Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 19:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 21 gru 2019, 19:33 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
Dzieki Wam mam ogarnieta karte graficzna i sterowniki do niej, dzieki za to :D

Zastanawiam sie nad zakupem monitora. Obecnie mam starszy monitor o rozdzielczosci 1280x1024, nie odstaje az tak bardzo od 1920x1024, wiec myslalem nad 2560x1440. Jednak z tego co wyczytalem to moze byc problem z ogarnieciem takiej rozdzielczosci, bo podobno display port nie jest u nas jeszcze obslugiwany.
Czy jest na to jakas rada? Czy moze lepiej sobie darowac taki monitor?

Z gory dzieki za pomoc.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 21 gru 2019, 20:05 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jaszczur napisał(a):
Dzieki Wam mam ogarnieta karte graficzna i sterowniki do niej, dzieki za to :D

Zastanawiam sie nad zakupem monitora. Obecnie mam starszy monitor o rozdzielczosci 1280x1024, nie odstaje az tak bardzo od 1920x1024,


Też tak myślałem i długo się broniłem przed FullHD no bo to w pionie zaledwie kilkadziesiąt pikseli więcej, niemniej po szerkości jest to już kilkaset pikseli, tak więc z pewnością róznicę w wielkości blatu zauważysz znaczną. Przynajmniej ja taką zauważyłem.

Cytuj:
wiec myslalem nad 2560x1440. Jednak z tego co wyczytalem to moze byc problem z ogarnieciem takiej rozdzielczosci, bo podobno display port nie jest u nas jeszcze obslugiwany.
Czy jest na to jakas rada? Czy moze lepiej sobie darowac taki monitor?

Z gory dzieki za pomoc.


Kilka tygodni temu kupiłem sobie drugi monitor do X5000 (bo wcześniej działałem na przłączniku HDMI między X1000 a X5000) wypożony w display port, lecz nie mam kabla by to sprawdzić. Z drugiej strony to jest dalej monitor 1920x1080, więc nie mam ciśnienia na zakup tego kabla i jadę po HDMI. Chyba jednak jest tak jak mówisz i display portu jeszcze w sterownikach Radeona nie ma. Natomiast coś kojarzę że na ubiegłorocznym Pixel Heaven Stefkos używał monitora 2560x1440 z Macem G5, a nie sądzę aby w czasach produkcji starych Maćków istniał display port i nie sądzę aby MorphOS miał stery do DP. Zatem prawdopodobnie da się używać takiego monitora po zwykłym HDMI.

No ale niech może Stefkos (jeśli to czyta) potwierdzi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 21 gru 2019, 20:51 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Kilku użytkowników na Amigans używa AOS4.1 z tą rozdzielczością (2560x1440). Sam zastanawiałem się nad kupnem ale mój R9250 takiej rozdzielczości nie wyprodukuje.
W tym wątku: https://www.amigans.net/modules/xforum/ ... mpost91425
W innym jest opis pewnych problemów ale też potwierdzenie działania: https://www.amigans.net/modules/xforum/ ... post101901

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 21 gru 2019, 21:40 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): poniedziałek, 28 maja 2018, 15:37
Posty: 7
Mufa napisał(a):
Jaszczur napisał(a):
Dzieki Wam mam ogarnieta karte graficzna i sterowniki do niej, dzieki za to :D

Zastanawiam sie nad zakupem monitora. Obecnie mam starszy monitor o rozdzielczosci 1280x1024, nie odstaje az tak bardzo od 1920x1024,


Też tak myślałem i długo się broniłem przed FullHD no bo to w pionie zaledwie kilkadziesiąt pikseli więcej, niemniej po szerkości jest to już kilkaset pikseli, tak więc z pewnością róznicę w wielkości blatu zauważysz znaczną. Przynajmniej ja taką zauważyłem.

Cytuj:
wiec myslalem nad 2560x1440. Jednak z tego co wyczytalem to moze byc problem z ogarnieciem takiej rozdzielczosci, bo podobno display port nie jest u nas jeszcze obslugiwany.
Czy jest na to jakas rada? Czy moze lepiej sobie darowac taki monitor?

Z gory dzieki za pomoc.


Kilka tygodni temu kupiłem sobie drugi monitor do X5000 (bo wcześniej działałem na przłączniku HDMI między X1000 a X5000) wypożony w display port, lecz nie mam kabla by to sprawdzić. Z drugiej strony to jest dalej monitor 1920x1080, więc nie mam ciśnienia na zakup tego kabla i jadę po HDMI. Chyba jednak jest tak jak mówisz i display portu jeszcze w sterownikach Radeona nie ma. Natomiast coś kojarzę że na ubiegłorocznym Pixel Heaven Stefkos używał monitora 2560x1440 z Macem G5, a nie sądzę aby w czasach produkcji starych Maćków istniał display port i nie sądzę aby MorphOS miał stery do DP. Zatem prawdopodobnie da się używać takiego monitora po zwykłym HDMI.

No ale niech może Stefkos (jeśli to czyta) potwierdzi.


Udalo mi sie odpalic MorphOS'a na monitorze 4k przez przelotke AGP->HDMI w rozdzielczosciach 2560 i prawie 4k. Prawie poniewaz w pelnym 4k w ogole nie bylo obrazu. Problem jednak byl tak ze bylo odswiezanie okolo 25-30Hz przez co oczy "bolaly" przy uzywaniu. Czy dziala DP czy nie moze powiem niedlugo, niestety wszystkie sprzety i karty czekaja na przeprowadzke.
Mielismy przetestowac sprzet z Twoja X5000 (dobrze pisze?), niestety jak to zwykle bywa nie bylo na to czasu a szkoda.
2560 na MorphOS'ie i makach z kartami AGP/PCI dziala w rozsadnym odswiezaniu.
Jeszcze jedno. Wyglada na to ze systemy amigowe/amigopodbne nie sa przyzwyczajone do duzych rozdzielczosci i niektore gadzety chcial/nie chcial bedziesz miec za male/za duze bez mozliwisci ich zmiany.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 21 gru 2019, 22:26 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
stefkos napisał(a):
Mielismy przetestowac sprzet z Twoja X5000 (dobrze pisze?),


Nie ja tam przywiozłem X1000, Radzik miał X5000.

Cytuj:
niestety jak to zwykle bywa nie bylo na to czasu a szkoda.


No szkoda, bo chętnie bym sprawdził. Z drugiej strony przyszedł mi do głowy pomysł że gdybym chciał kupić większy monitor, a nie miał pewności jak to wygląda we współpracy z AmigaOS, to pewnie próbowałbym podpiąć Amigę do telewzora, który łapie 4K, co może też być jakąś wskazówką dla Jaszczura (jeśli ma taki TV).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 22 gru 2019, 00:41 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
AOS4.1 w 4K...

https://www.youtube.com/watch?v=gZCla-omFyA

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 23 gru 2019, 08:58 
Offline
Początkujący
Początkujący

Dołączył(a): poniedziałek, 28 maja 2018, 15:37
Posty: 7
Przemek napisał(a):


To stary film i pokazuje wlasnie jak odswiezanie kuleje.
Z tego co pamietam to aby miec 60Hz to albo musisz podlaczyc monitor przez 2xDVI albo DP. Innego wyjscia nie ma.
No i jak widac na filmie. Albo masz monitor 52 cale i widac wszystko calkiem ok albo 27 i wszystko jest za male.
tak czy inaczej uzywanie systemu w 2560 wzwyz daje duzo wiecej (przynajmniej programistom).


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 28 sty 2020, 19:03 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 14 lip 2013, 16:29
Posty: 16
Dzieki wszystkim za pomoc. Troche z dusza na ramieniu kupilem monitor. Spodziewalem sie, ze strace sporo czasu na ustawieniach ale wszystko dziala od pierwszego kopa. Amiga bez problemu dala do wyboru odpowiednia rozdzielczosc i juz mam system w wysokiej rozdzielczosci. :D


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 28 sty 2020, 20:12 
Offline
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 7 lut 2014, 20:09
Posty: 224
Lokalizacja: Katowice
W 4K wszystko wygląda ładnie ;). Swego czasu odpalałem 4.1 classic pod Winuae, wyglądał zacnie ;).
Dlatego też postawiłem bardziej na Tabora niż inwestowanie w a1200. Na klasyku 4K widziałem też tylko na WInuae.
Szkoda żeby się monitor marnował :)

_________________
Niepoprawny Optymista


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO