Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 19 kwi 2024, 22:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2023, 00:46 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
TomK napisał(a):
Mufa proszę Cię abyś sobie mną g... nie wycierał. Co ja mam na myśli wiem lepiej od CB oki?


Wiesz co to forum służy dyskusji, jeśli decydujesz się tu udzielać to miej świadomość tego że każdy ma prawo do skomentowania tez które głosisz. Jak ci to nie pasuje czy Ci przeszkadza to tu nie komentuj.

Cytuj:
Ja w przeciwieństwie od Ciebie odróżniam betatesterów od użytkowników końcowych.


No widzisz w pierwszym zdaniu zarzucasz mi że ja wiem co ty myślisz, a zaraz w drugim piszesz co ja niby myślę. Cóż jeśli faktycznie wierzysz że nie odróżniam betatesterów od zwykłych użytkowników to błądzisz.

I
Cytuj:
super że masz od Hyperionu już to wszystko co obiecywali czyli wielordzeniowość, ochronę pamięci, nowy podsystem graficzny, nowe sterowniki do drukarek, USB3,0, sterowniki 3D do Radeonów 1,x do 6,x itp itd długo by wymieniać
.

Znowu błądzisz większości rzeczy, które wymieniłeś Hyperion nigdy nie obiecał.

Cytuj:
Super Ze Wy betatesterzy to macie ja niestety jako użytkownik nie mam nic.


To prawda że betatesterzy AmigaOS 4 mają więcej niż zwykli użytkownicy, tak samo zresztą jak wszyscy inni betatesterzy wszystkich innych systemów operacyjnych. No ale koniec końców i tak trafi to wszystko do zwykłych użytkowników.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2023, 11:49 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Nie chciało mi się wczoraj po nocach jakoś mega rozpisywać. No ale żeby nie być gołosłownym uściślę wczorajszą wypowiedź. Hyperion generalnie od dawien dawna nie ogłasza jakichś daleko idących planów na przyszłość. Co zresztą z jednej strony jest złe, z drugiej przynajmniej ciężko jest potem zarzucić że czegoś nei dotrzymali. Ostatnie większe przedstawienie roadmapy miało miejsce przed wielu laty i dokładnego newsa znajdziecie tutaj. Pamiętam że wywołalo wtedy spor różnych komentarzy i osoby życzliwe pisały teskty że "Solie znowu naopowiadał nierealistycznych bajek by omotać ludzi". Natomaist ja sobie tegoż newsa rozłożyłem na czynniki pierwsze i przeanalizowałem co zostało zrobione, a co nie i czy faktycznie zwykły użytkownik nie ma z tych zapowiedzi nic.

No więc po pierwsze zapowiedzi powstania systemu AmigaOS 4.1 dla klasyków oraz nowych wtedy komputerów takich X1000 oraz SAM 460, zostały zrealizowane i zwykly user to ma.

Dalej byla zapowiedź:

USB 2.0

Zrealizowana szybko, zwyły user to ma. Oczywiście mniej więcej w tym samym czasie jakiś gość na imprezie Pianeta Amiga pokazywał jakieś pre-alha sterowniki dla USB 3.0. Nie był to jednak nikt związany z Hyperionem, który takich rzeczy nie obiecywał. Zresztą żadna z Amig nie jest fabrycznie wyposażona w USB 3.0. Oczywiście stos USB jest rozwijany cały czas i gdzies tam niekiedy w plikach release notes czytam że ta czy ta zmiana dostosowuje ten stos do możliwości USB 3.0, jednak nad samym sterownikiem do konkretnej karty PCI-E - USB 3.0 nikt nigdy nie pracował i planów stworzenia czegoś takiego przez Hyperion nie znam. Nawiasem mowiąc skoro pojawił się taki magik sprzętowy jak Geennaam, to być może jest szansa że powownie weźmie się za to jakiś entuzjasta z zewnątrz. Przydałoby się, kartę USB 3.0 cały czas mam wpiętą w X5000, przy czym gniazda służa mi tylko jako dostarczyciel zasilania dla innych urządzeń.

obsługa więcej niż 2 GB pamięci RAM

Zrealizowana, oczywiście nie działa to w taki sposób, jaki pewnie sobie wtedy wyobrażaliśmy analizując wystąpienie Stevena. Niemniej jakaś tam szczątkowa możliwość użycia pamięci powyżej 2GB została wprowadzona i zwykly user ją ma.

obsługa wielu rdzeni procesora

Jest w trakcie realizacji i zwykły user jej jeszcze nie ma.

nowy Scheduler dla kernela

Zrealizowana i zwykły user, ktory dokonał ostatniej aktualizacji systemu ją ma. Co prawda w wersji jednordzeniowej niewiele to daje zwykłemu uzytkownikowi, niemniej pierwszym krokiem jaki rozbi się przy rozpoczęciu prac nad kernelem multicore jest napisanie schedulera i w momencie gdy była 2 lata temu aktualizacja systemu, do dawna ten już był zaimplementowany.

Implementacja biblioteki Gallium3D i MESA, możliwość oparcia systemu kompozycji o bibliotekę Gallium3D, zmiany idące w kierunku wymiany całego podsystemu graficznego w systemie i wsparcie obsługi systemów wielomonitorowych

To jest jedyna rzecz, co do której można mieć pretensje do Hyperionu, jako o pustą zapowiedź, nad którą nie podjęto nawet prac. Z drugiej strony wobec alternatywnych prac Hansa, byłoby to tylko dublowanie pracy i marnowanie zasobów ludzkich. Poza tym nie wiem czy w gąszczu róznych bibliotek, standardów obsługi grafiki 3D dla AmigaOS 4, potrzebne byłoby nam jeszcze Gallium, który dodatkowo by to gmatwał. Zatem ja, jak i pewnie większość użytkowników, ze względu na rozwój grafiki przez inny podmiot, jakoś nad brakiem realizacji tej obietnicy mocno nie lamentuję. No ale tak, tu faktycznie obietnicy nie dotrzymali. Nawiasem mówiąc ciekawe czy w świecie Amigi znajdzie się choć jeden istotny gracz, który dotrzymał absolutnie każdej obietnicy.

No i to by było na tyle co do mapy drogowej rozwoju AmigaOS 4.1. Nie wiem czemu większość ludzi samoistnie sobie dopowiada jakoby obiecali wprowadzenie ochrony pamięci. No ale to chyba na podobnej zasadzie jak niektórzy dopowiadają sobie że zapowiedzieli system 64-bitowy. Skoro każdy nowoczesny system tak ma, to i developerzy AmigaOS 4, powinni do tego dążyć. Tyle tylko że konstrukcja AmigaOS ma swoje ograniczenia i takie zapowiedzi byłyby nierealistyczne, lub wiązały się z całkowitą utratą kompatybilności (nie tylko z całym softem 68k ale i PPC również).

Co do zapowiedzi nowych sterowników do drukarek, to nie były zapowiedzi Hyperionu tylko A-EONu w postaci CUPS i GutenPrint. A-Eon zapowiada też jakiś nowy podsystem graficzny likwidujący Picasso, w tym swoim V54. Tak więc tu pretencje należałoby kierować do kogoś innego. Koniec.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 4 kwi 2023, 21:54 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Nie mam czasu tak się rozpisywać jak Ty. ale np tu https://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=163 ... _AmigaOS_4 jednak obiecywali opcojonlaną ochronę pamięci pewnie działałoby to podobnie jak dziś pamięć powyżej 2GB. Hans bodajże dlatego zaczął pracować nad 3D że Hyperion nic nie robił. Nad drukarkami jednak wydaje mi sie że też Hyperion miał pracować. Jeszcze chyba przed 2010. Ale oki szkoda czasu na dawne dzieje.
Ważne jest dziś a to co dostaje użytkownik w ostatnich latach zdecydowanie zwolniło. Dlaczego? Czytając wątek z amigans.net w którym wypowiada się Joerg. Hmm wygląda to na to że Hyperion nie płaci programistom. Ja mam wrażenie że jest umowa między programistami a Hyperionem. Hyperion płaci za to co może udostępnić użytkownikowi. Skoro nic nie udostepnia to co przestal płacić? A może są problemy prawne i nie może nic wydać? Obawiam się jeszcze tego, co z tego że programista coś stworzył leży to i czeka w szufladzie w międyczasie wkurzonty programista odchodzi i co? Zaczynamy zabawę od nowa nowy programista pisze od nowa? W ten sposób system się rozsypie Mnie to martwi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 kwi 2023, 12:30 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 wrz 2018, 17:32
Posty: 99
TomK napisał(a):
Nie mam czasu tak się rozpisywać jak Ty. ale np tu https://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=163 ... _AmigaOS_4 jednak obiecywali opcojonlaną ochronę pamięci pewnie działałoby to podobnie jak dziś pamięć powyżej 2GB. Hans bodajże dlatego zaczął pracować nad 3D że Hyperion nic nie robił. Nad drukarkami jednak wydaje mi sie że też Hyperion miał pracować. Jeszcze chyba przed 2010. Ale oki szkoda czasu na dawne dzieje.
Ważne jest dziś a to co dostaje użytkownik w ostatnich latach zdecydowanie zwolniło. Dlaczego? Czytając wątek z amigans.net w którym wypowiada się Joerg. Hmm wygląda to na to że Hyperion nie płaci programistom. Ja mam wrażenie że jest umowa między programistami a Hyperionem. Hyperion płaci za to co może udostępnić użytkownikowi. Skoro nic nie udostepnia to co przestal płacić? A może są problemy prawne i nie może nic wydać? Obawiam się jeszcze tego, co z tego że programista coś stworzył leży to i czeka w szufladzie w międyczasie wkurzonty programista odchodzi i co? Zaczynamy zabawę od nowa nowy programista pisze od nowa? W ten sposób system się rozsypie Mnie to martwi.


Nie chcę za bardzo mieszać się w dyskusję. Ale uważam że trochę Ci się znudziło bycie fanem Amigi. Poprostu. Może daj sobie trochę na luz. Zagraj w Wiedźmina, spędź czas z dziewczyną, poćwicz, zapisz się na studia najlepiej informatyczne i do nas wróć z mocą i optymizmem. Pozdrawiam !!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 kwi 2023, 15:50 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
A ja tam TomK rozumiem. Zupełnie inaczej się czeka jako zwykły użytkownik a inaczej jako betatester. Pewnym lekarstwem na to jest pogodzić się, że tak to wygląda i ewentualnie odpuścić sobie, co też wielu uczyniło, sądząc po statystykach na Depocie. Ja gdzieś tam jestem pośrodku ;-)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 kwi 2023, 16:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
TomK napisał(a):
Nie mam czasu tak się rozpisywać jak Ty. ale np tu https://www.exec.pl/artykul.jsp?nid=163 ... _AmigaOS_4 jednak obiecywali opcojonlaną ochronę pamięci pewnie działałoby to podobnie jak dziś pamięć powyżej 2GB.


Tak, taka podstawowa ochrona pamięci jest już w systemie od czasów AmigaOS 4.0, no ale z punktu widzenia użytkownika to niewiele daje, bo to nie działa jak ochrona w Windows, czyli nie obejmuje ochrony dla kernela i uruchomoinych procesów. Nie może ich obejmować bo kompatybilność z całym dotychczasowym oprogramowaniem weźmie w łeb, a nie mamy tysięcy programistów, którzy na momencie napiszą nam nowe zamienniki.

Cytuj:
Hans bodajże dlatego zaczął pracować nad 3D że Hyperion nic nie robił.


Nie wiem to trzeba by pytać Hansa. Ja nawet nie wiem czy Hans miał cokolwiek wspólnego z Hyperionem przed 2010 rokiem. Możliwe że został betatesterem wraz z zakupem X1000 dopiero w 2011 roku tak jak ja. Wiem jedno że pracowal nad sterownikami dla nowych kart przynajmniej od 2008 roku, kiedy jeszcze nawet nie było w tym względzie pilnej potrzeby bo nie było na rynku żadnego sprzętu z PCI-e i po śmierci Eyetechu, była niepewność czy w ogóle się takowy pojawi. Pracował więc na kartach z mostkiem PCI, pamiętam że jeszcze w czasach eXeca robiliśmy jakąś ściepę i podesłaliśmy mu w ramach wsparcia do Nowej Zelandii bodaj HD 4350 na PCI. Potem oczywiście pojawiła się X1000 i producent tych komputerów był bardzo zainteresowany wykorzystaniem możliwości grafiki na PCI-e więc się Hansem zaopiekował. Natomiast chyba do końca nie jest też tak że Hyperion talenty Hansa olal. Teraz nie mogę znaleźć linka, ale całkiem niedawno jakieś 3 - 4 tygodnie temu, jakiś troll z AmigaWorld, postawił jego zdaniem zapewne retoryczne pytanie "Ciekawe czy kiedykolwiek Hyperion zapłacił jakiemuś prorgamiście?" i nie kto inny jak właśnie Hans odpowiedział że tak, co może oznaczać że za swoją pracę na rzecz rozwoju AmigaOS 4 (a niezaleznie od prac dla A-EOnu miał też swój wkład np. w rozwój systemowej graphics.library) mógł otrzymać wynagrodzenie. Wspomniany przez Ciebie Strohmayer, niewątpliwie utalentowany programista, ale jednoczesnie człowiek dziwny i konfilktowy, również przyznał że w kwestii Newlib.kmod (czyli jedynej "jego rzeczy" która ostała się jeszcze w systemie, w cudzysłowiu, bo w rzeczywistości w ciągu ostatnich 10 do rozwoju tej biblioteki przyczynilo się wielu innych programistów, wnosząc tam setki swoich usprawnień i poprawek, więc tam pewnie dużo więcej kodu jest dzisiaj dostarczone od innych niż od Joerga), ma związane ręce bo mu Hyperion za ten element zapłacił. Poprzedni dyrektor Hyperionu pisał nam kiedyś że największe płatności na rzecz programistów były nie w czasach współpracy z Amiga Inc. a po wydaniu AOS 4.1 FE, no ale potem ten nieszczęsny proces zmienił wszystko.

Cytuj:
Ja mam wrażenie że jest umowa między programistami a Hyperionem. Hyperion płaci za to co może udostępnić użytkownikowi. Skoro nic nie udostepnia to co przestal płacić? A może są problemy prawne i nie może nic wydać? Obawiam się jeszcze tego, co z tego że programista coś stworzył leży to i czeka w szufladzie w międyczasie wkurzonty programista odchodzi i co? Zaczynamy zabawę od nowa nowy programista pisze od nowa? W ten sposób system się rozsypie Mnie to martwi.


Ja to już sugerowałem w jednym z poprzednich postów. To jest bardzo prawdopodobne iż od momentu wybuchu procesu, Hyperion ma tutaj duże zaległości i być może dlatego nie może wydawać nowych rzeczy, bo jego umowy z programistami nie pozwalają wydać rzeczy X,Y,Z, dopóki nie będzie to opłacone. Natomiast nie widzę żeby programiści jakoś odpływali. Jednak większość z nich to sa dobrze sytuaowni ludzie, ktorzy pracują zawodowo w znanych firmach, takich jak IBM na przyykład, albo mają odpowiednie emerytury, które zapewne dla inżynierów IT nie są niskie. Przypuszczam więc że praca nad rozwojem AmigaOS to dla nich bardziej powołanie i hobby, niż coś co pozwala im cokolwiek do przyslowiowego gara włożyć. Znowu odwolam się do słow Tima, ktory twierdził że część osób (i to nie tylko tych związanych z AmigaOS 3.2) sami zgodzili się pracować za darmo bo sam rozwój AmigaOS jest dla nich nagrodą i satysfakcją. Oczywiście jakaś część (nie wiem czy mniejsza czy większa, ale wiem że napewno musiał należeć do niej Strohmayer), podpisała płatne kontrakty, no i oczywiście Hyperion powinien się z tych kontraktów jak najszybciej wywiązać. Nie ma co do tego dwóch zdań i mam nadzieję że wydarzenie, które tu komentujemy się do tego w pozytywny sposób przyczyni.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 kwi 2023, 17:09 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Pamiętam jak Cyborg pisał, że Hyperion był zaskoczony pojawieniem się W3DNova i cała praca Hansa Friedena nad Gallium wylądowała w szafie. AEon widocznie nie komunikował się z nimi, co widząc po posunięciach Leamana, nie dziwi. Jednocześnie skrytykował też sprzedawanie AOS4 za psie pieniądze i wieloletnie darmowe aktualizacje, co skutkowało brakiem środków.

BTW. Mam wrażenie, że 3D od Hyperionu byłoby bardziej standardowe a tak mamy Nova i kilka obowiązkowych wraperów.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 kwi 2023, 01:48 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Jeszcze co do ochrony pamięci oczywiście nie wiem czy to dobre tłumaczenie może było to inaczej opisane ale ja zwrot opcjonalna ochrona pamięci rozumiem bardziej jako opcję prawdziwej ochrony. Tzn. włączam tracę zgodność ze starym oprogramowaniem ale mam ochronę, wyłączam mam stare programy nie mam ochrony a tego nie ma.
Ja się obawiam bardziej tego że w końcu programiści się zniechęcą przecież nie po to piszą żeby to leżało w szufladzie. Naprawdę taką sytuację uważasz za rozwój? Tu nie chodzi o pieniądze tu chodzi o satysfakcję że moja praca komuś służy rozwija mój ulubiony system, moje hobby. Czy pisanie do szuflady nie spowoduje frustracji?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 kwi 2023, 01:49 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Przemek napisał(a):
Pamiętam jak Cyborg pisał, że Hyperion był zaskoczony pojawieniem się W3DNova i cała praca Hansa Friedena nad Gallium wylądowała w szafie.


Tylko własnie ciekawe czy miało co wylądować w szufladzie. Na jakim etapie to było?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 kwi 2023, 22:32 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
Przyjaciel Mikea Battilany nie ukrywa, że trochę Mike "ściemniał" i dlatego przegrał.



Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 29 kwi 2023, 14:03 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Jak by kogoś interesowaly te przepychanki sądowe, to spór pomału wydaje się wygaszać. Wycowywane są z sądu sprawy, które wobec orzeczenia z końca marca nie mają już znaczenia. Tak jest jeszcze jeden proces z ktorym Cloanto i spólka wiążą nadzieję, jednak Hyperion jest spokojny o jego wynik. W połowie kwietnia Hyperion złożył też do sądu wniosek o zwrot kosztów obsługi prawnej procesu przez stronę przegraną, opiewający na kwotę blisko 370 tysięcy dolarów. Społeczność pracująca i testująca AmigaOS ma nadzieję że ta niebagatelna jak na warunki amigowe kwota pójdzie do developerów systemu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 3 maja 2023, 12:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Jak by co, co oczywiście nie jest żadną niespodzianką, Cloanto poinformował sędziego że zamierza złożyć odwołanie od wyroku z 30 marca.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2023, 21:25 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Mufa napisał(a):
Jak by co, co oczywiście nie jest żadną niespodzianką, Cloanto poinformował sędziego że zamierza złożyć odwołanie od wyroku z 30 marca.


Masakra :angry-screaming:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 28 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO