Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 13:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 13:28 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
http://hyperion-entertainment.biz/

--- Copy & Paste ---

Hyperion Entertainment is pleased to announce the first official Workbench 3.1 and Kickstart 3.1 updates in over twenty years for Classic Amiga systems. The new versions, which have have been re-built from the original source code, include a number of enhancements and bug fixes and are fully compatible with both real Amiga hardware and Classic Amiga emulation software.

Each update can be purchased for only EUR 9.95 incl. VAT via the Buy now! link on their respective product pages. Buyers of both updates will get a 10% discount!

Special BONUS - Kickstart 3.1 (v40.72) is supplied with a FREE licensed copy of Kickstart 1.3

--- End ---


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 14:04 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Zaskakujące, ale być może to odprysk powstały przy okazji A.l.i.c.e.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 14:09 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
adam napisał(a):
Zaskakujące, ale być może to odprysk powstały przy okazji A.l.i.c.e.


Legalny klasyczny Workbench_3.1 z Kickstartem_3.1 - fajna rzecz.
Muszę odkurzyć swoją A1200.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 14:13 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Ale to cena kompletnego WB czy łatek? I dlaczego to jest rozbite na 2 pakiety?

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 15:05 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
adam napisał(a):
Ale to cena kompletnego WB czy łatek? I dlaczego to jest rozbite na 2 pakiety?


Ja to rozumiem jako kompletny pakiet Workbench 3.1. i osobny pakiet Kickstart 3.1.

Przypuszczam że powinny to być .adfy z wszystkimi obrazami dyskietek Workbencha 3.1.

PS.
Już ktoś się pochwalił kupionym Kickstartem 3.1.

Tu dostałeś całe obrazy ROMów a nie patche :)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 15:49 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Zaskakujące, ale być może to odprysk powstały przy okazji A.l.i.c.e.


Może "odprysk od RoadShow"? Zauważ że nawet ludzie którzy ustawicznie wylewali na AmigaOS 4.1 wiadra rzygowin i na których Hyperion raczej nigdy by nie zarobił (typu fazior czy _arti) dostali niemal orgazmu gdy stos TCP/IP dla AOS 4 został w okrojonej wersji przeportowany na AmigSO 3.1.

Być może Barthel trochę na tym zarobił i podsunął Hyperionowi pomysł ze jest do zgospodarowania klientela, która nigdy nie porzuci 68k?. Zwłaszcza że w przypadku niektórych poprawek sam Barthel maczał palce, więc być może ma jakiś interes w wypadku optymistycznych danych ze sprzedaży.

A być może to zupełnie stara sprawa sprzed lat, która teraz przy okazji tej fali retro wyszła na jaw. Przypominam że początkowo w 2002r, zanim jeszcze AmigaOS oficjalnie trafił na PPC, w celach testowych powstawały niepubliczne kompilacje na 68k, może wówczas przy okazji poprawiano jakieś błędy w Kickstarcie?

Jakkolwiek by nie było, dla mnie też jest to zaskoczenie. Z drugiej strony czy aż takie duże w świetle pojawiania się urządzeń typu Armiga? Tacy producenci dotychczas mieli do wyboru stary ROM od Cloanto lub Amiga Inc. Teraz mają jeszcze do wyboru "nowy" rom z poprawkami z 2016 roku od Hyperionu. I choć te poprawki są mocno naciągane, to mimo wszystko moze to chwycić. Zapewne samo Cloanto zakupi go na potrzeby przyszłorocznej edycji swojego pakietu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 16:14 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Hyperionowi nie potrzeba podsuwać pomysłu o klienteli 68k. Oni wiedzą o tym aż za dobrze. Niestety. (daleko nie sięgając - Amiga OS FE "classic").

Dla mnie np. pomysł AmigaOS 4 na 68k (bez PPC) jest absurdalny, przecież właśnie jednym z głównych pierwotnych zamysłów było żeby uniezależnić AmigaOS od "czipsetów". Tych świętych niemalże kości, które z czasem z synonimu rewolucyjności stały się kulą u nogi.

Trzymam się swojej wersji, w sumie obaj nie posiadamy na ten temat wiedzy, a jedynie domysły.

Sam news jako taki dla mnie bez znaczenia. Zresztą "klasykowcy" z tego co widzę na PPA jakoś nie rzucają się na ten news, zdania są podzielone. Poprawki są kosmetyczne. Hyperion mając źródła ma duże możliwości optymalizacji i czyszczenia kodu, o wiele większe niż to podano przy okazji tej edycji poprawkowej.

P.S. Nie używajmy tak ofensywnego słownictwa, zwłaszcza w kontekstach personalnych, trzymajmy poziom.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 18:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Dla mnie np. pomysł AmigaOS 4 na 68k (bez PPC) jest absurdalny, przecież właśnie jednym z głównych pierwotnych zamysłów było żeby uniezależnić AmigaOS od "czipsetów". Tych świętych niemalże kości, które z czasem z synonimu rewolucyjności stały się kulą u nogi.

Trzymam się swojej wersji, w sumie obaj nie posiadamy na ten temat wiedzy, a jedynie domysły.


Ale ja nie twierdzę że Hyperion ma zamiar wydać AmigaOS 4.0 dla M68K (nawet nie wiem czy mieliby do tego prawa). Natomiast to że w pierwszych kilku miesiącach od podpisania umowy poszczególne komponenty typu kickstart, były najpierw przepisywane z assemblera 68k na C, lecz na początku także kompilowane dla 68K, w celu lepszego wychwycenia błędow w dopiero zaczynającym zmieniać architekturę AmigaOS nie jest jakąś tajemnicą. Swego czasu natknąlem się na wypowiedzi mówiące o tym wprost, choć teraz nie mogę tego znaleźć. Jednak abyś znowu nie wyciągał z tego zbyt daleko idących wniosków, podkreślam że były to raczej wczesne wprawki, które nie wiem czy nawet trafiły do betatesterów, a już na pewno nie nadawałyby się do publicznego wydania.

Wypowiedzi, ktore wskazują na to pośrenio. Pierwsza w 17 dni od podpisania kontraktu z Amiga Inc, kedy wydawało się ża AmigaOS 4.0 będzie jedynie szybkim portem AmigaOS 3.9 z większą ilością natywnych datatypów PPC i być może z kickstartem PPC oraz Petunią w celu uniknięcia spowolnień powodowanych przez context switche:

Kod:
Na targach Amiga 2001 firma Hyperion ogłosiła parę informacji dotyczących AmigaOS 4.0:

Picasso96 natywnie pod PPC
Warp3D dla kart graficznych Matrox oraz z układami Permedia3 i Radeon 1/2
różne sterowniki dla kart PCI
USB
powinien działać na wszystkich Amigach z PPC
emulator 68k wbudowany
AmigaDE
datatypy PPC
cena: mniej więcej taka jak AmigaOS 3.9
przewidywana data wydania - styczeń 2002


Ewidentnie wynika z tego że większość miała działać dalej na 68k, inaczej nie wyróżnialiby akurat datatypów i Picasso, jako tych elementów, które będą "banglać" natywnie.

Tu już obszerniejszy materiał ze stycznia 2002 roku, kiedy zdecydowanie zmieniono plany rezygnując z koncepcji podrasowanego AmigaOS 3.9 ze zwiększonym wsparciem dla PPC na rzecz pełnoprawnego AmigaOS 4.0. Zauważ że Hermans, każdorazowo chwalił się co jest przepisane na PPC, a to system plików, a to nowy stos TCP/IP, a to intuition i Reaction. Jednakże w przypadku kernela, dziwnym trafem nie użył słów "natywny" czy "w wersji na PPC", a sformułowania "Kernel systemu AmigaOS napisany jest w asemblerze procesora 68k, obecnie przepisujemy go w C dodając nowe funkcje. W obecnych planach mamy...", moim zdaniem to jest cholernie mocna poszlaka że początkowym okresie prac najważniejszy element systemu najpierw skompilowano w C na 68k i tam dodawano nowe funkcje, a dopiero ostatecznie kompilowano go na PPC - gdyby już wtedy istniał kernel AmigaOS 4.0 na PPC, pewnie Hermans by się tym pochwalił.

Na koniec wywiad z Hansem Friedenem, który przyznał że dopiero w lutym 2002 roku betatesterzy dostaną pierwszą wersję systemu PPC do testów (po prawdzie to jeszcze pierwsza wersja Developer pre-relase z czerwca 2004 roku miała trochę elementów 68k, np. o ile mnie pamięć nie myli Picasso 96, które zapowiadano natywnie już 2 lata wcześniej, a dostaliśmy je bodaj w pierwszym update z października 2004r).

P.S.
Przy okazji szperania po archiwaliach, znalazłem taką informację. Nie wiem czy pamiętacie jak rok temu podczas imprez z okazji obchodów 30 rocznicy Amigi, zwróciło moją uwagę że na stoiskach "czerwonych" stały komputery opisane fiszkami "AmigaOne X5000", tam gdzie był Morphos było jedynie samo "X5000". Wysnułem wówczas przypuszczenie że to nie przypadek i że ze względów licencyjnych komputery marki AmigaOne nie moga być sprzedawane z innymi systemami operacyjnymi niż AmigaOS.

Treść newsa sprzed kilkunastu lat brzmi:

Kod:
Amigowy sprzęt tylko z systemem AmigaOS
Już teraz firma Amiga Inc. z firmą Hyperion myślą o tym jak zapobiegać pladze piractwa. Przedstawiony w najnowszym Executive Update pomysł wydaje się być prosty. Amigowy sprzęt będzie sprzedawany z systemem operacyjnym AmigaOS. Inaczej mówiąc wracamy do korzeni, kiedy to kupując nowy sprzęt, kupowaliśmy jednocześnie dołączony do niego system operacyjny. Na przykład kupując komputer AmigaOne dostaniemy go razem z najnowszą wersją systemu AmigaOS. A co z tymi, którzy chcą kupić płytę AmigaOne i używać jej z systemem Linux? Będzie i taka możliwość, jednak płyta wtedy nie będzie się ze względów prawnych nazywać AmigaOne


Oczywiście informacje z 2002r mogą być już nieaktualne, aczkolwiek przypadek Acube, który nie może sprzedawać Amigi One bez AmigaOS 4, a co najwyżej zmuszony dyrektywami unijnymi oferuje potencjalny zwrot kasy, gdy użytkownik odeśle system operacyjny wskazuje że dalej coś jest na rzeczy. Innymi słowy tylko AmigaOS działa na prawdziwych Amigach, a Morphos wedle dużego prawdopodobieństwa (pomijajac starą wersję 1.x) formalnie nie działa na żadnej Amidze, a co najwyżej na plytach głównych SAM460 i Cyrus.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 18:50 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):

P.S. Nie używajmy tak ofensywnego słownictwa, zwłaszcza w kontekstach personalnych, trzymajmy poziom.


A propos poziomu, to zwrot "waiadro rzygowin" nie został bynajmniej zaczerpnięty od ludzi spod przysłowiowej budki z piwem lecz z prozy Sapkowskiego. Bynajmniej nie wydaje mi się także jakimś atakiem personalnym, raczej dobitnym podkreśleniem stosunku, jakim obaj ci panowie darzą system, któremu sympatyzujemy.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 20:16 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Niepotrzebnie straciłeś kawałek życia (no ale może akurat dla kogoś potrzebnie, zawsze to jakaś wiedza) na szperanie po archiwach - jestem świadom że w czasach gdy natywny sprzęt PPC dopiero powstawał mogło byś "różnie".

Pisząc:
Cytuj:
Dla mnie np. pomysł AmigaOS 4 na 68k (bez PPC) jest absurdalny, przecież właśnie jednym z głównych pierwotnych zamysłów było żeby uniezależnić AmigaOS od "czipsetów". Tych świętych niemalże kości, które z czasem z synonimu rewolucyjności stały się kulą u nogi.

Nie odnosiłem się bezpośrednio do twojej wypowiedzi. Takie dywagacje w kontekście mody na retro i coraz nowszych FPGA.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: czwartek, 13 paź 2016, 22:02 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Będzie z tego taki pożytek że Hyperion trochę zarobi.

Optymalizacja pod 68k nie ma sensu.

68k jak był dwadzieścia lat temu jest za wolny, tak jest i dzisiaj.

Są tacy co robią focha bo ppc to nie x86, ale 68k to nie rozwiązanie - robienie czegokolwiek na sprzęt wolniejszy od pierwszych pentium nie ma sensu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: sobota, 15 paź 2016, 20:40 
Offline
Generał
Generał

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 22:11
Posty: 1829
amig_os napisał(a):
adam napisał(a):
Ale to cena kompletnego WB czy łatek? I dlaczego to jest rozbite na 2 pakiety?


Ja to rozumiem jako kompletny pakiet Workbench 3.1. i osobny pakiet Kickstart 3.1.

Przypuszczam że powinny to być .adfy z wszystkimi obrazami dyskietek Workbencha 3.1.

PS.
Już ktoś się pochwalił kupionym Kickstartem 3.1.

Tu dostałeś całe obrazy ROMów a nie patche :)

Obrazek


Właśnie zakupiłem i oprócz w/w plików z Kickstartami otrzymałem:

Workbench 3.1 - 6 dyskietek .adf
Workbench 1.3.3 - 2 dyskietki .adf

Do obu pakietów otrzymujemy KOD/NUMER SERYJNY który należy zarejestrować na stronie Hyperionu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 paź 2016, 05:46 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 13:15
Posty: 757
Fakt, rejestruje sie normalnie jak inne oprogramowanie na stronie Hyperionu. W sumie to taki drobiazg ale mnie jakos ucieszyl, chociaz pozbylem sie juz dawno fizycznych Amig i uzywam tylko emulacji. No i zastanawia mnie zapowiedz kolejnych aktualizacji:

http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?mode=viewtopic&topic_id=41399&forum=27&start=60&viewmode=flat&order=0#788772


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: niedziela, 16 paź 2016, 06:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No będą uaktualnienia (bo to w sumie nie jest wielki problem dorzucić coś co zostało lata temu poprawione pod kątem AmigaOS 4), stąd ta rejestracja użytkowników.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: poniedziałek, 17 paź 2016, 07:19 
Offline
Amator
Amator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 3 lut 2012, 10:11
Posty: 15
Cena jest moim zdaniem za wysoka. Za tyle można kupić nowy kick 3.1 w kości (od Cloanto), sam plik powinien być jednak moim zdaniem tańszy.
No i ciekawi mnie czy to logo jest animowane? :)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO