Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest wtorek, 21 sie 2018, 00:10

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 25 lip 2018, 14:37 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dotarł do mnie najnowszy numer 4 pisma Amiga NG w ramach prenumeraty.

Przyznam, że numer prezentuje się bardzo ładnie już od strony tytułowej. I miło trzyma się go w dłoniach.

To jeśli chodzi o pierwsze wrażenia. Postaram się podzielić wrażeniami po lekturze artykułów. :)

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
PostNapisane: sobota, 28 lip 2018, 09:29 
Administrator
Administrator

A ja znalazłem wreszcie czas by dziś przy porannej kawie rozpakować przesyłkę z Amigazynem. Artykuły całkiem ciekawe, aczkolwiek o Amidze NG jest tylko jeden mój, do tego jest jeszcze dwustronnicowy tekst o SFS Doctor dla MOSa. W sumie o AROSie nie widziałem chyba niczego. Teraz rodzi się zasadnicze pytanie czy to dobrze :?:

Ja rozumiem że tak jak np. na Pixel Heaven, należy się otwierać na nowych użytkowników z zewnątrz. Wszystko to prawda, jednakowoż nie da się ukryć że pewnie 80% sołeczności Amigi NG, tudzież dwóch nurtów amigopodobnych to jednak wywodzi się z Amigi klasycznej. W czasach gdy w Amigazynie te 30% materiałow, dotyczyło nowoczesnych rozwiązań. to była szansa że zatwardziały fan retro, przeczyta o tym choćby przy okazji i może się wciągnie. Teraz gdy materiałów brak, to i takiej szansy nie ma, co więcej ktoś może odnieść wrażenie, że skoro pisze się o tym w Amigazynie symbolicznie, to znaczy że wszystko umiera i nie warto w to wchodzić.

Tak więc patrząc z tej perspektywy, nie wiem czy powstanie czasopisma Amiga NG, nie jest kolejnym przykładem, tak często przytaczanego choćby przez Radzika zjawiska "taplania się we własnym sosie".

No nic zawsze są jakieś argumenty za i przeciw. Ja w każdym bądź razie dalej będe pisał do Amigazynu, a jesli Adam uzna kiedyś że pismo w całości ma zmienić profil na klasyka, to po prostu będę zasilał wyłącznie naszego bloga.

PostNapisane: sobota, 28 lip 2018, 11:28 
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Cytuj:
nie wiem czy powstanie czasopisma Amiga NG, nie jest kolejnym przykładem, tak często przytaczanego choćby przez Radzika zjawiska "taplania się we własnym sosie".

Piszesz te słowa pod postem gorącego fana Amigi 1200, który jest jednocześnie prenumeratorem tej gazety. Twoja teza padła zanim ją postawiłeś.

Plus oddzielnej gazety jest taki, że kupują ci których tematyka w jakimś stopniu zainteresowała. Nie mają treści wciskanych przy okazji, tylko jest to w pełni świadomy i dobrowolny wybór.
Prawda jest taka, że na razie jest nakład 50 egz. i kilkanaście prenumerat, ale dodruk archiwaliów i prenumerata dobrze wróżą.

PostNapisane: sobota, 28 lip 2018, 12:54 
Administrator
Administrator

adam napisał(a):
Piszesz te słowa pod postem gorącego fana Amigi 1200, który jest jednocześnie prenumeratorem tej gazety. Twoja teza padła zanim ją postawiłeś.

Zagorzałego fana A1200, który jednakowoż przy okazji jest posiadaczem komputera SAM440EP i autorem kilku programów dla AmigaOS 4. Zatem ma prawo interesować się tą gazetą i stąd uważam że moja teza jednak nie padła.

PostNapisane: niedziela, 29 lip 2018, 14:34 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Cytuj:
No nic zawsze są jakieś argumenty za i przeciw. Ja w każdym bądź razie dalej będe pisał do Amigazynu, a jesli Adam uzna kiedyś że pismo w całości ma zmienić profil na klasyka, to po prostu będę zasilał wyłącznie naszego bloga.

To raczej nie jest możliwe. Amigazyn startował przecież jako pismo tylko dla Amigi klasycznej, a później został rozszerzony o tematykę NG. Czemu redaktor naczelny Adam Zalepa miałby wracać do stanu początkowego?

PostNapisane: niedziela, 29 lip 2018, 18:21 
Administrator
Administrator

Hextreme napisał(a):
Cytuj:

To raczej nie jest możliwe. Amigazyn startował przecież jako pismo tylko dla Amigi klasycznej, a później został rozszerzony o tematykę NG. Czemu redaktor naczelny Adam Zalepa miałby wracać do stanu początkowego?

Amigazyn nigdy nie był stricte klasykowy. Jeszcze zanim pojawił się pierwszy numer dostałem od Adama propozycję współpracy, o ile mnie pamięć nie myli w nr 1/2014 dałem tutka na temat tworzenia animacji w programie Hollywood. Oczywiście teoretycznie mozna by powiedzieć że Hollywood jest też programem przy którym można coś podziałać na Amidze klasycznej, ale raczej z mocnym naciskiem na słowo "teoretycznie".

PostNapisane: czwartek, 2 sie 2018, 14:38 
Administrator
Administrator

Pod wpływem wzburzenia, co prawda deklarowałem że czytać Amigi NG nie będę, ale jako że mamy sezon ogórkowy (przynajmniej do momentu wypuszczenia nowego ES) się przełamałem.

Jak wiadomo Adam chce upublicznić PDFa w przeciągu miesiąca, więc nie wiem czy będzie do końca zadowolony z tego co za chwilę napiszę, niemniej skoro wrzucil materiał na ISSUU, to musiał się liczyć z tym że otwierając taką furtkę o stworzenie PDFa nie trudno i jak to się robi nie jest wielką tajemnicą.

A więc wchodzimy na stronę:
http://issuu.pdf-downloader.com/

wklejamy adres gazety:
https://issuu.com/adammierzwa/docs/amiga_ng_nr_4

Po chwili wyświetlają nam się pod spodem zrzuty wszystkich 64 stron, które możemy sobie zapisać do dokumentu PDF. Dodam że działa to z przeglądarkami amigowymi. Co więcej, jeśli ktoś chce mieć większy feeling i przeczytać gazetkę amigową na Amidze, to zdecydowanie polecam zrobić to przez tę stronę niż bezpośrednio przez ISSUU. Po pierwsze używając Timberwolfa na ISSUU nie przeczytamy niczego. Po drugie pod Odysssey wyświetli nam się dokument, lecz nie wyświetli się gadżet zoomowania, co mocno utrudnia czytelność. Po trzecie prędkość renderowania i przewijania stron czasopisma pozostawia wiele do życzenia.

Tymczasem issuu.pdf-downloader przerabia wszystkie strony w kilka sekund. Co prawda wyrenderowanie tego w zakładce OWB chwilę trwa i mogłoby być ciekawym benchmarkiem (tu akurat bardziej wydajny jest chyba Timberwolf), to jednak po wyrenderowaniu kart otwieranie kolejnych stron pisma w nowej zakładce, czy zapisanie wszystkiego do PDFa odbywa się w czasie rzeczywistym.

PostNapisane: czwartek, 2 sie 2018, 15:12 
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

No trudno, to że chciało ci się zhackować jest na tyle miłe że mi to równoważy :)
Ja przeglądam takie rzeczy w trybie pełnego ekranu; wtedy animowane kartkowanie przybliża do wersji papierowej. Jako ciekawostkę podam , że issu współpracuje z https://www.peecho.com i można zamówić dowolną rzecz z poziomu issu drukiem. Przykładowo dla mojej gazety będzie to 7.30$ za druk na papierze matowym, 8.70 - błyszczącym, i aż 20,49$ za wydanie w twardej oprawie. Więc cena w A2 jest naprawdę sensowna. Z tego co udało mi się dowiedzieć to nakład każdego numeru schodzi, zostaje po kilka sztuk które pewnie też zejdzie. Aktualnie mam w głowie nowy projekt, który rokuje jeszcze gorzej, ale próbować trzeba.

PostNapisane: czwartek, 2 sie 2018, 17:00 
Administrator
Administrator

Skorzystanie z publicznie dostepnych narzędzi, trudno nazwać zhackowaniem. Ja odruchowo szukam tego typu rzeczy bo w świecie Amigi to jest konieczność. Przykładowo kilka lat temu Radzik twierdził z ubolewaniem że niestety nie da się z poziomu Amigi dobrać do jego podcastów zamieszczonych bodaj na Souncloud czy iTunes (a może jeszcze na jakimś innym serwisie, nie pamiętam). Ja udowodniłem że z poziomu odpowiednich stron pośredniczących da się to zrobić z łatwością. Czy te strony są legalne, nie wnikam, jednakże Google ich nie blokuje i działają dość długo. Dla mnie nie jest to więc sposób na hackerkę a na "używanie Amigi na co dzień", pewnie gdyby ISSUU działało pod OWB idealnie to bym nie "hackował" ;)

PostNapisane: piątek, 3 sie 2018, 16:44 
Administrator
Administrator

Przeczytałem część amigową, generalnie OK. Oczywiście o parę drobiazgów można by się przyczepić jak np. o kilkukrotne stwierdzenie Radzika o braku wsparcia dla HD Audio dla komputerow Amiga One. Takie okreslenie "HD Audio", to może być mylące, bo przecież w X1000 jest sterownik HD Audio dla chipsetu muzycznego na płycie głównej. Rozumiem jednak że jest to tylko nieprecyzyjne określenie i autor miał na myśli AMD HDMI audio. Cokolwiek do myślenia dało mi też stwierdzenie że po ustawieniu useragenta na IPada YT działa szybciej. Co prawda teoria faktycznie wskazywałaby na to że podając się za urządzenie mobilne powinno być szybciej, aczkolwiek moje doświadczenia sprzed lat zupłnie tego nie potwierdzały (chyba że się ostatnio coś w tej kwestii zmieniło).

Co do FLARE, to ja nie jestm przekonany czy winowajcą jest tutaj SDL2, zwłaszcza że generalnie gry na SDL2 (bynajmniej pod AmigaOS 4) ze względu na pewne ulepszenia wspomagające wyświetlanie grafiki, działają dużo lepiej niż np. SDL1. Na pewno jest bug w samym programie o czym pisałem tutaj, który polega na tym że gra w wersji pelnoekranowej nie jest w stanie przyjąć przypisanej jej rozdzielczości, tylko klonuje rozdziałkę Workbencha. Że nie jest to cechą SDL2, mogą świadczyć inne gry oparte o tę bibliotekę, które problemu z niezależną rozdziałką w stosunku do ekranu publicznego nie mają. Co więcej Ty piszesz że pod Windows miałeś stabilne 60fps, ale ja szukając rozwiązania problemu odwiedzałem fora związane z grą i okazuje się że użytkownicy innych platform takich jak Linux (i chyba Windows też, choć nie mam czasu tego poszukać) również narzekali na ten błąd. Może kiedyś na jesień, gdy będę miał trochę czasu, potestuję FLARE na mało wydajnym laptopie "biedronkowym" i sprawdzę czy aby tam też nie będzie problemów z uzyskaniem pełnej liczby FPS na Fullscreenie.

Z ciekawostek jakie rzuciły mi się w oczy to HoM&M III uruchomionym pod MOSowym emulatorem PC. Jako wielki fan pierwszych trzech części (gdzie pierwsze dwie z powodzeniem ogrywam pod amigowym DOSBoxem), dla ktorego trójeczka jest być może najlepszą grą wszech czasów, nie ukrywam że cmoknąłem z podziwem. Ciekawe tylko czy ten grab to sztuka dla sztuki, czy też jest jakakolwiek możliwość zagrania w to pod MOSem. Zważywszy jednak na minimalne wymagania gry i na fakt że wiem jak działa dużo mniej wymagająca dwójeczka poe emulacją PC na najszybszych MOSOowych MACach, niestety odpowiedź nasuwa się sama.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]