Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 09:01

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 10 gru 2014, 22:55 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
Witam bardzo serdecznie.

W przyszłości AmigaOS ma obsługiwać więcej niż 2 GB ramu, jednak nie wiadomo dokładnie kiedy. Zacząłem się zastanawiać czy nie warto zmaksymalizować pamięci w Ami, zanim DDR2 przestaną być dostępne.

Z tego co wiem to płyta nie obsłuży więcej niż 8 GB. Obecnie mam 4 (jak zamawiałem to chciałem mieć pamięć do pary), więc brakuje mi jeszcze 4 giga.
Problem w tym, że nie wiem jaka pamięć bedzie działać z Ami (wiem, że DDR2). Szukałem mocno po necie i jedyne co znalazłem to, na blogu S. Solliego (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwiska), było napisane, że mają być to kości 800MHz bez buforowania i ecc (czy jakoś tak). Tyle tylko, że było tam też, że Amiga X1000 może mieć maks 16 giga, co jest chyba błędne. Jak sprawdziłem kostki od AmiKit to są to Kingstony 1066MHz.

Tak wiec nie wiem czy mam kupic kości 1066 czy 800? Nie chcę przepłacać za 1066 jeśli Ami będzie ich używać jak 800, ale nie chcę też kupować 800, jeżeli Ami potrzebuje tych szybszych.
Dodatkowo nie wiem na ile te kości o różnym taktowaniu są ze sobą kompatybilne.
Zgaduję, że marka nie ma większego znaczenia, a może się mylę?
Jeżeli ktoś dodawał pamięć do X1000, albo zna się na DDR2 to proszę o pomoc.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 11 gru 2014, 01:08 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jaszczur napisał(a):
Witam bardzo serdecznie.


Witam gorąco kolejnego usera X1000, znaczy że jest nas w Polsce przynajmniej siedmiu, chociaż doświadczenia z czasów A1 XE, jak i obecnych każą przypuszczać że jednak więcej ;)

Cytuj:
W przyszłości AmigaOS ma obsługiwać więcej niż 2 GB ramu, jednak nie wiadomo dokładnie kiedy. Zacząłem się zastanawiać czy nie warto zmaksymalizować pamięci w Ami, zanim DDR2 przestaną być dostępne.


Ja uważam że niekoniecznie akurat teraz jest najlepszy czas na zakupy pamięci. Znowu odwoałem się do wspomnień z ubiegłej dekady i czasów kiedy użytkowałem Amigę One XE. Był okres że pamięci do XE, czyli DIMM ECC Registred, były cholernie drogie i stosunkowo mało dostępne. Jednak po kilku latach, gdy na serwery obsługujące tę pamięć przyszedł już czas by odeszły do lamusa, nagle zaczęło być tanio i dostępnie (przynajmniej na aukcjach).

Wydaje mi się że teraz kompy na DDR2, zwłaszcza te (nie tak dawano jeszcze) topowe, pracujące na najszybszych pamięciach, jeszcze nie zestarzały się na tyle by były uznawane za złom nadający się na śmietnik. W związku z czym używki z serii Kingston HyperX pojawiają się na Allegro w niewielkich ilościach i co za tym idzie trzymają cenę. Nowych niemal nie sposób dostać. Pytanie czy za dwa, trzy lata sytuacja będzie wyglądać tak samo i pytanie czy w ciągu dwóch trzech lat AmigaOS dorobi się możliwości obsługi więcej niż 4GB (na razie przecieki mówią o więcej niż 2GB) :?:

Cytuj:
Z tego co wiem to płyta nie obsłuży więcej niż 8 GB. Obecnie mam 4 (jak zamawiałem to chciałem mieć pamięć do pary), więc brakuje mi jeszcze 4 giga.
Problem w tym, że nie wiem jaka pamięć bedzie działać z Ami (wiem, że DDR2). Szukałem mocno po necie i jedyne co znalazłem to, na blogu S. Solliego (mam nadzieję, że nie pomyliłem nazwiska), było napisane, że mają być to kości 800MHz bez buforowania i ecc (czy jakoś tak). Tyle tylko, że było tam też, że Amiga X1000 może mieć maks 16 giga, co jest chyba błędne. Jak sprawdziłem kostki od AmiKit to są to Kingstony 1066MHz.

Tak wiec nie wiem czy mam kupic kości 1066 czy 800? Nie chcę przepłacać za 1066 jeśli Ami będzie ich używać jak 800, ale nie chcę też kupować 800, jeżeli Ami potrzebuje tych szybszych.
Dodatkowo nie wiem na ile te kości o różnym taktowaniu są ze sobą kompatybilne.
Zgaduję, że marka nie ma większego znaczenia, a może się mylę?
Jeżeli ktoś dodawał pamięć do X1000, albo zna się na DDR2 to proszę o pomoc.


Jak masz 4GB to na dziś zarówno pod AmigaOS jak i pod linuksa nie jest źle (ja też mam tyle i póki co nie zamierzam powiększać). Jednak jeśli już się zdecydowałeś to jedyne w czym mogę Ci pomóc, to podać kości jakie na pewno zostały przetestowane (przy czym nie gwarantuję że jeśli w X1000 będą różne kości, nic nie będzie się gryźć). Niestety tak się składa że również betatesterzy mieli wymóg zakupu płyty i RAMu z Amigakit, więc nikt specjalnie nie miał parcia by testować coś innego oprócz dostarczanego w standardzie Kingston HyperX KHX8500D2K2/4G, PC2 - 8500 CL5. Poza tym wiem o innych kościach z serii HyperX:

Kingston HyperX KHX8500D2T1K2
Kingston HyperX KHX6400D2LLK2/2G, PC2 - 6400 CL4


Jedynym zestawem innymi niż Kingston HyperX, o jakim wiem to:

2X 2GB DDR2 800MHz Dane Elec (niestety nie znam dokładniejszych oznaczeń).

Co do innych kości DDR2, sam nie próbowałem i nie mam wiedzy czy inni skutecznie próbowali. Bardzo możliwe że działają wszystkie kości DDR2 - nie słyszałem by ktoś pochwalił się RAMami, które nie działy z X1000, ale czy to oznacza automatycznie że wszystkie kości działają? Nie odważę się zaryzykować takiej tezy. Natomiast co do prędkości 1066MHz, przynajmniej według tego artykułu PA6T, ma kontroler, który potrafi tak szybkie pamięci obsługiwać.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 11 gru 2014, 22:03 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
Dzięki za odpowiedź.
Przemyślę jeszcze zakup ramu, ale warto byłoby się dowiedzieć jakie kości byłyby odpowiednie. Spróbuję może się spytać w AmigaKit lub A-Eon. Może będą umieli pomóc.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 14 gru 2014, 14:16 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Dołączył(a): poniedziałek, 10 wrz 2012, 07:07
Posty: 249
No cóz widzę że instrukcji nie xczytałeś a tam troszkę odpowiedźi na Twoje pytania jest. "X1000 TRM" strona 14 wyjaśnia Twoje wątpliwości co do pamięci.
Tak są to pamięci bez buforowania i ECC czyli mozna powiedzieć te najbardziej popularne. Teoretycznie powinny działać wszystkie ale podobnie jak w świecie PC mogą być wyjątki. Dlatego też producent powinien stworzyć listę przetesowanych modułów ale sam wiesz jaki my mamy rynek.
Maksymalna wielkość pamięci to 8 GB na kontroler ale że X1000 ma dwa kontrolery to wychodzi razem 16GB ale pamiętaj że zależy to nie tylko od sprzętu ale też i oprogramowania. Być może 8 GB to ograniczenie CFE czyli takiego jakby BIOSU płyty. Bo nasz system to ograniczenie 2 GB.
Prędkość to niestety 800MHz nie zależy to tylko od oznaczeń na modułach czy możliwości procka ale tak w skrócie budowy płyty i CFE ale niestety nie widzę w CFE żadnych możliwosć konfiguracyjnych dla pamięci czyli mnożniki FSB np. A FSB płyty to 900MHz czyli pamięci są taktowane poniżej 1. Można założyć szybsze pamięci ale nic to nie da dalej będzie 800MHz. Jakby dało się ustawić w CFE CL dla pamięci to można by spróbować tym szybszym modułom obniżyć CL co dałoby jaskieś przyspieszenie.

Oprócz wymienionych przez Mufę modułów mogę potwierdzić że działa jeszcze pamięć Crucial bo takie też były dawane przez AmigaKit.
Taka lista obsługiwanych modułów byłaby mile widziana więc jak Ci AmigaKit coś odpisze to się podziel wiedzą.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 14 gru 2014, 15:13 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Moje pamięci to:
Kingston HyperX KHX8500D2K2/4G DDR2-1066 CL5 SDRAM- wersja DUAL CHANNEL.

Specyfikacja:
http://www.kingston.com/datasheets/KHX8500D2K2_4G.pdf


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 6 sie 2015, 17:36 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
Wybaczcie, że nie wcześniej, ale dopiero niedawno zadałem pytanie w AmigaKit.

Niestety dostałem odpowiedź trochę wymijającą. Może sami nie mogą zapewnić, że każdy moduł zadziała?

W każdym razie oficjalna odpowiedź to:
Najlepiej użyć takich samych modułów jakie się już ma.

Czyli w moim przypadku Kingston HyperX.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 9 sie 2015, 17:51 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
AmigaKit chyba nie może zagwarantować kompatybilności z wszystkimi koścmi. Odpowiedzieli mi, że najlepiej użyć takich samych kości jak te, które się już ma. Czyli u mnie HyperX.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO