Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 14:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 18 sty 2014, 10:42 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): piątek, 17 sty 2014, 21:05
Posty: 2
Witam serdecznie!
W młodości miałem Amigę 500 i ostatnio jakiś sentyment mnie dopadł. Zacząłem poszukiwać jakiejś Amigi, żeby przypomnieć sobie dawne czasy:) Tak się złożyło, że wziąłem od kolegi z dzieciństwa Amigę 1200 z dyskiem 40MB. Dorobiłem kabel wg schematów internetowych i jest ok. Problem w tym, że na początku wyświetlała tylko prośbę o dyskietkę i nic. Przeczyściłem stację i komputer w środku, co zaowocowało wyświetleniem (chyba) okna workbench. Widać w nim ikony: Ram disk, system, roboczy, DF0:???, DF1:???. Jeżeli odłączę stację dyskietek znika DF1. Ze stacją jest tak, że jak włożę dyskietkę, to tylko lekko zamiecie i koniec. Natomiast jeżeli dyskietka jest już włożona i uruchomię komputer, to stacja rusza jakby normalnie, tzn kręci i słychać dwa dźwięki pracy, ale na tym stacja kończy swoją działalność. Chciałem zasięgnąć Waszej mądrości, czy to stacja, czy coś innego, i czy ew. można to naprawić?

pozdrawiam,
zbiniu85


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 sty 2014, 09:15 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
zbiniu85 napisał(a):
Witam serdecznie!
W młodości miałem Amigę 500 i ostatnio jakiś sentyment mnie dopadł. Zacząłem poszukiwać jakiejś Amigi, żeby przypomnieć sobie dawne czasy:) Tak się złożyło, że wziąłem od kolegi z dzieciństwa Amigę 1200 z dyskiem 40MB. Dorobiłem kabel wg schematów internetowych i jest ok. Problem w tym, że na początku wyświetlała tylko prośbę o dyskietkę i nic. Przeczyściłem stację i komputer w środku, co zaowocowało wyświetleniem (chyba) okna workbench. Widać w nim ikony: Ram disk, system, roboczy, DF0:???, DF1:???. Jeżeli odłączę stację dyskietek znika DF1. Ze stacją jest tak, że jak włożę dyskietkę, to tylko lekko zamiecie i koniec. Natomiast jeżeli dyskietka jest już włożona i uruchomię komputer, to stacja rusza jakby normalnie, tzn kręci i słychać dwa dźwięki pracy, ale na tym stacja kończy swoją działalność. Chciałem zasięgnąć Waszej mądrości, czy to stacja, czy coś innego, i czy ew. można to naprawić?

pozdrawiam,
zbiniu85



Może masz Amigę 1200 z Escomu? Najłatwiej poznasz ją po logo pisanym drucianymi literami, tak jak na tym zdjęciu. Taka Amiga fabrycznie nie czyta dyskietek NDOS, czyli zdecydowanej większośći dyskietek na której są zainstalowane stare gry. Powinna jednak czytać dyskietki systemowe, np. z Workbenchem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 sty 2014, 14:39 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): piątek, 17 sty 2014, 21:05
Posty: 2
Witam ponownie. Otóż po kombinacjach ze stacjami pecetowymi udało mi się amigę doprowadzić do tego stanu, że czyta dyskietki NDOS. Tzn. praktycznie każda po chwili wgrywania wywala błąd "has a read error on disk block..." Podejrzewam, że to wina dyskietek. Natomiast jeżeli jest to inny system plików (tak mi się wydaje) to albo ikona wygląda tak: "DF0:???", albo wyświetla komunikat: "not a DOS disk in device DF0". Nie wiem właśnie co z tym zrobić. Czy możecie podać jakieś linki odnośnie podstaw obsługi tego komputera? :) Bo z tego, co znajduje sam, nic nie rozumiem. Przeważnie trafiam na wątek dla bardziej zaawansowanych użytkowników amigi. Aha, ta wersja amigi to "Commodore A1200HD/40".


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 sty 2014, 15:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Najprościej dla Ciebie byłoby uzycie pakietu WHDLoad. Nie chcę tutaj podawać linków gdyż są tacy co uznawają abandonware za piractwo. Jednak na sieci bez trudu znajdziesz sporo gotowych gier pod WHDLoad. Nie wiem na ile jesteś w temacie, ale w skrócie WHDLoad pozwala na uruchamianie gotowych gier z twardego dysku, nawet tych niedosowych, które nie miały domyślnie instalatora i były stworzone tak aby uruchamiać się wyłącznie z dyskietek.

Tak więc polecam rozpakować sobie kilkadziesiąt co lepszych gier amigowych na twardy dysk Amigi i cieszyć się nimi nie zważając na problemy ze stacją dysków. Jedyny problem jaki widzę to przeniesienie tych gier na dysk Amigi, najlepiej by było gdybyś miał Amigę podpiętą do internetu, tudzież gdybyś miał zainstalowany czytnik CD-ROM. Jeśli tego nie masz, to potrzeba by specjalnego kabla do transmisji danych między PC a Amigą. Ewentualnie człowieka z inną Amigą, który podpiąłby na chwilę Twój dysk do swojej Amigi i przegrał te dane. Można też za pomoca pakietu FAT95 podpiąć np. twardy dysk czy kartę pamięci sformatowaną na PC i w ten sposób przegrać dane nagrane wcześniej na PC.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 sty 2014, 20:36 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
zbiniu85 napisał(a):
Tzn. praktycznie każda po chwili wgrywania wywala błąd "has a read error on disk block..." Podejrzewam, że to wina dyskietek.

Też mi to wygląda na problem z dyskietkami.

Jest rodzima firma eFunzine (http://www.efunzine.com), gdzie znajdziesz sporo akcesoriów do Amig.

Dyskietki (sformatowane, 100% pewne) znajdziesz tutaj: http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=511&sid=dfd07d4d54aa7d577386b3e447aa482d

Jeśli będziesz potrzebował mimo wszystko nowej stacji, znajdziesz taką tutaj: http://www.efunzine.com/efnz.php?a=pro&id=69&sid=dfd07d4d54aa7d577386b3e447aa482d

Mam stację dyskietek kupioną w eFunzine i polecam, bo czyta bez problemu wszystkie dyskietki (również NDOS).

--
Jeśli chodzi o WHDLoad, to musisz mieć twardy dysk do tego, najlepiej zarejestrowany pakiet WHDLoad (http://www.whdload.de) oraz oryginalne gry na dyskietkach.

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 sty 2014, 05:14 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Najprościej będzie kupić coś takiego zamiast stacji dysków

http://www.lotharek.pl/product.php?pid=115


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 21 sty 2014, 10:57 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 913
To jest dobre rozwiązanie, ale jak kogoś nie rajcuje odpalanie z dyskietek ;) Klasyczna Amiga bez stacji dyskietek trochę traci na uroku :thumbup:

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO