Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 20:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 25 maja 2023, 20:44 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 kwi 2023, 12:17
Posty: 35
Cześć,

Mam problem z przeglądaniem stron w iBrowse i OWB. Na prawie każdej stronie pojawia się komunikat z błędem połącznia SSL. Zauważyłem, że mam złą godzinę ustawioną. A w zasadzie zegar nie jest przestawiony na czas letni. Pisząc tego posta jest 21:30, a w OS mam 22:30. Jeżeli chodzi o błędy SSL podczas przeglądania stron, to pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to jaki czas jest ustawiony w systemie. Ale data jest poprawna na kalendarzu wyświetla się poprawnie, tj. 25.05.2023. Chcąc ręcznie zmienić godzinę i klikając w Prefs:Time otrzymuję komunikat "Błąd programu: zła liczba argumentów". To samo, jeżeli klikam na gadżet zegara na pulpicie, a później na głównej belce wybieram: Projekt -> Preferencje czasu. Nie wydaję mi się aby różnica godziny mogła powodować błędy SSL. Mam zainstalowany Enhancer Soft. 1.5 wraz z wszystkimi aktualizacjami.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 06:18 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
david_ooo napisał(a):
Cześć,

Mam problem z przeglądaniem stron w iBrowse i OWB. Na prawie każdej stronie pojawia się komunikat z błędem połącznia SSL. Zauważyłem, że mam złą godzinę ustawioną. A w zasadzie zegar nie jest przestawiony na czas letni. Pisząc tego posta jest 21:30, a w OS mam 22:30. Jeżeli chodzi o błędy SSL podczas przeglądania stron, to pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to jaki czas jest ustawiony w systemie. Ale data jest poprawna na kalendarzu wyświetla się poprawnie, tj. 25.05.2023. Chcąc ręcznie zmienić godzinę i klikając w Prefs:Time otrzymuję komunikat "Błąd programu: zła liczba argumentów". To samo, jeżeli klikam na gadżet zegara na pulpicie, a później na głównej belce wybieram: Projekt -> Preferencje czasu. Nie wydaję mi się aby różnica godziny mogła powodować błędy SSL. Mam zainstalowany Enhancer Soft. 1.5 wraz z wszystkimi aktualizacjami.


Zainstalowałeś najnowsze AmiSSL 5.8 dla AmigaOS4 ?

http://www.os4depot.net/share/library/misc/amissl.lha
http://aminet.net/util/libs/AmiSSL-5.8-OS4.lha


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 07:48 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
david_ooo napisał(a):
Cześć,

Mam problem z przeglądaniem stron w iBrowse i OWB. Na prawie każdej stronie pojawia się komunikat z błędem połącznia SSL. Zauważyłem, że mam złą godzinę ustawioną. A w zasadzie zegar nie jest przestawiony na czas letni. Pisząc tego posta jest 21:30, a w OS mam 22:30. Jeżeli chodzi o błędy SSL podczas przeglądania stron, to pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to jaki czas jest ustawiony w systemie. Ale data jest poprawna na kalendarzu wyświetla się poprawnie, tj. 25.05.2023. Chcąc ręcznie zmienić godzinę i klikając w Prefs:Time otrzymuję komunikat "Błąd programu: zła liczba argumentów". To samo, jeżeli klikam na gadżet zegara na pulpicie, a później na głównej belce wybieram: Projekt -> Preferencje czasu. Nie wydaję mi się aby różnica godziny mogła powodować błędy SSL. Mam zainstalowany Enhancer Soft. 1.5 wraz z wszystkimi aktualizacjami.



Hej,

Po pierwsze to nie wiem czemu mając tak mocny sprzęt jak X5000 męczysz się z archaicznymi przeglądarkami tworzonymi głównie z myślną o klasyku. Zdecydowanie polecam Odyssey.
Po drugie sprawdź w preferencjach locale, czy aby na pewno masz ustawioną poprawną strefę czasową.
Po trzecie w preferencjach time (rozumiem że używasz tych z Enhancera) sprawdź czy aby na pewno masz zaptaszkowaną opcję "automatycznie uwzględniaj zmiany czasu".
Po czwarte preferencje time od A-EOnu mają buga (nie wiem czy występował on już w wersji 1.5, ale w obecnej na pewno), polegającego na tym że przesunięte są miesiące o jedną pozycję. Choć akurat skoro mamy maj, to nie powinno to już niczym złym skutkować. Natomiast tak na przyszłość (o ile A-EON tego nie poprawi), aby czas zmieniał się automatycznie w ostatnią niedzielę marca i października, w preferencjach ustaw ostatnią niedzielę kwietnia i listopada, tak jak widzisz na grabie w załączniku.
Po piąte jeśli przeprowadziłeś wszystkie czynności z punktów 1-4 i nadal godzina jest nie taka jak powinna, to jak widzisz na poniższym grabie jest też możliwość pobierania czasu z serwera NTP i możesz zaptaszkować opcję inną niż jest u mnie czyli "aktualizuj przy uruchomieniu".


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 17:12 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 kwi 2023, 12:17
Posty: 35
amig_os napisał(a):
david_ooo napisał(a):
Cześć,

Mam problem z przeglądaniem stron w iBrowse i OWB. Na prawie każdej stronie pojawia się komunikat z błędem połącznia SSL. Zauważyłem, że mam złą godzinę ustawioną. A w zasadzie zegar nie jest przestawiony na czas letni. Pisząc tego posta jest 21:30, a w OS mam 22:30. Jeżeli chodzi o błędy SSL podczas przeglądania stron, to pierwszą rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, to jaki czas jest ustawiony w systemie. Ale data jest poprawna na kalendarzu wyświetla się poprawnie, tj. 25.05.2023. Chcąc ręcznie zmienić godzinę i klikając w Prefs:Time otrzymuję komunikat "Błąd programu: zła liczba argumentów". To samo, jeżeli klikam na gadżet zegara na pulpicie, a później na głównej belce wybieram: Projekt -> Preferencje czasu. Nie wydaję mi się aby różnica godziny mogła powodować błędy SSL. Mam zainstalowany Enhancer Soft. 1.5 wraz z wszystkimi aktualizacjami.


Zainstalowałeś najnowsze AmiSSL 5.8 dla AmigaOS4 ?

http://www.os4depot.net/share/library/misc/amissl.lha
http://aminet.net/util/libs/AmiSSL-5.8-OS4.lha


Tak. Dalej ten sam komunikat.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 27 maja 2023, 18:03 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 kwi 2023, 12:17
Posty: 35
Mufa napisał(a):
Hej,

Po pierwsze to nie wiem czemu mając tak mocny sprzęt jak X5000 męczysz się z archaicznymi przeglądarkami tworzonymi głównie z myślną o klasyku. Zdecydowanie polecam Odyssey.


Te domyślnie były dostępne zaraz po instalacji OS4.1 ;) I je pierwsze chciałem sprawdzić jak działają.

Mufa napisał(a):
Po drugie sprawdź w preferencjach locale, czy aby na pewno masz ustawioną poprawną strefę czasową.

Jest poprawna - patrz screen:

Obrazek

Mufa napisał(a):
Po trzecie w preferencjach time (rozumiem że używasz tych z Enhancera) sprawdź czy aby na pewno masz zaptaszkowaną opcję "automatycznie uwzględniaj zmiany czasu".

No właśnie "time" nie mogę uruchomić przez w/w błąd. A czy on jest z Enhancera, tego nie wiem. Zerknij proszę na screen i katalog prefs. Czy ikonka się jakoś różni od standardowej a tej od Enhancera?


Mufa napisał(a):
Po czwarte preferencje time od A-EOnu mają buga (nie wiem czy występował on już w wersji 1.5, ale w obecnej na pewno), polegającego na tym że przesunięte są miesiące o jedną pozycję. Choć akurat skoro mamy maj, to nie powinno to już niczym złym skutkować. Natomiast tak na przyszłość (o ile A-EON tego nie poprawi), aby czas zmieniał się automatycznie w ostatnią niedzielę marca i października, w preferencjach ustaw ostatnią niedzielę kwietnia i listopada, tak jak widzisz na grabie w załączniku.
Po piąte jeśli przeprowadziłeś wszystkie czynności z punktów 1-4 i nadal godzina jest nie taka jak powinna, to jak widzisz na poniższym grabie jest też możliwość pobierania czasu z serwera NTP i możesz zaptaszkować opcję inną niż jest u mnie czyli "aktualizuj przy uruchomieniu".


To mi się uda sprawdzić jak uruchomię sys:prefs/time ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 29 maja 2023, 17:33 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jaką masz wersję tych preferencji time? Ja mam aktualnie 53.22 (16.07.2022) z Enhancera. Jak masz Enhancera 1.5, to zapewne masz starszą, ale wejdź w katalog system i uruchom narzędzie Updater (musisz tam podać login i hasło do Amisphere), a potem sprawdź czy posiadając tak starego ES masz możliwość zaktualizwania Time do nowszej wersji. Jeśli nie masz, to sugeruje powrót do preferencji Time z systemu 53.5 z 22.11.2014 roku, które znajdziesz na płycie z systemem AmigaOS 4.1.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 1 cze 2023, 20:59 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 30 kwi 2023, 12:17
Posty: 35
Mufa napisał(a):
Jaką masz wersję tych preferencji time? Ja mam aktualnie 53.22 (16.07.2022) z Enhancera. Jak masz Enhancera 1.5, to zapewne masz starszą, ale wejdź w katalog system i uruchom narzędzie Updater (musisz tam podać login i hasło do Amisphere), a potem sprawdź czy posiadając tak starego ES masz możliwość zaktualizwania Time do nowszej wersji. Jeśli nie masz, to sugeruje powrót do preferencji Time z systemu 53.5 z 22.11.2014 roku, które znajdziesz na płycie z systemem AmigaOS 4.1.


Wersja jaka była to 53.11. Udało mi się zaktualizować do 53.21 (chociaż pojawił się błąd - patrz screen)

Obrazek

Powtórna weryfikacja w Updater pokazała, że mam już aktualną wersję 53.21. Tym razem prefs:Time się uruchomił i mogłem już ustawić odpowiednią godzinę jak i serwer NTP.

Ale błędy SSL w w/w przeglądarkach dalej występują.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 2 cze 2023, 18:56 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Z przeglądarek, które są na płycie z systemem, to ja proponuję nie używać żadnej. Pamiętaj że płyta była przygotowywana w 2014 roku. Z rzeczy, które akurat warto używać z oprogramowania Extrass na płycie, to na pewno SGrab. Zrzuty ekranowe są zawsze czytelniejsze od zdjęć na monitor. Jedyną przeglądarką, którą polecam na dziś (przynajmniej do póki nie pojawi się coś nowoczesnego) jest Odyssey. Przy czym silnik jest tam i tak dość stary, a dodatkowo z tego co się orientuję ona chyba nie korzysta z AmiSSL, zatem błędy SSL i tak będą się pojawiać. Dlatego aby się nie denerwować potencjalnymi komunikatami warto zaznaczyć w preferencjach, w sekcji bezpieczeństwo "Ignoruj błędy SSL.

Z AmiSSL korzysta chyba tylko nowe IBrowse (nie te zawarte na płycie), no ale ponieważ jest to przeglądarka dość prymitywna, moim zdaniem nie ma sensu używać jej tylko ze względu na aktualny SSL.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO