Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 18 kwi 2024, 01:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 1 gru 2020, 14:18 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): sobota, 14 lis 2020, 20:31
Posty: 1
Cześć.

Znajomy kupił A1200 i poprosił mnie o sprawdzenie w jaki sposób działa. Ponadto poinformował mnie, że niektóre gry nie chcą się uruchamiać. Dawno temu miałem A500, więc postanowiłem pomóc. Jednak ten komputer jest całkowicie inny i nie do końca rozumiem jego działanie oraz zależności, nie wystarczy włożyć dyskietkę :) Prośba do was o wyjaśnienie mi jak to właściwie działa i wspólne rozkminienie na czym polega problem, o którym wspomniał.

Po uruchomieniu mogę wybrać 1 z 3 opcji:
1. Workbench 2.1 (to chyba system... spod niego mogę też uruchomić opcję drugą)
2. Tiny Launcher (aplikacja, która pozwala wybrać rózne opcje, przyjazna wizualnie)
(opcja niewidoczna to AmigaDOS (AMIGA ROM Operatin System and Libraries - taki CLI).

Zakładam, że wszystko znajduje się na wewnętrznym dysku twardym.

---

Dodatkowo z komputera wychodzi kabel, do którego mogę podłączyć USB. --- SD/USB Media Files ---
Wtedy uruchamia się FW v3.5.1.2a HxC Floppy Emulator file selector v2020.06.01 (c)HxC2001
Z tego co widzę są tam np. gry, ale spakowane zip. Czy mogę je uruchomić bezpośrednio z tego USB?

Raz udało mi się uruchmić inny ekran (proszący o włożenie "dyskietki"?), ale nie wiem w jaki sposób.
Załączam screen. Jest tam napisane 3.00 ROM 39.106 - czy wersje systemu są niekompatybilne?


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 1 gru 2020, 23:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
superfraktal napisał(a):
Cześć.

Znajomy kupił A1200 i poprosił mnie o sprawdzenie w jaki sposób działa. Ponadto poinformował mnie, że niektóre gry nie chcą się uruchamiać. Dawno temu miałem A500, więc postanowiłem pomóc. Jednak ten komputer jest całkowicie inny i nie do końca rozumiem jego działanie oraz zależności, nie wystarczy włożyć dyskietkę :) Prośba do was o wyjaśnienie mi jak to właściwie działa i wspólne rozkminienie na czym polega problem, o którym wspomniał.

Po uruchomieniu mogę wybrać 1 z 3 opcji:
1. Workbench 2.1 (to chyba system... spod niego mogę też uruchomić opcję drugą)
2. Tiny Launcher (aplikacja, która pozwala wybrać rózne opcje, przyjazna wizualnie)
(opcja niewidoczna to AmigaDOS (AMIGA ROM Operatin System and Libraries - taki CLI).


Z pewnością zwykła A1200 z domyślnie zainstalowanym systemem operacyjnym by się tak nie zachowywała. Domyślnym systemem powinien być WB 3.x, Workbench 2.1 to jest w dużym uproszczeniu domyślny system dla Amigi 600 z twartdym dyskiem. Tak więc musiałbym tą Amigę "pomacać na żywo". No ale na pierwszy rzut oka wygląda że ktoś zainstalował na tej A1200 stary system oraz zmienił sekwencję startową, tak aby można było szybko uruchamiać launcher służący za odpalarkę gierek. Osobiście pierwsze co ja bym zrobił to format twardego dysku i zainstalował tam nowy system operacyjny oraz odpuścił sobie rzeczy pokroju Tiny Launchera. No ale gusta bywają różne.

Nie wiem na ile jesteś zaawansowanym użytkownikiem i czy potrafisz się dostać do pliku Starup-Sequence w katalogu S. Tak na początek to po włączeniu tej A1200 od razu przytrzymaj wciśnięte dwa klawisze myszy i skorzystaj z opcji
Kod:
boot with no startup-sequence


pojawi Ci się okno AmigaDOS, tam wpisz

Kod:
LoadWB


pewnie parę razy pojawią się jakieś komunikaty że system nie może załadować rzeczy X czy Y, ale gdy będziesz cierpliwie potwierdzał je myszą, to w końcu załaduje się goły Workbench. Wtedy możesz z górnego menu wybrać opcję informacji o systemie i faktycznie sprawdzić jaka wersja jest tam zainstalowana, bo może ktoś zainstalował sobie dwie różne, albo ten WB 2.1 wcale nie jest zainstalowany na HDD, tylko występuje na jakiejś wirtualnej dyskietce?

Cytuj:
Dodatkowo z komputera wychodzi kabel, do którego mogę podłączyć USB. --- SD/USB Media Files ---
Wtedy uruchamia się FW v3.5.1.2a HxC Floppy Emulator file selector v2020.06.01 (c)HxC2001
Z tego co widzę są tam np. gry, ale spakowane zip. Czy mogę je uruchomić bezpośrednio z tego USB?

Raz udało mi się uruchmić inny ekran (proszący o włożenie "dyskietki"?), ale nie wiem w jaki sposób.
Załączam screen. Jest tam napisane 3.00 ROM 39.106 - czy wersje systemu są niekompatybilne?


Zakładam że ten kabel który wystaje jest częścią urządzenia USB HxC Floppy Emulator. Aby to zadziałało musi być podłączone do Peceta, na pececie który robi za wirtualną stację dyskietek, gry powinny być zainstalowane w formie obrazów dyskietek, czyli np. ADF, o ile wiem to urządzenie nie jest w stanie odczytywać obraów dyskietek spakowanych ZIPem. Mogę się jednak mylić, bo w czasach gdy używałem A1200, jeszcze takich rzeczy nie było. Może pomogą tutaj więksi spece od Amigi klasycznej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO