo większe. Przypominam o "porozumieniu o partnerstwie strategicznym" Acube - A-Eon i zapowiedziach sprzętu ACube. To już 2 lata? Na to co było pompowane to wyszedł taki mały pierdek. No "sorry" ale zwykłem nazywać rzeczy po imieniu.
ad. 5, 6 - tak jak to rozwinąłeś
ad. 7 - no kiedy miało być 4.2...
ad. 8 i 9 - zgadza się, chodzi mi o to że to wszystko strasznie późno. Zapowiedzi ciągną się ponad 3 lata.
Ja nie wiem, nie twierdzę że pisanie oprogramowania a konkretnie sterowników jest jakieś łatwe, ale żyjemy w XXI w, Są ludzie którzy piszą sterowniki zawodowo. To nie jest okiełznywanie jakiegoś artefaktu z kosmosu, technologia jest znana, jest dokumentacja producenta, dlaczego to idzie jak krew z nosa?
ad. 11 - dobra wiadomość, a nawet bardzo. Na pewno dużo jest do optymalizacji, popularny na PC Libre Office używałem do czasu aż nie spróbowałem wersji od Apache - dziękuję, do Libre Office nie wrócę. Rożnica szybkości odczuwalna (może na najnowszych nie, bo tam wszystko trwa ułamek sekundy), widać różnicę klas programistów. To jest dla mnie kamień milowy.
ad. 13 - no załamka, to powinno być 2 lata temu
Możesz mieć wrażenie ze ciągle marudzę, bo tak to się maluje z moich postów. Ja naprawdę "prywatnie" jestem pozytywnym człowiekiem, ale nastąpiło znużenie i zniechęcenie - mógłbym tu zajrzeć np. za kolejne 2 lata żeby przeczytać że wyszła wersja wreszcie 4.2 - najgorsze ze to może być prawda.

A możesz coś napisać na temat opcji w menu bootowania? Wildzę na jednym ze zdjęć pozycję "klasyczny AmigaOS" - będzie jakieś rozdzielenie na "tryb classic"?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 paź 2014, 11:35 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
ad. 4 - SAM 460 to w sumie stary produkt, oprogramowany więc nie wymaga nakładów. Nawet więcej, wersja budżetowa, powinno być to jeszcze tańsze. Zważywszy ze wydajnościowo jest na poziomie AmigaOne XE, czyli słabo jak na to co się teraz dzieje na polu X1000/5000. Moje i nie tylko moje oczekiwania względem ACube były sporo większe. Przypominam o "porozumieniu o partnerstwie strategicznym" Acube - A-Eon i zapowiedziach sprzętu ACube. To już 2 lata? Na to co było pompowane to wyszedł taki mały pierdek. No "sorry" ale zwykłem nazywać rzeczy po imieniu.


Tak, ale nie wszystko zależy od ACube. Według informacji jakie ostatnio pojawiają się na necie, strategiczny partner ACube czyli Applied Micro Circuits Corporation przerzucił swoje wszystkie siły z PPC na ARMy. Trudno więc oczekiwać by tworzono nową płytę główną w oparciu o procesor AMCC, który być może zniknie z rynku równie szybko co PA6T. Nie wiem co zrobi Acube, w zasadzie powinni oprzeć się albo na Freescale albo na IBM (pierwszy serwer na Power8 3.4GHz 10 rdzeni pojawił się w konkurencyjnej na amigowe warunki cenie 2700$). Tyle tylko że takim krokiem weszliby mocno na teren A-EONu. Ja nie chcę spekulować, nie znam umów i układów itp. Chcę tylko powiedzieć że to iż nie ma nowej konstrukcji od ACube wcale nie oznacza że im się nie chciało.

Mogliby wcale nie grzebać przy SAM460, zostawić tak jak była. Jak już pisałem w innym wątku i tak wszystkie partie starej wersji po wyższych cenach zawsze wysprzedawali. A jednak wyszli w jakimś tam stopniu naprzeciw oczekiwaniom klientów (może nie w zakresie nowej konstrukcji, ale przynajmniej obniżenia ceny) i za to w moim odczuciu mały plusik.

Cytuj:
A możesz coś napisać na temat opcji w menu bootowania? Wildzę na jednym ze zdjęć pozycję "klasyczny AmigaOS" - będzie jakieś rozdzielenie na "tryb classic"?


Ja nie mam dostepu do betaforum dla X5000, nie mam też dostępu do ich betalisty. Oni są od nas odcięci i pewnie dopiero za jakiś czas będą zintegrowani z całą resztą betatesterów (tak też było z betatesterami X1000). Jedyne do czego mam dostęp to do pierwszej wersji instrukcji obsługi (jak narazie znacznie mniej obszernej od tej dla X1000). Jednak wolałbym na ten temat nic nie mówić, bo i tak niedawno dostałem reprymendę na temat NDA od Soliego.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 27 paź 2014, 12:29 
Offline
Amator
Amator

Dołączył(a): wtorek, 2 lip 2013, 21:05
Posty: 18
Osobiście mam mieszane odczucia, co do tegorocznej edycji Amiwest. Z jednej strony bowiem cieszy mnie pierwszy publiczny pokaz AMIGI ONE X5000 i zapowiedź finalnej wersji Amiga OS 4.1 w znacznie niższej cenie ( a także kilka mniejszych nowinek ). Z drugiej zaś strony bardzo rozczarował mnie brak jakichkolwiek konkretów na temat Amiga OS 4.2 ( pomijając mgliste deklaracje, że się robi ).
Najbardziej jednak rozczarował mnie ( podobnie zresztą jak i w zeszłym roku ) brak jakichkolwiek informacji i zapowiedzi nowego sprzętu od Acube ( bo chyba nie można uznać za takowy odświeżonej wersji SAM 460 ). Nie zrozumcie mnie źle - w sumie to dobrze, że włosi zdecydowali się na wydanie Sam460cr w niższej cenie. Do mnie niestety ten sprzęt nie przemawia ponieważ ma za słaby procesor, a co za tym idzie jest po prostu przestarzały. Gdyby nie to, cena byłaby nawet ok.
W tej sytuacji pozostaje mi nic innego jak czekać dalej i mieć nadzieję, że może za kilka miesięcy coś jednak pokażą ( ta jasne, nadzieja matką głupich - prędzej się zestarzejemy i poumieramy :lol: :lol: :lol: ).
Podsumowując tegoroczną edycję AMIWEST - uważam, że tak naprawdę, to na wysokości zadania stanął jedynie ( zresztą jak zawsze ) Trevor z pokazem swojej nowej X5000. Natomiast zarówno Hyperion jak również Acube moim zdaniem rozczarowały ( zwłaszcza Acube :oops: ).
Mimo wszystko trzymam kciuki, ponieważ uważam, że nadal warto :ok: .


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 27 paź 2014, 16:23 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Plyta sredniej mocy byla obiecywana przez Trevora 2 lata temu na AWest. Wydaje mi sie, ze padla ofiara ciec. Zbyt blisko byla ceny Cyrusa. ACube doszlo do wniosku, ze nie oplaca sie robic nic nowego. Zaprezetowali wiec odgrzewany kotlet. Nie wykluczone, ze to byla niezla decyzja bo WinUAE zaczyna przeganiac SAM440 a to oznacza, ze wydanie 1000-1500 euro na slaby i sredni sprzet zaczyna dla wielu mijac sie z celem. Zarowno AEon jak i ACube poniesliby straty. Pozostaja wiec Cyrusy z roznymi procesorami oraz WinUAE z limitem pamieci. No i ta nieszczesna SAM460cr...dla tych co nie szkoda im 800-1000 euro za calosc. Teraz ma to jeszcze jakis sens ale nie wykluczone, ze za jakis czas WinUAE przegoni SAM460cr...

Reasumujac, wyglada na to, ze nic o sredniej mocy nie powstanie.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 27 paź 2014, 20:51 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 25 wrz 2014, 19:41
Posty: 510
No niestety, ceny sprzętu pod OS4 są mega. I raczej się to szybko nie zmieni, dlatego cała idea WinUAE PPC bardzo mi się podoba. W końcu można by mieć "amilaptopa". Poza tym próg wejścia dla wielu osób byłby bardziej atrakcyjny. Co nie zmienia faktu, że fajnie, że coś się pokazuje, taki SAM cr to jedyn "tania" platforma...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO