Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest sobota, 20 kwi 2024, 12:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nowy Odyssey
PostNapisane: poniedziałek, 2 mar 2020, 23:09 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Na Amigans, w stosownych wątkach, można przeczytać, że niespodziewanie zaczęło się coś dziać w temacie Odyssey. Owocem tego zamieszania jest nowa kompilacja, starego Odyssey...Nie wchodząc w zadziwiające szczegóły wygląda to obiecująco...

https://www.amigans.net/modules/xforum/ ... &start=900

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 2 mar 2020, 23:54 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Śledzę ten wątek i muszę przyznać że nie spodziewałem się na tym etapie żadnych zmian funkcjonalnych, widocznych gołym okiem od strony użytkownika, niemniej pierwsze testy przyniosły miłą niespodziankę. Udało mi się zalogować na Allegro, czego nie mogłem zrobić pod Odyssey od ponad roku. Co prawda żeby nie było za różowo, strona wygląda nadal źle i musiałem w pewnym momencie przerwać ładowanie danych, by zapobiec pojawieniu się reklamy, której nie mogłem zamknąć, jednak jest to jakiś krok do przodu.

Innym krokiem do przodu jest bankowość elektroniczna. Do listopada byłem szczęścliwym klientem Eurobanku, jednak potem bez pytania o zgodę wraz z całą rzeszą innych klientów, zostałem sprzedany niczym worek kartofli do Millenium. Eurobank działał dobrze nawet pod starym Odyssey, Millenium nie działał i chyba niestety nie działa nadal, natomiast ja i tak po połączeniu obu banków, postanowiłem przenieść się do NestBanku. Ten niestety pod dotychczasową wersją Odyssey, też nie działał, natomiast teraz jak najbardziej można się logować. Widać że zmiany kompilacji z nowym SSL mogą przynieść korzyści nawet w parze z niezbyt świeżym Webkitem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 11 mar 2020, 19:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Kas1e udostępnił do testowania kolejną kompilację zawierającą kilka zmian, m.in. włączenie obsługi WebP czy spoofing do znacznie nowszych przeglądarek.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 16 mar 2020, 11:13 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
http://kas1e.mikendezign.com/aos4/odyss ... beta03.lha

Odyssey 1.23 r5_beta03 - AmigaOS4

-- fixed bug in Odyssey with WebP rendering being in blue color (Cairo expect ARGB, no needs for byteswap) (c) Petrol. Also, rebuild with newer libWebP v1.1.0
-- major PNG decoding changes:
1). Odyssey compiled with 1.6.37 instead of old 1.2.50 libpng + necessary changes in Odyssey's code
2). added APNG (animated png) support. Code taken from today's WebKit source code and adapted to our version + added .apng mime-type as well.
Changes applied:
https://trac.webkit.org/changeset/181553/webkit
https://trac.webkit.org/changeset/194503/webkit
For test visit https://en.wikipedia.org/wiki/APNG and see if animation works
-- Ouch! The current version of Cairo we use till now didn't use Semaphores as expected, but pthreads instead ! Removed pthreads usage in favor of os4 semaphores.
That theoretically can bring some speed and may have some impact on MediaPlayer. Also recompiled Cairo with libpng16 as well (but it still old version of cairo, some more work should be done before updating it)
-- actual build dates for $VER: everywhere (version, aboutbox, and about.html)
-- fix "download-font" script by adding --no-check-certificates to wget (c) khayoz


All updates are on github, so if morphos guys will be not that stubborn they can just copy+paste apng related parts. Probabaly if they have issues with webp then our fix can fits into to. Updated not only odyssey's code, but also SDK (new cairo lib/includes, new libpng lib/includes), so if you will build things from github, then SDK update are must and whole rebuild of whole Odyssey from scratch are must 100% (as it use cairo in all the places, and if you will keep old objects compiled with old cairo includes, it will then bring all sort of bugs). So fresh full recompilation with whole update of SDK are must.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 16 mar 2020, 20:44 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
WebP i animowane PNG chodzą ładnie, natomiast trudno powiedzieć czy filmy z YT jakoś zauważalnie przyspieszyły, natomiast sam Mediaplayer, chyba zyskał na stabilności, albo po prostu mam szczęście, bo uruchomiłem sobie kilka teledysków pod rząd i żadne Grimmy nie wyskoczyły :ok:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 19 mar 2020, 12:52 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
No i jest już kolejna wersja m.in. z ulepszonym odwarzaczem multimedialnym, wsperającym Altiveca.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 19 mar 2020, 13:25 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Archiwum miałeś OK? Bo u mnie avcodec2.library mialo błąd ale dogralem z drugiego linka. Zaraz po uruchomieniu mialem GR w cairo.
Czy na YT nadal są dostępne filmy w 240p bo tylko ta nadaje się do testowania na SAM440? Pomimo prób ani jeden film nie daje mi takiej możliwości, najmniejszą jest 360p. Pomimo tego i 1kl/s, poprzedni (beta2) Odyssey nie wysypał mi się ani razu. Obiecujace....

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 19 mar 2020, 17:23 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Tej wersji jeszcze w ogóle nie testowałem. Ogólnie od wczoraj mam problemy z domowym internetem. Próbowałem udostępniac net mobilny, no ale do tego warto byłoby mieć Wi-Fi. W sumie nigdy nie miałem żadnych doświadczeń z netem bezprzewodowym w Amidze, bo zwyczajnie nie miałem potrzeby, mimo że stosowna karta podarowana mi ongiś przez Arka, chyba z 5 lat leżała w szafie, czekając na swój czas. Ten czas dzisiaj nadszedł i dosłownie przed chwilą umieściłem ją w slocie PCI mojej X5000. Teraz przymierzam się do walki z konfiguracją. Nawet jak się uda, to będzie to tylko tak na przetrwanie.

Do poważnych testów nowej przeglądarki podejdę gdy przywrócą mi normalny net po kablu, zwłaszcza że największa różnica powinna być na X1000, gdzie karty Wi-Fi wsadzonej nie mam.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 20 mar 2020, 22:40 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
http://kas1e.mikendezign.com/aos4/odyss ... beta04.lha


Odyssey 1.23 r5_beta04 - AmigaOS4

-- Major change in Video/Audio:

Thanks to Frank from AmiBoing/EntwicklerX Odyssey now uses Frank's real amiga shared libs for all FFmpeg parts handling video/audio in the browser. That in comparison with my older static FFmpeg compile mean:

1. We have now FFmpeg 2.2.16 instead of an older 2.2.1 (why not 3.x and 4.x ? Because since 2.2.16 some decoders start to be slower).
2. Binary of Odyssey is smaller on 5mb now, as no FFmpeg code built-in, that code in the shared libs instead.
3. Frank's version recognize Altivec unit and if available, uses the Altivec code automatically (so theoretically those ones who has Altivec machines can have better speed in video playback). Quite interesting to see comprassion results on x1000 when play the same mediafile via beta03 and beta04.
4. ffmpeg libs can be updated separately, without odyssey updates.

All the shared libs also placed in the LIBS folder of Odyssey and will be used from there now, so users will have no issues. But of course, you can move them all to system LIBS: directory if you wish: AmigaOS4 will
firstly search libs in the LIBS: directory of Odyssey, and if nothing found then the system's one.

-- In the prefs/media enabled by default WebM, Flv and Ogg (before they were disabled), so everything works out of the box. If users wish to not have video/audio be played in the browser but to have downloads instead, then
those options can be disabled.

-- incorporated some changes which Deadwood did for 1.25 version back in past and which wasn't in our version till now, such as: Improved audio/video sync code in MediaPlayer and Free locale resources regardless of application creation.

-- one more user-agent for spoofing by request: Nintendo Wii


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 21 mar 2020, 22:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
Archiwum miałeś OK? Bo u mnie avcodec2.library mialo błąd ale dogralem z drugiego linka. Zaraz po uruchomieniu mialem GR w cairo.
Czy na YT nadal są dostępne filmy w 240p bo tylko ta nadaje się do testowania na SAM440? Pomimo prób ani jeden film nie daje mi takiej możliwości, najmniejszą jest 360p. Pomimo tego i 1kl/s, poprzedni (beta2) Odyssey nie wysypał mi się ani razu. Obiecujace....


No więc Wi-Fi ruszyło z marszu (choć mam kilka zastżeżeń) no ale nie ważne gdyż mam już normalnego neta po kablu.
Archiwum u mnie poszło OK. Filmy faktycznie, minimum 360p. Ogólnie świeża nowa przeglądarka na dysku pozwala dojść do niestety smutnych wniosków iż zmiany w odtwarzaczu multimediów, bez zmian w samym silniku WebKit, pomogą nam w bardzo ograniczonym zakresie. YT ma porzucić stary interfejs w marcu, a do końca marca już tylko kilka dni. Jeśli pracujemy na starej przeglądarce z zapisanymi ciasteczkami, hasłami itp. to wciąż mamy stary interfejs z informacją że wkrótce zostanie porzucony, no ale na dziś 21 marca, jeszcze wszystko jest ok. Niemniej jeśli wejdziemy z dziewiczej przeglądarki, jako niezalogowani na stronę główną YT to już starego interfejsu nie mamy (a jeszcze niecały tydzień temu mieliśmy o ile user agent był ustawiony na IPada). To też zamast filmów widzimy szare prostokąty, zalogowanie do serwisu też nie jest możliwe. Jedyne co pozostaje to przekopiowanie haseł ze starej przeglądarki, no ale na jak długo jeszcze starczy ta protreza?

Tak więc z moich obserwacji wynika że mediaplayer w Odyssey przyda się do filmów zagnieżdżonych na różnych stronach, typu nasz blog czy forum, tudzież do odtwarzania filmów z bezpośrednich odnośników, czy wyszukiwarki Google. Niemniej i w tym wypadku nie jest wszystko lekkie łatwe i przyjemne. W przypadku wyszykiwania filmów w Google filmy, dany odnosnik wyświetli nam się jedynie w kilku przypadkach, mianowicie gdy szukamy jako Odyssey, lub gdy szukamy jako IPad, wówczas materiał się odtwarza lecz interfejs jest mocno ograniczony, działa jedynie wyciszenie i zmiana głośności (nie działa pauza, przewijanie czy zmiana rozdzielczości), Najlepszą opcją jest Chrome 80, wówczas to film się odtwarza i działa większość funkcji (poza trybem pełnoekranowym, który nigdy pod AOS 4 nie działał), natomiast pozostałe opcje (oczywiście nie sprawdzałem wszystkich wbudowanych 22 możliwości user agenta, ale kilka najbardziej oczywistych), w ogóle nie potrafiły wyświetlić u mnie materiału wideo.

Z pozytywów, zauważyłem że zniknął problem skalowania okna przeglądarki. Wcześniej fim 360p odtwarzany w małym oknie przeglądarki przeskalowanym do rozmiaru filmu, a ten sam materiał w tej samej rozdzielczości, ale odtworzony w oknie przeglądarki rozciągniętym na cały ekran - mimo iż film się nie skalował i nadal zajmował jedynie niewielką częśc tego okna potrafił zżerać dużo więcej zasobów procesora. Teraz działa to jak powinno, czyli nie ma różnicy.

To tyle pierwszych wrażeń z X5000. Jutro potestuję na X1000, porownam z ostatnią wersją z OS4Depot i napiszę czy w kwestii prędkości odtwarzania wideo, dzięki nowszej wersji FFMPEG i wsparciu Altiveca jest jakiś progres.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 22 mar 2020, 14:42 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Po testach na X1000 stwierdzam że dla filmu odtwarzanego na stronie YT wielkość okna przeglądarki dalej ma znaczenie. Film 360p z cyklu Alfabet Amigi uruchomiony pod Odyssey na X1000 w oknie przeglądarki zajmującej cały ekran FullHD zawsze zabierał mi 100% mocy procesora. Natomiast po przeskalowaniu okna do wielkości około 800x600 widać już różnicę między Odyssey b4, a wersją publiczną. Jak widać na obrazku w załączniku na nowej przeglądarce zajętość CPU potrafi zejśc nawet poniżej 30%, choć wskaźnik ten stale skacze i norma to jakieś 40% - 45%. Ten sam film uruchomiony na publicznej wersji przeglądarki o tej samej wielkości okna, zjada przeciętnie 65% CPU i nigdy nie schodzi poniżej 40%. Zatem progres jest, choć daleko jeszcze do minimum komfortu, jaki daje choćby MPlayer, który podpięty pod OWB spokojnie radząc sobie z filmami 720p.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 1 kwi 2020, 19:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
OK, jest już beta 5, szczegóły w stosownym wątku na Amigans. Ta wersja to znaczący progres w dziedzinie odtwarzania multimediów. Dotychczas byliśmy w tym względzie w tyle, nawet z MOSem, teraz jesteśmy w przodzie, co pokazuje ten film:



Ze swej strony dodam że nareszcie doczekałem czasów kiedy film 720p w trybie pełnoekranowym działa normalnie :ok: (choć zużycie procka jest jednak nieco większe niż w przypadku Mplayera), niestety w trybie okienkowym nadal zajętość jest na 100%.

Dobra idę testować dalej, być może niedługo zamieszczę swój film porównawczy Odyssey b5 vs. ostatnia wersja publiczna.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 3 kwi 2020, 12:16 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Fajnie, że jest progres. Szkoda, że mniejszy dla starych maszyn, bo tryb fullscreen działa tylko na nowych kartach :P
Ale cała przeglądarka jest lepsza. Np. lepiej wygląda czcionka na wyświetlanych stronach.
Jak zwykle programy od zewn. developerów ratują sytuację: Ignition, Odyssey, AmigaAmp, AmiCygnix... Pod tym względem pierwszy kwartał jest bardzo dobry. O Hyperionie i trochę już o AEonie lepiej już nic nie mówić :cry: Zapowiedziana przez Cyborga (1.5 roku temu!) aktualizacja systemu okazała się całkowitą nieprawdą.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 3 kwi 2020, 14:01 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Przemek napisał(a):
Zapowiedziana przez Cyborga (1.5 roku temu!) aktualizacja systemu okazała się całkowitą nieprawdą.


No tak, to nie była jedyna zapowiedź, były też dwie inne zapowiedzi i były nawet konkretne przygotowania by te zapowiedzi przkuć w czyn. Po czym nagle bez wytłumaczenia wszystko zostało ucięte. Nie wiem dlaczego tak jest, mam dwie teorie, pierwsza taka że cały czas toczą (a przynajmniej niedawno toczyły się) jakieś rozmowy ugodowe z Cloanto i być może jakiś prawnik doradził by wstrzymać się z aktualizacją by nie dolewać oliwy do ognia. Druga że ktoś tam po zastanowieniu uznał że niewielka darmowa aktualizacja nic nie da (ani od strony PR, ani od strony finansowej) i że lepiej wydać płatny długo wyczekiwany AOS 4.2. Zatem bardzo możliwe że żadnej aktualizacji AOS 4.1 FE już nigdy nie będzie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 3 kwi 2020, 20:45 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Wracając do tematu, pomimo iż nie mamy Javascriptu z JIT, dosyć ciekawe wyniki daje Octane. Co prawda są to wyniki jak na brak JIT przystało słabiutkie - na X1000 tak ze siedem razy gorsze niż w moim 4 letnim tablecie Samsunga, ale aż o połowę lepsze niż wyniki dla Odyssey z OS4Depot. Więcej szczegółów i inne testy w materiale wideo, który mam nadzieję uda mi się w weekend zmontować.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO