Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 13:44

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 1 kwi 2021, 12:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Ostatnio zapanowało ożywienie w temacie obsługi kart dźwiękowych. Po długo wyczekiwanym wsparciu dla układu muzycznego Tabora i niespodziance jaką był nowy driver Oxygen w ES.20. Teraz kolejna miła niespodzianka. W poczekalni na Depocie czeka HDA Audio, sterownik obsługujący standard Intel HD Audio (Azalia).

Wśród kart, ktore na 100% pracują, gdyż zostały przetestowane i zweryfikowane znajdziemy:

- Creative Labs SoundBlaster Audigy FX (24Bit / 192 kHz 5.1)
- Startech Pexsound7ch (24bit / 192kHz 7.1) -> Znany pod różnorakimi markami.
- Fransande 411944 (24Bit / 192 kHz 7.1) -> Również dostępny pod wieloma różnymi markami.

Karty, które powinny działać ale jeszcze nie zostało to zweryfikowane:
- TERRATEC AUURON 7.1 PCI-E
- zasadniczo każda kombinacja kontrolerów HDAudio i HD Audio Multichannel Codecs (np. CA0113, CM8288, CM8888, CM9882A ALC898 itp)


Starsze karty, które mogą pracować (autor sterownika nie daje jednak gwarancji):
- ASUS XONAR Phoebus Solo
- PowerColor Devil HDX


Karty, które nie działają (jeszcze):
- Core3d (Ca0132) bazujące na SounBlasterach (np. Z, AE-5, AE-7, AE-9 itp.). Karty te mają DSP (CA0132) zamiast kodeka audio. Wsparcie jest planowane, ale nie będzie to łatwe ze względu na brak wystarczającej dokumentacji.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 1 kwi 2021, 13:39 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Imponujące, ale przypominam sobie (sam siebie cytuję sprzed lat, dotyczy to X5000):
Cytuj:
"komputer wyposażony jest w kartę dźwiękową na układzie CMedia CMI8738 która jest wadliwa (winny jest układ ASMedia 1038 dla mostka PCIe-PCI ); kartę tę można wymienić u producenta na nową bądź we własnym zakresie zdobyć inną bezproblemową"


Teraz czytam tu:
Cytuj:
Karty, które powinny działać ale jeszcze nie zostało to zweryfikowane:
(...)
- zasadniczo każda kombinacja kontrolerów HDAudio i HD Audio Multichannel Codecs (np. CA0113, CM8288, CM8888, CM9882A ALC898 itp)

No właśnie, obawiam się powtórki. Jak już to pewnie trzymałbym się Creative Sound Blaster Audigy FX. Jest dostępna w sklepie Morele i nie ma problemów ze zwrotem, bo wracałem tak kiedyś pamięć RAM. Czy może moje obawy są nieuzasadnione?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 1 kwi 2021, 14:28 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Autor akurat ma X5000 i to od niedawna, bo od grudnia, więc przypuszczam że efekt świeżości robi swoje. Na takim etapie nowy użytkownik zazwyczaj dużo przed kompem siedzi i dużo testuje. Zatem myślę że skoro pisze że coś działa, to wie co pisze. Faktycznie SoundBlaster wydaje się tutaj być najlepszą opcją. Wszedłem na Allegro, i tam jest chyba z kilkadziesiąt ofert dostępnych przez Allegro Smart, czyli z bezproblemowym darmowym zwrotem. Drugą kartą ktora się tam pojawia jest ten Asus Xonar (ktory jednak nie jest przetestowany). Jeden taki ASUS jest licytowany za 30zł (na razie nikt nie licytuje), ale tak w normalnej sprzedaży, najtańszą jaką widziałem to była coś koło 135zł, najtańszy SounBlaster 145zł.

Sam autor poleca takie karty, no ale nie wiem jak to jest ze zwrotami w Amazonie, chyba bym się trzymał krajowego rynku.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 1 kwi 2021, 20:43 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Ja byłem pewny, że to żart. Niesamowite. Gość napisał, że sterownik powstawał od grudnia A polowa czasu to rozkminianie AHI. Czyli w ok. 45 dni napisał sterownik :o
Gdyby taki ktoś pojawił się kilka lat temu, Tabor nie rozbił by się o wycofane podzespoły a potem o COVID. Po tym widać jak można pracować :clap:

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 2 kwi 2021, 20:07 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Kas1e już przetestował tego SoundBlastera. Chyba też sobie strzelę taką kartę po świętach.



Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 3 kwi 2021, 12:30 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
Ciekawe czy zadziała:

Creative Sound Blaster Audigy SE (SB0570) na PCI:



Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwi 2021, 15:57 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
też się zastanawiam,czy z pci ten nowy sterownik zagada..
z drugiej strony jakie zastosowanie widzicie dla takiej karty? jest jakieś oprogramowanie korzystające z 8-u kanałów?

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 6 kwi 2021, 07:38 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Rozwinę moje pytanie z poprzedniego postu, bo może się wydać lakoniczne i przez to niezrozumiałe. Nie znalazłem w opisie programu Emotion informacji o obsłudze 7.1 ale może to jest oczywiste, że to obsługuje? Nie wiem więc pytam :) Ewentualnie Mplayer?
Z mojej perspektywy to bez znaczenia, bo nie odtworzę na moim staruszku żadnego współczesnego filmu. Widzę nawet na allegro kartę PCI z 7.1, która być może zadziałałaby z tym nowym sterownikiem. Są też karty sześciokanałowe z CMI8738, do którego sterownik istnieje od 15 lat. I zastanawiam się, tak teoretycznie, czy instalując taką kartę obok tej wbudowanej w płytę główną zyskałbym tylko na jakości dźwięku (pewnie bym tego nie usłyszał) czy faktycznie miałbym do dyspozycji w jakimś programie dodatkowe 4 (lub 6) osobnych kanałów. Oglądanie filmów na jakimkolwiek komputerze odpuściłem sobie już dawno, w momencie, gdy telewizory wyposażono w złącze usb no ale tak teoretycznie pytam.
Nie jestem graczem ale domyślam się, że nowoczesne gry wykorzystują te 8 kanałów ale chyba takich na nasze komputery nie ma (?).
Cieszę się, że powstają nowe sterowniki ale ten Wasz entuzjazm skłonił mnie do tych paru pytań jak ta tematyka wygląda w naszym ogródku, bo zupełnie zielony na tym polu jestem.

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 6 kwi 2021, 08:30 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Wiadomo od oglądania filmów fabularnych jest telewizor i pewnie nikt tego nie robi na komputerze od 10 lat. Natomiast nie zgodzę z bagatelizowaniem tematu odtwarzania wideo na komputerze gdyż choćby dla filmu w tym wątku nigdy nie leciałbym do telewizora. Jeśli najczęściej jest tak że staram się przeglądać amigowe fora i serwisy z mojego ulubionego komputera to też nie lubię specjalnie dla różnych filmików pokazujących jak co działa, tudzież jakichś tutoriali itp. odchodzić od biurka i latać do salonu z TV czy patrzeć w mały ekranik telefonu. Dobrze i wygodnie jest to oglądać bez zmiany platformy, nie ruszając się z miejsca, dlatego chwała Hansowi.

Co do karty muzycznej, to ja mogę się wypowiadać tylko za siebie. Tak stare karty muzyczne mają tryb 7.1 i nawet z niego korzystam, natomiast i tak mam głośniki 2+1, więc tego nie odczuwam i jak ten tryb działa w rzeczywistości w zasadzie nie wiem. W moim przypadku nie tyle zależy mi na wyjściu dźwięku co na jego wejściu. Jak wiesz czasami coś nagrywam na YT że swoim komentarzem. Na X1000 działa to pięknie, natomiast na X5000 gdzie mam zewnętrzną kartę CMI nagrywany dźwięk jest niesamowicie cichy a suwaki jego podgłaśniania są nieaktywne. Jest w C: narzędzie CMIBoost, które na sztywno podbija dźwięk o 20db, ale to wciąż za cicho. Dlatego chcę zmienić kartę na taką, która z regulacją dźwięku na wejściu nie ma problemu. Takimi kartami o ile dobrze pamiętam były stare SounBlastery na PCI, miałem takie dwa ale gdzieś je wydałem. Pomyślałem że po co mam szukać po aukcjach jakichś staroci, skoro mam komputer z PCI-E i mogę za względnie niewielkie pieniądze zaopatrzyć go w nową kartę. Zapytałem więc autora sterownika czy z regulacją dźwięku na wejściu jest ok, odpowiedział że tak i to i tylko to (a nie np. sprawy związane z trybem 7. 1 na wyjściu) jest powodem że tę kartę na dniach sobie kupię.
Oczywiście w dzisiejszych czasach wręcz obciachem jest mówić że Amiga w czymś lepiej sprawdza się niż pecet, ale akurat w przypadku mojego starego laptopa nagrywany dźwięk jest fatalnej jakości i nie ma żadnego porównania względem tego co uzyskuję na swoich Amigach, dlatego nagrywam tylko na Ami.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 6 kwi 2021, 09:36 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

Dołączył(a): sobota, 20 cze 2020, 06:56
Posty: 57
Tak, oczywiście miałem na myśli filmy fabularne bo tak jakoś skupiłem się na tym aspekcie 7.1, jakby pomijając inne cechy tych nowoczesnych kart. Nie bagatelizuję możliwości oglądania plików wideo na komputerze. W końcu każdy z nas w prywatnym życiu oprócz zdjęć robi też sporo filmów i fajnie byłoby je obejrzeć i edytować pod AmigaOS. W Twojej konfiguracji się to robi komfortowo więc to inna bajka. W mojej przeglądanie zdjęć to już małe wyzwanie.

_________________
Pegasos II G3, 2GB, Radeon 9000 128MB, USB 2.0, SBLive!, SSD 240GB, smart pwr/rs


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 31 gru 2022, 09:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Po dość długiej przerwie, pojawiła się nowa wersja sterownika. Geennaam popracował nad głośnością, teraz na starcie jest odpowiednia (wcześniej żeby było ok, musiałem kombinować, ładując HDMixer do WBStartup, oraz skrypt, który mi okienko miksera zamykał w tle jeszcze przed pojawieniem się ekranu WB). Ponadto pojawiła się obsługa dźwięku z poziomu docka. Niestety w moim przypadku, po aktualizacji sterownika (w tej chwili na Depocie w kolejce czekają dwie, nie wiem która jest prawidłowa ale próbowałem obu), nie mogę już korzystać z mixera, narzędzie docky też nie jest aktywne.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 28 sty 2023, 17:01 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Nowa wersja sterownika HD Audio czeka już na Depocie. Najważniejszą nowością jest wsparcie dla kompuuterów AmigaOne X1000, choć warto zauważyć że od lat wbudowany chip HD Audio jest dobrze wspierany, więc nie wiem czy jest sens zamiany sterownika. Poza tym autor dodał usprawnienia w zakresie nagrywania dźwięku oraz ogólne optymalizacje działania.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 30 sty 2023, 14:26 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Przy okazji wyszło, że na dźwięk przez HDMI raczej nie ma co liczyć...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 20 lip 2023, 14:20 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Cóż autor, niestety chyba się znowu obraził, albo na całe amigowania, albo przynajmniej na OS4Depot. Fakt jest taki że sterownik zniknął z tego serwera i nie jest już dostępny, podobnie zresztą jak driver do obsługi twardych dysków w standardzie NVME :?


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 23 lip 2023, 07:21 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Autor tych sterowników w rozmowie z jednym z amigowców stwierdzil że zrobił sobie przerwę i cieszy się wakacjami, jednocześnie ich rozwoju nie zaprzestał, a nawet rozpoczął pracę nad "drajwerami" do innych rzeczy. Jednakowoż trochę dziwne że usunął archiwa z OS4Depot. Do głowy przychodzą mi tylko dwa wyjaśnienia, albo chce to udostępniać w inny sposób np. na GitHubie, albo został "przetransferowany" do A-EONu i jego rzeczy wejdą w skłąd ES.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO