Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest środa, 18 lip 2018, 22:23

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 658 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 15 sty 2018, 00:19 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Od jakiś dwudziestu lat, od czasu jak pojawił się sterownik do Picasso96 dla uae w 1997 roku,
można na to odpowiedzieć - jak mam używać słabej amigi, to wolę pc, pod uae soft z amigi chodzi lepiej.

A tak wracając do tematu, jak vampire ma być atrakcyjne dla użytkowników nowych amig, to musi być szybsze i oferować lepsze możliwości niż teraz.
Jakieś takie naprawdę minimum to FPU na poziomie FPU w 060, grafika 2D i 3D na poziomie dwudziestoletniego pc.

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
PostNapisane: poniedziałek, 15 sty 2018, 11:08 
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Mufa napisał(a):
(...) nie wiedziałem iż Adam jest grafikiem i bywalcem tamtejszych for. Przyznam szczerze nie widać tego po blogu (żadnych recenzji softu graficznego, tutoriali itp.), a w sumie chętnie bym poczytał. (...)

Czas przeszły ;) Chodzi o grafikę nieprofesjonalną. Użytkownicy domowi i programy z drugiego szeregu. Byłem opiekunem działów PhotoImpact, GIF Animator, CorelDraw i Bryce. Znałem Photoshopa, Hexagon, i in. Jest cała masa programów mniej znanych, i one są dosyć fajne. Tylko że jak nie używam programu miesiąc to już tracę biegłość, a po pół roku to już nie pamiętam połowę funkcji. Nigdy nie potrafiłem naraz mieć więcej jak 2-3 mieć dobrze opanowane. Obecnie mnie to już nie interesuje.

Co do podkasta - bardzo starałem się omijać temat przeglądarki i Vampire, ale niestety radzik jest chyba "ukryta opcją" Vampire, i jest konsekwentny jak kornik ;)
W wielu kwestiach na pewno ze mną się nie zgodzisz, ale też i nasza wiedza jest różna. Myślę że odcinek wyszedł ciekawy.

PostNapisane: wtorek, 16 sty 2018, 01:14 
Administrator
Administrator

adam napisał(a):
Mufa napisał(a):
(...) nie wiedziałem iż Adam jest grafikiem i bywalcem tamtejszych for. Przyznam szczerze nie widać tego po blogu (żadnych recenzji softu graficznego, tutoriali itp.), a w sumie chętnie bym poczytał. (...)

Czas przeszły ;) Chodzi o grafikę nieprofesjonalną. Użytkownicy domowi i programy z drugiego szeregu. Byłem opiekunem działów PhotoImpact, GIF Animator, CorelDraw i Bryce. Znałem Photoshopa, Hexagon, i in. Jest cała masa programów mniej znanych, i one są dosyć fajne. Tylko że jak nie używam programu miesiąc to już tracę biegłość, a po pół roku to już nie pamiętam połowę funkcji. Nigdy nie potrafiłem naraz mieć więcej jak 2-3 mieć dobrze opanowane. Obecnie mnie to już nie interesuje.

Akurat Bryce to ja znałem dobrze i myślę, że sporo amigowców również za sprawą Shapeshiftera, było to narzędzie opisywane zresztą w jednym z numerów ACS. Świetny na owe czasy program do generowania krajobrazu, który miażdżył amigową konkurencję. Pamiętam, że miał fajny "plastikowy" interfejs, który dla ludzi nieparających się grafiką 3D (takich jak ja) był całkiem przystępny, wynikiem czego obok typowych krajobrazów wyrzeźbiłem w tym jakiś most, co było bodaj moim najbardziej zaawansowanym dziełem wymodelowanym i wyrenderowanym w 3D.

Cytuj:
Co do podkasta - bardzo starałem się omijać temat przeglądarki i Vampire, ale niestety radzik jest chyba "ukryta opcją" Vampire, i jest konsekwentny jak kornik ;)
W wielu kwestiach na pewno ze mną się nie zgodzisz, ale też i nasza wiedza jest różna. Myślę że odcinek wyszedł ciekawy.

Potwierdzam, odcinek wyszedł ciekawy i w wielu miejscach się z Tobą nie zgodzę. No, ale zanim przejdziemy do protokołu rozbieżności, to może na dobry początek napisze, w czym się zgadzamy.

1. Nie ulega dla nikogo wątpliwości, że sprawa A.L.I.C.E. została pokpiona.

2. Zgadzam się, że sprawa książki Radzika została zaprzepaszczona, choć ja miałbym trochę inny pomysł od Twojego na jej promocję.

3. Zgadzam się, że napisanie artka 10KB raz na kwartał, to nie powinien być problem dla nikogo. Twój przepis na tekst też jest dobry, używamy nawet podobnych narzędzi webowych (pisownia.com - czyżbyś jako odpalający raz na tydzień Amigę, pisał jednak artki z AOne 500?). Jedyne, w czym się różnimy do graby, Ty używasz ich jako pomocy, by zorientować się co masz jeszcze do opisania. Dla mnie jest to przykre uzupełnienie pracy twórczej, jaką jest pisanie. Wykonanie graba to nic twórczego, dlatego prawie zawsze zostawiam sobie to na koniec, na zasadzie "nie chce mi się, ale parę obrazków w tekście musi być".

4. Potwierdzam, że FB, Twitter i cały ten szajs potrafi storpedować nie tylko napisanie artka, ale (obserwując choćby członków mojej rodziny), np. zwykłe nieprzerwane niepotrzebnymi rozproszeniami obejrzenie filmu, czy wręcz zrobienie jajecznicy. To jest jeden z powodów, dla którego nie mam tam kont i dosyć skutecznie bronię się przed posiadaniem smartfona.

5. Zgadzam się też, że Wampir nie ma szans na "zjednoczenie środowiska", gdyż użytkownikom Amigi NG nie ma nic do zaoferowania i również myślę, że jest to zabawka głównie dla tych, którzy niegdyś skończyli swą przygodę z Amigą w czasach panowania gnatów ECS, tudzież gołej A1200. Oczywiście po ewentualnej śmierci AmigaOS 4, nie przejdę na Morphosa, gdyż ten już nie żyje.

Wreszcie zgadzam się z jednym z Twoich pierwszych zdań, gdzie powiedziałeś mniej więcej coś takiego "Nie mnie oceniać postępowanie Hyperionu, A-EONu czy Cloanto, gdyż nie dysponuję całkowitą wiedzą na temat wszystkich faktów". Niestety w dalszej części podcastu nie byłeś konsekwentny w tym względzie to też płynnie możemy przejść do rzeczy, z którymi się nie zgadzam.

Po pierwsze to zrobiłeś wrzutkę z tą liczbą 47 developerów i betatesterów przypisując ją Hyperionowi i dalej tworząc całą narrację ilu to ludzi ubyło itp. Tyle, tylko że to nie ma nic wspólnego z prawdą. Pomyliłeś fakty, bo tych 47 ludzi to są osoby współpracujące z A-EONem, czyli developerzy i betetesterzy np. Enchancer Software, ZTools itp. Betetesterów Hyperionu cały czas masz wyświetlonych na tej stronie. Jak widzisz lista liczy około 300 nazwisk, oczywiście aż tylu ich dzisiaj nie ma, bo obejmuje ona także wygaszone klucze, ale na pewno te aktywne są w większości. Poza tym wbrew temu, co pisał Radzik cały czas są przyjmowani nowi betetesterzy, tylko już nie takim hurtem jak w czasach naboru na X1000 czy na X5000, więc ta lista na amigaos.net, gdyby była aktualizowana byłaby dłuższa.

Tak na marginesie to cały czas mam przkonanie, że mocno niedoszacowujecie liczby userów AmigaOS 4, bo jak sobie weźmiesz tylko tę listę i założysz, że powiedzmy co 10 użytkownik miał zaszczyt być betetesterem systemu, to już liczba sprzedanych Wampirów wcale nie robi się przy tym jakaś duża, a już żelaznego tekstu Radzika, że klasykowców jest 10 razy więcej niż userów NG, to się nawet nie chce komentować.

Dalej bijesz w NG twierdząć, że oni nie mają okazji co na swych kompach tworzyć, za to userzy klasyka to sobie moduł zrobią (bo dwa razy do roku jest konkurs na PPA), to coś tam, to coś tam. Cóż poza sceniarzami, którzy zawsze byli twórczy jakoś nie widze by przeciętny Kowalski oderwany od SuperFroga był szczególnie produktywny. Wchodzę w recenty Aminetu i modułów muzycznych, tudzież grafik z DP czy renderów z LV ze świecą szukać. Według mnie wcale nie widać tu większej produktywności niż w NG, a biorąc pod uwagę skalę społeczności (według Radzika razy 10) to jest wręcz odwrotnie. Czy ludzie z NG nic nie rzeźbią? Wejdź choćby na oficjalne forum Hollywood, dział Showcase liczy sobie 116 wątków. A przywoływany przez Was Andy Broad i SketchBlock, czyż nie widziałeś jego rysowanych na Amidze kartek świątecznych, a Thomas Blatt i jego piękne pakiety ikon tworzone w Gimpie pod Amigą...

Jednym, tak jak np. Tobie wystarczy, że raz w niedzielę odpalą Amigę i pościągają nowe rzeczy z OS4Depot, innym, tak jak np. czasami mnie, najdzie w niedzielę ochota, by podłubać coś w Hollywoodzie. Ludzie różnie podchodzą do swojego hobby, lecz nie uważam, że różnica w posiadanej platformie ma wpływ na ich twórczość, a jeśli nawet, to wbrew temu, co twierdzisz, większe możliwości daje tutaj NG.

Wiem, że bardzo nie lubisz Hyperionu, lecz to poprzednie uaktualnienie AmigaOS 3.1 to też nie jest zasługa Friedenów, tylko tych samych ludzi, którzy przygotują teraz 3.1.4. Ogólnie to brak obiektywizmu połączony z brakiem wiedzy to nie najlepsza mieszanka. Wyliczałeś ilu tam rzeczy nie zrobił Hyperion, tylko że nie zdajesz sobie sprawy jak to się odbywa. Myślisz, że np. w przypadku takiego Ringhio to sobie przychodzi jakiś Włoch i mówi "a zrobiłem sobie system notyfikacji, jak chcecie to możecie go dodać do systemu i nic Wam do tego". To tak nie działa, jak chcesz coś dodać to wrzucasz źródła i każdy może dać od siebie jakieś nowości poprawki itp. Oczywiście nie wiem, czy w przypadku Ringhio ktoś z Hyperionu coś konkretnie dodawał i nie chce mi się teraz szukać starych plików release notes, ale dam inny przykład - graphics.library. Przy tym to grzebało chyba z 10 ludzi bywało, że jednego dnia miałeś trzy nowe wersje i każda z poprawkami od innego autora i powiedzmy niektóre poprawki były od Wikstorma czy Hansa, których Ty możesz nie uznawać za ludzi Hyperionu, a niektóre od Soliego czy Friedena. I jak to teraz ocenisz, jest komponent robiony przez Hyperion czy nie? Moim zdaniem wszystko, co jest na serwerze Hyperionu i do którego źródeł każdy z developerów ma dostęp należy zbiorczo uznać za pracę Hyperionu. A takie wyliczanki co kto zrobił, nie są niczym innym niż wbijaniem szpili i w dodatku bardzo często są kłuciem na oślep.

Jeszcze parę rzeczy mógłbym podnieść, ale i tak się za dużo rozpisałem. Tak czy owak pomimo pewnych różnic w ocenie rzeczywistości, to był bardzo dobry odcinek :thumbup: Nareszcie po długiej przerwie wystąpił ktoś z obozu czerwonych i to się chwali :thumbup: Fajnie też, że mimo wszystko w niektórych aspektach zachowujesz optymizm (np. w sprawie laptopa PPC, gdzie ja za bardzo przekonany nie jestem). Z niecierpliwością czekam już na kolejny czerwcowy odcinek z Twoim udziałem.

PostNapisane: poniedziałek, 16 kwi 2018, 09:17 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Wydanie specjalne 18: http://www.amigapodcast.com/2018/04/amiwigilia-ws-18-morphos-310-i-vampire.html.

PostNapisane: poniedziałek, 16 kwi 2018, 12:15 
Administrator
Administrator

Wyszło krótko i zwięźle, ale chyba nie do końca udanie od strony technicznej. Mniej więcej od połowy audycji jakość dźwięku się pogarsza, zwłaszcza po stronie Adama. Słuchałem na tablecie ze słuchawkami i pomimo podbicia głośności na maxa, części tego co mówił Adam nie zrozumiałem.

PostNapisane: poniedziałek, 16 kwi 2018, 12:56 
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

No dla mnie to brzmi jakby Zalepa używał Skype w wersji na smartfona, czyli jakość jak telefon w trybie głośnomówiącym. Może to jeden z tych spontanicznych odcinków.

PostNapisane: poniedziałek, 16 kwi 2018, 17:33 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Przy vampirze mi zabrakło informacji czy w rdzeniu 2.9 usunęli już błąd z zaokrągleniami, powodujący że na 2.7 kalkulator i turbocalc dawały dziwne wyniki.

Po za tym to tak i dalej wolne. Trudno tu mówić o jakimś rozwoju jak to ciągle okolice 68060 i bez 3D.
Ciągnie się to całe zamieszanie natami/apollo/vampire już dziesięć lat i efektów dalej nie widać.
To dalej sporo słabsze od typowego pc z windows 95 i voodoo, czy od amigi klasycznej z ppc.

PostNapisane: niedziela, 22 kwi 2018, 13:48 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Nowy odcinek AmiWigilii, numer 31: http://www.amigapodcast.com/2018/04/amiwigilia-odcinek-31-trollo-morphos.html

PostNapisane: niedziela, 22 kwi 2018, 16:41 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

FPGA - dalej za wolne. Nikt kto używa NG nie zmieni sprzętu na dwadzieścia razy wolniejszy.

Imprezy retro - tu mam inne zdanie, moim zdaniem dalej warto promować, pokazywać że działa wszystko co warte używania na klasyku tylko dużo szybciej.

G4 - to dalej trochę choć niewiele szybsze, nad najsłabsze celerony którymi się w RP wygrywa przetargi.

Soft - raczej trzeba pomyśleć nad zmniejszeniem ilości czasu potrzebnej do robienia nowego soft - jakaś podstawa z unixa, na tym system amigowy. Na początku mogłoby być jak Mac Os X na ppc - bez zrywania kompatybilności.

Poza tym odcinek całkiem ok.

PostNapisane: poniedziałek, 23 kwi 2018, 12:17 
Administrator
Administrator

radzik napisał(a):

Coś ostatnio te odcinki robisz na naprawdę dużym spontanie. Co prawda tym razem do jakości dźwięku przyczepić się nie mogę, za to sztucznego przedłużenia podcastu o kilkanaście minut, gdzie po module końcowym leci tylko sam podkład muzyczny trudno niezauważyć ;) Co do samej treści, kilka zdań komentarza:

1. Po raz kolejny mogę napisać to co napisałem już przy okazji recenzji Amiga NG. Kolega Trollo ma ewidentny problem z kojarzeniem dat. Jak można napisać że w 1989r "kupiłem Amigę bo wszyscy do okoła wtedy mieli". Pierwsza ankieta z koncówki 1990r kiedy Amiga została ujęta w naszej prasie wyglądała tak:

Obrazek

W 1988 liczba userów Amigi przez samych amigowców była oceniana na 200 ludzi. Nie wiem ile mogło być w roku 1989, może 1%, może 2% userów komputerów. Na pewno jednak określenie kupiłem bo wszyscy do okoła mieli, jest sporą przesadą. To samo tyczy się Maca z tabliczką 2007r, o ile wiem Apple zakończyło produkcję Maca Mini PPC w lutym 2006, a Maca G5 w roku 2005.

2. Wiara w obiektywne porownanie systemów, gdzie jeden chodzi na G3 800MHz i ma wbudowaną kartę graficzną starszej generacji z 32MB RAMu na pokładzie, a drugi ma G4 1.67MHz i nowszą kartę ze 128MB RAMu (samej pamięci operacyjnej też więcej) to kabaret. Jedyne obiektywne porównanie można by zrobić na X5000 o ile Morphos będzie kiedyś obsługiwał A1 X5000 (a nie tylko samego Cyrusa).

3. SongPlayer na 68k? To nie było natywnej wersji dla Morphosa?

4. SYSpeed w okolicach 150 Mips, to są słabe wyniki. Normalnie powinno być dwa razy więcej. Ja na swoim 603e 266MHz, miałem chyba powyżej 300 Mips. Tutaj można znaleźć trochę wyników.

To tyle co wychwyciłem. Pozostałe 95% rozmowy, całkiem ok :ok:

PostNapisane: piątek, 6 lip 2018, 19:20 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Szybkie i konkretnie WS podcastu: http://www.amigapodcast.com/2018/07/amiwigilia-ws-20-konkurs-na-maskotke-ng.html

PostNapisane: piątek, 6 lip 2018, 19:47 
Administrator
Administrator

Sprawy maskotki nie będę komentował, natomiast interesuje mnie czemu nie będzie szkółki Hollywood. Widzę że Radek przestał się ostatnio udzielać (ostatnia wizyta na naszym forum 30 maja). Czyżby kolejny fajny amigowiec opuścił nasze środowisko?

PostNapisane: piątek, 6 lip 2018, 20:03 
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Nie będzie ponieważ nie dostarczył artykułów. Nie wiem na ile zaczął teksty, ale urwał się z nim kontakt, i z tego co w końcu mi napisał dwa tygodnie temu to nie ma czasu, sił ani chęci na hobby; chwilowo nie ma też dostępu do Amigi. Myślę, że da się go ściągnąć spowrotem, ale najbliższe parę miesięcy to raczej nie będzie aktywny.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 658 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 40, 41, 42, 43, 44

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]