Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest wtorek, 21 lis 2017, 17:42

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 14 paź 2017, 22:37 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Zrobiliśmy to :-)

Egzemplarz jest pod tym linkiem:
http://amiga.org.pl/wp-content/uploads/ ... G-nr-1.pdf

Więcej na temat (dalsze plany) wywnętrzyłem się tutaj:
http://amiga.org.pl/amiga-ng-nr-1-opublikowane/

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
PostNapisane: niedziela, 15 paź 2017, 14:43 
Administrator
Administrator

No nieźle aż 36 stron :ok: To chyba więcej niż papierowe PPA. Przyznam że jestem mile zaskoczony. Jutro się poczyta.

PostNapisane: niedziela, 15 paź 2017, 17:00 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Nie widzę związku tytułu czasopisma z zawartością.

Swego czasu AROS bezprawnie używał w rozwinięciu nazwy słowa AMIGA ale w 2007 roku szybko się z tego wycofał z powodów licencyjnych. Żaden z sugerowanych systemów nie powstał na bazie kodów źródłowych AmigaOS.

Zresztą sam sobie przeczysz:

--- Copy & Paste ---

http://amiga.org.pl/wspolczesna-amiga-ng/

Współczesna Amiga NG

Amiga NG to skrótowe określenie współczesnych amig (“Amiga Next Generation”). Pierwszy raz to określenie zostało użyte w kontekście prototypu Amiga MCC firmy Gateway. Współcześnie określenie “amigi NG” jest pojemne i obejmuje nurt hobbystycznych rozwinięć pierwotnej Amigi. Niemniej, najbardziej właściwe określenie dla “Amiga NG” dotyczy komputerów produkowanych pod marką AmigaOne, które pracują pod kontrolą systemu AmigaOS 4.x.

Marka AmigaOne została utworzone przez firmę Amiga Inc. Obecnie firma Amiga zajmuje się urządzeniami mobilnymi, i tylko na płaszczyźnie oprogramowania. Nie jest wogóle zainteresowana rynkiem komputerów desktop, w tym rozwojem komputerów Amiga i jej systemu. .

Prawa licencyjne do rozwijania AmigaOS 3.1 jak i do znaku towarowego AmigaOne posiada obecnie firma Hyperion. To ona jest odpowiedzialna za przepisanie AmigaOS 3.1 z Motoroli 68k na PPC.

--- End ---

PostNapisane: niedziela, 15 paź 2017, 18:40 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Hehe, dobre, może w świetle tego co napisałeś Adam przemianuje pismo na Magazyn Amiga NG.
Wtedy nikogo nie będzie kuło w oczy :thumbup:

PostNapisane: niedziela, 15 paź 2017, 19:14 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Radek Cz napisał(a):
Hehe, dobre, może w świetle tego co napisałeś Adam przemianuje pismo na Magazyn Amiga NG.
Wtedy nikogo nie będzie kuło w oczy :thumbup:

Nie chodzi o kłucie w oczy a o merytorykę.
Albo coś się robi profesionalnie albo nie.

PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 09:46 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

No Adam, dobra robota! Ciekawie, fajnie się czyta, podoba mi się. Jak wiesz nie bardzo widzę sens gazety o NG, ale jak tak dalej będzie to mi udowodnisz, że się mylę. Byle teraz odbiorcy się znaleźli, choć treść jest interesująca, więc kto wie. :thumbup:

PostNapisane: poniedziałek, 16 paź 2017, 10:57 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Ciekawy artek Phibrizzo, w życiu bym nie pomyślał, że mogą to tak skomplikować, pewnie chodziło
im o to żeby ludziki nie zmieniali sobie sami na Bóg wie co. Szkoda że nie da się zrobić jakiegoś
programiku do podmiany w prosty sposób.

Czytałem jeszcze o pomidorze, trochę się zdziwiłem, że chodzi o optymalizację sposobu pracy
a nie o wydajność sprzętu. Dobra odmiana.

Przeczytałem też o dopasowywaniu LW do MOSa, wygląda to podobnie albo nawet tak samo jak pod AOS4.

Mam nadzieję, że będzie więcej takich artków i więcej twórców, a przede wszystkim zadowolonych czytelników.

PostNapisane: wtorek, 17 paź 2017, 13:37 
Administrator
Administrator

Radek Cz napisał(a):
Ciekawy artek Phibrizzo, w życiu bym nie pomyślał, że mogą to tak skomplikować, pewnie chodziło
im o to żeby ludziki nie zmieniali sobie sami na Bóg wie co. Szkoda że nie da się zrobić jakiegoś
programiku do podmiany w prosty sposób.

Dlatego przypuszczam że zwykły czytelnik raczej nie będzie kombinował tą drogą. Raczej wywali z Kicklayout bootimage i pokombinuje czy zadziała np. Syspic 68k ;) Nie zmienia to faktu że od strony poznawczej artek bardzo ciekawy.

Cytuj:
Czytałem jeszcze o pomidorze, trochę się zdziwiłem, że chodzi o optymalizację sposobu pracy
a nie o wydajność sprzętu. Dobra odmiana.

Ja o pomidorze dotąd nie słyszałem, niemniej podświadomie tę metodę stosuję od lat. Jak siadam do jakiegoś projektu to robię tylko to i nie rozpraszam się niczym innym (ewentualnie zapuszczam jakąś muzę w tle). Zawsze dziwiłem się jak ludzie mogą nad czymś pracować i jednocześnie siedzieć np 10 godzin dziennie na IRCu.Też jest tak że gdy coś robię np. piszę artka czy składam prezentację, to nie zasiadam przyspawany do biurka, tylko od czasu do czasu np. po ukończeniu 1 slajdu, co często może trwać około przytaczanych tu 25 minut, wstaję wychodzę z pokoju i idę np. zrobić kawę czy niezdrowo uderzam do lodówki, tudzież zobaczyć co się dzieje w mieszkaniu. Robię to z automatu i nie miałem pojęcia że tym samym wpisuję się w jakiś włoski system ;)

Cytuj:
Przeczytałem też o dopasowywaniu LW do MOSa, wygląda to podobnie albo nawet tak samo jak pod AOS4.

Ja akurat LW nigdy nie próbowałem na AOS 4 uruchamiać, bo i po co skoro jest Blender. Natomiast w przypadku drugiego artka autora, tego o emulatorze Virtual Jaguar mogę napisać że na szczęście pod AmigaOS 4 nie jest tak samo i kilka wymienionych tam wad nie występuje, np. w naszym porcie działa Joypad. Niemniej potwierdzam że ten emulator to raczej ciekawostka. Na X1000 w Raymana to sobie można jeszcze pograć, w Alien Vs. Predator od biedy ale już np. takie Atari Karts to jest masakra, może na X5000 :?:

Co do recenzji Marathona to też części wymienionych tam błędów nie zauważyłem u siebie ani razu np. wspomnianych komunikatów na górze ekranu czy "placków". No ale uruchamiałem tylko drugą część gry i to może z 5 razy zawsze w jednej rozdziałce czyli FullHD, więc nie mogę powiedzieć bym testował to jakoś dogłębnie.

Musze też wspomnieć o Twoim artykule, czyli o odważnej próbie podjęcia tematu Hollywood. To z pewnością jest rzecz na czasie i strzał w dziesiątkę :ok: Mam nadzieję że wstęp w którym piszesz że nie wiesz czy pierwszy odcinek nie będzie ostatnim, jest tylko zasłoną dymną wynikającą z nadmiernej asekuracji i już tam klepiesz kolejną część cyklu.

Cytuj:
Mam nadzieję, że będzie więcej takich artków i więcej twórców, a przede wszystkim zadowolonych czytelników.

Chciałbym by się Wam powiodło. Co prawda nadal podchodzę sceptycznie do deklaracji typu "Pismo powinno mieć ponad 80 stron", aczkolwiek rozumiem że trzeba zakładać sobie ambitne cele aby zrealizować te trochę mniejsze. Myślę że 52 strony, czyli poziom tak zacnych pism jak papierowe ACS czy Total Amiga, to już byłby kosmiczny wynik i naprawdę wielki sukces wart gratulacji, choć już teraz należą się olbrzymie brawa.

A jeśli kiedykolwiek jakimś nieziemskim wysiłkiem, naprawdę uda Wam się zapełnić 80 stron, to publicznie deklaruję że jako "niewierny Tomasz" w ramach pokuty dorzucę jakiś supporcik ze swej strony.

PostNapisane: wtorek, 17 paź 2017, 15:40 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Mufa napisał(a):
A jeśli kiedykolwiek jakimś nieziemskim wysiłkiem, naprawdę uda Wam się zapełnić 80 stron, to publicznie deklaruję że jako "niewierny Tomasz" w ramach pokuty dorzucę jakiś supporcik ze swej strony.

Wiem że masz jakieś zobowiązania wobec Amigazynu, ale wcale nie musisz czekać tylko pomóc nam aby te 80 stron weszło :twisted: .

Poza tym przydałby się tłumacz, żeby pismo miało większy zasięg. Ja znam angielski, ale nie czuję się na siłach w żadnym wypadku
tłumaczyć całego numeru, szczególnie gdy osiągnie tą osiemdziesiątkę. Może jedynie swój artek.

Co do drugiej części, to tak jak napisałem pod koniec pierwszej, mimo odgrażania się, w trakcie pisania pierwszego w naturalny sposób
przyszedł pomysł na drugi. Zresztą jest zrzut, fakt że trochę mały i słabo widać, ale to przez to że późno go dosłałem i nie było czasu
na wielkie zmiany w układzie. Zrzut ten pokazuje czym będę się zajmował w drugiej części. Będzie dużo ciekawiej i dużo ładniej,
wiele rzeczy zawartych w artku będzie można docenić dopiero po odpaleniu skryptu. Muszę w sieci tylko podpiąć skrypty w raz
z plikami wykonywalnymi dla tych co nie mają Hollywooda, żeby mogli chociaż obejrzeć efekt końcowy i popatrzeć na skrypt w edytorze.

PostNapisane: wtorek, 17 paź 2017, 18:24 
Administrator
Administrator

Niestety mam swoje priorytety i ograniczenia czasowe. Gdybym zdecydował się wspierać AmigaNG, to oznaczałoby zakonczenie współpracy z Amigazynem. Zanim zacząłem wspierać Amigazyn zasiliłem kilkoma artami inne pismo, bodaj C&A Fan lub coś co się z tego projektu potem ostało. No i w momencie otrzymania propozycji od Adama przeprosiłem Ramosa, tłumacząc zgodnie z prawdą że moim priorytetem jest mój blog i mogę wesprzeć okazjonalnie jedynie jeden poboczny temat.

Przez te lata nic się w tej kwestii nie zmieniło, dwukrotnie nawet zawaliłem i nie zasiliłem Amigazynu żadnym tekstem, co jest tylko dowodem na to że wspierając 2 magazyny nawalałbym jeszcze częściej.

Przyznam że jestem mile zaskoczony że Amiga NG wypaliło, przyznam też że ostatnio odnoszę wrażenie że Amigazyn ma już chyba swoje apogeum za sobą i obawiam się że pomalutku zacznie się zwijać. Niemniej patrząc z dzisiejszego puntku widzenia na perspektywy przetrwania obu pism w przeciągu powiedzmy najbliższych dwóch lat. Zdecydowanie pewniejszą przyszłość ma projekt prowadzony przez Adama Zalepę.

Nie chciałbym tutaj Was zniechęcać i argumentować pułapek i przeszkód jakie widzę dla nowo powstałego pisma z nowym zespołem, dlatego ograniczę się tylko do stwierdzenia że uważam iż rozsądnym priorytetem jest wsparcie projektu, który ma lepsze perspektywy i większy zasięg odbiorców.

Nie oznacza to że Wam nie kibicuję. Oczywiście podtrzymuję to co napisałem w poprzednim poście, jeśli okaże się że się myliłem i AmigaNG wystrzeli na 80 stron, to pierwszy puknę się w pierś i słowa dotrzymam, nawet jeśli będzie to oznaczało zakończenie wpółpracy z Amigazynem.

Chciałbym pisać tutaj i tutaj, a najlepiej jeszcze do innych pism lecz pracując zawodowo tak się nie da. To że w ostatnich 6 tygodniach dostarczyłem na bloga dwa artki i trzy odcinki AmiWigilii też nie było przypadkiem, po prostu miałem mały wypadek i po raz pierwszy od kilkunastu lat ponad miesiąc wolnego od pracy. Moja rekonwalescencja jednak już się skończyła, więc takiego tempa w tworzeniu nowych materiałów już nie utrzymam.

PostNapisane: wtorek, 17 paź 2017, 21:14 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Zgadzam się, i świadomy jestem realiów. Dlatego nie zwracałem się do osób które piszą już dla kogoś. Za wyjątkiem Don Rafito który pisze do K&A, i który mógłby sobie rozdzielić pisanie tam o klasyku, a u mnie o NG.
Można czepiać się że pismo jest "multiplatformowe", ale niestety tylko o OS 4 nie miało szansy się ukazać, i tak jest chude. Trzeba mieć świadomość że większość tych tekstów nigdy by się nie ukazała gdyby to pismo nie powstało. Może kiedyś dożyjemy jakiegoś "AmigaOne Future", póki co - jak ja to mawiam - "cieszmy się tym co jest. i że komuś się chce".
W numerze drugim będą kosmetyczne zmiany w składzie pisma, ale mniej więcej będzie wyglądać tak samo. Wiem z grubsza jakie będą artykuły, zostaje tylko molestować autorów.
Objętościowo nie dobijemy do 80, to był taki punkt odniesienia względem wiodących typu Amigazyn, Amiga Future. Zbieram pisma w PDF, i mieścimy się w standardzie (PPA - 28 stron, Amigamania - 36 stron).
Czcionka jest dosyć duża (12) ale nie jest tak dlatego żeby zwiększyć objętość. Dla mnie jest najwygodniejsza do czytania (monitor jest dalej od oczu niż książka). Dla druku pewnie była by lepsza 10 albo nawet 8. Jak nius wygaśnie, po tygodniu, odniosę się do wszystkich uwag z wszystkich miejsc na amiga org pl. Ogólnie - biorąc pod uwagę ankietę na PPA - warto było się nią nie sugerować.
Na pewno numer 2 wyjdzie planowo 15 stycznia.

PostNapisane: środa, 18 paź 2017, 17:49 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

AROS na x86 to nie Amiga NG. To jakiś badziew który ani kompatybilny ze starym softem ani nowoczesny.
Lepiej o tym systemie nie wspominać, ludzie mogą sobie na jego podstawie wyrobić złe wrażenie o Amigach NG.
Których to Amig NG mocną stroną jest działanie większości hitów z Amigi 68k.
Poza tym pierwszy numer całkiem ok.

PostNapisane: sobota, 21 paź 2017, 00:14 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Fajnie, że Wam się udało :ok: Pozostaje życzyć wytrwałości i zwiększenia objętości. No bo jednak, dla mnie, czyste mięsko to 1/3 numeru ;)

PostNapisane: sobota, 21 paź 2017, 11:05 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Po prawdzie, patrząc że Hollywood jest z punktu widzenia OS 4, to jest 16 stron, czyli pół ;)
Możesz coś dorzucić od siebie, w "wolnym czasie" :mrgreen:

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]