Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest poniedziałek, 6 maja 2024, 18:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 4 maja 2023, 10:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4673
W ostatnich dniach dosyć intensywnie wymieniałem korespondencję z naszym najmłodszym stażem forumowiczem Dawidem, który jest też świeżym użytkownikiem komputera X5000. Pojawialy się pytania, które już wcześniej pojawiały się na naszym forum i jest prawdopodobne że część pytań może być powielone w przyszłości, przez kolejnych nowych użytkowników. Zainspirowało mnie to do napisania 10 porad dla początkujących, które w formie tego posta przykleję na górze działu, by w przyszłości łatwo można bylo do nich dotrzeć.

1. Nowe komputery mają zawarte oprogramowanie układowe na karcie SD. Z jednej strony to dobrze, bo kartę łatwo można wymienić. Z drugiej tego typu nośniki nie zaliczają się do rzeczy najbardziej trwałych, długowiecznych i niezawodnych. Warto więc zrobić backup U-Boota, przynajmniej na jednej a najlepiej na większej liczbie kart SD ,które wszak nie są drogie. Może to w przyszłości uchronić nas przed wieloma problemami. a przy okazji dać szybką odpowiedź na pytanie czy to tylko U-Boot czy może ze sprzętem jest coś nie tak. Jeśli nie masz dostępu do systemu beta, nie wykonasz kopii obrazu karty zwierającej U-Boota z poziomu AmigaOS, musisz to zrobić z innej maszyny np. przy użyciu programu Rawrtite32 pod Windows.

2. Aby mieć dostęp do uaktualnień systemu należy go zarejestrować na głównej stronie Hyperionu. Uwaga rejestracja na forum Hyperionu nie jest tożsama z rejestracją na stronie głównej, konta dla obu stron obsługiwane są niezależnie i nie są ze sobą powiązane. To tam dokonujesz zatwierdzenia swojego numeru serial. Uwaga jeśli sprzęt jest odkupowany z drugiej ręki, poprzedni właściciel powinien wyrejestrować serial dla twojego egzemplarza AmigaOS 4.1 ze swojego konta.

3. Według zapewnień producenta sprzętu, do każdej Amigi One X5000 powinien być dołączony egzemplarz płyty z Enhancer Software. Jeśli go nie posiadasz, masz problem oraz niestety jesteś narażony na dodatkowe koszty, gdyż pakiet ten zazwyczaj należy bezwzględnie mieć.

4. Jeśli kupiłeś goły sprzęt (bez twardego dysku, bądź z czystym dyskiem), pierwszą rzeczą którą powinieneś zrobić jest instalacja AmigaOS 4. Menu rozruchowe U-Boota X5000 (nie mylić z klasycznym Early Startup Menu, który też jest teoretycznie dostępny dla nowych Amig, ale dopiero po instalacji systemu, w dodatku na większości nowoczesnych kart graficznych, praktycznie niemożliwy do uzyskania), powinno być domyślnie ustawione na AmigaOS 4, ale uwaga U-Boot trzyma po resecie ostatnio używane ustawienia. Jeśli wiec kupiłeś komputer z drugiej ręki, od kogoś kto używał wcześniej Linuksa, to X5000 będzie probowała załadować Linuksa i włożenie płytki CD z systemem AmigaOS 4.1 nic nie da. Aby uzyskać dostęp do tego menu, należy po włączeniu komputera wciskać klawisz ESC. Uwaga w nowych komputerach takich jak X5000 (X1000 zresztą również) jedynym aktywnym gniazdem USB wykrywanym jeszcze na etapie U-Boota, jest pierwsze górne gniazdo od strony ściany obudowy. Zatem jeśli chcemy móc w przyszłości operować na menu (tudzież poleceniach) U-Boota warto zadbać o to aby klawiatura zawsze była podpięta pod to właśnie gniazdo. Uwaga numer 2!!! Z relacji części użytkowników, wynika podobno zdarzają się klawiatury, które nawet wpięte w to gniazdo nie są wykrywane przez system, w razie problemów warto więc nie panikować, tylko poszukać innego modelu. Z pewnością bez zarzutu działa domyślna klawiatura dla X5000, czyli Logitech K120.

5. W czasie instalacji AmigaOS 4, postępuj zgodnie ze wskazówkami. Nie ma tam trudnych rzeczy, czy pułapek na które można się natknąć. W przypadku pytania o przeznaczenie obszaru twardego dysku na pamięć wirtualną, można spokojnie z tej opcji zrezygnować, gdyż jest to zaszłość ze starych czasów, kiedy to jeszcze komputery były wyposażone w pamięć poniżej 2GB RAM. W przypadku 2GB lub więcej system z tego nie skorzysta. Przy okazji warto sprawdzić czy płytę główną mamy obsadzoną jedną czy dwiema kostkami RAMu. Warto mieć dwie, gdyż nawet jeśli dodatkowa pamięć nie będzie widziana przez AmigaOS, to transfery do RAMu według benchmarków potrafią być niemal dwukrotnie szybsze.

5. Przy założeniu że mamy kartę Radeon HD, zauważymy że podstawowy sterownik grafiki w systemie, jest w zasadzie tylko po to by móc postawić AmigaOS 4 na dysku. Ograniczenia co do rozdzielczości, brak akceleracji 3D i 2D, skutecznie zniechęcają do jakiejkolwiek pracy w tej konfiguracji. Potrzebne jest zatem doinstalowanie sterowników z pakietu Enhancer Software. Uwaga pakiet ten zawiera nie tylko sterowniki, ale też i inne zamienniki oryginalnego systemu, które finalnie mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Początkującym użytkownikom doradzam więc ostrożną instalację poszczególnych składników, i nie klikanie machinalnie w przycisk "dalej, a sekcję w której proponowane jest instalowanie zamienników komend z katalogu C: najlepiej w ogóle pominąć.

6. Enhancer Software dostarczany na płycie z komputerem, oferuje już środowisko graficzne, przy którym spokojnie można pokusić się o codzienne użytkowanie. Niemniej warto wiedzieć że nowsze odsłony pakietu oferują dodatkowe cechy, jak zaktualizowane środowisko 3D, czy sprzętowe dekodowanie wideo przez karty graficzne Polaris (w 4K) lub RadeonHD 7.xxx, R9, R7 (przy użyciu dodatkowego sterownika nie wchodzącego w skład ES i bez wsparcia 4K). Warto więc rozważyć płatną aktualizację pakietu, zwłaszcza gdy posiadamy grafikę Polaris. Uwaga, jeśli posiadamy kartę Polaris i nie mamy zainstalowanego wcześniej systemu i tak przynajmniej na czas instalacji AmigaOS 4.1 jesteśmy zmuszeni do downgrade karty, gdyż na płycie z AmigaOS 4, nie ma żadnego nawet prymitywnego sterownika dla Radeona RX, który potrafiłby wyświetlić obraz. Najłatwiejszym sposobem jest więc instalacja systemu na starym Radeonie, instalacja ES i dopiero po skopiowaniu sterownika RadeonRX do katalogu Kickstart (i upewnieniu się że został ona aktywowany w pliku Kiclkayout, również znajdującym się w katalogu Kickstart) wymiana karty graficznej na nowszą.

7. W przypadku problemów z programem Internet Wizard, który ma już swoje lata, od dawna nie był aktualizowany i prawdopodobnie w kolejnych odsłonach systemu zostanie usunięty. Można pójść na skróty tworząc plik tekstowy i umieszczając go w lokalizacji devs:netinterfaces, poniżej przykład mojego pliku dla wbudowanej karty sieciowej.
Kod:
device=p50x0_eth.device
hardwaretype=Ethernet
configure=dhcp
MTU=1500


Uwaga w przypadku chęci skorzystania z wbudowanej karty sieciowej dla X5000, kabel ethernet należy umieścić w niżej umieszczonym gnieździe (gniazdo górne póki co nie działa) i należy posłużyć się sterownikiem z Enhancer Software. W samym systemie znajdziemy włącznie sterowniki dla zewnętrznych kart sieciowych dla interfejsów PCI lub PCI-e x1.

8. AmigaOne X5000 nigdy nie posiadała wbudowanego układu dźwiękowego. Swego czasu niestety domyślnie była sprzedawana z chipem CMI8738 na PCI-E opartym o układ ASMedia 1038 w rewizji pierwszej, który posiadał błąd hardware'owy objawiający się problemami, nie tylko pod AmigaOS. Zatem jeśli posiadasz kartę CMI8738 na PCI-E i narzekasz na działanie dźwięku, polecam wymianę na coś innego. Aktualnie najlepszym wyborem wydają się karty oparte o darmowy sterownik HDAudio, choć oczywiście możliwości jest więcej, w tym również starsze karty oparte jeszcze o interfejs PCI.

9. Po skonfigurowaniu hardware warto przyzwyczaić się do codziennej obsługi systemu. Plik pomocy w postaci ikony WBHelp powinieneś mieć domyśle zainstalowany jako Ikonę AmiDocka, znajdziesz tam skróty klawiszowe, informacje na temat obsługi myszki, okien itp. Warto też odwiedzić stronę wiki.amigaos.net gdzie poznasz komendy DOSa, ARexxa i kilka innych rzeczy.

10. Główną bazą softu dla AmigaOS 4 jest serwis OS4Depot.net choć część plików ląduje również na aminecie. Najważniejszym zagranicznym serwisem dla fanów Amigi NG, jest amigans.net, można też zarejestrować się na wspomnianym już forum hyperionu. W Polsce oczywiście amigaone.pl i forum.amigaone.pl. Trochę tekstów interesujących archiwalnych można również znaleźć na stronie amigaone.wordpress.com. choć są to treści starsze niż 5 lat. Jeśli władasz językami innymi niż angielski warto wpaść na niemieckojęzyczne forum OS4Welt.de, lub nieco mniej aktywny francuski amiga-ng.org.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 6 maja 2023, 07:09 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1842
Mufa napisał(a):
3. Według zapewnień producenta sprzętu, do każdej Amigi One X5000 powinien być dołączony egzemplarz płyty z Enhancer Software. Jeśli go nie posiadasz, masz problem oraz niestety jesteś narażony na dodatkowe koszty, gdyż pakiet ten zazwyczaj należy bezwzględnie mieć.

5. Przy założeniu że mamy kartę Radeon HD, zauważymy że podstawowy sterownik grafiki w systemie, jest w zasadzie tylko po to by móc postawić AmigaOS 4 na dysku. Ograniczenia co do rozdzielczości, brak akceleracji 3D i 2D, skutecznie zniechęcają do jakiejkolwiek pracy w tej konfiguracji. Potrzebne jest zatem doinstalowanie sterowników z pakietu Enhancer Software. Uwaga pakiet ten zawiera nie tylko sterowniki, ale też i inne zamienniki oryginalnego systemu, które finalnie mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Początkującym użytkownikom doradzam więc ostrożną instalację poszczególnych składników, i nie klikanie machinalnie w przycisk "dalej, a sekcję w której proponowane jest instalowanie zamienników komend z katalogu C: najlepiej w ogóle pominąć.

6. Enhancer Software dostarczany na płycie z komputerem, oferuje już środowisko graficzne, przy którym spokojnie można pokusić się o codzienne użytkowanie. Niemniej warto wiedzieć że nowsze odsłony pakietu oferują dodatkowe cechy, jak zaktualizowane środowisko 3D, czy sprzętowe dekodowanie wideo przez karty graficzne Polaris (w 4K) lub RadeonHD 7.xxx, R9, R7 (przy użyciu dodatkowego sterownika nie wchodzącego w skład ES i bez wsparcia 4K). Warto więc rozważyć płatną aktualizację pakietu, zwłaszcza gdy posiadamy grafikę Polaris. Uwaga, jeśli posiadamy kartę Polaris i nie mamy zainstalowanego wcześniej systemu i tak przynajmniej na czas instalacji AmigaOS 4.1 jesteśmy zmuszeni do downgrade karty, gdyż na płycie z AmigaOS 4, nie ma żadnego nawet prymitywnego sterownika dla Radeona RX, który potrafiłby wyświetlić obraz. Najłatwiejszym sposobem jest więc instalacja systemu na starym Radeonie, instalacja ES i dopiero po skopiowaniu sterownika RadeonRX do katalogu Kickstart (i upewnieniu się że został ona aktywowany w pliku Kiclkayout, również znajdującym się w katalogu Kickstart) wymiana karty graficznej na nowszą.


Nowe, boxowe karty graficzne można kupić na allegro.
Radeon 580 RX przetestowany z AmigaOneX5000 i najnowszym pakietem Enhancer 2.x.

https://allegro.pl/oferta/karta-graficz ... 1613911882


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 11 maja 2023, 11:36 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 wrz 2018, 17:32
Posty: 103
Mufa mam taką propozycję. Przydał by się artykuł lub poradnik dla osób początkujących "krok po kroku". Ze zdjęciami co i jak robić gdy już się zostanie użytkownikiem Amigi. Only you możesz to zrobić perfekcyjnie. A na pewno Twój blog stanie się pierwszym krokiem nowych użytkowników naszego komputera.
Ja sam jestem zdecydowany na Amigę - kupuję. Jednak dopóki nie zacznę praktyk w kancelarii moje marzenia zostaną deklaracjami.

Ps. Gdybyś potrzebował przyjacielskiej rady z zakresu prawa lub ktoś kogo znasz to pisz. To nie porada prawna a zwykła prawnicza dysputa o rzeczach ważnych. Wiadomo pieniędzy nie biorę bo lubię prawo - co prawda jest tak obszerne bo reguluje każdą dziedzinę życia ale kto zabroni rozmawiać o prawie. Chyba jakaś szalona korporacja połączona z Atari i Microsoftem ;)

POZDRAWIAM SERDECZNIE


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 11 maja 2023, 19:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4673
Dziękuję za sugestię na razie nie mam czasu by się tym zająć, bo to wymaga pewnych przygotowań typu podpięcie czystego dysku instalacja świeżego systemu, aktualizacji Enhancera, sterowników, softu itp. No ale w długie jesienne wieczory być może podchwycę temat.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 14 maja 2023, 06:36 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1842
Mufa napisał(a):
Dziękuję za sugestię na razie nie mam czasu by się tym zająć, bo to wymaga pewnych przygotowań typu podpięcie czystego dysku instalacja świeżego systemu, aktualizacji Enhancera, sterowników, softu itp. No ale w długie jesienne wieczory być może podchwycę temat.


Żeby pomóc w powstaniu materiału przekażę Mufie nowy dysk SSD.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 19 sty 2024, 10:12 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 28 gru 2023, 11:31
Posty: 14
Fastdeath napisał(a):
Mufa mam taką propozycję. Przydał by się artykuł lub poradnik dla osób początkujących "krok po kroku". Ze zdjęciami co i jak robić gdy już się zostanie użytkownikiem Amigi. Only you możesz to zrobić perfekcyjnie. A na pewno Twój blog stanie się pierwszym krokiem nowych użytkowników naszego komputera.


To byłoby świetne :!:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 kwi 2024, 23:46 
Offline
Amator
Amator

Dołączył(a): niedziela, 1 paź 2023, 13:50
Posty: 10
Po blisko trzech tygodniach zabawy z Sam460LE i przebrnięciu przez kilka tematów myślę, że mogę się już podzielić pierwszymi wrażeniami oraz kilkoma obserwacjami/wskazówkami z perspektywy świeżo upieczonego użytkownika AmigaOS 4.1FE. Być może komuś się przydadzą :)


-- Konfiguracja sprzętowa --

mobo: SAM460LE (a jakże by inaczej! :P)
grafika: AFOX Radeon HD 6450 2GB DDR3 RAM (AF6450-2048D3L5)
dźwięk: Creative Sound Blaster Audigy FX (70SB157000000)
kontroler SATA: Silicon Image SII3114 4xSATA
RAM: Patriot 2 GB PC2 - 6400 800MHz CL6 (PSD22G8002S)
SDD: Kingston KC600 512GB 2,5" SATA III (SKC600/512G)
DVD-RW: Asus DRW-24D5MT (90DD01Y0-B10010)
PSU: Chieftec Polaris 550W (PPS-550FC)
klawiatura: Logitech K780
mysz: Logitech M190
wyprowadzenie USB na przedni panel obudowy: kabel Delock USB 19 pin - USB 9 pin (83281)

Tu uwaga! - napotkałem pierwsze problemy z kompatybilnością:
Nie zadziałała u mnie klawiatura USB na kablu A4Tech KV-300H (zawieszał się UBoot)


-- Złożenie systemu oraz instalacja AmigaOS --

Wraz z płytą Sam dostałem od ACube system AmigaOS 4.1FE w dwóch kopiach - na CD oraz na karcie SD. Dodatkowo na karcie SD zawartych zostało kilka przydatnych bonusów takich, jak m.in. sterownik HD audio, AmiSSL czy Odyssey (które alternatywnie można oczywiście pobrać choćby z OS4Depot). Karta SD jest też oczywiście szybsza i wygodniejsza w użyciu niż płytka :ok:

Konfigurację przeprowadziłem krok po kroku korzystając ze świetnego i bardzo szczegółowego wideo-przewodnika przygotowanego przez kas1e :clap: (przy czym ja nie odpalałem płyty przy pomocy wkrętaka :P tylko prawilnie podłączyłem power switch'a z obudowy :lol: )

Gdyby nie ten materiał, złożenie wszystkiego w całość i poprawna konfiguracja w trakcie oraz po instalacji systemu operacyjnego na pewno nie poszła by mi tak gładko.

Po instalacji systemu oraz konfiguracji grafiki, dźwięku i połączenia internetowego, dorzuciłem szereg Extrasów oraz update'y systemu.


-- Pierwsze wrażenia --

Po użytkowaniu przez jakiś czas AmigaOS 4.1FE Classic pod WinUAE wrażenia są bardzo przyjemne. Działa płynniej, więcej softu odpala się tak po prostu (daje się nawet pograć w najnowsze wydanie Heretic II, choć bez akceleracji sprzętowej 3D) :) A jak już coś nie bangla, to też jest inny poziom motywacji do pochylenia się nad problemem :D
Jednak żeby nie było tak całkiem różowo, to niestety dwóch gier nie udało mi się do tej pory uruchomić (mowa Hurrican i Gorky17). No ale nie miałem też jeszcze czasu zagłębić się w temat, więc na razie się tym nie martwię :) (Mufa wiem, że wspominałeś mi o konieczności zainstalowania NovaBridge, ale to jak zrozumiałem, w przypadku Radeona z Polarisem).

Przy przeglądaniu amigowej części internetu Odyssey sprawdza się całkiem nieźle. Wiadomo, demon prędkości to nie jest, ale też nie tego oczekuję od tego systemu. Natomiast fajnie się przegląda fora amigowe i pisze posty z AmigaOS :D

Rzucający się w oczy minus w porównaniu do wersji na klasyka odpalanej przez WinUAE to brak rozdzielczości FullHD out of the box. Niestety, na płytkę z Enhancer Software czekam już trzeci tydzień i zamówienie nawet nie jest jeszcze wysłane :evil: (trzeba było się nie upierać przy fizycznej kopii :lol: ).
Niestety OS potrafi też zawisnąć sobie od czasu do czasu, ale nie zaobserwowałem jeszcze jakichś szczególnych prawidłowości.

Na marginesie wspomnę o miłym akcencie od ACube w postaci dorzucenia do paczki z płytą główną kilku naklejek (na przyciski Amiga, logo ACube, naklejka AmigaOS 4.1 na kartę SD). Niby drobiazg, a cieszy :)


-- Źródła wiedzy --

Myślę, że zdecydowanie warto od razu na starcie zainwestować w zbudowanie podstawowej wiedzy o systemie - o wiele łatwiej zrozumieć później różne wątki na forach :)

Na pierwszy ogień polecam zapoznanie się z WBHelp (o czym Mufa wspomina w 10 wskazówkach).

Zachęcam też do nabycia dwóch książek:
AmigaOS4 na co dzień (Krzysztof Radzikowski)
AmigaOS4 na weekend (Adam Mierzwa)

W porównaniu do kosztów sprzętu czy oficjalnego softu uzupełniającego pod AmigaOS 4.1, te pozycje są niemal jak za darmo, a stanowią naprawdę dobre, pełne praktycznych porad wprowadzenie.

Dobrze jest też pamiętać o dostępnej pod ręką dokumentacji pod ścieżką: SYS:Documentation

Lektura dostępnej w sieci dokumentacji Workbencha też z pewnością nie zaszkodzi (choć przyznaję, że to jeszcze przede mną).



-- Konfiguracja klawiatury --

Logitech K780 jest obecnie moją ulubioną klawiaturą, na której świetnie mi się pracuje zarówno pod Win jak i MacOS. Liczyłem na to, że po podłączeniu do Sam'a będę miał działający od strzała amigowy układ klawiszy (w szczególności mam na myśli klawisze Ctrl, Amiga i Alt, których ułożenie w zasadzie odzwierciedla Ctrl, Cmd i Opt w Mac'u).

Okazało się jednak, że nie jest to takie oczywiste :D Na szczęście wiedza jest pod ręką w dokumentacji systemowej oraz w sieci.

Generalnie problem z K780 jest taki, że pod Windows ta klawiatura ma tylko LWin i nie ma przycisku Menu. No a ja chciałem mieć jeden Ctrl, a układ mac'owy miał odzwierciedlać ten amigowy. Natomiast w praktyce miałem albo:
* LCtrl, LAmiga, LAlt, RAlt, RCtrl
bądź, po zamianie klawiszy Amiga/Alt w Preferences:Input
* LCtrl, LAlt, LAmiga, RAmiga, RCtrl

Podwójny Ctrl nic mi nie daje, a traciłem albo RAmiga (bez którego ciężko żyć) albo RAlt, który jednak też się przydaje.

Rozwiązanie sprowadza się do dwóch kroków.
1. Ustawienie w Preferences:Input zamiany klawiszy Amiga/Alt.
2. Wpisanie z Shell'a:
Kod:
setenv SAVE usb/hid.keyboard/rgui 0x000700e4

To powoduje ustawienie zmiennej środowiskowej, która mapuje przycisk RCtrl (kod szesnastkowy ze specyfikacji USB) na przycisk RGui (czyli RWin).
Więcej szczegółów w dokumentacji: SYS:Documentation/Keyboards.doc


-- Konfiguracja wielu napędów --

Wymyśliłem sobie, że skorzystam z tego, że kontroler SiI3114 dysponuje czterema portami SATA i do głównego SSD i DVD dokooptuję dodatkowy, nieduży dysk SSD do jakichś ewentualnych testów i kopii zapasowych (dokupiłem sobie 120 GB Goodram CX400 za ok. 65 zł).

No i tu było trochę trudniej niż z konfiguracją klawiatury. Nie dość, że porty w kontrolerze są wykrywane w innej kolejności niż w systemie operacyjnym, to do tego trzeba było jeszcze ustawiać zmienne środowiskowe w U-Boot.
Bez tego drugi dysk był wykrywany przez U-Boot, ale nie pojawiał się już w Media Toolbox.

W wierszu poleceń U-Boot musiałem wykonać następujące polecenia:
Kod:
setenv sii3114ide_conf 1210

Kod:
setenv sii3114ide_maxbus 2

Kod:
saveenv


Ustawienie zmiennej sii3114ide_conf jest zależne od tego, do których portów podłączone są dyski i napęd optyczny. Ustalenie który port ma który numer w systemie robiłem przez przełączanie napędu optycznego i sprawdzanie jego Id w Media Toolbox :D
Więcej szczegółów w dokumentacji: SYS:Documentation/IDE/sii3114ide_dev.doc


-- Garść wskazówek --

W krew weszło mi już kilka skrótów klawiszowych:
* porządkowanie ikon: RAmiga + '.' (a także RAmiga + '6' ... '9')
* pokazywanie ukrytych plików: RAmiga + '+' (ukrywanie RAmiga + '-')
* przełączanie pomiędzy programami uruchomionymi w trybie pełnoekranowym: LAmiga + 'M' (przydaje się np. żeby na chwilę powrócić do WB z odpalonej w trybie pełnoekranowym gierki w E-UAE)

Konto Amisphere:
Tu miałem niezłą zagwozdkę. Hasło nie może zawierać znaków specjalnych. No ok, jest stosowne info przy zakładaniu konta. Gorzej, że nie ma mowy o limicie długości hasła do bodaj max 20-stu znaków. Problem polega na tym, że rejestrując się na stronie www można podać dłuższe hasło, ale potem nie da się zalogować w aplikacji AMIStore, ale użytkownik nie dostaje o tym żadnej informacji (trzeba się domyśleć, czy raczej wyczytać na forach :doh: ).

Także przestroga dla wszystkich lubiących długie hasła - tu za bardzo nie szalejcie ;)

Szczęśliwie w końcu udało mi się to ogarnąć i nawet pobrałem już sobie darmowy Enhancer Software Core Edition, żeby choć trochę osłodzić sobie oczekiwanie na docelowy ES 2.2.

Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu skompletują wreszcie moje zamówienie w AmigaKit i niebawem będę mógł cieszyć się pełną wersją sterownika RadeonHD, a co za tym idzie, blatem WB w przyjaźniejszej rozdzielczości oraz dodatkowym softem. Chętnie podzielę się też wtedy swoimi kolejnymi doświadczeniami 8-)

_________________
Jeden z wielu...


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO