Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 23:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 17:47 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Potrzebuję rady odnośnie sprzętu. Zastanawiam się nad kupnem karty graficznej, póki co mój wybór padł
na Radeona HD 6450, ale mam kłopot bo nie wiem na dobrą sprawę czy najnowszy sterownik będzie w stanie
wykorzystać więcej pamięci na karcie, czy to będzie tylko sztuka dla sztuki. Jeśli nie, to czy linuksy
dostępne dla Amig będą? Przedtem nie brałem pod uwagę używania linuksów, ale z powodu czystej ciekawości
i tego że chciałbym zupełnie przesiąść się na sprzęt amigowy, będę musiał zainteresować się którymś.
(Przy okazji, jest ich sporo, który polecacie na start dla kogoś kto nigdy nie miał z żadnym styczności
i nie zamierza rzeźbić w konsoli, tylko używać jak najbardziej bezstresowo)

Podobnie z pamięcią, czy linuks wykorzysta więcej niż 2giga.

Tu podaje dwa linki do kart które wydają się być takie same, cena z resztą też, czy ta R5 230 ma jedynie nowszy
styl nazewnictwa, czy różni się czymś jeszcze? Nawet na zdjęciu wyglądają tak samo, tylko opakowanie inne.
Którą wybrać? Ewentualnie może macie swoje sugestie i dobre rady?

R5 230
HD 6450

Nie napisałem jeszcze jednej istotnej rzeczy, zastanawiam się czy jest sens płacić 10 funciaków więcej za dodatkowy gigabajt pamięci.
Bo za radeona hd 6450 z 1Giga zapłaciłbym 30 funtów.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 19:07 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Radek Cz napisał(a):
Potrzebuję rady odnośnie sprzętu. Zastanawiam się nad kupnem karty graficznej, póki co mój wybór padł
na Radeona HD 6450, ale mam kłopot bo nie wiem na dobrą sprawę czy najnowszy sterownik będzie w stanie
wykorzystać więcej pamięci na karcie, czy to będzie tylko sztuka dla sztuki. Jeśli nie, to czy linuksy
dostępne dla Amig będą? Przedtem nie brałem pod uwagę używania linuksów, ale z powodu czystej ciekawości
i tego że chciałbym zupełnie przesiąść się na sprzęt amigowy, będę musiał zainteresować się którymś.
(Przy okazji, jest ich sporo, który polecacie na start dla kogoś kto nigdy nie miał z żadnym styczności
i nie zamierza rzeźbić w konsoli, tylko używać jak najbardziej bezstresowo)

Podobnie z pamięcią, czy linuks wykorzysta więcej niż 2giga.

Tu podaje dwa linki do kart które wydają się być takie same, cena z resztą też, czy ta R5 230 ma jedynie nowszy
styl nazewnictwa, czy różni się czymś jeszcze? Nawet na zdjęciu wyglądają tak samo, tylko opakowanie inne.
Którą wybrać? Ewentualnie może macie swoje sugestie i dobre rady?

R5 230
HD 6450

Nie napisałem jeszcze jednej istotnej rzeczy, zastanawiam się czy jest sens płacić 10 funciaków więcej za dodatkowy gigabajt pamięci.
Bo za radeona hd 6450 z 1Giga zapłaciłbym 30 funtów.



Do jakiego sprzętu, 1 czy 2 śledziowa, jaka obudowa, jaki zasilacz, czy musi być Silent czy może być wiatrak, ?

Moją ulubioną kartą jest Sapphire RadeonHD 6870 - bardzo dobry stosunek ceny do wydajności.
Tu masz porównanie RadeonHD 6450 vs RadeonHD 6870:
http://www.hwcompare.com/10135/radeon-hd-6450-oem-vs-radeon-hd-6870/


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 19:16 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
amig_os napisał(a):
Do jakiego sprzętu, 1 czy 2 śledziowa, jaka obudowa, jaki zasilacz, czy musi być Silent czy może być wiatrak, ?

Do AX5000, wolałbym jednośledziową - właściwie to bez konkretnego powodu, zasilacz 600W, wolę bez wiatraka bo wszystkie szumiące urządzenia deczko mnie denerwują ; ).

Kilka słów wyjaśnienia. Wybrałem taką kartę bo raczej na 100% będzie działać, a to warunek podstawowy.
Poza tym nie chcę kupować na razie nic super-hiper-wypasionego, bo nie wiem jak docelowo będzie ze
sterownikiem, jakie najnowsze i najmocniejsze karty będzie obsługiwał i czy inwestowanie póki co ma sens.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 20:14 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Radek Cz napisał(a):
amig_os napisał(a):
Do jakiego sprzętu, 1 czy 2 śledziowa, jaka obudowa, jaki zasilacz, czy musi być Silent czy może być wiatrak, ?

Do AX5000, wolałbym jednośledziową - właściwie to bez konkretnego powodu, zasilacz 600W, wolę bez wiatraka bo wszystkie szumiące urządzenia deczko mnie denerwują ; ).

Kilka słów wyjaśnienia. Wybrałem taką kartę bo raczej na 100% będzie działać, a to warunek podstawowy.
Poza tym nie chcę kupować na razie nic super-hiper-wypasionego, bo nie wiem jak docelowo będzie ze
sterownikiem, jakie najnowsze i najmocniejsze karty będzie obsługiwał i czy inwestowanie póki co ma sens.


Mając nowoczesną płytę AX5000 i PCI-E x16 chcesz umieścić w niej biurową kartę i to jeszcze 64bit.
Nie zależy Ci na szybkiej obsłudze kompozycji 3D, FullHD i dobrodziejstwach nowego sterownika RadeonHD 2.xx ???

Może poszukaj karty Silent i 128bit np.:

Asus Radeon HD6670 1GB 128bit Silent (EAH6670 DC SL/DI/1GD3)
http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6670_DC_SLDI1GD3/

PS.
Jeśli kupisz kartę która będzie miała jakiekolwiek problemy wystarczy wysłać do Hansa debug_loga by otrzymać poprawioną wersję sterownika.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 21:03 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
amig_os napisał(a):
Mając nowoczesną płytę AX5000 i PCI-E x16 chcesz umieścić w niej biurową kartę i to jeszcze 64bit.
Nie zależy Ci na szybkiej obsłudze kompozycji 3D, FullHD i dobrodziejstwach nowego sterownika RadeonHD 2.xx ???

Może poszukaj karty Silent i 128bit np.:

Asus Radeon HD6670 1GB 128bit Silent (EAH6670 DC SL/DI/1GD3)
http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6670_DC_SLDI1GD3/

PS.
Jeśli kupisz kartę która będzie miała jakiekolwiek problemy wystarczy wysłać do Hansa debug_loga by otrzymać poprawioną wersję sterownika.

Ktoś w końcu z sensem pisze. Problemem jest brak informacji i dodatkowa dezinformacja jaką jest fakt "zalecania" przez amigakit kart rHD 5450/6450.
Takie przynajmniej AK oferuje z płytą AX5000, teraz dodaj do tego zielonego betatestera i wynik jest jaki jest. Czytałem twój post o rHD 7xxx, jak i listę
kompatybilności
kart graficznych ze sterownikiem. Ale na dobrą sprawę nie ma żadnych konkretnych informacji co, jak i z czym. Jak zapytasz na forum
hyperionu to SS zaraz zamknie wątek i pisze żeby się nie podniecać i czekać na listę od AK i koło się zamyka. Rozumiem że oni są programistami
ale powinien być ktoś, kto ogarnia wszystkie te ważne informacje i podaje w jednym miejscu i uporządkowane, bo w tej chwili jest burdel na kółkach.

Wracając do tematu, nie wiem czy jest sens kupować kartę ze średniej półki bo i tak w AOS teraz jej nie wykorzystam, a potem jak już system będzie
działał stabilnie to pokuszę się o coś na prawdę dobrego i wypasionego. W tej chwili idą święta i po prostu nie chcę wydawać dwieście funtów na kartę
graficzną która będzie tylko podnosić temperaturę i poziom hałasu w pokoju. Poza tym tak jak TD pisał na swoim blogu, mocniejsze karty potrzebują
silnego zasilacza i wielu kabli wpinanych w nią, co ogranicza możliwości podpięcia innych urządzeń.
Nie piszę że twoja propozycja jest zła, tak tylko się zastanawiam bo nigdy nie miałem okazji "budować" kompa i tykam się tego jak pies jeża - z pewną
dozą nieśmiałości ; ).

A jak ma się sprawa wykorzystania tych lepszych kart pod linuksami? Wszystkie będą działać jeśli działają pod AOSem? I co z sieciówkami wifi?
Wszelkie dodatkowe rady mile widziane.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 19 lis 2014, 22:00 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Radek Cz napisał(a):
amig_os napisał(a):
Mając nowoczesną płytę AX5000 i PCI-E x16 chcesz umieścić w niej biurową kartę i to jeszcze 64bit.
Nie zależy Ci na szybkiej obsłudze kompozycji 3D, FullHD i dobrodziejstwach nowego sterownika RadeonHD 2.xx ???

Może poszukaj karty Silent i 128bit np.:

Asus Radeon HD6670 1GB 128bit Silent (EAH6670 DC SL/DI/1GD3)
http://www.asus.com/Graphics_Cards/EAH6670_DC_SLDI1GD3/

PS.
Jeśli kupisz kartę która będzie miała jakiekolwiek problemy wystarczy wysłać do Hansa debug_loga by otrzymać poprawioną wersję sterownika.

Ktoś w końcu z sensem pisze. Problemem jest brak informacji i dodatkowa dezinformacja jaką jest fakt "zalecania" przez amigakit kart rHD 5450/6450.
Takie przynajmniej AK oferuje z płytą AX5000, teraz dodaj do tego zielonego betatestera i wynik jest jaki jest. Czytałem twój post o rHD 7xxx, jak i listę
kompatybilności
kart graficznych ze sterownikiem. Ale na dobrą sprawę nie ma żadnych konkretnych informacji co, jak i z czym. Jak zapytasz na forum
hyperionu to SS zaraz zamknie wątek i pisze żeby się nie podniecać i czekać na listę od AK i koło się zamyka. Rozumiem że oni są programistami
ale powinien być ktoś, kto ogarnia wszystkie te ważne informacje i podaje w jednym miejscu i uporządkowane, bo w tej chwili jest burdel na kółkach.

Wracając do tematu, nie wiem czy jest sens kupować kartę ze średniej półki bo i tak w AOS teraz jej nie wykorzystam, a potem jak już system będzie
działał stabilnie to pokuszę się o coś na prawdę dobrego i wypasionego. W tej chwili idą święta i po prostu nie chcę wydawać dwieście funtów na kartę
graficzną która będzie tylko podnosić temperaturę i poziom hałasu w pokoju. Poza tym tak jak TD pisał na swoim blogu, mocniejsze karty potrzebują
silnego zasilacza i wielu kabli wpinanych w nią, co ogranicza możliwości podpięcia innych urządzeń.
Nie piszę że twoja propozycja jest zła, tak tylko się zastanawiam bo nigdy nie miałem okazji "budować" kompa i tykam się tego jak pies jeża - z pewną
dozą nieśmiałości ; ).

A jak ma się sprawa wykorzystania tych lepszych kart pod linuksami? Wszystkie będą działać jeśli działają pod AOSem? I co z sieciówkami wifi?
Wszelkie dodatkowe rady mile widziane.


Nie ma sprawy :)
Na początek kup tę kartę a potem coś dobierzemy lepszego.
Ważne abyś kupił jakiś porządny markowy zasilacz ze stabilnymi napięciami np: ocz, corsair ... wystrzegaj się marki Antec.

Co do linuxa to polecam przeglądnąć:

http://www.amigalinux.org/
http://www.xenosoft.de/InstallationInstructions.pdf
http://www.supertuxkart-amiga.de/amiga/sam.html
http://www.supertuxkart-amiga.de/


Wersje Debiana oraz Ubuntu dla Amiga One X1000 mają wsparcie dla wielu rdzeni i 3D.
Zapewne będzie/jest tak samo dla Amiga One X5000.

Tak to wygląda:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1hLGypcnwJE[/youtube]


AmigaOS 4.1 obsługuje karty WiFi oparte o chipset: Prism2 (11Mbps) i Atheros5000 (54Mbps):

http://www.os4depot.net/share/driver/network/atheros5000.lha
http://www.os4depot.net/share/driver/network/prism2.lha
http://www.os4depot.net/share/driver/network/prism2_sam.lha


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: czwartek, 20 lis 2014, 09:33 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radek Cz napisał(a):
Potrzebuję rady odnośnie sprzętu. Zastanawiam się nad kupnem karty graficznej, póki co mój wybór padł
na Radeona HD 6450, ale mam kłopot bo nie wiem na dobrą sprawę czy najnowszy sterownik będzie w stanie
wykorzystać więcej pamięci na karcie, czy to będzie tylko sztuka dla sztuki. Jeśli nie, to czy linuksy
dostępne dla Amig będą? Przedtem nie brałem pod uwagę używania linuksów, ale z powodu czystej ciekawości
i tego że chciałbym zupełnie przesiąść się na sprzęt amigowy, będę musiał zainteresować się którymś.
(Przy okazji, jest ich sporo, który polecacie na start dla kogoś kto nigdy nie miał z żadnym styczności
i nie zamierza rzeźbić w konsoli, tylko używać jak najbardziej bezstresowo)

Podobnie z pamięcią, czy linuks wykorzysta więcej niż 2giga.


Aktualny sterownik potrafi wykorzystać, ale do tego potrzebne jest jeszcze Gallium, którego nie ma. System widzi 256MB i według słów Hansa zawsze będzie tyle widział (podobno nawet Windowsy i linuxy też w rzeczywistości same z siebie obsługują 256MB, a to, że system widzi więcej jest robione przy pomocy "jakiś sztuczek"). Natomiast całą resztę pamięci będzie wykorzystywać 3D (trzymanie tam tekstur, jakieś buforowania itp.). Tak więc myśląc przyszłościowo więcej pamięci na karcie się przyda i na pewno będzie wykorzystane, myśląc na dziś, to każda nowa karta RadeonHD wystarczy.

Z moich dziesięcioletnich doświadczeń z AmigaOS 4 wynika jednak, że pomimo braków w sterownikach im lepsza karta graficzna tym lepiej. Właśnie m.in. po to, by te braki niwelować, chociażby szybszym taktowaniem rdzenia czy pamięci na karcie. Sam też używam Radeona HD 6870, zgadzam się z Arkiem że ma (a przynajmniej w momencie gdy ją kupowałem, miała) najlepszy stosunek mocy do ceny. Poza tym jest najlepszą kartą uznawaną jako pewniak (o ile w przypadku Amigi, w ogóle można mówić o pewności) do obsługi Warp 3D. Wyższe karty (w tym również HD 69xx, ktora należy co prawda do rodziny HD6xxx, ale dosyć istotnie różni się od reszty), mają mieć Galium, ale nie jest pewne czy będą mieć również Warp 3D, czyli czy będą kompatybilne z dotychczasowym softem 3D powstałym dla AmigaOS.

Co do zwykłej pamięci operacyjnej, to skoro jesteś betatesterem, to bez względu na to jak ta sprawa będzie ostatecznie załatwiona w AOS 4.1 FE i Ty i tak powinieneś mieć dostęp do Ram.Handler w wersji która wykorzysta więcej niż 2GB.

Natomiast w kwestii Linuksów. Do niedawna myślałem, że na świecie zdecydowanym dominatorem jest UBuntu. Tymczasem czytając ostatniego PCWorlda, ze zdziwieniem zauważyłem, że ubunciak został zepchnięty na trzecie miejsce, a światowym liderem jest teraz Mint. Tak się składa że taką właśnie dystrybucję używam w X1000 i jestem zadowolony. Chociaż zaznaczam, że zapalonym linuksiarzem to ja nie jestem, uruchamiam ten system, pewnie z kilkanaście razy w roku.

Tam oczywiście jest pełne 3D, więc lepsza karta graficzna się przyda. Obsługa pamięci operacyjnej powyżej 2GB też jest.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: piątek, 21 lis 2014, 11:51 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Dziękuję wam obu za odpowiedzi, rzuciły sporo światła na te "tajemnice". Bardzo kuszące jest kupienie jakiejś dobrej karty,
ale z drugiej strony chciałbym móc używać programów korzystających z Warp3D.

O jedną rzecz chciałbym was tylko prosić, o wyjaśnienie różnic po między R5 230 i HD 6450, są jakieś w ogóle?

Mam jeszcze kilka pytań ale jestem zbyt zjechany i nie mogę się skupić na tyle, żeby zadać je sensownie.
Przede wszystkim chodzi o linuksa i kernele. Nie dziamię tego, te wszystkie wersje kernela, i linuksów.

Dzięki jeszcze raz.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: piątek, 21 lis 2014, 12:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radek Cz napisał(a):

O jedną rzecz chciałbym was tylko prosić, o wyjaśnienie różnic po między R5 230 i HD 6450, są jakieś w ogóle?


To jest de facto ta sama karta. Stary marketingowy numer AMD a wcześniej ATI. Było tak robione nie raz np. karta Radeon 8500 przemieniła się w Radeona 9100. W owym czasie były to jednak karty topowe, a zazwyczaj takie numery robi się z kartami budżetowymi np. Radeon 9200 przemienił się w Radeona 9250, który wiele lat po śmierci tego pierwszego był jeszcze montowany w komputerach biurowych.

Radeon HD 6450 to najsłabsza karta z linii HD 6xxx, a dodatkowo kojarzy się ze sprzętem przestarzałym datowanym na mniej więcej 2011. Radeon R5 230 też jest co prawda bodaj najslabszą kartą od AMD, ale skoro na rynek wprowadzono nową linię R9 czy R7 to i R5 kojarzy się "z nowoczesnością, ktorą można kupić za śmieszne pieniądze" a nie "przestarzałą linią HD 6xxx którą się nam wpycha na wyprzedażach" :D

Ot i cała róznica, R5 ma mieć lepsze branie wśród mniej obeznanych.

P.S.
Ponieważ jednak w 2011 roku Radeon HD 6450 chociaż słaby, był jednak relatywnie mocniejszą kartą niż w 2014 roku R5 230, to niektórzy producenci starali się go jakoś delikatnie dopalać stosując np. pamięć GDDR5. W przypadku R5 230 chyba już nikt się nie trudzi i stosuje się zwykłe DDR 3 na 64-bitowym interfejsie. Tak więc teoretycznie możesz trafić, ale nie musisz (jeśli HD 6450 będzie też miał DDR 3), na model HD 6450 nieco mocniejszy niż standardowa R5 230.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: środa, 26 lis 2014, 23:20 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
@Mufa
Tak też myślałem, że sprzedają stare majtki z nową metką.

Kilka następnych pytań.

Czy macie pojęcie jaki symbol ma nowy odpowiednik radeona hd 6870? Tych starych kart jest coraz mniej i ciężko je znaleźć, poza tym może udało by się kupić coś
z nową i szybszą pamięcią. I czy jest może gdzieś w sieci wykaz który pokazywał by właśnie STARE - NOWE odpowiedniki kart radeona?
Czy przypadek dwóch kart podanych przeze mnie wyżej jest jedynym wyjątkiem?

Odnośnie Warp3d, napisałeś że 6870 to pewniak a inne mogą ale nie muszą go łykać, czyli może się zdarzyć że na nowych i mocnych kartach będzie działać soft pod Warp3d?

Nazewnictwo: "uboot" - to taka owczopędna nazwa nowego kickstartu czy może jeszcze coś innego.
To samo z "kernelem", to taki linuxowy kicksart? Nie rozumiem czemu nie używają nazw ze świata amigowego?
Po kiego podążać za innymi zamiast tworzyć czy trzymać się swoich rozwiązań?

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: czwartek, 27 lis 2014, 15:11 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): czwartek, 29 lis 2012, 14:34
Posty: 73
Na twoim miejscu będąc celowałbym w modele HD7750, HD7770, HD7790, R7 260X. Nie wiem jaką te modele mają perspektywę przyszłego wsparcia w AmigaOS, jednak każda z nich ma jakąś zaletę. Wszystkie z nich mają stosunek cena/moc/zużycie energii. Pierwsza z nich może być jednoslotowa, a każda kolejna ma wyższe zużycie energii wynikającą z wyższej mocy obliczeniowej. Cała zabawa polega, że np. HD7790 ciężko dostać w dobrej cenie. Według mnie najlepszą opcją jest R7 260x, gdzie najbardziej uzasadnione jest 2GB pamięci na tej karcie (chociaż do zastosowań z AmigaOS jest to kwestia drugoplanowa). To jest ostatnia generacja Radeonów więc pewnie jeszcze stanieją. Rodzina 6xxx ma wyraźnie większe zużycie energii.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: czwartek, 27 lis 2014, 15:29 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radek Cz napisał(a):
@Mufa
Tak też myślałem, że sprzedają stare majtki z nową metką.

Kilka następnych pytań.

Czy macie pojęcie jaki symbol ma nowy odpowiednik radeona hd 6870? Tych starych kart jest coraz mniej i ciężko je znaleźć, poza tym może udało by się kupić coś
z nową i szybszą pamięcią. I czy jest może gdzieś w sieci wykaz który pokazywał by właśnie STARE - NOWE odpowiedniki kart radeona?


Taki wykaz wszystkich kart od AMD znajdziesz chociażby na Wikipedii. To co jest istotne to nie nazwa marketingowa pod jaką karta sprzedawana jest w sklepie, a nazwa kodowa producenta chpiu graficznego. Nazwa kodowa dla Radeona HD 6870 to Barts, nazwa kodowa dla Radeona HD 6450 to Caicos.

Cytuj:
Czy przypadek dwóch kart podanych przeze mnie wyżej jest jedynym wyjątkiem?


Jak już pisałem wczesniej nie jest wyjątkiem, przy czym zazwyczaj ma on zastosowanie dla najmniej wydajnych chipów, które mają konkurować ceną a nie możliwościami (jedynym wyjątkiem był R200, który należał do topowych w swoim czasie układów). Gdyby dla wydajniejszych układów stosowano taktykę, że zostawiamy stary chip i zmieniamy tylko szyld, to w zasadzie rozwój kart graficznych byłby żaden.

Radeon HD 6870, nie był co prawda najwydajniejszą kartą w rodzinie HD 68xx, ale należał do górnej klasy średniej, a takich kart raczej się nie rebranduje, tylko zastępuje nowocześniejszym odpowiednikiem. Dlatego też jeśli przeanalizujesz podlinkowane zestawienie, zauważysz że Barts, występuje jedynie w rodzinie HD 6xxx. Natomiast ekonomiczny Caicos, gości zarówno w serii HD 6xxx, HD 7xxx, HD 8XXX jak i R5. Wcale bym się nie zdziwił gdyby i w następnej generacji również się pojawił, jako produkt budżetowy.

Cytuj:
Odnośnie Warp3d, napisałeś że 6870 to pewniak a inne mogą ale nie muszą go łykać, czyli może się zdarzyć że na nowych i mocnych kartach będzie działać soft pod Warp3d?


Nie wiem jak to będzie z nowszymi kartami, być może będzie tak że Warp 3D zadziała na wszystkim. Wiem tylko że priorytetem jest obsługa Warp 3D przez rodziny HD 5xxx i HD6xxx (bo z tymi kartami była sprzedawana X1000), a jak się uda przy okazji obsłużyć inne rodziny to fajnie, ale o ile wiem nie jest to jakiś absolutny wymóg A-EONu. Wiem też, że według znawców subseria 69xx różni się dosyć istotnie od całej reszty HD6xxx.

Cytuj:
Nazewnictwo: "uboot" - to taka owczopędna nazwa nowego kickstartu czy może jeszcze coś innego.
To samo z "kernelem", to taki linuxowy kicksart? Nie rozumiem czemu nie używają nazw ze świata amigowego?
Po kiego podążać za innymi zamiast tworzyć czy trzymać się swoich rozwiązań?


No Kickstart oczywiście dalej istnieje, w przeciwnym razie ciężko byłoby mówić jeszcze o AmigaOS. Wszak ten z definicji składa się z Kickstartu oraz AmigaDOSu wraz z graficzną powłoką Workbench. Kickstart i owszem w czasach Commodore był zaszyty w ROMie ale nie zawsze, np. w Amidze 1000 ładowany był z dyskietki. Natomiast o ile mnie pamięć nie myli już w czasach AmigaOS 3.5 i 3.9 powrócono dopomysłu zamieszczania Kickstaru na dysku i tak zostało do dziś. Stary kickstart wbrew pozorom również zawierał kernel (zwany execem) i rzecz jasna elementem nowego Kickstaru funkcjonującego na dysku AmigaOS 4 również jest Kernel, który określany jest czasami również jako ExecSG.

U-BOOT nie jest częścią systemu operacyjnego, jest związany z hardware, coś jak FlashRom w kartach PPC, lub BIOS w pecetach. Tak więc po włączeniu kompa na krótko widzisz ekran powitalny U-BOOTa, potem ładowany jest Kickstart, a na końcu system. Jak wykonasz klasyczną "kombinację trzech króli" (klawisze CTRL+A+A) to masz miękki reset. Resetujesz system, ale nie resetujesz Kickstartu, który cały czas pozostaje załadowany (tak jak gdyby był w ROMie). Natomiast jeśli wykonasz kombinację Ctrl+alt+alt, masz twardy reset, czyli znowu przechodzisz do U-BOOTa, ładujesz Kickstart i dopiero system.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: piątek, 28 lis 2014, 16:55 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
A co powiecie o tej karcie:
VTX3D AMD Radeon R9 280 X-Edition Graphics Card (3GB, GDDR5, PCI Express 3.0)
Chodzi mi właściwie o to VTX, bo ta nazwa brzmi bardzo nieznajomo. Według wykazu Hansa ta działa,
niby na jego liście jest Sapphire ale czip ten sam, no i cena też całkiem niezła, tak mi się wydaje.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: piątek, 28 lis 2014, 19:56 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Radek Cz napisał(a):
A co powiecie o tej karcie:
VTX3D AMD Radeon R9 280 X-Edition Graphics Card (3GB, GDDR5, PCI Express 3.0)
Chodzi mi właściwie o to VTX, bo ta nazwa brzmi bardzo nieznajomo. Według wykazu Hansa ta działa,
niby na jego liście jest Sapphire ale czip ten sam, no i cena też całkiem niezła, tak mi się wydaje.


No karta całkiem niezła. Według porównywarki benchmark.pl wygrywa z moim Radeonem HD 6870 w niemal każdym aspekcie, przegrywając jedynie poborem mocy. Oczywiście pod AmigaOS 4.1 róznic wielkich być nie musi. W benchmarkach na stronie Hansa, nie widzę wyników dla tej karty (przynajmniej na pierwszych stronach).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: Pomocy
PostNapisane: piątek, 28 lis 2014, 20:32 
Offline
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 20 sty 2012, 22:31
Posty: 617
Mufa napisał(a):
W benchmarkach na stronie Hansa, nie widzę wyników dla tej karty (przynajmniej na pierwszych stronach).

Benchamrków nie sprawdzałem, patrzyłem na listę kompatybilności kart, jest tam pod pozycją Radeon R9 Series, tyle tylko że Sapphire a nie VTX.

_________________
AmigaOne X5000/020, Sapphire Radeon R9 270X Toxic, 2GB RAM.
Amiga1200/060 32MB RAM
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO