Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest środa, 24 kwi 2024, 18:48

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 27 kwi 2014, 11:28 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
W wątku dotyczącym przyszłości systemu AmigaOS 4, na forum Amigaworld, pojawiło się kilka interesujących wypowiedzi szefa Hyperionu.

Zdradził między innymi że uzytkowników AmigaOS jest parę tysięcy (aktywnych, około 2500), ale ich planem na najbliższe trzy lata jest podniesienie tej liczby do poziomu 7000 - 10000. Ponadto w AmigaOS istnieje już mechanizm pozwalający na wykorzystanie powyżej 4GB pamięci RAM.

W wątku zostal też zamieszczony przez Amigakit, obrazek ze sklepu Amistore.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 28 kwi 2014, 19:46 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
Dalej pisze też o SMP, poprawie stabilności i wstecznej kompatybilności.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 10 wrz 2014, 08:57 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Widzę, że piszą - "Amiga OS4.x \ Workbench 4.x" i właśnie się nad tym zastanawiałem wcześniej - system, to system. Wiadomo - Amiga OS4.x.
Czyli rozumiem, że ten 'desktop' nadal nazywa się Workbench?

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 10 wrz 2014, 13:14 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
yerzmyey napisał(a):
Widzę, że piszą - "Amiga OS4.x \ Workbench 4.x" i właśnie się nad tym zastanawiałem wcześniej - system, to system. Wiadomo - Amiga OS4.x.
Czyli rozumiem, że ten 'desktop' nadal nazywa się Workbench?



Oczywiście że cały czas jest Workbench. Nic się w tej kwestii nie zmieniło, chociaż siedząc na PPA, można czasami odnieść inne wrażenie.
Niestety jubi swym artkiem który miał niby napisać rzetelny "przewdonik" zasiał tyle dezinformacji że głowa boli. Pośrednio zasugerował ludziom mało zaznajomionym z tematem jakoby AmigaOS 4 nie posiadał Workbencha ani Kickstaru. Przyznam że może poza własnoręcznie przez siebie "narysowanym" w Wordzie logiem Amigi One X1000, to jedna z jego bardziej bezczelnych prób wyprowadzenia ludzi na manowce. W owym komicznym tekściku napisał:

"Amigowiec obudzony w środku nocy byłby nam w stanie wyrecytować wersję Kickstartu i Workbencha, jaki posiadała jego Amiga, natomiast zapytany w dzień o wersję AmigaOS rozłożyłby bezradnie ręce pytając "a co to takiego?".

Wszystkie te wywody na temat WB i kicka, oczywiście okrasił stosownymi obrazkami z systemowego menu about czy obrazu kickstartu, nie zająkając się przy tym nawet na moment jak to jest w nowszych rozwiązaniach.


Pomijając fakt że ja jakoś nigdy nie pamiętałem ani dokladnej wersji Workbencha, ani wersji Kickstartu, za to doskonale wiedziałem czy mam system 1.3, 3.1, 3.5, 3.9, 4.0 czy 4.1. To rzecz jasna możliwości sprawdzenia tego są dokładnie takie same jak wcześniej.

Jeszcze w czasach AmigaOS 4.0, otwierając okno about z menu miałeś wersję Workbencha i Kickstartu:
Obrazek

W Wersji 4.1 z tego zrezygnowano i jest tylko niewiedzieć czemu numer systemu. Niemniej wersję WB czy kicka można sprawdzić na wiele sposobów, poczynając od wpisania w shellu komendy version workbench, poprzez uruchomienie systemowego show config. Można też zrobić, używając systemowego programu konfiguracyjnego o nazwie nomen omen Workbench, by wersja WB i kicka wyświetlala się na górnej belce ekranu.

Najłatwiej po prostu użyć jakiegoś zewnętrznego monitora systemowego jak np. Sysmon:
Obrazek

Oczywiście wersję kickstartu można też sprawdzić poprzez ekran startowy kicka, fakt że rzadko go widać, ale w Amigach klasycznych wyposażonych w HDD też go rzadko ktokolwiek oglądał:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 10 wrz 2014, 13:30 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Aaaa, no widzisz. Tak myślałem właśnie.
Dzięki.

> Pomijając fakt że ja jakoś nigdy nie pamiętałem ani dokladnej wersji Workbencha, ani wersji Kickstartu,
------------
Oczywiście. Ja też nie. Nawet nie wiedziałem o istnieniu tego, od roku 1994 do 2012, kiedy to kupiłem już A1200, żeby napisać "RetroBeat".

> za to doskonale wiedziałem czy mam system 1.3, 3.1, 3.5, 3.9, 4.0 czy 4.1.
--------------
To też tak samo, jak ja. ;)

A od której wersji systemu wymagany jest procek PPC (jak dodatkowy lub jako jedyny)?
Rozumiem, że 4.0 jeszcze idzie na 1200+PPC? (Ktoś tu wspominał niedawno, na forum).
A 4.1 już ma za duże wymagania?

> Oczywiście wersję kickstartu można też sprawdzić poprzez ekran startowy kicka, fakt że rzadko go widać, ale w Amigach klasycznych wyposażonych w HDD też go rzadko ktokolwiek oglądał:
http://amigaone.pl/robocze/wb/kickstart_4_1.png
-------------------
Oooooooo, dobre to. Nie wiedziałem! :)

Spasiba.

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 10 wrz 2014, 13:56 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4669
yerzmyey napisał(a):

A od której wersji systemu wymagany jest procek PPC (jak dodatkowy lub jako jedyny)?
Rozumiem, że 4.0 jeszcze idzie na 1200+PPC? (Ktoś tu wspominał niedawno, na forum).
A 4.1 już ma za duże wymagania?


4.1 też działa na A1200, chociaż generalnie to jednak trzeba sobie powiedzieć że A1200 plus dopałka PPC to sprzęt trochę
za wolny do tego systemu. Natomiast co do pierwszego pytania to sprawa wygląda tak:

AOS 4.1 i 4.0 - proc PPC działa jako jedyny.

AOS 3.5 i 3.9 - PPC za sprawą tego że do systemu włączono WarpOSa zyskuje oficjalne wsparcie dla PPC. Przy czym rzecz jasna całość działa nadal na 68k a PPC robi za wykorzystywany od czasu do czasu kooprocesor.

AOS 3.0 i 3.1 - teroretycznie brak oficjalnego systemowego wsparcia, ale oczywiście można sobie zainstalować dodatkowo WOSa lub PuPa i PPC używać.

Starsze - chyba PPC nie działa, aczkolwiek na 100% głowy nie dam, bo Amiga 3000 wszak domyślnie AOS 3.x nie posiadała, a Cyberstormy PPC z nią współpracowały.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO