Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 11:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 08:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Niemałym zdziwieniem, zwłaszcza w kontekście klapy projektowanej naście lat Natami, jest dla mnie wielka ekscytacja projektem Vampire. Radzik chyba jednak trochę na wyrost ocenił ten nieistniejący w 2015r na rynku projekt jako wydarzenie tegoż roku. Zwłaszcza że jako antywydarzenie ocenił X5000 - dokładnie tak samo nieistniejącą na rynku detalicznym (chociaż w przeciwieństwie do wampira w omawianym okresie de facto będącą już w posiadaniu około setki osób).

Skłoniło mnie to do wspomnień, na temat rzetelności, prawdomówności, tempa prac i realizacji planów na przyszłość. Czy faktycznie zespół Vampire zasługuje na większe zaufanie niż A-EON? Proponuję przypomnieć sobie fragmenty wywiadu udzielonego dla elektronicznego PPA bite 5 lat temu.

Cytuj:
"Jak przedstawia się historia rozwoju N68050?
Można powiedzieć, że rozpoczęła się ona w 1998 roku, kiedy to Gunnar usiłował zaprojektować swój pierwszy procesor 68k."


Tempo prac zaiste ciekawe, nawet uwzględniając amigowe warunki. Przypominam że mamy już rok 2016!!!

Cytuj:
"W starych, dobrych czasach po prostu marzono o 500 MHz 68030! Teraz to marzenie ziści... Lecz za 2-3 lata to już inna opowieść. Technologia FPGA rozwija się przez cały czas.".


Tak więc 5 lat temu mieli procesor 030 500MHz, ale już 2 - 3 lata temu mieli mieć proc z zupełnie innej bajki wydajnościowej. Czekam na testy czy Vampire z 2016 roku oferuję tę szybkość, już nie mówię o szybkości zapowiadanej na przyszłość - czyli przeszłość :twisted: ale tej sprzed 5 lat.

Cytuj:
"Wystarczy powiedzieć, że Natami będzie potrafiła obsługiwać gry niemożliwe do uruchomienia na niektórych systemach PPC"


W takim razie czekam na Quake IV czy jakieś inne gry będące poza zasięgiem PPC odpalone na wampirze.

Cytuj:
"Ta nowa architektura 68k daje wyższą kompatybilność i większą ogólną wydajność na Amidze niż rozwiązanie typu Coldfire. Wiele gier i programów odmawia działania na 040/060 z powodu zmian w projekcie tych układów i brakujących instrukcji. Teraz z N68050 dostajesz taką kompatybilność jaką zawsze chciałeś mieć."


Jak widać już pięć lat temu mieli kompatybilność jaką zawsze chcieliśmy mieć. Niewątpię że teraz po latach zostało to jeszcze bardziej dopieszczone. Zatem czekam na testy od pierwszych osób którzy dostaną Vampire jak jest z tą idealną kompatybilnością.

Reasumując 5 lat temu było bardzo kolorowo, 5 lat w informatyce to długi czas, teraz powinno być więc ultra kolorowo. Ja jednak jestem amigowcem, oczekiwań nigdy nie mam zbytnio wybujałych, chciałbym więc tylko stanu faktycznego o jakim na poważnie zapewniano mnie 5 lat temu.

A zatem jeśli:
Vampire będzie szybsza od 030 500MHz, jeśli będzie potrafiła uruchamiać gry nie do uciągnięcia przez najwolniejsze komputery z PPC i jeśli będzie idealnie komptybilna (choćby na poziomie procesora 030). Powiem "brawo zespół Vampire" - macie szanse na miano wydarzenia roku 2016. Jeśli jednak podobnie jak ze wszystkich zapowiedzi ostatnich nastu lat głoszonych przez tych ludzi będzie z dużej chmury mały deszcz, to... ech zresztą szkoda gadać.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 18:04 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Acha, to gunnar von bohen już osiemnaście lat te 68k trzaska.
To raczej mu słabo idzie.
Ja myślę że nawet jak sprzętowych ppc zabraknie, to i tak będziemy używać amig fpga z 68k i jakimś innym prockiem w fpga.
Takie nowe powerup. Może ze sparcem?
Całkiem fajne projekty sparca w fpga są.
Niektóre nawet unia sponsoruje.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO