Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest sobota, 20 kwi 2024, 13:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 06:31 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Ostatnio dyskutowalismy tutaj o mozliwosci pojawienia sie USB 3.0 w AmigaOS. Sceptycznie podchodzilem do sprawy wiedzac ile czasu zajelo okielznanie USB 2.0, a jednak amigowi developerzy potrafia mile zaskoczyc. Jak donosza na stronie Pianeta Amiga, juz jutro na tej wloskiej imprezie powinnismy zobaczyc USB 3.0 na karcie w SAM460 w akcji.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 08:16 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
Mufa napisał(a):
Ostatnio dyskutowalismy tutaj o mozliwosci pojawienia sie USB 3.0 w AmigaOS. Sceptycznie podchodzilem do sprawy wiedzac ile czasu zajelo okielznanie USB 2.0, a jednak amigowi developerzy potrafia mile zaskoczyc. Jak donosza na stronie Pianeta Amiga, juz jutro na tej wloskiej imprezie powinnismy zobaczyc USB 3.0 na karcie w SAM460 w akcji.


No proszę i dało się :thumbup: Ciekawe jaka karta i na jakim slocie czyli czy zadziala w starych AOne i Pegach? Aa już doczytałem PCI-E czyli tylko nowe sprzęty i to wczesna wersja sterownika wiec ciekawe jak i co zadziała.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 10:42 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Absolutnie niewiarygodne. Nie widzialem żadnych szans na USB3.0 a tu proszę.... :ok:

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 13:39 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
TomK napisał(a):

No proszę i dało się :thumbup: Ciekawe jaka karta i na jakim slocie czyli czy zadziala w starych AOne i Pegach? Aa już doczytałem PCI-E czyli tylko nowe sprzęty i to wczesna wersja sterownika wiec ciekawe jak i co zadziała.


Wpisalem sobie w google ciag USB 3.0 PCI, nastepnie wlaczylem przeszukiwanie grafiki. Tak, z dobre 95% wynikow to byly karty na PCI-e x1, niemniej pojedyncze modele na zwykle PCI tez sie zdarzaly.

Wniosek:
Zapewne autor sterownika dysponuje karta na PCI-e, bo to aktualnie najpopularniejsze rozwiazanie, ktore po prostu wpadlo mu w lapy. Jednakze mozliwosci ze zadziala to na karcie ze zwyklym PCI, nie ma co z gory przekreslac. No chyba ze stery dotycza jakiegos jednego konkretnego chipu, ktory akurat nie wystepuje w tych nielicznych kartach na stare PCI.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 16:35 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Bardzo fajna informacja. Liczę chociaż na to, że przedstawienie sterownika nie obejmie jedynie wykrycia karty i zapuszczeniu testu zgodnego z USB2.
Jeżeli zaś rozchodzi się o karty pod stary PCI to w przyszłości może być problem ze zdobyciem takowej. Cena też nie zachęca. Jeden sklep oferuje takie rozwiązanie za 45$. Wadą takiej konstrukcji może być chip, który może się okazać kłopotliwy w oprogramowaniu. Dla pierwszych A1 i SAM440 jedynym wyjściem okaże się karta PCIe x1 wraz z adapterem pod PCI. Zaletą wprowadzenia takiego rozwiązania jest potencjalnie maksymalnie dwukrotnie większy wzrost prędkości względem USB2 oraz bezproblemowa dostępność nowych kart pod współczesne magistrale, jednak biorąc pod uwagę ograniczenia samego PCI (oraz mocy przerobowej SAM440) ten wynik niewele może odchylić się na korzyść nowego rozwiązania. Nie zmienia to samego faktu, że użytkownicy nowszych konstrukcji powinni się ucieszyć. Pożyjemy - zobaczymy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 22:23 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Nie znam nikogo kto korzysta z USB 3.0, i sam nie napalam się na to (oczywiście mam na myśli PC).
U nas (AmigaOS 4) to już wogóle egzotyka, według mnie nieprzydatne. Wolałbym sterowniki do innych rzeczy, ale co tam - "od przybytku głowa nie boli".
Sam news interesujący, ale nie ze względów praktycznych. Patrzę w kategorii "doganiamy świat", "nisza-tak, skansen-nie".
Jutro Pianeta - może coś jeszcze wypłynie ;)

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 22:40 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
adam napisał(a):
Nie znam nikogo kto korzysta z USB 3.0, i sam nie napalam się na to (oczywiście mam na myśli PC).
U nas (AmigaOS 4) to już wogóle egzotyka, według mnie nieprzydatne. Wolałbym sterowniki do innych rzeczy, ale co tam - "od przybytku głowa nie boli".
Sam news interesujący, ale nie ze względów praktycznych. Patrzę w kategorii "doganiamy świat", "nisza-tak, skansen-nie".
Jutro Pianeta - może coś jeszcze wypłynie ;)


Ja, chociaż sam nie posiadam żadnego urządzenia pod USB 3, miałem możliwość i okazję przetestować u siebie dwa dyski pod ten interfejs i przyznam, że wygląd to co najmniej zacnie. Odczyt z takiego urządzenia z średniej półki to około 80 mega/s, a zapis przynajmniej 60 mega/s. Myślę, że jakieś SSD będzie dwu-trzykrotnie wydajniejsze.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 22:47 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1838
Mój faworyt to Delock czyli estetycznie i wygodnie.
Panel przedni 2 x USB 3.0 + PCI Express Card 2 x USB 3.0

http://www.delock.de/produkte/F_246_int ... kmale.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 29 lis 2012, 23:34 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Mają parę fajnych rzeczy, np.stację dyskietek ze slotami na karty pamięci (też na panel przedni, do zatoczki 3,5'), ale Delock się ceni ;->

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 30 lis 2012, 00:16 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
A ja dwa dni temu ogladalem budy z dwoma zlaczami USB3.0 i narzekalem w myslach, "na co mi to, cholera, nigdy tego nie wykorzystam" ;) Czasami lepiej troche poczekac, nadgonic i byc troche do przodu niz wiecznie walczyc o obsluge starych standardow, ktore po wprowadzeniu na nasze poletko sa juz za stare. Trzeba pamietac, ze pewnie w oficjalnym obiegu pojawi sie to w os4.2 albo nawet w pozniejszym updatcie.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 30 lis 2012, 06:27 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
adam napisał(a):
Nie znam nikogo kto korzysta z USB 3.0, i sam nie napalam się na to (oczywiście mam na myśli PC).
U nas (AmigaOS 4) to już wogóle egzotyka, według mnie nieprzydatne.


Dzisiaj nie znasz nikogo a za dwa trzy lata moze sie okazac ze juz pendrive innego niz pod USB 3.0 w sklepie za rogiem nie kupisz. Pewne standardy utrwalaja sie dosc szybko i lepiej je miec niz ich nie miec.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 30 lis 2012, 09:55 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Mufa napisał(a):
adam napisał(a):
Nie znam nikogo kto korzysta z USB 3.0, i sam nie napalam się na to (oczywiście mam na myśli PC).
U nas (AmigaOS 4) to już wogóle egzotyka, według mnie nieprzydatne.


Dzisiaj nie znasz nikogo a za dwa trzy lata moze sie okazac ze juz pendrive innego niz pod USB 3.0 w sklepie za rogiem nie kupisz. Pewne standardy utrwalaja sie dosc szybko i lepiej je miec niz ich nie miec.



Mogę napisać tyle, że chociaż sam w chwili obecnej nie posiadam żadnego urządzenia pod USB3, miałem możliwość przetestowania dwóch dysków pod ten interfejs. Wyniki są conajmniej zadowalające. Odczyt na poziomie ~80 mega/s, zapis ~50-60 mega/s. Oczywiście bardzo dużo zależy od konstrukcji i w obu wypadkach odnotowałem różnice pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami. Nie zmienia to jednak faktu, że gdyby uzyskać podobne transfery pod "nowymi amigami" było by... no cóż - wygodnie. ;-)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 3 gru 2012, 15:49 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Nie wiem jak wygląda to pod Win, w każdym razie do tej pory używałem laptopa z jabłuszkiem z obsługą 2.0 i z zewnętrznym dyskiem, który jest na 3.0. Niedawno wymieniłem laptopa na nowszego Maka z obsługą USB 3.0 i bardzo pozytywne zaskoczenie, naprawdę szybkie transfery. Dodatkowo w lapku mam SSD więc wszystko kopiuje się z/na zewnętrzny mega szybko. Reasumując - bardzo fajnie, że da się obsadzić to małe PCI w Sam, do tego dysk SSD i jesteśmy w domu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO