Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 20:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 14:53 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Mam w zasadzie dwa problemy. Od zawsze miałem tylko jeden dysk więc nie było problemu ale w związku z kartą HD7750, której sterownik nie znajduje się na płycie AOS4.1FE chciałem sobie zrobić zapasowy dysk z czystym systemem tak aby nie wymieniać karty w razie awarii albo bałaganu wprowadzonego przez Enhancera. Niestety ani wybranie drugiego dysku podłączonego do sata ani podpięcie pod USB nie działa.

1. Drugi dysk sata. Wydawało by się, że najprostsze rozwiązanie będzie OK a tu po wybraniu z early sturtup menu bootowania z drugiego dysku następuje czarny ekran i maksymalna prędkość wiatraków GPU. Zaznaczam, że oba kicklayouty mam takie same a RadeonHD 3.7 jest na obu dyskach. Dysk ma slb i zaznaczoną "bootowalność". Kiedyś w IDE było master/slave....

2. Dysk/dvd na USB. Komunikat o braku slb zarówno przy starcie z oryginalnego DVD jak i zewn. HD. Oczywiście slb jest i wybieram z UBoota ładowanie z USB DVD/HDD.

W obu przypadkach po starcie z pierwszego dysku drugi dysk jest widoczny i działa.

Chętnie rozwiązałbym oba problemy ;)

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 15:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Tak ogólnie to ja się za bardzo nie orientuję w komendach U-Boota SAM, no ale najprotsze rozwiązanie z możliwych, może niezbyt elegenackie bo wymaga rozbierania komputera, to po prostu dwa dyski w obudowie komputera i podmiana kabelka SATA w razie awarii. Sam tak mam w X5000, nie żeby mi drugi dysk nie chciał startować z drugiego gniazda SATA (bo problemów z tym nie mam). Natomiast X5000 ma tylko dwa gniazda SATA, na drugim jest napęd optyczny, wiem że w dzisiejszych czasach napęd DVD pewnie przydaje się z 5 razy do roku, no ale jednak wolę na stałe mieć aktywny ten napęd niż drugiego HDD. Zatem każdego razu gdy nabroję, albo gdy jakiś betapakiet mi namiesza tak że nie mogę zabootować systemu, procedura jest tylko jedna, trzeba ściągnąć bok obudowy, wypiąć wtyczkę z napędu DVD i podłączyć w jego miejsce drugi dysk ze zbackupowanym systemem.

A co do bootowania z USB, to zdaje się że niedawno była dość długa i treściwa dyskusja na ten temat na betaliście, ale ja te maile już pokasowałem, więc tak na szybko nie pomogę. Może uda mi się gdzieś je odszukać jak będę miał czas. No chyba że Amig_OS coś tutaj pomoże.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 15:47 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
W micro AmigaOne używałem kontrolera ATA PCI SiliconImage Sil0680 z kartą CF jako dysk zapasowy.
Kontroler działał z U-Bootem bo była w nim opcja jego bootowania.

Można też kupić Kontroler SATA PCI Silicon Image Sil3512 i podpiąć dodatkowy dysk.

https://allegro.pl/kategoria/urzadzenia ... ON%20IMAGE

PS.
Kontroler sata w SAM460

https://www.ppa.pl/sprzet/sam460ex.html


Ostatnio edytowano piątek, 6 sty 2023, 16:01 przez amig_os, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 15:59 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
W A1 XE też używałem kontrolera SIL (tam też trzeba było używać jakichś magicznych koment U-Boota), no ale nie wiem jak wygląda możliwość instalacji w przypadku starych SAMów. Zdaje się że Przemek ma SAM 440.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 16:01 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
W A1 XE też używałem kontrolera SIL, no ale nie wiem jak wygląda możliwość instalacji w przypadku starych SAMów. Zdaje się że Przemek ma SAM 440.


Zależy co ma w U-Boot za opcje bootowania :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 16:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No pisze że opcje bootowania z USB ma. Pisząc że możesz pomóc liczyłem że może trzymasz te maile z betalisty, w któryś problem bootowania z USB był poruszany (jakieś 3 - 4 tygodnie temu) i znajdziesz w nich coś ciekawego co mogłoby pomóc. Ja te maile skasowałem, a do archiwum listy chyba nie można się dostać.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 16:11 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
No pisze że opcje bootowania z USB ma. Pisząc że możesz pomóc liczyłem że może trzymasz te maile z betalisty, w któryś problem bootowania z USB był poruszany (jakieś 3 - 4 tygodnie temu) i znajdziesz w nich coś ciekawego co mogłoby pomóc. Ja te maile skasowałem, a do archiwum listy chyba nie można się dostać.


Temat jeszcze nie zamknęli i pracują nad rozwiązaniem - kas1e mocno naciska.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 20:00 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
@Przemek
No ja mam to skonfigurowane, opisywałem to w swoim podręczniku przy okazji Early Startup Menu (str. 107), cytuję:

"Prawy panel „Control Active Devices” to lista partycji. Kluczowe wartości to parametry „bootable” (określa czy z danej partycji można uruchomić system) oraz „priority 0” (określa kolejność, cyfra 0 to najwyższy priorytet). Przykładowo masz inną wersję AmigaOS, która jest zainstalowana na partycji ukrytej. Nie jest normalnie widoczna z poziomu Workbencha, ale jest w panelu powyżej. W celach testowo-porównawczych możesz wyłączyć aktywną bootująca partycję – wtedy komputer wystartuje z tej ukrytej – pod warunkiem że jest ustawiona jako bootowalna. Czyli przykładowo z dotychczas podstawowej przestawiasz parametr na „not bootable” a tej ukrytej przestawiasz na priority 0."

Jeżeli to jest inny dysk, niczego to nie zmieni, to dalej jest konfigurowanie partycji. Z tego co pamiętam to U-Boot w SAM jest trochę biedny, ale powinno się udać.

Natomiast co do bootowania z USB - nie ma w tym modelu możliwości startu z kart pamięci?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 20:35 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Dzięki Panowie za sugestie.
Na razie doszedłem do wniosku, że to mix co najmniej 3 problemów. Otóż pierwszy to to, że SAM440 ma 4 zlacza SATA ale tylko dwa są bootowalne a do tego jedno jest do HDD a drugie do CD/DVD. Dlatego nie widział SLB po przełożeniu dysku do drugiego portu :roll:

Drugi problem to inicjalizacja Radeona. Udało mi się RAZ zabootować z drugiego dysku (z early startup menu) zaraz po przekopiowaniu nań całego DH0: ale każdy następny raz, Radeon wariował. Chyba kickstart ładuje się z głównego HD a reszta systemu z drugiego i tu pojawia się jakiś problem.

Trzeci to USB. W UBoot są dwie możliwości ładowania z USB, z HDD i z CD/DVD. Nic nie pomaga. Komenda USB TREE pokazuje tylko klawiarurę a BOOT USB wywala brak SLB. No bo skoro nie widzi dysku.... Sprawy nie ułatwia fakt, że tylko jeden port USB jest widziany w UBoot i tam jest klawiatura. Czyli ten wyjątkowy port może widzieć HD ale wtedy nie mam klawiatury i nie ma jak użyć powyższych komend :lol: Ten sam cyrk jest z zewnętrznym DVD na USB, w którym tkwi oryginalna płyta z systemem.
Brak startu z karty pamięci...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 20:54 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Bootowalność możesz zmienić. To że czegoś nie ma w U-Boocie to nie znaczy że jesteś ograniczony, to znaczy jesteś ale wygodą. Musisz "z palca" podawać parametry.
Komenda nvgetvar poda ci ustawienia w U-boocie. Komenda nvsetvar służy do ustawiania z czego ma ci bootować. To jest archaiczna wiedza, ale gdzieś to na pewno jest w sieci. Ja na twoim miejscu napisałbym do aCube, wiem że mają duży sentyment do tego modelu no i informacja z pierwszej ręki.

Co do karty graficznej - bios karty chce się ładować pierwszy, jak wymieniałem kartę na nowszą to przy pierwszym uruchomieniu komputerka miałem „śmieciowe literki” w U-Boocie. Wtedy pomogło ustawienie w U-Boocie w Video Options opcji x86 BIOS emulator na Slow (complete). Z tym że nie wiem czy masz tę opcję.

Co do bootowania z USB dysków to ta opcja u mnie pojawiła się dopiero w tym płatnym biosie U-Boot 2015.a, więc możliwe że u ciebie temat rozwiązałby nowy bios, oczywiście dedykowany do twojego modelu.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Ostatnio edytowano piątek, 6 sty 2023, 21:02 przez adam, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 6 sty 2023, 20:57 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
W U-boot jest wsparcie dla starego ATA i nowego SATA SiliconImage.
Wkładasz kontroler i w U-boocie ptaszkujesz z którego kontrolera ma ruszać.

https://1.bp.blogspot.com/-OJ5iP0aIjG8/ ... G_7576.JPG

Sil 0680
Sil 3x12
Sil 3114


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 7 sty 2023, 09:01 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Przemek napisał(a):
Sprawy nie ułatwia fakt, że tylko jeden port USB jest widziany w UBoot i tam jest klawiatura..


No niestety, to jest mało fajna cecha charakterystyczna dla prawie wszystkich o ile nie wszystkich (nie pamiętam juz jak to było ze starymi AONE SE, XE) Amig nowej generacji. Dokladnie tak samo mam w X5000, a nawet w X1000, ktora nie ma U-Boota też klawiatura po starcie działa wyłącznie wtedy, gdy jest podpięta pod pierwszy port USB.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 7 sty 2023, 17:32 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
amig_os napisał(a):
W U-boot jest wsparcie dla starego ATA i nowego SATA SiliconImage.
Wkładasz kontroler i w U-boocie ptaszkujesz z którego kontrolera ma ruszać.

https://1.bp.blogspot.com/-OJ5iP0aIjG8/ ... G_7576.JPG

Sil 0680
Sil 3x12
Sil 3114


Tak wiem, ale nie bedę kupował karty SATA. Raczej chciałem wycisnąć na maksa to co mam...no i powalczyć ze swoją niewiedzą ;)
Zapytam jeszcze na amigans innych użytkowników SAM440 o bootowanie z USB bo to najwygodniejsza opcja.

@Adam

Komendy, do których się dokopałem wskazują, że SAM nie widzi na tym etapie CD/DVD/HDD na USB a jedyny, "pełny port" USB, zajmuje klawiatura.
Mam najnowszy UBoot do starej SAM...opcję x86 slow też mam i niczego niestety nie zmienia

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 8 sty 2023, 18:17 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 maja 2019, 11:07
Posty: 61
Przemek napisał(a):
Czyli ten wyjątkowy port może widzieć HD ale wtedy nie mam klawiatury i nie ma jak użyć powyższych komend


Próbowałeś z hubem usb?

_________________
- nie cierpię peceta !!! -


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 10 sty 2023, 17:14 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
AmigaMafia napisał(a):
Przemek napisał(a):
Czyli ten wyjątkowy port może widzieć HD ale wtedy nie mam klawiatury i nie ma jak użyć powyższych komend


Próbowałeś z hubem usb?

Nie mam żadnego ale dysk który normalnie się bootuje, podpięty pod ten port USB, ani drgnie...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO