Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 09:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 2 paź 2016, 19:44 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Hej,

Nowy Srec naprawdę daje kopa. Poniżej prezentuję przykładowy film testowy (nagrywany bez scenariusza, na żywiół, więc prepraszam za niedoskonałości). Film w całości wykonany na Amidze.

Użyte narzędzia:

Srec 2.1
AhiRecord
FFMPEG
AmiSoundED
Zoomnote

Do wrzutki na YT próbowałem też użyć Odyssey. Niestety Pomimo że można się zalogować i przesłać film. Plik ostatecznie jest odrzucany przez serwer - musiałem użyć Chrome pod windą. Mimo wszystko uważam że screencasting na Amidze wszedł w nowy wymiar i z pewnością trzeba będzie rozkręcić jakiś nowy cykl wideo, poświęcony naszej platformie.



Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 2 paź 2016, 20:55 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Ładnie, bardzo fajnie i szybko działa. Zastanawiam się czy komentarz głosowy nagrywałeś na żywo z mikrofonu na Ami?
Jedna rzecz tylko, 720p to chyba HD ready a nie full HD, uprzedzając czepialskich.

Odnośnie przesyłania na YT, skoro zalogowałeś się i przesłałeś plik to może format filmu nie zjadliwy?
Z drugiej strony chyba ten sam film przesyłałeś z windy? Dziwne...

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 3 paź 2016, 08:19 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 25 wrz 2014, 19:41
Posty: 510
Bardzo ładnie to działa. Oczywiście na Pegu tak już nie jest, ale czekam na X5000 i też się pobawię. Wiadomo coś o innych formatach nagrywania video? Na razie jest tylko jeden i jest on dość fikuśny.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 3 paź 2016, 08:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radek Cz napisał(a):
Ładnie, bardzo fajnie i szybko działa. Zastanawiam się czy komentarz głosowy nagrywałeś na żywo z mikrofonu na Ami?


Nagrywałem na żywo, w początkowym fragmencie filmu widać odpalone dwa programy Sreca i AHI Record. Niestety nowa beta programu nie potrafi jeszcze nagrywać dźwięku (stara wersja Sreca potrafiła). Chętnym do kręcenia filmów z komentarzem od razu powiem że są z tym małe problemy. Otóż pomimo moich różnych kombinacji oraz faktu że nagrywanie filmu i nagrywanie dźwięku włączyłem w tej samej sekundzie, po złożeniu tego pod FFMPEG , pod koniec tego niespełna sześciominutowego filmu obraz rozjeżdżał się z dźwiękiem o jakieś 3.5 - 4 sekundy. W tym akurat przypadku fakt że nie miałem na kartce przygotowanego scenariusza, tylko komentowałem na żywo okazał się zbawienny. Dzięki temu pojawiło się kilka sekundowych pauz, które mogłem wyciąć pod AmiSoundED, co skróciło czas sampla z komentarzem i pozwoliło na jako taką synchronizację. AmiSoundEDa musiałem zresztą użyć tak czy siak, gdyż mój kiepski monofoniczny monitor, nagrywa piekne szumy na drugim kanale. kanał ten musiałem więc wyciszyć. Tak więc sorry za monofoniczny dźwięk w filmie, ale zapewniam że lepsze takie mono niż stereo z szumami w jednym z głośników ;)

Cytuj:
Jedna rzecz tylko, 720p to chyba HD ready a nie full HD, uprzedzając czepialskich.


Czepialscy nie powinni się czepiać bo ja nigdzie nie użyłem określenia FullHD tylko HD. Jak wiadomo standard HD akceptowany przez Youtube, producentów telewizorów, nadawców satelitarnych itp. występuje w dwóch odmianach, tej szlachetniejszej i lepszej czyli FullHD, jak i tej uboższej HD Reday, co jednak nie przeszkadza w telewizji czy w internecie określać tak nadawanych materiałów znaczkiem HD. Chciałbym też zaznaczyć że obecna wersja Sreca pozwala na nagrywanie materiału FullHD pozostawiając do wykorzystania spory zapas mocy procesora (na mojej kofiguracji przy FullHD i 20fps, pozostaje mi do wykorzystania na inne rzeczy około 50% zasobów procka). Jednakże teraz powstała paradoksalna sytuacja że mamy możliwość nagrywania obrazu FullHD lecz nie mamy możliwości jego płynnego odtwarzania na Amidze. Ja natomiast chciałem wszystko robić na Amidze, nie angażując w to peceta, dlatego postawiłem na HD ready co umozliwiło mi podgląd z Mplayera. Zresztą tutaj tez był problem gdyż kodek MKV ZMBV jest łykany tylko przez starego Mpleyera działajacego na MUI, kţóry jak wiadomo nie wykorzystuje mocy nowych radków i tym samym do demonów prędkości nie należy. W sumie jak na ten kodek i HD Ready to MUIMpleyer wystarcza, ale i tak dla pewności wolałem przpuścić materiał przez FFMPEG i skonwertować go do formatu akceptowalnego przez nowego Mplayera.
Jest więc trochę zabawy, lecz wszystko jest jeszcze na etapie wczesnej bety, w zasadzie codziennie Wikstorm coś zmienia. Mam nadzieję że docelowo ta wersja Sreca będzie oferowała minimum to co wersja pierwsza, czyli nagrywanie z dźwiekiem i wybór spośród dwóch formatów i sześciu różnych kodeków. Tak czy inaczej, dwójka od jedynki różni się jedną zasadniczą rzeczą, czyli wydajnością. Na starej wersji wszystko co mogłem zrobić to film SD 640x480. Tyle że przy 20fps połykało mi powyżej 90% mocy procesora, teoretycznie zostawało jeszcze kilka procent np. na odpalenie Odyssey, jednak przeglądarka też swoje potrzebuje i gdybym chciał zrobić taki film jak powyżej, to nie dałoby się uniknąć częstych efektów "dławienia".
Teraz to się zmieniło można powiedzieć że wreszcie screencasting na naszej platformie jest dostępny pełną gębą, a wiem że to była jedna z dotkliwych bolączek dotykająca wielu użytkowników, pytał kiedyś o to tutaj Leon, ostatnio o sprawie na swoim blogu pisał Adam (nie wiem niestety czy równie optymistycznie SRec zachowuje się na SAMach).

Cytuj:
Odnośnie przesyłania na YT, skoro zalogowałeś się i przesłałeś plik to może format filmu nie zjadliwy?
Z drugiej strony chyba ten sam film przesyłałeś z windy? Dziwne...


Próbowałem dwa razy. Gdy pasek przesyłania doszedł do 100% pojawiał sie komunikat o odrzuceniu materiału przez serwer. YT sugerowało iż rzeczywiście mogło chodzić o format. Niemniej nie chciało mi się już tego ponownie konwertować, i tak pół dnia walczyłem z FFMPEGiem z AmiSoundEDem, był niedzielny wieczór, postanowiłem pójść na skróty. Wrzuciłem plik na DropBoxa po czym odpaliłem peceta, film z poziomu Chrome załadował się na Youtube bez problemu. Cóż przeglądarka nam się starzeje, był przecież czas że w ogóle nie dało się z poziomu odyssey zalogować na YT, dopiero styczniowe fixy naprawiły ten problem z Youtube, ale jak widać nie do końca.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 4 paź 2016, 12:20 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Mufa napisał(a):
Hej,

Nowy Srec naprawdę daje kopa. Poniżej prezentuję przykładowy film testowy (nagrywany bez scenariusza, na żywiół, więc prepraszam za niedoskonałości). Film w całości wykonany na Amidze.

(...)



O! Czytałem na amigans.net, że salass00 przebudował SReca i twoje wrażenia z wykorzystania programu, ale nie zdawałem sobie sprawy z tak dobrego rezultatu. Bardzo fajnie!!
Czy możesz mi Mufa rozjaśnić z czego wynika monofoniczny dźwięk, który słyszę z nagrania? Tzn nie mam pewności czy jest monofoniczny, natomiast słyszę tylko jeden kanał.

Dzięki za wstawkę i fajnie że takie oprogramowanie powstaje.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 4 paź 2016, 14:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No pisałem już powyżej że podczas nagrywania dźwięku (zapewne z winy mikrofonu) z jednego kanału wydobywały się wyłącznie szumy, więc cały ten kanał na etapie edycji wyciszyłem. Nastepnym razem spróbuję coś wykombinować, może pożyczę sobie inny mikrofon z komputera syna, a może zamiast wyciszać prawy kanał, po prostu skopiuję do niego zawartość lewego... Zobaczymy co z tego wyjdzie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 paź 2016, 11:47 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
radzik napisał(a):
Wiadomo coś o innych formatach nagrywania video? Na razie jest tylko jeden i jest on dość fikuśny.


Dzisiaj pojawiła się nowa wersja z kolejnymi opcjami. Obok MKV możba wybrać AVI, lecz nadal dostępny jest tylko kodek ZMBV więc niewiele to zmienia, ale pokazuje że autor będzie podażał w kierunku obsługi nowych formatów.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 paź 2016, 16:18 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Jakie ten nowy SRec ma wymagania, u mnie się nie odpala, nawet próba SRec ? w Shelu powoduje zwis.
W filmie przez ciebie nagranym widziałem że, jest gui takie jak w poprzedniej wersji, pisałeś też
że można odpalać z CLI, czy jest jakaś opcja wyłączająca ALTIVEC, może to powoduje zwis.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 paź 2016, 17:22 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Spróbuj odpalić z konsoli z parametrem NOALTIVEC.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 5 paź 2016, 20:28 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
@Mufa
Bardzo polecam ci uruchomić własny cykl filmowy zanim zrobi to ktoś inny. Zwłaszcza ze Alfabet jest poza połową. Wykorzystać tego SReca. Szkółkę czegoś najlepiej.
Nie żeby od przybytku bolała głowa, ale AZ z radzikiem jak się rozpędzą... Adam to chyba nawet jak śpi to pisze. Niedługo będą mieli większość rynku ;) Tak że wiesz :mrgreen:

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2016, 00:28 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:03
Posty: 205
adam napisał(a):
@Mufa
Bardzo polecam ci uruchomić własny cykl filmowy zanim zrobi to ktoś inny........
dokładnie, coś co normalnie musisz żmudnie opisać poprostu nagrasz, bedzie szybciej a dzięki temu materiałów będzie więcej :thumbup:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2016, 12:15 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Miało to być pod wątkiem: Ami West 2016 odnośnie m.i. Libre Office i potrzebnych rzeczy w AmigaOS.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2016, 12:38 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
amig_os napisał(a):
Miało to być pod wątkiem: Ami West 2016 odnośnie m.i. Libre Office i potrzebnych rzeczy w AmigaOS.


Ok. przeniosłem poprzedni post do odpowiedniego wątku.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2016, 13:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
@Mufa
Bardzo polecam ci uruchomić własny cykl filmowy zanim zrobi to ktoś inny. Zwłaszcza ze Alfabet jest poza połową. Wykorzystać tego SReca. Szkółkę czegoś najlepiej.
Nie żeby od przybytku bolała głowa, ale AZ z radzikiem jak się rozpędzą... Adam to chyba nawet jak śpi to pisze. Niedługo będą mieli większość rynku ;) Tak że wiesz :mrgreen:


Niech się rozpędzają jak najszybciej, ja im będę mocno kibicował, a jak będzie taka potrzeba to pomagał, tak jak pomagam teraz wspierając tekstami Amigazyn. Natomiast nie będę zaprzeczał że gdy tylko pokazał się nowy Srec natychmiast i u mnie zakiełkowały pewne pomysły.

Co do Alfabetu, to ten najbliższy odcinek na literę "O" będzie raczej zrealizowany po staremu. Po pierwsze dlatego że gotowy scenariusz wysłałem do nagrań lektorskich, coś koło 12 września, czyli zanim jeszcze pojawił się nowy SRec. Po drugie akurat ten odcinek będzie bardziej sprzętowo - historyczny w związku z tym Srec niewiele się tutaj przyda. Natomiast kolejny odcinek na literę 'P", będzie w zasadzie 100% software'owy i tam faktycznie mocno będę wykorzystywał screencasting.

Jeśli chodzi o nowy projekt, to owszem jest coś na rzeczy. Alfabet jest bowiem cyklem bardziej leksykonowym, a przydałby się jako uzupelnienie cykl praktyczny. Nie wymyśliłem jeszcze tytułu dla nowego cyklu (choć tydzień temu napisałem już lwią część scenariusza do pierwszego odcinka), ale sens tego mniej więcej ma być taki - "Czy da się na Amidze wykonać pracę, którą na codzień wykonujesz na PC". Gdzie w każdym odcinku byłoby poruszane jedno zagadnienie. Postanowiłem że na pierwszy ogień zacząłbym od kuchni czyli premierowy odcinek poświęcony byłby nagrywaniu filmów z blatu gdzie opisałbym samego Sreca, nagrywając to z Sreca ;)

Natomiast obok przygotowań w temacie treści merytorycznych, trzeba się też do sprawy przygotować od strony technicznej (co też czynię). Fakt że Srec jest szybki to oczywiście wielka zaleta, no ale sama w sobie nie rozwiązuje wszystkiego. Srec nie posiada np. wbudowanej lupy. Można oczywiście ustawić sobie na stałe by nagrywał tylko wyznaczony obszar wokół wskaźnika myszy lecz wtedy nigdy nie będzie widać całego blatu WB, a żeby było to czytelne, czcionki duże itp, to taki obszar dla ekranu FullHD pewnie nie mógłby być większy niż jakieś 480:270 pikseli. Film nie byłby więc w HD co obniżałoby jego atrakcyjność. Trzeba więc korzystać z zewnętrznych lup co czynilem przy "Spacerze po stronach WWW", jednak żadna ze znanych mi lup (a przetestowałem ich kilka) nie jest w stanie działać w momencie gdy jest otwarte menu. Większość lup zaprojektowana jest tak że jak wciskasz PPM to automatycznie przerywają zoom. Kombinowałem dużo przy systemowych preferencjach i używałem innych sztuczek lecz tego problemu nie przeskoczyłem. Możliwe zresztą że fakt iż nie można zoomować otwartych menusów, podobnie jak to że teoretycznie nie można ich grabować do obrazka (choć ja ten akurat problem obszedłem już dawno) wynika z jakiś ograniczeń samego AmigaOS.

Tak więc byłbym wdzięczny za sugestie w tej sprawie. Ja póki co wpadłem na tylko jeden karkołomny pomysł, który byłby pewnego rodzaju oszustwem, w dodatku jego realizacja okazałaby się czasochłonna, więc nie będę go raczej stosował. Na dziś wygrywa naprostsza koncepcja, czyli opisuję dany program na lupie, ale gdy chcę wywołać jakąś opcję z menu, wyłączam zoom i głośno mówię do mikrofonu co teraz robię. Nie będzie to może wyglądało profesjonalnie, lecz mam nadzieję że sens tego co robię dotrze do widza.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2016, 15:04 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Ja bym wmontowywał plansze w film, w sensie brał te powiększenia menu (czy czego tam ci potrzeba) ze zrzutów ekranu. Nie wiem czy tę pracochłonną metodę miałeś na myśli.
A "grabowanie" otwartych menusów (to co tobie się udało) to nie obczaiłem, niestety.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO