Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 19:52

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pigdin 2.13.0
PostNapisane: sobota, 15 sie 2020, 19:07 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Edgar Schwan przygotował nową odslonę komunikatora Pigdin, w stosunku do poprzedniej wersji amigowej, nastąpiło mnóstwo zmian, ale za najważenijsze należy uznać dodanie wsparcia, dla bodaj najpopularnijszych aktualnie protokolów, czyli Discord, Facebook, Skype (HTTP) oraz Twitter.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 sie 2020, 13:11 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 25 maja 2019, 11:07
Posty: 61
Pidgina trochę znam, używałem kiedyś na Windowsie, nie wiedziałem że jest teraz na Amigę i obsługuje nawet Discorda. :shock: Discord to jedyna rzecz która trzyma mnie przy pc, gdybym miał już Tabora, nareszcie mógłbym z ulgą wyrzucić peceta za okno. :D

Ktoś testował?

_________________
- nie cierpię peceta !!! -


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 sie 2020, 16:18 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Ja niestety nie mam konta na Discordzie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 20 cze 2022, 11:30 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Pojawiła się odsłona 2.13.0r2. Zmiany dotyczą głównie wtyczek dla konkretnych protokołów (Facebook, Skype, OTR, Slack, Discord). W skrócie jedne zaczęły działać, inne niestety wprost przeciwnie.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 24 cze 2022, 17:08 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Ooo... nie wiedzialem ze na Amidze da sie korzystac z komunikacji z Discord :shock:


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 24 cze 2022, 17:56 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No dało się co pokazywałem na tym zrzucie:
https://amigaone.pl/robocze/1discord.jpg

Niestety aktualnie chyba już się nie da (przy czym ja nowej wersji Pigdina jeszcze nie testowałem).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 25 cze 2022, 10:09 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Przez jakis czas probowalem dzialac z linuxem na x5000. Przegladarka tam wspiera takie serwisy jak Discord ale sama w sobie jest mocno zmulona w porownaniu do np OWB. Niestety o ile pod linuxem jest przegladarka i gimp, to nie ma blendera. Dla mnie to taki podstawowy toolchain - web, gimp, blender... unity. Widzialem, ze kod do wayfarera zostal przez kogos od aOS4 wykupiony ( jakies jego istotne czesci ) wiec moze wroci jakakolwiek funkcjonalnosc OWB.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 cze 2022, 09:10 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
arturB napisał(a):
Przez jakis czas probowalem dzialac z linuxem na x5000. Przegladarka tam wspiera takie serwisy jak Discord ale sama w sobie jest mocno zmulona w porownaniu do np OWB. Niestety o ile pod linuxem jest przegladarka i gimp, to nie ma blendera. Dla mnie to taki podstawowy toolchain - web, gimp, blender... unity. Widzialem, ze kod do wayfarera zostal przez kogos od aOS4 wykupiony ( jakies jego istotne czesci ) wiec moze wroci jakakolwiek funkcjonalnosc OWB.


Kod Wayfarera nie został raczej wykupiony przez nikogo, bo to by było marnortastwo pieniędzy i w niczym by nie pomogło. Osobą, która najmocniej protestuje przeciwko sensowi wykupowania takiego kodu jest Costel Mincea, który uważa że nawet płacenie za nierozwijany kod Odyssey było bez sensu (z czym ja się zresztą zgadzam). On twierdzi że łatwiej byłoby napisać przeglądarkę od nowa niż babrać się w kodzie Wayfarera. Teraz pytanie czy on tak mówi bo mówi, czy coś po cichu robi. Ogólnie jakiś rok temu poszło info na niemieckich forach że gość z Alinea Computer sponsoruje programistę, który ma opracować przeglądarkę. Costel to były dyrektor Hyperionu, gość, który nadzorował chyba z 90% wydań aktualizacji systemu AmigaOS 4 (w tym to ostatnie, kiedy już funkcji dyrektora nie piastował), ogólnie zdolny programista, który zrobił kupę rzeczy w tym część sterowników. Myślę więc że byłby w stanie podjąć się tworzenia przeglądarki. On też zresztą kilkukrotnie w ciągu ostatniego roku wypuszczał w świat dwuznaczne wypowiedzi, które mogą sugerować że coś jest na rzeczy... No ale to tylko moje gdybanie.

Gimp, może nie jest w najnowszej wersji ale jest całkiem OK. Ma jakiś błąd związany z obsługą deseni, lecz poza tym to działa pięknie i stabilnie, pracuje z nim regularnie, bodaj wczoraj obrobiłem w nim kilka grafik na potrzeby mojego crazy dema o Doom 3 dla MOSa. Też jak chodzi o poważne rzeczy niezwiązane z hobby, nawet nie myślę by odpalać Gimpa ca PC, zdjęcie które stało obok urny na pogrzebie mojego ojca było obrabiane na Amidze, zdjęcia na potrzeby jakiś ogłoszeń na OLX były obrabiane na Amidze itd. itd. Słowem amigowy Gimp = 100% użyteczności. Inaczej sprawa ma się z Blenderem, który zresztą nie za bardzo lubi się z Polarisem w mojej X5000, no ale ja nie jestem grafikem 3D, więc to mnie aż tak nie boli, choć oczywiście nadzieję że coś się w tej sprawie ruszy mam. Wszak wszelkie warunki ku temu mamy, porządne 3D, a o różnych pracach na temat Pythona 3.x też słyszy się od dawna. Kilka miesięcy temu Hermans nawet zgłosił oficjalne zapotrzebowanie zaznaczając że port Pythona 3.x będzie oczywiście robotą z gratyfikacją finansową, no ale czy ktoś się zgłosił to nie wiem.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 26 cze 2022, 19:43 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 8 kwi 2021, 13:48
Posty: 85
Lokalizacja: Trojmiasto
Na temat zaplaconego udostepnienia jakiejs czesci kodu do WF czytalem ostatnio na amigans.net. Bodajze uzytkownik ninjacyborg potwierdzal ze zaplacil. Nie wiem w jakim stopniu ma to miec dalsze zycie. Mam nieemocjonalny dystans do dziwnych animozji programistow mos i aos i moge sobie pozwolic na opinie, ze jesli ten WF osiagnal za sprawa Jaca tak duzy stopien zaawansowania na ppc to glupio byloby gdyby jego trud poszedl na marne. Nie robie sobie zludzen, ze ktokolwiek cos ws przegladarki robil. Dorazne latanie OWB to juz nawet nie wyglada powaznie. Tak Jaca zrobil kawal solidnej roboty i warto mu zaplacic. Moze i cos gdzies ludzie robia, ale gdyby to bylo cos zaawansowanego to juz cos, gdzies by bylo.
Blender tez jest archaiczny i do pracy sie nie nadaje ale widac chociaz , ze na x5000 nawet znosnie chodzi.
Zgadzam sie, Gimp jest ok.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 27 cze 2022, 16:39 
Online
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No warto mu zapłacić, ale jak sobie zrobił trud, by zrobić przeglądarkę dla MOSa to niech mu płacą MOSowcy. NinjaCybrog zapłacił mu za udostępnienie jakichś poprawek dla WebKita (jeszcze pytanie jakich, bo np. zrobienie z przeglądarki wielowątkowej, browsera jednowątkowego, czym chwalił się Jaca idzie w sprzeczności z założeniami dalszego rozwoju AmigaOS 4), jednocześnie stwierdził, że całościowy kod przeglądarki, cytuję "His morphos specific code however is of no use to any other Amigoid platform as it uses a MorphOS specific Objective-C based framework, so there'd still be a lot of work to do.". A myślę że ten człowiek wie co mówi w temacie browserów na PPC, bo zdaje się kiedyś chwalił się iż brał w pracach nad browserem dla konsoli Playstation 3.

Ja rozumiem, że wróciłeś po wielu latach przerwy do Amigi i nie masz żadnych uprzedzeń, co do wojenek programistów z różnych opcji i to całkiem naturalna reakcja, ja też tak miałem w okolicach 2003r, kiedy już przymierzałem się już do zakupu AmigaOS 4, ale MOSa traktowałem z życzliwością. Natomiast wracając do historii płacenie MOSowym programistom za przeglądarkę. To pamiętam jak dziś bounty na przeglądarkę Sputnik, oczywiście Marcik podobnie jak Jaca też bardzo nie lubił AmigaOS, więc wił się jak piskorz, że to nie jego system, że to nie jego hobby itd. Ostatecznie oświadczył, że jak ma się poświęcić to chce 3100 euro (dwa razy więcej niż chciał za wersję dla MOSa), co zostało oczywiście uzbierane na momencie. No, a jaki był finał to możesz przeczytać tutaj..

Kolejne podejście to bounty ogłoszone przez FABa na Odyssey. Dodam, bo zapewne wtedy nie amigowałeś, że my mieliśmy swoje OWB (i to wcześniej niż niebiescy), mieliśmy też nawet port niebieskiego OWB czyli OWB-MUI. To co obiecywał FAB to źródła w najnowszej wersji Odyssey (faktycznie dał najnowsze wtedy 1.23, ale ciekawe, że potem pojawiły się jakieś kosmetyczne poprawki, czyli Odyssey 1.24 i 1.25, którego my nigdy nie mieliśmy) oraz jakieś zapowiedzi między wierszami, że jak będzie dalszy rozwój, no to my będziemy dostawać najnowsze źródła. Dziś wiemy, że miał gdzieś naszą społeczność a bounty ogłosił tylko i wyłącznie dlatego że wybierał się na "amiemeryturę" i chciał jeszcze skosić hajs od naiwnych czerwonych, wszak 7.5 tysiąca euro na ulicy nie leży.

Największym atutem tej Odyssey miała być obsługa YT w trybie pełnoekranowym, tyle tylko, że było to tak skopane, że dopiero po kilku latach i tytanicznej pracy Kas1e udało się tę funkcjonalność nam uzyskać. Jednakowoż było to już w momencie, kiedy silnik przeglądarki był mocno przestarzały. No więc co uzyskaliśmy wtedy, trochę nowszą odsłonę MUI-OWB, którą i tak mieliśmy już wcześniej. Były duże nadzieje a wyszliśmy jak Zabłocki na mydle.

Teraz historia znowu się powtarza. Jest programista, który wybitnie nie lubi AmigaOS 4 (moim zdaniem nawet gorzej niż poprzednicy), co zresztą zauważają nie tylko ludzie obeznani w naszym rodzimym kraju, ale ludzie z zachodu, którzy np. nie słuchają polskich podcastów itp. (zobacz wypowiedź np. Antona P, człowieka niezwykle zrównoważonego i stonowanego). No i chce wydusić trochę hajsu jak najmniejszym kosztem, sprzedając tak jak poprzednicy jedynie nadzieję, tym razem w postaci "licencji" na Wayfarera.

Wiesz zupełnie inaczej byłoby, gdyby Jaca udowodnił, że się mylę, zrobił jakiś krok typu zbudowanie surowego silnika, np. bez obsługi bookmarków YT i innych funkcjonalności i powiedział coś w stylu "Widzicie pokazałem, że mogę Wam to zrobić, jak położycie na stół te 20 tysięcy euro (zdaje się tyle chciał za licencję) to dorobię pozostałe funkcjonalności". No albo zrobił jakieś demo, jak to ma miejsce w przypadku IBrowse i powiedział "MorphOS to moje hobby i mój system, więc jego użytkownicy mają to za darmo, ale AmigaOS 4 to nie mój system, więc będę Wam sprzedawał klucze rejestracyjne po 50 euro". To faktycznie uznałbym, że słanie mu kasy może mieć jakiś sens. No ale na teraz wygląda to tak, że gościu jako programista w Kanadzie, jak mniemam mówiąc kolokwialnie "ma co do gara włożyć", a jak chce jakieś ekstra napiwki z hobby to niech mu dają je CI dla których tworzy. Prawda jest taka, że dla AmigaOS 4 nigdy nic nie stworzył, nie tworzy i nie będzie tworzył, więc co oczywiste ja wolę dawać kasę tym, którzy tworzą dla mojego systemu. Natomiast opierając się na nie najlepszych doświadczeniach z przeszłości w zakresie "kolaborowania z konkurencją" doradzam by inni nie powtarzali starych błędów. Oczywiście to na co ktoś wydaje kasę to jest jego prywatna sprawa, jeśli np. jakiś Ukrainiec uzna, że być może dobrym sposobem będzie wysłanie kasy Putinowi, by ten przeistoczył się nagle w przyjaciela ich kraju, to ja tego mu zabronić nie mogę, tak samo, jak nie mogę zabronić jakiemuś amigowcowi wysyłanie kasy, dla Jacy by ten stał się przyjacielem AmigaOS 4, choć w obu przypadkach rezultat jest do przewidzenia.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 28 cze 2022, 15:48 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Przed zapłatą by trzeba poprosić o
instalację całego środowiska od zera
skompilowanie bibliotek
skompilowanie OWB
testy tego skompilowanego OWB pod Amiga Os 4.x.
Tylko tak będzie pewne że to naprawdę działa i że może grzebnąć w tym jeszcze ktoś inny.
Inaczej to będą zmarnowane pieniądze.
Na pewno nic bym nie dał za same źródła które potem trzeba przerabiać.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO