Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest wtorek, 16 kwi 2024, 18:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 26 wrz 2021, 19:50 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1837
Kupiłem nową kartę graficzną do AmigaOne X5040:

MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB GDDR5

Karta działa bezproblemowo w 2D/3D oraz wspiera Emotion 1.9 z UVD.

PS.
Ceny kart zwariowały !?! ... a co dopiero mówić o dostępności.

PS.
Na Allegro pojawiły się ostatnio nowe:

RX 560 Dual Fan Biostar RX560 4gb AMD RADEON

Zna ktoś tego producenta: Biostar ?!?


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 paź 2021, 11:19 
Offline
Administrator
Administrator

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 13:40
Posty: 231
Lokalizacja: okolice Lublina
Mam pytanie. Jaką kartę polecicie do X5000 z serii RX - nie jestem w temacie. Zastanawiam się nad 590 lub 580, tylko nie wiem czy bedzie az taki przyrost wydajnosci w.stosunku do 570. Są gdzieś jakieś testy porównawcze?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

_________________
AmigaONE X5000/20


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 paź 2021, 18:23 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Nie wiem, pewnie gdzieś coś kiedyś ktoś na forach podawał, ale ciężko znaleźć. Arek nie wiem czy my możemy podawać wyniki dla X5000 040, chyba nie, ale jak byś mógł podesłać mi Twoje wyniki dla RX 570 i ewentualnie RX 580 (chyba kiedyś też miałeś taką kartę) dla Shadertoy 1.21 z wyłączonym Vsync na priv. Wczytaj project_test.sjp niech leci powiedzmy z 10 sekund na domyślnej wielkości okna i podaj mi największa zauważoną wartość, potem przełącz na fullscreen w rozdzielczości 1920x1080 i zrób to samo. Porównam ze swoim RX 560 i sprawdzę czy są, a jeśli tak to jak duże różnice na plus. Nie będę podawał na forum konkretnych wartości, ale przynajmniej podam różnicę procentową między różnymi kartami wsadzonymi do Amigi.

Co do wyników w 2D, no to jest witryna Hansa. Co prawda pierwsza podstrona w całości zarezerwowana jest przez X1000, a X5000 dopiero zaczyna się w końcówce drugiej podstrony. Najlepszy wynik tutaj. Trudno powiedzieć co to konkretnie za model, chyba że by szukać w necie po Vendor ID. Jednak warto zauważyć że Polarisy generalnie i w przypadku 2D górują nad SI. jak by organiczyć zestawienie tylko do X5000 to pierwsze 13 miejsc okupowałyby Polarisy, dopiero potem pojawia się pierwszy Radeon HD 7xxx.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 paź 2021, 19:12 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1837
tchomasz napisał(a):
Zastanawiam się nad 590 lub 580


Radeon RX 580 jest obsługiwany przez Enhancera 2.1 natomiast model RX 590 nie jest jeszcze obsługiwany.


Ostatnio edytowano wtorek, 19 paź 2021, 19:21 przez amig_os, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 paź 2021, 19:19 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1837
Mufa napisał(a):
... wyniki dla RX 570 i ewentualnie RX 580 (chyba kiedyś też miałeś taką kartę) .


Nie posiadam karty Radeon RX 580.

Mam tylko:
Radeon RX 570 MSI 4GB
Radeon RX 560 ASUS OC 2GB
Radeon RX 560 SAPPHIRE PULSE 4GB


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 19 paź 2021, 20:25 
Offline
Administrator
Administrator

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 13:40
Posty: 231
Lokalizacja: okolice Lublina
Dzieki za info. W rakim razie do Mikolaja pisze list, ze chce 580.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

_________________
AmigaONE X5000/20


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 20 paź 2021, 05:26 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1837
Lista obsługiwanych kart przez Enhancer 2.1:

Radeon HD 77xx-79xx series graphics card (excluding the Radeon HD 7790)
Radeon HD R7 240/240D
Radeon HD R7 250E/250/250X/265
Radeon HD R9 270/270X/280/280X
Radeon RX 460/470/480/540/550/560D/560/570/580


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 wrz 2022, 08:36 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Udalo mi sie za calkiem przyzwoite bim-bimki kupic RX580 8gb i jak dotre do domu to sprobuje w Ami wsadzic. Odrazu pytanie - czy cos musze ustawiac czy pojdzie od strzała ? Wczesniej byla SI


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 wrz 2022, 16:28 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
arturB napisał(a):
Udalo mi sie za calkiem przyzwoite bim-bimki kupic RX580 8gb i jak dotre do domu to sprobuje w Ami wsadzic. Odrazu pytanie - czy cos musze ustawiac czy pojdzie od strzała ? Wczesniej byla SI


Zobacz czy masz w Kickstarcie RadeonRX.chip i czy masz go aktywnego w kicklayout. Jeśli tak, to powinno dać obraz.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 21 wrz 2022, 19:27 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1837
Mufa napisał(a):
Zobacz czy masz w Kickstarcie RadeonRX.chip i czy masz go aktywnego w kicklayout. Jeśli tak, to powinno dać obraz.



;RadeonHD.chip
RadeonRX.chip


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 23 wrz 2022, 08:45 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Ok. Poszlo. Trzeba bylo tak jak MUFA wspomnial dodac do kiklayout dodac RadeonRX...
Moge miec obie karty w kicklayout ?
Tam jest tez kilka jakchs dziwnych urzadzen ktorych nie mam - moge to wywalic?
Pierwsze wrazenia:
- obraz jest odrobine lepszy nawet na rozdzielczosciach ktorych uzywalem z HD
- schadery dzialaja wiele szybciej - okolo 4x
- yt moge ogladac w 720 i sie wyrabia - nie wiem czy sa jakies dropy ale obraz wyglada porządnie
Nie wiem czy jest cos do ogrania co wykorzystuje mocno gfx zeby zobaczyc jakie ma zycie


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 23 wrz 2022, 15:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
arturB napisał(a):
Ok. Poszlo. Trzeba bylo tak jak MUFA wspomnial dodac do kiklayout dodac RadeonRX...


No to gratuluję, trafnego zakupu.

Cytuj:
Moge miec obie karty w kicklayout ?


Możesz mieć ile chcesz. Nie niesie to za sobą żadnych negatywnych skutków. No może jedynie system bootować się jakieś sekundy dłużej i RAMu może być ociupinkę mniej.
Cytuj:

Tam jest tez kilka jakchs dziwnych urzadzen ktorych nie mam - moge to wywalic?


Już Ci to nawet kiedyś sugerowałem na PPA, kiedy twierdziłeś że MOS ładuje się wyraźnie krócej.

Cytuj:
Pierwsze wrazenia:
- obraz jest odrobine lepszy nawet na rozdzielczosciach ktorych uzywalem z HD
- schadery dzialaja wiele szybciej - okolo 4x
- yt moge ogladac w 720 i sie wyrabia - nie wiem czy sa jakies dropy ale obraz wyglada porządnie
Nie wiem czy jest cos do ogrania co wykorzystuje mocno gfx zeby zobaczyc jakie ma zycie


Największa różnica między Polarisem a SI jest na dziś w grze Doom 3, jednak nie wiem czy masz do niego dostęp. Zresztą to jest cały czas udoskonalane i optymalizowane, więc może lepiej zaczekać. Bardzo duże różnice powinieneś zobaczyć na shaderach ze strony Shader Toy, czyli na naszej odpalarce tego ShaderJoy. Tutaj zresztą AmigaOne X5000 z Polarisem może okazać się szybsza niz niejeden w teorii szybszy pecet, jednak z trochę starszą kartą. Pamiętaj tylko o preferencjach Power, które lubią gubić ustawienia, pomimo zapisania ich, więc warto przed dokonaniem testów otworzyć power i potwierdzić ustawienia High przyciskiem USE.

Poza rzeczami 3D rzecz jasna dużą różnicę zobaczysz oglądając filmy FullHD czy 4K, o ile masz odtwarzacz Emotion lub DvPlayer.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 24 wrz 2022, 15:36 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Ok. A udalo sie komus odpalic vanilal conquer ktory jest na os4depot ? Obraz mam w kratke a do tego po intro nie rusza dalej?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 26 wrz 2022, 08:13 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
Tak, mi się udało, co zresztą pokazałem na filmie o akceleracji. Aczkolwiek poza uruchomieniem i pograniem przez około minutę na potrzeby testów dłużej przy tym nie siedziałem. Klasyczne RTSy to nie moja bajka. Jeśli miałbym gdziesz szukać rozwiązania problemu z wyświetlaniem obrazu, to w pierwszej kolejności obadałbym prefs/SDL2 niektóre gry lubią się kaszanić w zależności od ustawień wyświetlania grafiki w SDL.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 18 lut 2023, 19:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4667
amig_os napisał(a):
Na Allegro pojawiły się ostatnio nowe:

RX 560 Dual Fan Biostar RX560 4gb AMD RADEON

Zna ktoś tego producenta: Biostar ?!?


Tak jakiś czas temu nastąpił krach na rynku kryptowalut, dzięki czemu karty graficzne poszły w dół, to jedna dobra rzecz, a druga rzecz na którą warto uważać to chińskie karty stworzone specjalnie z myślą o koparkach. Ów Biostar jest prawdopodobnie jedną z nich. Są jeszcze inne dziwne marki, bądź wręcz noname'y. Niektóre są sprzedawane na Allegro, gdzie można kupić nowego RX 580 nawet za około 350zł, z adnotacją, że karta jest dla koparek. No ale są też karty z pszeflashowanym BIOSem i opisem iż to normalny sprzęt do komputera zapewniający super wydajność w grach obróbce wideo itp. itd. Zaryzykowałem i kupiłem taką za 569zł, nowy Radeon RX 580 z dosyć renomowanego sklepu czyli Amazona.

Właśnie zrobiłem zwrot. Co prawda kupiłem ją z myślą o PC z Ryzenem 5, mojego najmocniejszego kompa, którego w zasadzie jedynym przeznaczeniem jest montaż wideo, no ale oczywiście fakt, że wybrałem AMD, a nie NVidię nie był przypadkowy, gdyż miałem z tyłu głowy, że gdy być może kiedyś przyjdzie taki czas i potrzeba włożę ją do Amigi. Cóż karta nie zadziałała ani z Ryzenem 5 na płycie MSI, ani z X5000. W obu przypadkach w ogóle nie wyświetlała obrazu, mimo iż w przypadku PC walczyłem mocno z ustawieniami UEFI, a nawet je zaktualizowałem do najnowszej wersji. Już myślałem nawet, że towar jest uszkodzony, ale co ciekawe zadziałał z pecetem syna opartym na Intelu I5. Nie pod ten komputer był jednak kupowany.

Zatem szczerze odradzam Biostary czy inne firmy o dziwnie brzmiących nazwach, które nijak nie kojarzą się z powszechnie znanymi markami kart graficznych. Jak już brać coś mało znanego, to jedynie już względnie zadomowiony od kilku lat XFX. Zwłaszcza że aktualnie nowe RX 580 tej marki można dostać na Allegro już za 666zł, czyli jakieś tysiąc złotych taniej niż jeszcze rok temu. Zamówiłem właśnie ten model w miejsce odsyłanego "Chińczyka", więc za kilka dni dam znać czy współpracuje z Amigą One.

Niestety nowych kart RX 570 już chyba nie ma. RX560 jeszcze bywają, ale to już raczej resztki magazynowe. Zatem na dziś wybór jest między najsłabszym RX 550 a w teorii najmocniejszym RX 580. Piszę w teorii, bo w praktyce pod AmigaOS 4 aktualnie różnic wydajności między oboma Polarisami szczególnych nie ma, co jednak nie znaczy, że w przyszłości wraz z rozwojem sterowników takowe nie zaistnieją.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO