Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 22:28

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 4 paź 2022, 14:06 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Opublikowano szczegółowy plan prelekcji na największej tegorocznej amigowej imprezie w Europie, a w sumie i na świecie Amiga 37 Germany. Zastanawiające jest że przemówienie Trevora zostawiono na sam koniec, tak jak by to miało być główny gwóźdź programu. No i zastanawiające że będzie to wystąpienie wspólne z ACube, tak jak by mieli coś ważnego wspólnie ogłosić. Oczywiście równie dobrze może to być zwykły zbieg okoliczności i nie znaczyć nic. Pożyjemy zobaczymy.

Obrazek
Obrazek


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2022, 11:12 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 wrz 2018, 17:32
Posty: 87
Myślę że Trevor zaskoczy wszystkich pozytywnie. W końcu to ostatnia szansa by przyczynić się do rozwoju Amigi przed emeryturą w łóżku. Oby mu się udało ...
Ja czekam na tanią A1222. Kupię na pewno. Zresztą już zacieram łapki na AmigaOne X5000 / 40. Po studiach prawniczych Amiga to moja pasja nie jedyna ale od dziecka. Chciałbym się mocno zaangażować w środowisko Amigi. Może nawet po prawie dla przyjemności skończę informatykę. Zobaczymy. Tak czy inaczej czekam na ruch Trevora. Amiga rulezz!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 paź 2022, 21:13 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Fastdeath napisał(a):
Myślę że Trevor zaskoczy wszystkich pozytywnie. W końcu to ostatnia szansa by przyczynić się do rozwoju Amigi przed emeryturą w łóżku. Oby mu się udało ...
Ja czekam na tanią A1222. Kupię na pewno. Zresztą już zacieram łapki na AmigaOne X5000 / 40. Po studiach prawniczych Amiga to moja pasja nie jedyna ale od dziecka. Chciałbym się mocno zaangażować w środowisko Amigi. Może nawet po prawie dla przyjemności skończę informatykę. Zobaczymy. Tak czy inaczej czekam na ruch Trevora. Amiga rulezz!


Jako betatester AmigOS4 mam AmigaOneX1000 i AmigaOneX5000/40
AmigaOne X5000/40 to super szybki sprzęt a pazurki pokazuje gdy dorzucisz do niej RadeonaRX.

Dobrze za wczasu kupić dobrą kartę graficzną, żeby nie brać czegoś budzetowego np. RadeonHD lub RadeonRX550.

Polecam RadeonRX560 np: ASRock RadeonRX560 Elite4GB/GDDR5/128bit - wymaga zasilacza min 400W.

https://www.asrock.com/Graphics-Card/AM ... ite%204GB/

Jest to karta której używa HunoPPC do portowania Doom3.

Na allegro są nowiutkie egzemplarze więc kupować ... póki jeszcze są dostępne.


Karta posiada 2xDP i 1xHDMI.

Bez problemu obsługuje sprzętowe dekodowanie 1080p FullHD pod np. Emotion


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 7 paź 2022, 11:46 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 wrz 2018, 17:32
Posty: 87
A jaką najlepszą kartę można wsadzić?Ta wydaje się świetna ale co z 580?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 8 paź 2022, 17:22 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Fastdeath napisał(a):
A jaką najlepszą kartę można wsadzić?Ta wydaje się świetna ale co z 580?


Specyfikacja kart
które wspierają AmigaOS4 w 2D/3D.
Potrzebny jest zakup Enhancer Software 2.2.

RadeonRX560 128bit.
Wymagany zasilacz 400 W.

RadeonRX570 256-bit
RadeonRX580 256-bit
Wymagany zasilacz 450 W


--- Copy & Past ---

RadeonHD or RadeonRX driver from the Enhancer Software
A supported graphics card:

Radeon HD 77xx-79xx series graphics card (excluding the Radeon HD 7790)
Radeon HD R7 240/240D
Radeon HD R7 250E/250/250X/265
Radeon HD R9 270/270X/280/280X
Radeon RX 460/470/480/540/550/560D/560/570/580

--- End ---


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 9 paź 2022, 06:23 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 28 wrz 2018, 17:32
Posty: 87
Załóżmy że chcę wsadzić 580. To będę musiał wymienić zasilacz w standardowym zestawie AmigaOne X5000 / 40 ?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 9 paź 2022, 08:41 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Fastdeath napisał(a):
Załóżmy że chcę wsadzić 580. To będę musiał wymienić zasilacz w standardowym zestawie AmigaOne X5000 / 40 ?


W swojej AmigaOneX5000/40 i AmigOneX1000 używam zasilaczy 650W model Corsair TX650M z certyfikatem 80 PLUS Gold.
Jest to zasilacz modularny czyli z odpinanymi kablami - ułatwia to montaż i nie zaśmieca obudowy zbędnymi kablami.
Karty RadeonRX570 i 580 są kartami bardziej prądożernymi niż modele RadeonRX560 więc AMD zaleca:

RadeonRX580 - 450 W
RadeonRX560 - 400 W

Odradzam zakup zasilaczy firmy ANTEC - Varisys/A-Eon miał z nimi kłopoty.

Zamawiając AmigaOneX5000/40 poproś o mocniejszy zasilacz jeżeli będą oferować 400W.
Myślę jednak, że w zestawie będzie mocniejszy zasilacz min. 550 W.

PS.
AlineaComputer oferuje X5000/20 z zasilaczem 550 W - na zdjęciu jest model Corsair CX550M (litera M to oznaczenie odpinanych kabli, zasilacz modularny)

https://www.amiga-shop.net/en/Amiga-Har ... ::790.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 paź 2022, 06:26 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Amiga 37 - Live Stream
Mönchengladbach, Germany.





---
Amiga37: Information on exhibitors and its booths (update 5)

https://www.amiga-news.de/en/news/AN-20 ... 85-EN.html


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 paź 2022, 16:57 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Z tego co widziałem bodaj po raz pierwszy ACube zaprezentowało laptopa.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 02:05 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829


-------------------------------------------------



Trevor (A-Eon) i Enrico (ACube) - 4:29:30

-------------------------------------------------



Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 09:12 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
W sumie kilka ciekawych wieści:

A1222plus w grudniu lub styczniu. Cena procesora wzrosla 3x . Na szczęście maja te 1000 szt. Pierwsza partia 200 szt.
Prototypy laptopa listopad. W zasadzie AOS4 jest dla niego pewny.
460le listopad. Definitywnie ostatnia partia. Zakończono prod. CPU.
Trwa dyskusja czy nastepny hw ma być swój czy "z półki". Architektura? Trevor jest raczej przeciwny "PC". ARM wysoce prawdopodobny. Licencja na kernel "nakazuje" im wspieranie AOS4.
Bardzo podkreślał, że nie chcą tworzyć nowego OS tylko wymagany bedzie AOS4.

Z negatywów:
Cena A1222plus bedzie wyższa. Nie podali.
Trevor nie podchwycił tematu z widowni dotyczacego LibreOffice.
Z pokazem multicore nie zdążyli :roll:

PS. Nowy kernel umożliwia swobodny wybór architektury.

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 10:37 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Ja bym się na tego ARM tak nie napalał. Faktycznie gdzieś tam od kilku miesięcy w niezobowiązujących rozmowach ta architektura zaczyna się pojawiać. No ale od takich nieformalnych gdybań na temat przyszłości, do konkretnych planów prac a zwłaszcza ich finalizacji jeszcze długa droga. Myślę że zmiana architektury nie nastąpi szybciej niż za 6 - 8 lat. Nadzieji na przejście błyskawiczne bym sobie żadnych nie robił. Widać to dobrze na przykładzie MOSa, gdzie po pokazie w 2019 roku niektorzy wróżyli publiczną betę po roku, tymczasem po trzech latach wszystko co niebiescy dotąd otrzymali to info że w celu przenosin na inną architekturę trzeba będzie w przyszłości pomyśleć o wsparciu dla USB 3.0

Na razie niech wyjdzie ten laptop, to będzie dobrze, w Tabora to ja już przestałem wierzyć, myślę że nie wydawanie go tak długo ma jakieś swoje drugie dno, konkretniie konflikt na linii Leaman Hyperion. Analizując wypowiedzi tego pierwszego widać że bardzo się stara by Hyeprion nie miał źródeł zarobkowania, a system dla Tabora, jednym z takich źródeł by był.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 15:17 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Zgadzam sie, że szybko zmiany architektury nie będzie bo sam news o tym zabiłby sprzedaż a1222 czy laptopa. Ale 6-8 lat to raczej zbyt odległy termin. Nie wiem czy bedzie dla kogo :P
A jesli chodzi o A1222, to jesli zawalą i ten termin, to będzie juz totalna kompromitacja. Za bardzo martwisz soe o Hyperion. Niech pokażą co są warci....przeciez to nie rodzina zeby sie za nimi zawsze wstawiać ;)

PS. Laptop to dopiero prototypy do produkcji daleko ale obstawiam cenę 2999 euro :?

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 16:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Przemek napisał(a):
Zgadzam sie, że szybko zmiany architektury nie będzie bo sam news o tym zabiłby sprzedaż a1222 czy laptopa. Ale 6-8 lat to raczej zbyt odległy termin. Nie wiem czy bedzie dla kogo :P


Dodałbym jeszcze przez kogo, no bo Friedeni czy inni kluczowi programiści są starsi niż przeciętny użytkownik. Z drugiej strony za kilka lat zapewne będą jeszcze mocniejsze układy ARM, które być może zapewnią w miarę godziwą emulację PPC. Teraz to one chyba za bardzo nie emulują czegoś szybszego, słyszałem, że użytkownicy ARMowych laptopów z Windows 11, narzekają na brak kompatybilności z softem X86 (więc nawet MS czy wielcy producenci typu Lenoovo, porządnego emulatora innej architektury nie są w stanie na dziś przygotować). Nie wiem jak to wygląda na applowskim M1, no ale jabłczany sprzęt jako przyszła platforma dla AmigaOS raczej nie wchodzi w grę.

Cytuj:
A jesli chodzi o A1222, to jesli zawalą i ten termin, to będzie juz totalna kompromitacja. Za bardzo martwisz soe o Hyperion. Niech pokażą co są warci....przeciez to nie rodzina zeby sie za nimi zawsze wstawiać ;)


No cóż, oni zawalali już tyle terminów, które miały oznaczać ostateczną kompromitację że nie chce mi się liczyć. Natomiast Leaman stwierdził kilka miesięcy temu, że Hyperion nie może dostarczyć ISO dla Tabora, a on z samym Linuksem nie ma zamiaru tego wypuszczać na rynek. To też dla pewności wszedłem sobie przed chwilą na betaserwer i ostatnie ISO dla Tabora było przygotowane w listopadzie 2019 roku. Nic nie wiem by toczyły się jakieś prace nad nowym ISO, które z pewnością już teraz powinno być przygotowywane i testowane pod sprzęt, który ma się rzekomo pojawić za osiem czy 12 tygodni. Jeszcze dodam, że Leaman chwalił się, że wykupił MediaToolBoxa, a trudno sobie wyobrazić wydanie systemu operacyjnego bez narzędzia partycjonowania HDD. Oczywiście ja mogę o czymś nie wiedzieć. Być może jest testowane jakieś nowe ISO w wąskim gronie betatesterów Tabora (choć to mało prawdopodobne), być może ktoś pracuje nad nowym programem do partycjonowania (ja jednak o tym nic nie słyszałem), być może Hyperion zlecił komuś przepisanie HDToolBoxa z AOS 3.2 (też o tym nie słyszałem) lub wykupił licencję na MediaToolBoxa od A-EONu (ultra małoprawdopodobne). Stan mojej wiedzy jest jednak taki, że ze strony Hyperionu w temacie Tabora nic kluczowego się nie zmieniło, a skoro Leaman latem opowiadał na amigans.net, iż brak produkcji Tabora stanowi tylko i wyłącznie winę Hyperionu, który nie przygotował ISO (mimo iż kilka starych wersji ISO od lat leży na betaserwerze), to trzymając go za słowo Tabora tej zimy powinno nie być. Ja tam nie bronię Hyperionu, inaczej nie pisałbym tutaj kompromitujących ich faktów, takich jak niemożność napisania nowego oprogramowania do partycjonowania HDD. Argumentuję tylko mój sceptycyzm w kwestii rychłej premiery Tabora, jeśli to się stanie będę zaskoczony. No ale może jakoś dla większego dobra wszyscy się dogadają. Jako fan Amigi oczywiście wolałbym się w sprawie Tabora mylić i pewnie, że bym chciał by ten sprzęt wreszcie wyszedł.
Cytuj:
. Laptop to dopiero prototypy do produkcji daleko ale obstawiam cenę 2999 euro :?


No zobaczymy, jeśli prototypy będą udane to do produkcji niekoniecznie musi być daleko. To może być kilka miesięcy Inna sprawa przeniesienie systemu na to. Tu dochodzą wszak nowe rzeczy typu zarządzanie baterią czy obsługa touchpada. Nie śledzę tego tak dokładnie by znać wszystkie komponenty, ale zakładaam, że być może trzeba będzie stworzyć jeszcze nowe sterowniki do SATA, audio czy innych rzeczy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2022, 16:47 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO