Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 22:43

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 11:31 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
http://picasso96.tabt.de/

--- Copy & Paste ---

Picasso96 Announcement

After a 15 year hiatus without measureable progress we, Alexander Kneer and Tobias Abt, want to announce that Picasso96 has found a new home and owner effective January 30, 2017.


After long deliberations we have decided to sell the Picasso96 intellectual property to a joint ownership between Hyperion Computer Entertainment and Individual Computers GmbH (Jens Schönfeld).


We thought it best to sell the IP to a commercial endeavour to ensure that its further development is guided. After all, considering that we started the project as hobbyists, it now is way beyond the point that even a group of amateurs could boost further development on a spare time basis. Our own lives have moved on and now time is at a premium. We simply cannot support P96 as it should be. Individual Computers has the ressources to do that, which was the strongest reason we opted for Jens being part of the equation.

Hyperion and Individual Computers have assured us that they will continue to support both the classic Amiga and next generation systems as well. They plan to integrate P96 into upcoming new OS releases.

We are glad that the Amiga still has some life and a solid base of enthusiasts. Please show the new owners your support by buying licenses – especially if you haven‘t paid the shareware fee to us – and new products!

If you want to, you can leave us comments via email to alexander.kneer@gmx.de and tabt@gmx.de.

Impressum:
Kneer & Abt GbR, Alpenblick 6, 89143 Blaubeuren

--- End ---



http://eab.abime.net/showpost.php?p=115 ... stcount=22

--- Copy & Paste ---

Schoenfeld:

This has reached the public sooner than intended - we're not yet ready with a press release and the infrastructure of the shop system required for what I am planning: Sales of a slightly improved version on a pay-what-you-want basis.

Grond's point has been made a lot of times, and we're well aware that we can't change the status of the existing archives out there: It's shareware, and redistribution of this shareware is allowed. No need for panic-downloads :-)

Further, I will open up the API of P96 for free. Tobias&Alexander's model of "two sources of income" (one from shareware fees and the other from paid API support) didn't work out. The UAE driver was used many times to reverse the API, and it was not clear if this was fully legal, as the UAE driver has put parts of the closed-source API under GPL. I really don't want to start yet another discussion about "was it legal or not" and "is it legal to use this information". As a result of past discussions, the best we can agree on is that it's a legal grey zone, as all sides have valid points.

I will end this legal grey zone by opening the API in my tech Wiki (wiki.icomp.de). This will allow hobby-projects to write drivers with full 2D acceleration support. VA2000 and Vampire can already be considered "taken out of this legal grey zone" with this announcement. Just give me some time to make the Wiki page.

Jens

--- End ---


Ostatnio edytowano czwartek, 13 kwi 2017, 11:38 przez amig_os, łącznie edytowano 1 raz

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 11:37 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Pierwsze komentarze:

--- Copy & Paste ---

Krashan:
Tymczasem Jens Schoenfeld przy współudziale Hyperionu wykupił od autorów prawa do Picasso 96. Idę o zakład, że to on był sprężyną przedsięwzięcia i wkrótce sterownik P96 do Vampire stanie się problemem.

--- End ---


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 13:38 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Inny komentarz:

--- Copy & Paste ---

APair:
Właśnie to samo przeczytałem i chciałem tutaj przekleić... jak dla mnie to piekło zamarzło, nie spodziewałem się tego po Jensie . Dla nie znających angielskiego, to co napisał:

To wszystko wyszło na światło dzienne szybiej niż myśleliśmy - i niestety nie mamy jeszcze gotowej ani informacji prasowej, ani infrastruktury do sklepu niezbędnej do realizacji mojego planu: Sprzedaży nieco usprawnionej wersji [tzn. Picasso96] na zasadzie "zapłać ile chcesz"

Punkt widzenia Gronda [pisał wcześniej w wątku o tym że istniejące archiwa sharewarowej wersji P96 mogą być nadal używane gdyż nie można zmienić "wstecz" ich licencji gdyby Jens chciał "mieszać"] został powielony przez wielu użytkowników na różnych forach: jesteśmy świadomi tego, że nie możemy zmienić statusu dostępnych wcześniej wydanych archiwów [P96]: To jest shareware i kopiowanie shareware jest dozwolone. Nie trzeba teraz w panice ściągać tych archiwów .

Co więcej, planuję otworzyć API od P96 dla wszystkich za darmo. Model biznesowy Tobiasa i Alexandra na zasadzie "dwóch źródeł finansowania" (jedno z opłat shareware, a drugie z opłat licencyjnych API) nie działał. Sterowniki UAE były wielokrotnie użyte do rekonstrukcji API i nie było do końca jasne czy te działania są w pełni legalne, gdyż sterownik UAE wypuścił część zamkniętych źródeł API P96 na licencji GPL. Nie chcę zaczynać kolejnej dyskusji "czy to legalne czy nie" oraz "czy możemy w zgodzie z prawem używać tej informacji". Wynikiem dawnych dyskusji jest to, że co najwyżej możemy się zgodzić iż jest to pod względem prawnym szara strefa, gdyż wszystkie strony mają w różnych punktach rację.

Chcę skończyć z tą prawną szarą strefą, otwierając API na mojej wiki z dokumentacją techniczną (wiki.icomp.de). Pozwoli to projektom hobbistycznym pisać sterowniki z pełną akceleracją 2D. VA2000 i Vampire mogą zgodnie z tym co teraz ogłaszam, być uważane za "usunięte z szarej strefy". Dajcie mi tylko trochę czasu na przygotowanie strony na Wiki.

Jens

Jeśli nie zmieni zdania, to super, będę pozytywnie zaskoczony - teraz trzeba czekać na informację prasową i otwarcie API na Wiki .

--- End ---


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 14:12 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Może ta wiadomość coś zmieni w sytuacji wampira, nie wiem natomiast co to zmienia w baszej sytuacji. Podsystem graficzny AmigaOS 4.0 od samego pczątku był oparty o Picasso, a od pierwszego uaktualnienia Pre-release z października 2004 roku działa natywnie na PPC. Szczerze powiedziawszy to chyba od dawna każdy myślał (a przynajmnie ja myślałem) że Hyperion ma w posiadaniu pełne prawa do P96, zwłaszcza żę w kontekście szarej strefy wymieniano jedynie UAE czy Vampire. Wygląda jednak na to że miał po prostu dostęp do źrodeł i pozwolenie na swobodny rozwój. Teraz będzie mógł sobie dopisać że jest właścicielem pełną gembą (no na spółkę), ale nie sądzę by od strony praktycznej dla AmigaOS 4, miało to jakiekolwiek znaczenie. Zapewne inicjatorem był Jens, a że Hyperion miał źródła od nastu lat, nie można było go ot tak wykolegować, więc dla świętego spokoju ogłoszono przejęcie przez dwa podmioty.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 14:19 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
AmigaKit.com:

http://www.amigans.net/modules/xforum/v ... post106502

--- Copy & Paste ---

So many issues with P96, we need a completely new modern 2D system.

Apart from the 256MB VRAM limit, P96 does not support tiled bitmaps, no multiple gfx card outputs, P96 does it's own copies between RAM and VRAM, renders one primitive at a time with no flush function, poor allocation page algorithm and many other constraints...

Its a system designed in the 1990s which unfortunately is not suitable for today.

--- End ---


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 kwi 2017, 17:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
O planach rezygnacji z P96 ze względu na jego przestarzałość, to ja już slysze dobre 10 lat, tym bardziej dziwny ten news o przejęciu praw i to w czasie kiedy jak mniemam szykuje się zmiana numeru systemu, czyli teoretycznie wprowadzenia przełomowych zmian :think:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO