Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 12:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Co kupić? :)
PostNapisane: wtorek, 19 lis 2013, 22:15 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Cześć.

Nie żebym miał pieniądze na zbyciu, ale kto wie, może do przyszłego roku coś się uzbiera.
Czy ktoś z Was mógłby poświęcić parę minut, żeby z grubsza opisać modele A1 oraz ich ceny na polskie?

Wiem, że na AmigaOne X1000 to mnie nie stać. :)
AmigaOne 500 jest kusząca (no i - 500! ;) ), ale też nie wiem tak po prawdzie, jaka byłaby cena tego (na złotówki).

Czy Micro-A1-C to jest AmigaOne także? Bo niektórzy piszą "AmigaOne Micro". No to jest dosyć małe i ma tylko 256Mb RAMu (zakładam, że mi wystarczy), więc może to jest dobre, o ile to też jest Amiga, chociaż chyba jest, skoro Wikipedia (EN) wymienia...?

Swoją drogą zastanawiam się, czy ktoś nie chciałby się w przyszłym roku pozbywać, jeśli w międzyczasie ukaże się nowa maszyna.

Czy na ten Amidze Micro idzie wszystko to samo, co na A1 500 i A1 X1000? (Zarówno starocie, jak i "nowocie" ;) typu Quake'a)?

No nic, tak tylko pytam, żeby przynajmniej rozeznanie mieć, czy w ogóle podchodzić do problemu.

Pozdrowienia,
Y

PS: Czemu nikt w Polsce nie pisze na to dem!!!!!!!! ;)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 lis 2013, 23:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie wiem czy to w skrócie będzie ale pisałem o tym tutaj
Stare AmigaOne zostaw kustoszom. Można wyrwać i za 1500 zł, ale jest ich coraz mniej. Oczywiście wszystko używki, świeżynki maja po 8 lat.
Ceny nowych na złotówki lecą jak za markowego kompa, czyli >4 tys.
Optymalnie dla ciebie będzie kupić używkę AmigaOne 500 po tym jak wyjdzie Cyrus.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 00:19 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Wazne pytanie. Jak bardzo jestes swiadomy mozliwosci albo raczej ograniczen oprogramownia i sprzetu pod AmigaOS?
Widzialem juz kilka osob, ktore chcialy zastapic PCta i sie rozczarowaly...

Dla przecietnego uzytkownika, akurat w tej chwili, to kazdy sprzet ma spore wady*. Czekamy na wazne skladniki systemu...

*Oczywiscie fascynatom moga one nie przeszkadzac ;)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 12:29 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Adam:

> Nie wiem czy to w skrócie będzie ale pisałem o tym tutaj
--------------
Ooo, a ja znam tę stronę. :) Zaglądam tam od czasu do czasu. Nawet wczoraj jakieś wydruki sobie robiłem, na okazję przykrego oczekiwania do dentysty. :) :) :) :) :)
OK, zaraz przeczytam ów artykuł.

> Stare AmigaOne zostaw kustoszom. Można wyrwać i za 1500 zł, ale jest ich coraz mniej. Oczywiście wszystko używki, świeżynki maja po 8 lat.
-----------
Czyli to Mikro? Bo 1500 zł to już w rozsądnym terminie nawet mógłbym dozbierać (żywiąc się przez ten czas korzonkami i korą z brzóz - ale to ponoć zdrowo i bliżej natury).
Nie ukrywam, że ta Mikro mi się spodobała (już widzę, że AmigaOne, przecież nawet w nazwie kodowej ma A1, haha).
Jeśli uciągnie te różne rzeczy typu system (tylko OS4, żadne tam linuxy), nowe gry (co w moim przypadku oznacza - jako się rzekło - jakieś Quake'i itp) oraz UAE.
Swoją droga zastanawiam się, jak sobie ew. radzi z filmami, nawet jeśli trza je uprzednio nieco przygotować. Zawsze na VirtualDub można sobie downgrade'ować dany film i już może działać na wolniejszych nieco prockach. Ale tylko tak sobie głośno myślę, bo jakoś skrajnie to nie jest mi to potrzebne.

Patrzyłem nawet na Allegro za nazwą AmigaOne (bez dopisków), ale nic nie znalazł.

> Ceny nowych na złotówki lecą jak za markowego kompa, czyli >4 tys.
---------
Ha. No tak myślałem. Tu odpadam. Z powodów niezależnych ode mnie.

> Optymalnie dla ciebie będzie kupić używkę AmigaOne 500 po tym jak wyjdzie Cyrus.
---------------
I coś takiego właśnie przylazło mi do głowy. Może akurat w przyszłym roku to nastąpi, kto wie. Widzę, że jest na Forum dział "Giełda", więc będę obserwować. :)





Przemek:

> Wazne pytanie. Jak bardzo jestes swiadomy mozliwosci albo raczej ograniczen oprogramownia i sprzetu pod AmigaOS?
Widzialem juz kilka osob, ktore chcialy zastapic PCta i sie rozczarowaly...
---------------
Hm, nie bardzo się orientuję, ale nie oczekuję PCta. :) Raczej tego, co powyżej.
Tzn. najważniejsza w sumie rzecz, a nie wymieniłem (my bad) - żeby na tym poszły te dema, które do tej pory napisano (może nie wymagają aż 1Gb RAMu?).
Na razie z resztą się nie spieszę z zakupem, ale zostały mi zaprezentowane istniejące demoscenowe produkcje na A1 i bardzo mnie to zainteresowało od strony "oglądacza".
Nie wiedziałem, że na AmigęOne jest scena (nawet jeśli niewielka), bo gdybym wiedział, to pewnie już wcześniej zacząłbym tu zawracać Wam głowę.
O tyle szkoda, że wtedy miałem pieniądze, z rok temu, a teraz to qpa.

> Dla przecietnego uzytkownika, akurat w tej chwili, to kazdy sprzet ma spore wady.
-----------
No ja to raczej jestem przeciętnym użytkownikiem. Ale na tyle się znam, by PCta nie oczekiwać.

Chociaż ciekawi mnie, czy są na A1 trackery multichanellowe. Tak btw, nowe DigoBoostery na co były... No chyba na to właśnie.

Tak czy inaczej, moja najbardziej "wypasiona" ;) Amiga ma 10Mb RAMu, więc 256Mb to jest dla mnie _dużo_. ;) Dlatego też rozumiem, że występują ograniczenia, których nie ma na współczesnym PC. :)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 13:10 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Micro AmigaOne ma moim zdaniem jedną zasadniczą wadę i ta wada powoduje że nawet nie wiem czy wszystkie z tych nielicznych demek dostępnych dla AmigaOS 4 na niej pójdą. Nie jest nią RAM, chociaż w dzisiejszych czasach to jednak te 512MB jest minimum przyzwoitości. Tą wadą jest VRam zaledwie 32MB na wbudowanej karcie graficznej jak i sam układ graficzny, czyli przestarzały Radeon 7000. Jest to też jedyna z wszystkich pięciu modeli Amig One jakie wyszły, gdzie nie wsadzisz zewnętrznej karty graficznej. Co prawda na płycie jest jeden slot PCI, ale coś tam zostało skopane i komputer nie jest w stanie zainicjalizować karty graficznej na PCI (inne rodzaje rozszerzeń na PCI działają).

Co do zalet, to napewno jest nią cena. Adam wspominał że można wyrwać za mniej niż 1500zl, ja znam przypadki transakcji zamykającej się w kwocie poniżej 1000zł (oczywiście sama płyta główna). Sprzęt jak wspominal Adam wyłącznie używany. Przy czym jeśli chodzi o A1 z Eyetechu to najmłodszy, śmiem twierdzić że najmniej awaryjny co może wynikać z faktu że jest najmniej wyeksploatowany. Ponieważ jak już wspomniałem grafika nie jest mocną stroną tej maszyny i trochę jak w przypadku A1200, A4000 (oczywiście na mniejszą skalę bo to sprzęt jednak nieporównywalnie mocniejszy), trzeba się ograniczać używając AmigaOS 4.1., np. powyłączać przezroczystości i inne bajery graficzne by to w miarę chodziło. A jeśli coś nie zapewnia pełnego komfortu, to też i statystycznie rzadziej jest uźywane jako podstawowy komputer, a więc i że tak powiem jest mniej przechodzone.

Co do Allegro, zapomnij. Micrus do unikat. W Polsce były tylko dwie sztuki o których wiedziałem, teraz jest jedna. Co prawda właściciel tego jednego egzemplarza, nosił się kiedyś z zamiarem sprzedaży, ale to było dawno, jakieś trzy cztery lata temu...

Co do filmów, jeśli nie są to filmy HD, czy FullHD, to pójdą bez problemów nawet na Micro, nie trzeba ich konwertować, napisy też działają.

Krótką charakterystykę wszystkich sprzętów przedstawiłem w tym rankingu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 13:46 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 20:06
Posty: 73
Mufa napisał(a):
Krótką charakterystykę wszystkich sprzętów przedstawiłem w tym rankingu.

Rafał, na Twojej stronie jest opis komputerów do AmigaOS 4.x. Przy AmidzeOne 500 dałeś link do strony z testami kart graficznych w różnych Amigach z AOS 4. Nie rozumiem jednego: dlaczego ta sama karta graficzna w Pegasosie2 jest szybsza niż w AmidzeOne XE (np. AtiRadeon 9000, przy tych samych rozdzielczościach), jeśli Pegasos2 ma udawane AGP i gorszy firmware? Czy to kwestia sterownika, czy czegoś innego?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 14:35 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
AS napisał(a):
Mufa napisał(a):
Krótką charakterystykę wszystkich sprzętów przedstawiłem w tym rankingu.

Rafał, na Twojej stronie jest opis komputerów do AmigaOS 4.x. Przy AmidzeOne 500 dałeś link do strony z testami kart graficznych w różnych Amigach z AOS 4. Nie rozumiem jednego: dlaczego ta sama karta graficzna w Pegasosie2 jest szybsza niż w AmidzeOne XE (np. AtiRadeon 9000, przy tych samych rozdzielczościach), jeśli Pegasos2 ma udawane AGP i gorszy firmware? Czy to kwestia sterownika, czy czegoś innego?


Pisząc o gorszym firmware, miałem na myśli niemożność użycia nowoczesnych kart Radeon HD, które występują w wersji na PCI. Autor sterownika RadeonHD, stwierdził że to wina firmware, a nie jego sterowników. Skoro na wszystkich innych maszynach (poza wspomnianym tutaj mikrusem), w tym i na Amidze One XE, takie karty z jego sterownikiem działają, to chyba facet wie co mówi.

To ze Pegasos II nie ma prawdziwego AGP, jest faktem powszechnie znanym. Jedynym "nieapplowskim" mostkiem północnym dla procesora PPC, który potrafił obsłużyć AGP, był "znienawidzony" układ Arctica S.

Nie wiem o jakich benchmarkach mówisz. Generalnie te zamieszczone na stronie Hansa, pokazują że czasami z pozoru dwie identyczne konfiguracje potrafią dać całkiem różne wyniki. Niemniej poświęciłem się i przeczesałem wyniki benchmarku Hansa. Najlepszy wynik dla Amigi One XE, daje jej aktualnie 215 pozycję i jest to zarazem najlepszy wynik dla innej maszyny niż X1000 lub 460EX. Najlepszy wynik dla komputera Pegasos II, to aktualnie 376 miejsce. Dodam że lepsze wyniki mają niektóre konfiguracje z SAM440 (tu kłania się inny firmware pozwalający zaprzęgnąć do Samanty lepszą kartę graficzną).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 15:37 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Mufa napisał(a):
Micro AmigaOne ma moim zdaniem jedną zasadniczą wadę i ta wada powoduje że nawet nie wiem czy wszystkie z tych nielicznych demek dostępnych dla AmigaOS 4 na niej pójdą. Nie jest nią RAM, chociaż w dzisiejszych czasach to jednak te 512MB jest minimum przyzwoitości. Tą wadą jest VRam zaledwie 32MB na wbudowanej karcie graficznej jak i sam układ graficzny, czyli przestarzały Radeon 7000. Jest to też jedyna z wszystkich pięciu modeli Amig One jakie wyszły, gdzie nie wsadzisz zewnętrznej karty graficznej. Co prawda na płycie jest jeden slot PCI, ale coś tam zostało skopane i komputer nie jest w stanie zainicjalizować karty graficznej na PCI (inne rodzaje rozszerzeń na PCI działają).


Uuuuuuuuu. No gdyby to miało wpływać na niedziałanie tych dem (i w założeniu: wszystkich nowych) to by było fatalnie.
Swoją drogą mogliby supportować 'mniejsze' platformy. ;) ;)

No nic, wielkie dzięki za informacje - i czekam więc do przyszłego roku: jeśli wyjdzie nowy, to starsze potanieją, a ludzie będą się ich wyzbywać - jak zakładam.

Greetzzzzzzz.
Y

PS: W międzyczasie, jak już wspominałem, jeśli ktoś pisałby demo na A1 (czemu w PL nikt nie pisze?!?!?!?! :) ), to kawałki z kompilacji "RetroBeat" są dziewicze, nie użyte w ogóle w żadnym programie, napisane na Amidze, a możliwe do ewentualnego przekonwertowania do WAV/MP3 na którymś monsterze A1 (u mnie się nie da, bo mam A1200 14Mhz). Czyli - proszę się zwracać. ;)

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 16:45 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
yerzmyey napisał(a):
Uuuuuuuuu. No gdyby to miało wpływać na niedziałanie tych dem (i w założeniu: wszystkich nowych) to by było fatalnie.
Swoją drogą mogliby supportować 'mniejsze' platformy. ;) ;)


Akurat to najnowsze demo, to z tego co wiem działa. Starsze dema te od Crisota, jak i Stars Of Nukleus, czy Ukonx My World też z tego co pamiętam działały. Mówię więc czysto teoretycznie że możesz trafić na coś co nie zadziała. Wszak Radeon 7000 jest chipem z roku na rok co raz bardziej muzealnym, nawet jak na światek amigowy. Od pewnego czasu za pewien standard minimum uchodzi radek 9200. No ale to jest tylko takie gadanie na podstawie moich obserwacji, tego co dzieje się dookoła. Sam Micro A1 nie mam (na żywo nie widziałem jej z pięć lat), więc w oparciu o własne codzienne doświadczenia nie mogę jednoznacznie stwierdzić na ile jeszcze dzisiaj wyrabia się najstarszy przedstawiciel z rodu Radeonów.

Cytuj:
PS: W międzyczasie, jak już wspominałem, jeśli ktoś pisałby demo na A1 (czemu w PL nikt nie pisze?!?!?!?! :) ), to kawałki z kompilacji "RetroBeat" są dziewicze, nie użyte w ogóle w żadnym programie, napisane na Amidze, a możliwe do ewentualnego przekonwertowania do WAV/MP3 na którymś monsterze A1 (u mnie się nie da, bo mam A1200 14Mhz). Czyli - proszę się zwracać. ;)


Może jeśli nikt się nie zgłosi, a mnie znowu natchnie, to zrobimy jakiegoś kolejnego music diska w Hollywoodzie ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 20:06 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 20:06
Posty: 73
Mufa napisał(a):
To ze Pegasos II nie ma prawdziwego AGP, jest faktem powszechnie znanym. Jedynym "nieapplowskim" mostkiem północnym dla procesora PPC, który potrafił obsłużyć AGP, był "znienawidzony" układ Arctica S.

Nie wiem o jakich benchmarkach mówisz. Generalnie te zamieszczone na stronie Hansa, pokazują że czasami z pozoru dwie identyczne konfiguracje potrafią dać całkiem różne wyniki. Niemniej poświęciłem się i przeczesałem wyniki benchmarku Hansa. Najlepszy wynik dla Amigi One XE, daje jej aktualnie 215 pozycję i jest to zarazem najlepszy wynik dla innej maszyny niż X1000 lub 460EX. Najlepszy wynik dla komputera Pegasos II, to aktualnie 376 miejsce. Dodam że lepsze wyniki mają niektóre konfiguracje z SAM440 (tu kłania się inny firmware pozwalający zaprzęgnąć do Samanty lepszą kartę graficzną).

To, że Pegasos2 nie ma prawdziwego AGP jest znane i to co piszesz jest logiczne. Ale zobacz porównanie z Radeonem 9000 (wczesniej Pegasos2 jest z 9800, ale chodzi o te same karty):
Pegasos 2:
http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench ... ?start=380 - rozdzielczość fullHD 2,185.95 punktów
a dopiero na następnych stronach AmigaOne:
http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench ... ?start=420 - rozdzielczość fullHD 2,041.07 punktów
Powiem, że jestem zdziwiony, stąd moje pytanie.
I mam jeszcze inne pytanie: może wiesz czy karty Radeon HD będą działać w AmidzeOne XE w slotach AGP - są takie, ale wymagają AGP x8, tylko czy dadzą sobie radę w tych od AmigiOne, a jeśli nie to czy są obsługiwane PCI-66, czy będę zmuszony do PCI-33? Bo czytałem kiedyś o jakiś problemach, ale może już coś zostało poprawione.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 20:15 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 wrz 2012, 12:01
Posty: 118
Mufa:

No to jednak nie brzmi tak źle. No nic, jak się gdzieś zdarzy w normalnej cenie to Micro, a ja będę akurat przy kasie (zdarza się to RAZ W MIESIĄCU ;) ), to w sumie kto wie.
To naprawdę interesujące urządzenia, a strona http://amigaone.wordpress.com/ bardzo wiele tłumaczy, odnośnie historii. (Ja nawet nie wiedziałem, że PPC to przecież wciąż Motorola [!] ).

Tylko w daleeeeeeeekiej przyszłości, jakbym to już miał, to chyba rozpocząłbym proces zamęczania bywalców tutejszego Forum o skonfigurowanie całości (plus wywalenie wszelkich "wodotrysków", bo tego to akurat nie tylko nie potrzebuję, ale zawsze wywalam to nawet na każdym moim kolejnym PC).

Dokupiłbym sobie jakąś obudowę ITX, stosowne ;) naklejki by się przygotowało... ;) No ma to sens, tylko musi poczekać na 'lepsze czasy'.

Dzięki i pozdrrrrrr.

_________________
ZX / Amiga / Atari music: http://yerzmyey.i-demo.pl/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 20:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
AS napisał(a):
Mufa napisał(a):
To ze Pegasos II nie ma prawdziwego AGP, jest faktem powszechnie znanym. Jedynym "nieapplowskim" mostkiem północnym dla procesora PPC, który potrafił obsłużyć AGP, był "znienawidzony" układ Arctica S.

Nie wiem o jakich benchmarkach mówisz. Generalnie te zamieszczone na stronie Hansa, pokazują że czasami z pozoru dwie identyczne konfiguracje potrafią dać całkiem różne wyniki. Niemniej poświęciłem się i przeczesałem wyniki benchmarku Hansa. Najlepszy wynik dla Amigi One XE, daje jej aktualnie 215 pozycję i jest to zarazem najlepszy wynik dla innej maszyny niż X1000 lub 460EX. Najlepszy wynik dla komputera Pegasos II, to aktualnie 376 miejsce. Dodam że lepsze wyniki mają niektóre konfiguracje z SAM440 (tu kłania się inny firmware pozwalający zaprzęgnąć do Samanty lepszą kartę graficzną).

To, że Pegasos2 nie ma prawdziwego AGP jest znane i to co piszesz jest logiczne. Ale zobacz porównanie z Radeonem 9000 (wczesniej Pegasos2 jest z 9800, ale chodzi o te same karty):
Pegasos 2:
http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench ... ?start=380 - rozdzielczość fullHD 2,185.95 punktów
a dopiero na następnych stronach AmigaOne:
http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench ... ?start=420 - rozdzielczość fullHD 2,041.07 punktów
Powiem, że jestem zdziwiony, stąd moje pytanie.


No tak, ale jak przejdziesz na kolejna w kolejności stronę, to tam Pegasos II i to z prockiem G4 1.3GHz, potrafi mieć poniżej 2000 punktów: http://hdrlab.org.nz/benchmark/gfxbench ... esult/1089

Słowem potwierdza to tylko to co napisałem wcześniej, że w tym benchmarku teroretycznie bardzo podobne konfiguracje mogą dawać odmienne wyniki. Może to być spowodowane np. kartami od różnych producentów. Wzorzec od AMD swoją drogą, a jakieś wymysły od Sapphire czy HIS, by zrobić jakąś kartę "extreme gamer edition" z podkręconym rdzeniem i pamięcią, to jedno, tudzież na drugim biegunie dokręconą silent edition to drugie. Generalnie różnice w benchmarkach dla jednej rodziny kart nie idą w setki procent, raczej mieszczą się w przedziale, kilku kilkunastu procent, więc na tym przykładzie nie ma chyba co dywagować na temat wyższości "udawanego AGP", nad rzeczywistym.

Cytuj:
I mam jeszcze inne pytanie: może wiesz czy karty Radeon HD będą działać w AmidzeOne XE w slotach AGP - są takie, ale wymagają AGP x8, tylko czy dadzą sobie radę w tych od AmigiOne, a jeśli nie to czy są obsługiwane PCI-66, czy będę zmuszony do PCI-33? Bo czytałem kiedyś o jakiś problemach, ale może już coś zostało poprawione.


Radki HD na AGP, to jest nieistniejący temat, nie da się ich wykorzystać ani pod A1, ani też pod Pegasosem. Co do klasycznego PCI, masz rację tak właśnie było, czyli tylko 33MHz. Czy tak jest nadal to szczerze powiedziawszy nie umiem odpowiedzieć. Musiałbym przeanalizować pliki release notes z ostatnich dwóch lat. Niestety w dokumentacji do ostatniej wersji, historia sterownika potraktowana jest dosyć wybiórczo. Na 57 numerków odnotowane w szczegółach są tylko dwie ostatnie, plus może 5 wymienionych pobieżnie, które wnosiły rewolucyjne zmiany typu wsparcie dla nowej generacji kart.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 21:04 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
@AS

Cytuj:
I mam jeszcze inne pytanie: może wiesz czy karty Radeon HD będą działać w AmidzeOne XE w slotach AGP - są takie, ale wymagają AGP x8, tylko czy dadzą sobie radę w tych od AmigiOne, a jeśli nie to czy są obsługiwane PCI-66, czy będę zmuszony do PCI-33? Bo czytałem kiedyś o jakiś problemach, ale może już coś zostało poprawione.


Ja naprawde polecam strone Hansa...na dole...

http://www.hdrlab.org.nz/projects/amiga ... igaos-4-x/


WARNING: Do not try to use an AGP version of these cards in your Amiga! Despite having made it clear that this is not possible, I still see people talking about it occasionally on various web forums (or fora, whichever you prefer). I want to make it clear right now that this will not work, and will likely damage both your graphics card and your Amiga. The reason is that the Radeon HD cards are all AGP 4x/8x cards, and do not support the higher voltage of the AGP 2x slot. The AmigaOne XE mistakenly has a universal AGP connector, so the graphics card will physically fit. Please do not try this


AMIGAONE-XE (WITHOUT THE DMA FIX) AND THE AMIGAONE-SE
My recommendations for these motherboards are the same as for the Sam 440-flex.
AMIGAONE-XE (WITH DMA FIX) AND THE MICRO AMIGAONE
It is well known that the Micro AmigaOne (uA1) has trouble with using a plug-in graphics card. Some have managed to use plug-in graphics cards, but had to sacrifice DMA for their hard-drives, and USB. AmigaOne-XE (A1-XE) boards with the DMA fix have the same problem as the uA1 with graphics cards plugged into the 33 MHz bus. Unfortunately UBoot does not initialise Radeon HD cards properly when plugged into the 66 MHz PCI slot since it cannot handle nested PCI bridges. I hope that the AmigaOne UBoot update project manages to fix this issue. In the meantime, know that using Radeon HD cards (or Radeon X1000 series cards) will require sacrificing DMA for IDE and USB.


@yerzmyey

Jak widzisz gdybys chcial uzywac nowych kart graficznych to trzymaj sie od AOne Micro/XE/SE z daleka.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 21:42 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): niedziela, 26 lut 2012, 20:06
Posty: 73
Dziękuję Panowie za informację. To trzeba czekać na aktualizację firmware, aby działało w PCI-66, gdyż wtedy będzie to chodziło fajnie. PCI-33 chyba zdusi prędkość karty, wtedy lepiej już chyba coś w AGP.
A do jakiej najszybszej karty AGP jest sterownik, który zadziała w AmidzeOne XE?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 lis 2013, 22:03 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Aktualizacji mozesz sie nie doczekac. Jakis rok temu widzialem watek, w ktorym ktos chcial nad tym pracowac i od tej pory cisza....

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO