Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 22:37

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 4 maja 2022, 17:18 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
W celu montażu 2 kart graficznych w AmigaOne X5000 można użyć tzw risera.

PCie x16 da AmigaOS4 i RadeonHD lub RadeonRX
PCIe X1 riser X4 => X16 dla MorphOS i Linux

SPOSÓB 1): - sprawdzony

https://forum.hyperion-entertainment.co ... 237#p55237

--- copy & paste ---

@Skateman
I have the following X5000 setup running

PCIeX16 slot RX570 for use with AmigaOS4.1
PcieX4 slot FirePro V3700 Linux / MorphOS

I have use a PCIx X1 riser and X4 to X16 cable, and both work perfectly.

--- End ---



SPOSÓB 2):
- do sprawdzenia 7 riserów.


Na rynku są różne wersje riserów różniące się gniazdami zasilania, kolorem laminatu itp.
009S , 009S PLUS , 010S PLUS , 010X , 011 PRO , 012 PRO , 014 PRO (z czujnikiem temperatury i wyświetlaczem).

Najbardziej przypadł mi do gustu najnowszy z 2022 roku - CZERWONY - patrz ZAŁĄCZNIK


Riser 014 PRO - z czujnikiem temperatury - PREMIUM

https://allegro.pl/oferta/riser-014-pro-z-czujnikiem-temperatury-premium-12088250889



INFORMACJA:
- sprawdzona

bigfoot z morphos-team testował morphosa 3.17 i x5000 z takim riserem:

PCI-E PCI Express Riser Card (Ver 008S) - Mining for Graphics Card (Horizontal Mount)

https://www.geewiz.co.za/server-accesso ... mount.html


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 4 maja 2022, 20:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Ja tam nie mam zamiaru inwestować dużych pieniędzy w testowanie rzeczy pod MOSem, więc poszedłem po kosztach:
https://allegro.pl/oferta/kolink-riser- ... 0987184297?

Oczywiście po kosztach to jest w tym konkretnym miejscu, bo są sklepy internetowe gdzie dokładnie ten sam model kosztuje 10 razy więcej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 4 maja 2022, 21:30 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
Ja tam nie mam zamiaru inwestować dużych pieniędzy w testowanie rzeczy pod MOSem, więc poszedłem po kosztach:
https://allegro.pl/oferta/kolink-riser- ... 0987184297?

Oczywiście po kosztach to jest w tym konkretnym miejscu, bo są sklepy internetowe gdzie dokładnie ten sam model kosztuje 10 razy więcej.


Strach na to patrzeć a co dopiero podłączyć ... brrr


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2022, 13:27 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No cóż, ja bojaźliwy nie jestem, a cenię dobie prostotę, więc przetestowałem na szybko. Przynajmniej forumowicze będę wiedzieć, czy to ustrojstwo jest kompatybilne czy nie. Niestety ów riser albo nie działa z X5000, albo przynajmniej nie działa z U-BOOTem. Tak więc nie daje obrazu, co więcej, jeśli wyciągnę z PCI-E x16 Polarisa, nie dzieje się nic. Czyli mam czarny ekran a kontrolka HDD na obudowie nawet nie drgnie. Jeśli mam Polarisa to oczywiście proces bootowanie systemu zostaje zainicjalizowany i AmigaOS 4 normalnie startuje. Tak więc na razie nie mogę uzyskać obrazu z drugiej karty bez względu na to, w które z 3 gniazd PCI-e x1 włożę wtyczkę risera, jak również bez względu na to, czy mam podłączoną pod PCI-e x1 kartę muzyczną, czy też ją wypnę. Cóż jedyne co mi jeszcze pozostaje do pobranie ISO z MOSem i sprawdzenie czy ewentualnie ten drugi Radeon zostanie już zainicjalizowany na etapie startu MOSa, jeśli nie to riser faktycznie powędruje do szuflady. Ogólnie to takiej kanapki i tak na stałe raczej nie mógłbym używać, dwie dwuslotowe potężne karty graficzne plus jeszcze karta muzyczna gdzieś między nimi to kiepski pomysł i kiepski obieg powietrza (nie mówiąc już o tym, że karta muzyczna zapewne pod MOSem byłaby nieużyteczna, więc trzeba by dołożyć jeszcze kartę na zwykłe PCI). Na razie dla testów zrobiłem sobie wieżyczkę jak na zdjęciu, gdzie za podporę robi drukarka i pudło od tableta ;) Pomijając już fakt, że to wciąż ten uszkodzony Radeon X1950 co daje dwa poziome pasy, tym którzy chcieliby używać dwóch kart graficznych w X5000 na stałe sugerowałbym jednak poszukanie jakiegoś mniejszego jednoslotowego klocuszka.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2022, 14:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No więc próba bootowania Mosa 3.17 nic nie dała. Polaris zaraz na starcie systemu zatrzymuje obraz na etapie "booting" no i na Radeona X1950 już się obraz nie przełącza. Na marginesie jeśli nie macie starego monitora i nie macie już tak jak ja gniazda DVI a tylko HDMi i DisplayPort, to trzeba uważać na przełączniki HDMI, bo u mnie takowy nie łapał sygnału z kabla DVI-HDMI (no ale to na pewno nie było jedynym problemem bo podłączałem też ten kabel bezpośrednio do monitora, gdzie w przypadku podłączenia Radeona X1950 pod PCI-e x16 obraz był łapany). Jeśli przełącze Boot Menu by domyślnie ładował się MorphOS, a potem wyciągnę Polarisa i zostawię tylko Radeona X1950 z PCI-e x1, nic się nie dzieje. Niezależnie od braku obrazu proces bootowania Morphosa się nie rozpoczyna (płyta w napędzie nie chodzi).

Reasumując testy z moją wersją risera uznaję za zakończone, z wnioskiem takim iż albo ten w ogóle nie współpracuje z X5000, albo przynajmniej nie współpracuje z wersją U-BOOTa, którą posiadam (no ewentualnie że sam riser dotarł do mnie uszkodzony, ale to już zweryfikuję jak go podlączę do PC).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2022, 15:59 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Ja bym to olał. Szkoda sprzętu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 5 maja 2022, 16:42 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
Reasumując testy z moją wersją risera uznaję za zakończone, z wnioskiem takim iż albo ten w ogóle nie współpracuje z X5000, albo przynajmniej nie współpracuje z wersją U-BOOTa, którą posiadam (no ewentualnie że sam riser dotarł do mnie uszkodzony, ale to już zweryfikuję jak go podlączę do PC).



Czerwony riser już drodze to Ci podrzucę - szyk, elegancja i prostota :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2022, 12:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
amig_os napisał(a):


Czerwony riser już drodze to Ci podrzucę - szyk, elegancja i prostota :)


No niby prostota, ale jak się okazuje nie do końca. Czerwony riser właśnie dotarł i teraz dopiero zauważyłem że ta niewielka płytka ma aż trzy wejścia na zasilanie. Dwa typowe 6 pinowe jak do kart PCI-E plus jeszcze jedno standardowe 4 pin jak dla urządzenia ATA. Jest też jeden kabelek do gniazda 6-inowego gniazda PCI-E z końcówką do zasilania urządzeń SATA. No i oczywiście nie ma żadnej instrukcji. Tak się zastanawiam czy te 3 gniazda zasilania dali tak dla wygody by podłączyć tylko jedno z nich od strony, która najlepiej nam pasuje, czy też może trzeba podłączyć zasilanie do wszystkich trzech? A jeśli podłączę to z trzech stron jednocześnie czy nic się nie spali?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2022, 14:42 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 05:09
Posty: 561
Lokalizacja: Warszawa
Rozumiem, że to ten przedmiot? https://allegro.pl/oferta/riser-014-pro-z-czujnikiem-temperatury-premium-12088250889

Poszukaj może instrukcji do tego risera.

W opisie przedmiotu jest napisane:

"zasilanie risera: wtyczka SATA / pci-e 6-pin / molex"

"Zasilanie przez adapter SATA/molex maksymalnie 50w! Polecamy zasilać przez złącze 6pin, zwłaszcza w przypadku kart z dużym poborem mocy (np. rtx 3090)."

Na mój gust to trzeba zasilać tylko jedno złącze!

Oczywiście to tylko moja sugestia. Nie używałem tego urządzenia. Ja bym poszukał najpierw szczegółowej instrukcji.

_________________
Robert "Hextreme" Szacki - Gear Works software


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2022, 14:48 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No też tak przypuszczam dlatego zacznę od pojedynczego zasilania. Najwyżej jeśli karta nie ruszy będę kombinował dalej.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 10 maja 2022, 16:45 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
No też tak przypuszczam dlatego zacznę od pojedynczego zasilania. Najwyżej jeśli karta nie ruszy będę kombinował dalej.



Przykład podłączenia risera:



Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 11 maja 2022, 08:43 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
amig_os napisał(a):

Przykład podłączenia risera:


No więc przede wszystkim zacznę od podziękowań za dostarczenie sprzętu. Bardzo doceniam i jestem wdzięczny za to, że zechciałeś mi podesłać potrzebny hardware, co umożliwiło mi przeprowadzenie praktycznych testów. Najbardziej dziękuję za kartę PowerColor X1950, ktora jest sprawna i nie daje żadnych niepożądanych artefaktów. Po włożeniu jej w PCI-e x16 udało mi się nawet z marszu odpalić AmigaOS 4. Co prawda efekt był jakiś dziwny i proporcje obrazu przypominały smartfona czy starego Maca, a więc miałem na środku ekranu prostokąt o rozdzielczości mniej więcej 640x1080, ale to zapewne było spowodowane wyłącznie tym iż sterownik w AmigaOS 4 jest skonfigurowany pod Polarisa i przed włożeniem X1950 niczego tam nie zmieniałem. Niemniej na etapie U-Boota czy boot menu proporcje są ok, więc mniemam, że i z Morphosem nie będzie problemów, więc do testów Dooma 3 się nada.

Niestety o sukcesie nie mogę mówić w przypadku tego czerwonego risera. Owszem na pierwszy rzut oka wygląda solidniej niż mój, wizualnie też ma przyciągać uwagę, gdyż różnokolorowe diody świecą się na nim niczym lampki na choince, jednak bez względu na to, w który slot PCI-e x1 go wsadziłem i bez względu na to, które z trzech gniazd zasilania obsadziłem, oraz bez względu na to, czy robiłem to poprzez dołączoną przejściówkę SATA, czy też bezpośrednio z wtyczki zasilacza efektem (przynajmniej na etapie U-Boota i AmigaOS 4) był czarny ekran.

Zauważyłem też jeszcze jedną rzecz. Mianowicie, o ile ten pierwszy riser, którego kupiłem był całkowicie przezroczysty dla systemu AmigaOS 4, i gdy miałem podłączone dwie karty graficzne do X5000, AmigaOS po prostu bootował się z Polarisa, nie zwracając uwagi na tę drugą niewykrywaną, to na tym czerwonym riserze coś tam jest wykrywane (szkoda, że nie obraz), więc w "bonusie" przy bootowaniu systemu wyskakiwało mi okno GR dotyczące PCIGraphics.card. Tak więc nawet gdyby ten riser zadziałał, to i tak nie mógłbym go używać na stałe w X5000, ze względu na problemy z AmigaOS 4. Z drugiej strony szkoda, że jednak nie zadziałał, bo nawet używając go kilka razy w roku łatwiej i wygodniej byłoby czasowo wpiąć tylko wtyczkę pod wolny slot PCI-e x1, zamiast przeprowadzać całą procedurę z odpinaniem Polarisa, wyciąganiem kabla HDMI, wkładaniem X1950, kabla DVI, tylko po to, by np. za pół godziny całą operację powtarzać w odwrotnej kolejności. Zwłaszcza że gniazdo PCI-E to nie USB i nie było zaprojektowane po to, by ustawicznie coś z niego wyciskać i wciskać (a płyta główna mało nie kosztuje).

Przyznaje się bez bicia, że nie próbowałem opcji z obsadzeniem wszystkich 3 gniazd zasilania na raz, bo jak już wspominałem wcześniej nie mam instrukcji, a gdzieś tam szukając rozwiązań problemów z riserami na sieci przeczytałem, że ktoś spalił sobie płytę główną w ten sposób. Ogólnie to można się natknąć na sporo wypowiedzi, że riser, komuś tam uszkodził albo płytę, albo przynajmniej gniazdo PCI-e x1. Z tego też powodu chyba pójdę za radą Świnkimor12 i dam sobie spokój, bo szkoda sprzętu. Sprawdzę jeszcze tylko te risery na dniach na PC i jeśli tam okaże się, że działają przy obsadzonym jednym gnieździe zasilania, do definitywnie zamykam sprawę (jeśli nie to być może na PC odważę dołożyć się wtyczkę).

Tak więc przynajmniej na podstawie własnych doświadczeń na dziś, raczej doradzałbym ostrożność z tego typu przejściówkami. Główny gwóźdź systemu MOS 3.17, który miał uszczęśliwić użytkowników X5000 z mojej perspektywy wygląda na pogięty i zardzewiały. Po pierwsze trzeba chyba mieć szczęście co do konkretnego risera, który zadziała. Po drugie można przypuszczać, że Bigfoot testował raczej tylko risera z MorphOSem, a ogłaszanie na podstawie tylko takich testów sukcesu w postaci komfortowego dostępu do tego systemu przez użytkowników AmigaOS 4, jest trochę przedwczesne, bo jak pisałem wyżej taka druga karta może wywoływać problemy po stronie AOS.

Oczywiście pytanie, czy Bigfoot używał AmigaOS jest tylko jedną niewiadomą, są też inne. Na przykład jakiej wersji U-Boota on używa, czy swojej publicznej sprzed lat, czy jakiejś swojej nowszej, ale niepublicznej, a może cichutko i grzecznie używa jakiejś tegorocznej od Soliego (po tym, gdy jego oskarżenia, jakoby te kompilacje firmware od Exec_SG miały rzekomo uniemożliwiać uruchomienie MorphOSa okazały się farsą), np. w roli konsultanta A-EONu do spraw wsparcia MorphOSa? Ja testowałem na starej wersji U-Boota z 2018 roku. Chciałbym też dodać, że X5000 040, mimo iż jest bardzo podobna do X5000 020, to jednak są to trochę inne komputery i mają np. inny firmware (znaczy, że U-Boot z X5020 nie zadziała z X5040). Zatem nie mogę wykluczyć, że moje problemy wcale nie muszą się objawiać na X5000 020. Świadczyć o tym może przykład Skatemana, który chwali się tym, że używa na swojej X5000 020 bezproblemowo aż trzech systemów. Warto jednak zauważyć, że on używa risera wpiętego w gniazdo PCI-e x4, co też może mieć znaczenie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 11 maja 2022, 10:09 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Obstawiam różnice w U-Bootach 020 vs 040.
Może w PC riser i X1950 zadziałają poprawnie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 11 maja 2022, 11:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Całkiem możliwe że tak własnie jest. No cóż na razie ze swej strony temat uznaję za wyczerpany. Sprzęt leci do szuflady, oczywiście nie będzie tam leżeć po wsze czasy i po premierze Dooma 3 na AmigaOS 4, tak jak obiecałem wyciągnę Radeona X1950 i zrobię test porownawczy z wersją dla MorphOSa. Z pewnością też będę chciał zrobić jakiś nowy artek na bloga na temat Linuksa, jednak mój system to jest AmigaOS 4, więc siłą rzeczy przez 99,99% dalszego użytkowania Amigi muszę zostać przy Polarisie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 14 maja 2022, 18:06 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Mufa napisał(a):
Całkiem możliwe że tak własnie jest. No cóż na razie ze swej strony temat uznaję za wyczerpany. Sprzęt leci do szuflady, oczywiście nie będzie tam leżeć po wsze czasy i po premierze Dooma 3 na AmigaOS 4, tak jak obiecałem wyciągnę Radeona X1950 i zrobię test porownawczy z wersją dla MorphOSa. Z pewnością też będę chciał zrobić jakiś nowy artek na bloga na temat Linuksa, jednak mój system to jest AmigaOS 4, więc siłą rzeczy przez 99,99% dalszego użytkowania Amigi muszę zostać przy Polarisie.


Zapominamy, że (...) However, the X5000/40 hasn't officially been released yet (...) a wiec czekamy na możliwość swobodnego zakupu /040 z najnowszym U-Bootem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO