Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 28 mar 2024, 11:15

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 02:00 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Co jakiś czas na forach internetowych pojawiają się postulaty zmiany platformy sprzętowej, co ma być remedium na wszelkie amigowe bolączki. Na szczęście, tego typu dyskusje raczej omijają świat AmigaOS, niemniej konkurencja niezrażona klęską AROSa wierzy w cudowne odwrócenie losu za sprawą zmiany platformy. I tak np. znany developer systemu Morphos Rzookol sugeruje na łamach forum PPA że przejście MorphOSa na AMD jest powiązane z racjonalnym biznesplanem, który zakłada około 10-rotne powiększenie bazy użytkowników tego systemu do poziomu ponad 30 000. Szczytowym pompowaniem balonika, którego ciężko będzie chyba komukolwiek przebić popisał się inny zagorzały morphosowiec, czyli Szaman z eXec.pl, który w swoim kuriozalnym dorocznym podsumowaniu, uznał samą zapowiedź pojawienia się MorphOSa na X86, za najważniejsze wydarzenie roku, argumentując to m.in. tym, że na takiej architekturze będzie łatwiej o dobrą przeglądarkę internetową. Niemniej aktywni od propagatorów AMD są miłośnicy ARMów, a konkretnie Maliny. Tasiemcowy wątek na PPA, MorphOS na ARM - czemu nie? pomału dobija już do 1000 postów i zapewne niebawem tę liczbę osiągnie. Trudno zliczyć wypowiedzi, w których argumentuje się, że Raspbery PI, to maszynka dla majsterkowiczów, ludzi oryginalnych, ciekawych nieszablonowych rozwiązań, którzy jak nikt inny mają potencjał do zainteresowania się niszą.


Postanowiłem więc zrobić mały research i sprawdzić jak to jest z tą niszą na innych platformach sprzętowych i czy Amiga ma im czegoś zazdrościć. Na pierwszy ogień poszedł ARM i RiscOS na Malinie. RISCOS, to niezły system, który można powiedzieć zapoczątkował erę systemów ARM, jeszcze w latach 80-tych. Trochę napisałem na jego temat w pierwszej części serii artykułów "Egzotyka na Amidze", więc nie będę się tutaj rozwijał, tylko skupię się na aktualnej kondycji tegoż systemu po przeniesieniu go na PI. Oczywiście tak samo, jak w przypadku Amigowców, nie sposób określić dokładnej liczby użytkowników, jednak można sobie wyrobić dość wiarygodną opinię na podstawie statystyk. Np. o ogólnym zainteresowaniu i ruchu wokół tego systemu może świadczyć liczba newsów. Na oficjalnej stronie riscopen.org, było ich zaledwie kilka w ciągu ostatniego roku. O liczbie użytkowników może także powiedzieć co nieco forum sympatyków, według statystyk zarejestrowanych jest tam 1152 memberów. Dla porównania na ukierunkowanym typowo pod AmigaOS 4 Amigans.net, jest 1500 memberów, a bardziej ogólnym Amigaworld 6000. Postanowiłem jeszcze trochę pogrzebać i zajrzeć do sekcji bounty, która też potrafi wiele powiedzieć. Po pierwsze można zobaczyć, na jakie rzeczy organizowane są zbiórki, by szybko zorientować się, że popularna platforma sprzętowa, wcale automatycznie nie powoduje braku problemów z nawet bardzo podstawowym oprogramowaniem. Po drugie po raz kolejny pokazuje siłę środowiska. Zbierane tam kwoty są bardzo porównywalne do tego, co znamy z Amigi, najczęściej kilkaset, czasem do kilku tysięcy euro. Największa zbiórka osiągnęła kwotę 11300 euro, o wielkości środowiska zaangażowanego wokół tego systemu świadczy też liczba donatorów. Wiadomo, że dużo ludzi się deklaruje, a jak przychodzi co do czego, to najczęściej daje co 10 albo co 15. Niemniej do największej zbiórki dołożyło swoją cegiełkę 82 donatorów, dla przykładu w ukierunkowanej na AmigaOS 4 zbiórce na port Odyssey, wzięło udział około 200 donatorów.


Reasumując trudno na podstawie tych przesłanek twierdzić, że niszowy system na tanim ARM ma się lepiej i gromadzi wokół siebie większą społeczność niż nasz niszowy system na drogim PPC. Wręcz przeciwnie wiele wskazuje na to, iż jest to społeczność mniejsza od naszej.


No dobra to może Intel. Tu znowu wziąłem na tapetę niszowe rozwiązanie z ciekawą historią, dla którego konkurencją mogłaby być Amiga, czyli Haiku. Pierwsza rzecz to forum internetowe i tu trzeba przyznać jest przewaga po stronie X86, bo wedle statystyk w ciągu minionego roku, udzielało się tam ponad 11 000 użytkowników, czyli wyraźnie więcej niż w całej historii istnienia AmigaWorld. Ok, ta społeczność jest większa, trzeba założyć, że pewnie około 3 krotnie większa od naszej, ale raczej na pewno nie 10 krotnie. A jak to plus fakt działania na popularnym sprzęcie przekłada się na soft, np. przeglądarkę? Otóż lektura oficjalnej strony Haiku, jak i for sprowadza nas do smutnych wniosków, że podobnie jak na Amidze, polecaną przeglądarką jest np. Netsurf. Sama liczba oprogramowania też nie powala na kolana. Haiku Depot zawiera 3896 paczek, to co prawda nieznacznie, ale jednak mniej niż OS4Depot z liczbą 4053 archiwów. Reasumując użytkowników Haiku jest więcej niż użytkowników Amigi NG (nawet włączając w to pseudo Amigę NG), ale nie jakoś wyraźnie więcej. Nadal tak jak my stanowią nieistotny plankton w globalnym rynku IT i podobnie jak my doświadczają praktycznie tych samych bolączek związanych choćby z brakiem softu (przypuszczam, że również sterowników). itp

Wnioski są takie, że jeśli jesteś niszą, która w dziedzinie oprogramowania oraz szeregu innych rozwiązań, nie ma zasobów, by konkurować z Windows, macOS czy choćby Linuksem, "to nie pchaj się na salony, bo i tak pies z kulawą nogą się tobą nie zainteresuje". Biorąc powyższe przykłady pod uwagę, nie można w najmniejszym stopniu się dziwić, że Hyperion czy A-EOn postanowiły nie marnować czasu i zasobów na nikomu niepotrzebną zmianę platformy, która w niczym nie poprawi sytuacji AmigaOS, bo przy obecnym potencjale poprawić po prostu nie może.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 11:04 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Z kilkoma stwierdzeniami bym się zgodził, z kilkoma nie. Ale wniosek wyciągnąłbym taki sam. Nie ma co przechodzić na inną architekturę bo zasobów na to jest zbyt mało.
Problem jednak jest taki, że bez sprzętu środowisko umrze szybciej niż po ewentualnej zmianie architektury. Taka hipotetyczna zmiana generuje nadzieję/ułudę na wiele miesięcy/lat. Potem zabawa nową platformą, zachwyt nad prędkością, itp. Dopiero po wielu miesiącach brak nowego i starego oprogramowania daje się we znaki, dopiero wtedy następuje koniec.
Ani AOS ani MOS nie mają już powoli gdzie się podziać. Tabor po wielu latach ugrzązł. Na samym początku, pomimo słabości, miał szansę wznieść się na wyżyny amigowej sprzedaży. Teraz po upływie wielu lat będzie raczej już tylko kolejną, jakąś tam płytą. A kilkaset sprzedanych sztuk będzie i tak sporym sukcesem. Jakimś tam pozytywnym ruchem byłoby obniżenie jego ceny. OK, czekaliście. Z upływem czasu jego parametry są jeszcze gorsze ale proszę, jest za 200/300 euro. A tu co? Cena ma być wyższa. Zapowiedź wzrostu ceny pogrąży Tabora jeszcze bardziej.
Innych rozwiązań nie widać. X5000 to nisza nisz.....a makówki się kończą.
Nie wiem czy jest szansa na zmodernizowanego Tabora. Żeby było szybciej i lepiej, i w miarę tanio. Przeniesienie współpracy z Varisys na ACube też raczej świadczy o malejącej sile AEonu.
Dotychczasowi użytkownicy Peg2/SAM/AOneXE/PPC nie mają alternatywy. Cały rozwój idzie w PCIe i teraz w wielordzeniowość a stare sprzęty tego nie mają. Pozostaje nam obserwować... z coraz bardziej daleka.
Stąd te bajania o ARM/X64...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 12:19 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Jak głoszą plotki Varisys został przejęty przez nowego właściciela, a ten zapewne nie jest zainteresowany działalnością na malutkim rynku amigowym. Amiga już nie raz w przeszłości traciła na takich zmianach właścicielskich. To myślę może być przyczyna, dla której A-EOn zwrócił się w kierunku A-Cube. Z drugiej strony już pewnie dziś nikt o tym nie pamięta, ale tak z 5 lat temu były informacje o podpisaniu umowy o strategicznym partnerstwie między ACube i AEONem, wówczas pojawiały się komunikaty, że w praktyce nic z tego nie wynika, więc wreszcie coś wynikać zaczęło.

Co do cen, to ja jestem sceptyczny. Ja wiem że COVID w przypadku Tabora brzmi jak tania wymówka, niemniej jego wpływ na rynek komputerowy jest niepodważalny. Tak się składa że u mnie w regionie, z powodu COVIDu dosyć późno zorganizowano pierwsze komunie, bo w końcówce września. Wiadomo co jest jednym z najpopularniejszych prezentów, za uzbieraną kasę - laptop. No więc miałem w ostatnich kilku tygodniach parę próśb od znajomych by doradzić i poszukać jakiegoś sensownego kompa dla dziecka. Oczywiście w ustalonym limicie cenowym. Przyznam że przeżyłem szok, dzisiaj nawet senownego lapka na głupim I3 ciężko jest wyrwać poniżej 2500zł, a pamiętam że jeszcze nie tak dawno spokonie mogłeś coś takiego kupić w okolicach 1500zł. Zresztą gdy znajomi romawiali ze sprzedawcami w marketach elektronicznych, ci bez ogródek przyznawali że w dobie COVIDu taki sprzęt poszedł do góry minimum o 500zł.

Oczywiście można przypuszczać że np. koszty produkcji nie wzrosły i to sami sprzedawcy widząc zwiększony popyt spowodowany sytuacją np. z e-lekcjami, gdzie nagle jeden komputer w domu przestaje wystarczać, bo dzieciaków jest dwóch a zajęcia w tym samym czasie, z premedytacją z tego korzystają windując ceny. Jeżeli to jest jedyny powód to jest szansa że ceny dla naszego niszowego sprzętu nie wzrosną.

Jeśli jednak łańcuszek wzrostu cen na ogólną elektronikę rozpoczyna się już w samych Chinach, to trudno mieć taką nadzieję.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 12:49 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Mufa napisał(a):
Jak głoszą plotki Varisys został przejęty przez nowego właściciela, a ten zapewne nie jest zainteresowany działalnością na malutkim rynku amigowym.

Nie rozumiem tego sformułowania. Varisys w dniu 5 czerwca 2013 roku został przejęty przez Ultra Electronics, to są fakty a nie plotki. Od 2013 r. było dosyć czasu na znalezienie innego modelu współpracy niż A-Eon-Varisys.

W kontekście COVID-a. Chwilowy wzrost cen spowodowany był tym, że chińszczyzna dociera do Europy drogą morską, co trwa, więc po tym jak ludzie rzucili się na rzeczy do pracy zdalnej w domu (laptopy, kamerki) to one zdrożały. Bo popyt przewyższył podaż. Niemniej w kontekście 'Tabora' opóźnienie "kowidowe" pośrednio świadczy o tym, że producent nie zabezpieczył części do produkcji. Zresztą - ile takie opóźnienie może trwać? Dajmy na to standardowa dostawa wydłuży się z miesiąca do kwartału, a my z 'Taborem' mamy sytuację idącą w lata. Poza tym nie wydaje mi się, żeby podzespoły do niego były tymi, o które bije się rynek.

Według mnie zmiana platformy jest drogą rozwoju, ale jako plan B. Myślenie przyszłościowe. Można teraz zacząć coś robić, żeby za 10 lat mieć nowe zabawki. Dickinson nie jest nieśmiertelny, a nie podejrzewam Leamana o zapał w opracowaniu kolejnych modeli AmigaOne.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 13:04 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
adam napisał(a):
Nie rozumiem tego sformułowania. Varisys w dniu 5 czerwca 2013 roku został przejęty przez Ultra Electronics, to są fakty a nie plotki. Od 2013 r. było dosyć czasu na znalezienie innego modelu współpracy niż A-Eon-Varisys.


Ok, w takim razie poprawiam się to są fakty a nie plotki. Ja takich rzeczy jakoś pecjalnie nie śledzę, więc też nie chciałem oceniać to jako pewnik. Co wiem to że Leaman bądź Dickinson, napisał kiedyś publicznie że nowe schematy dla przeprojektowanej płyty Tabora zostały im dostarczone przez "byłego" pracownika Varisysu. Co może sugerować że np. pod rządami nowego właściciela nie ma kto już się tym zajmować. Zaznaczam że hipotetyzuje i nie znam brytyjskiego prawa pracy, jednak np. w Polsce zazwyczaj jest tak że jak nowy właściciel przejmuje firmę, to gwarantuje dotychczasowym pracownikom zatrudnienie na dwa lata. Skoro przejeli to w 2013, a X5000 została opracowana przed rokiem 2015, pierwsze koncepcje Tabora również, to by się nawet zgadzało. Potem być może ludzie związani z opcją amigową odeszli z firmy.

Zaznaczam że nie mam kompletnie wiedzy jak było, być może zakończenie współpracy nastąpiło z zupełnie innych przyczyn i zmiany właścicielskie nie mają tutaj nic do rzeczy. Nie wiem tego, wiem tylko że tak do 2015 roku wszystko szło w miarę płynnie (X1000, X5000, pierwszy prototyp Tabora), potem zdecydowanie wszystko przyhamowało.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 13:28 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
"Były pracownik Varysisu" może po prostu oznaczać, że poprosili człowieka, który stworzył pierwotnie projekt 'Tabora', bo wydawał się najbardziej kompetentny do poprawiania go. To czy on pracowałby obecnie tam to drugorzędne, kluczowy był fakt wybrania tej samej osoby, jako znającej projekt od podszewki. Tu się chyba zgadzamy.
Jakby nie patrzeć, tu też się chyba zgadzamy, że teraz nie ma kto robić nowych projektów. Nowy model X5000 to tylko wymiana procesora, gniazdo to samo. Dickinson miał ciągoty na podkreślanie brytyjskości X1000 i w ogóle produkcji AmigaOne; obawiam się, że może teraz całkowicie zdystansować się od nowych projektów z innymi podmiotami spoza UK. Może być tak, że współpraca z innymi firmami w UK niż obecny Ultrasys wychodziłaby tak drogo, że powstanie nowych modeli jest nierealne. Może być tak, że nie mamy alternatywy innej niż ACube. Dużo "może", tak mi się wydaje.
Mnie osobiście ciekawi też, czy ludzie od Warpa 1260 byliby w stanie zaprojektować i wdrożyć projekt klasy 'Tabora'.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 13:38 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Sprawy z Covid nie zmieniają faktu, że Tabor traci na atrakcyjności a mimo tego drożeje. Sprawy z Varisys świadczą o malejącym znaczeniu AEon.
Raczej obstawiam, że albo Varisys nie chciał zabrać się za modyfikację albo zażądał pieniędzy, których AEon nie chciał dać. Przy całej mojej sympatii do ACube za genialne wsparcie SAM440 (nadwątlonej nieuczciwym zagraniem w stosunku do jednego betatestera), to jest zjazd z ekstraklasy do trampkarzy. Wszystko to, łącznie z Covid, cenami i opóźnieniami świadczą o tym , że wracamy do stanu sprzed ery Trevora. Oby nie aż tak bardzo...

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 14:16 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Oczywistości, tylko czy my potrzebujemy pierwszoligową firmę? Może ACube nie jest w stanie zrobić kolejnej X5000, ale mówimy o 'Taborze'. A to projekt klasy SAM (jak nie niższej), a SAM wychodziło ACube dobrze i to latami.
Ja tu widzę problem braku lidera, bo Leaman nie jest godnym następcą Dickinsona - jeśli myślimy o rozwijaniu sprzętu dla AmigaOS 4.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 14:34 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 20:57
Posty: 1196
Współpraca z Varisys dawała poczucie, że AEon jest silny i ma środki. Do tego płyta była robiona na ich linii. Pełna odpowiedzialność za produkt leżała po stronie Varisys. Teraz będzie trzeba jeszcze komuś zlecać produkcję i testy. To kolejny dowód na staczanie się w "amatorszczyznę". Niedługo, wybacz Rafał ;-), z całego profesjonalizmu, zostaną tłoczone płyty DVD z systemem. Ale dostrzegam też pozytywy. Może z tej współpracy wyjdzie coś pozytywnego w temacie płyty do laptopa PPC?

_________________
SAM440 Flex 800MHz 1GB HD7750 :mrgreen: SBLive! OS4.1 FE/A500/A600/A600+Furia/A1200/CD32/A4000D+A2320+PiccoloSD64


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: środa, 2 gru 2020, 21:02 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 18:36
Posty: 143
Co do Haiku to zdarza mi się go od czasu do czasu używać.
Netsurf nigdy nie był moją przeglądarką pod tym systemem. Używałem WebPositive oraz Otter Browser. Obydwie oparte na WebKit.

Według mnie nie ma sensu w przepisaniu AOS na x86. Raz że duża konkurencja na rynku, dwa że zbyt długo by to trwało przy bardzo krótkim życiu pecetowych płyt głównych.
Bardziej ARM ale pod warunkiem opracowania własnej płyty, co powinno być łatwiejsze i tańsze od opracowania analogicznej płyty pod PPC.
Jest jeszcze RISC-V ale to pieśń przyszłości.

Obawiam się że Tabor to ostatni sprzęt opracowany pod Amigę. Widać wyraźnie że "brak pary " w tandemie A-EON + Hyperion.
W następnym etapie czeka nas przytulanie do jakiejś istniejącej platformy PPC. Dlatego uważam że dobrze się stało że to ACube stanie za Taborem. Bo jeśli wypali Laptop PPC za którym również stoi ACube, no to mamy jasną perspektywę na przyszłość.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 4 gru 2020, 09:36 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
ems napisał(a):
Co do Haiku to zdarza mi się go od czasu do czasu używać.
Netsurf nigdy nie był moją przeglądarką pod tym systemem. Używałem WebPositive oraz Otter Browser. Obydwie oparte na WebKit.


No jak używasz Haiku, to wiesz najlepiej co najlepsze. Ja tylko piszę o tym co wyczytalem jako osoba z zewnątrz. No ale w uzupełnieniu, to można dodać że tam był też port Firefoxa, tyle że w wersji 2.x, a więc jeszcze starszej niż nasz TimberWolf. No a WebPositive, pomimo 10 lat rozwoju, nadal jest w stadium aplha, i pomimo korzystania z Webkita, nadal tylko częściowo wspiera HTML5, nie posiadając np. wsparcia dla audio i wideo. Czyli znowu, z boku wygląda to gorzej niż w przypadku Odyssey.

No ale to tak na marginesie, bo celem mojego pierwszego wpisu nie było ustalanie jaki browser jest najlepszy pod systemem Haiku, tylko zmierzenie się z tezą niekiedy powtarzaną w naszym środowisku, że przejście na X86, "załatwi nam przeglądarkę", przykład Haiku pokazuje że nie załatwi.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: piątek, 4 gru 2020, 09:54 
Offline
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 18:36
Posty: 143
Przejście na x86 nie załatwi żadnych problemów trapiących amigowców. Przykład AROSA jest tego dowodem. Problemem jest brak programistów, słaba komunikacja wśrodowisku i tragiczne opóźnienie we wprowadzeniu na rynek A1222 Plus.
Szkoda bo Tabor według mnie miał duże szanse na sukces sprzedażowy. Oczywiście w skali amigowej. Myślę że wprowadzony parę lat temu sprzedałby się w ponad 5 tyś sztukj.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 8 gru 2020, 13:30 
Offline
Znamienity forumowicz
Znamienity forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 12:28
Posty: 1186
Cytuj:
Przejście na x86 nie załatwi żadnych problemów trapiących amigowców.

W kontekście informacji na temat dostępności 'Tabora' powiedziałbym, że fundamentalne znaczenie ma wybranie płyty, która nie wymaga dedykowanej produkcji. Nawet jak taka płyta (konkretnie wybrany model) zniknie z bieżącej sprzedaży, będzie większa szansa nabycia jej, niż nabycia 'Tabora'. Wiem, że da się kupić, nawet na naszym Allegro, leżak magazynowy pecetowej płyty nawet po 10 latach.
Jeśli Amiga NG umrze to przez brak modelu "na wejście", czegoś na poziomie SAM czy 'Tabora'. Gdzie są ci, którzy zapisali się na listę A1222? Ilu jest nadal zainteresowanych? A Matthew Leaman proponuje drugi kwartał 2021.
Jeszcze parę lat działalności tego pana i nie będzie czego zbierać, przejdzie do historii jak Mehdi Ali.

_________________
AmigaOne 500 (AMCC 460ex 1150 MHz), 2 GB RAM, Radeon 7750 (1GB, DDR5), karta dźwiękowa Envy24HT


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 15 gru 2020, 09:54 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 17:21
Posty: 934
Jak x86 to oczywiście nie zmiana platformy tylko jako kolejna platforma.
Powerpc to ćwierć wieku historii Amigi i nie ma mowy o rezygnacji.
Jak rezygnujemy z binarnej zgodności z softem 68k to takie rzeczy jak ochrona pamięci,
zgodność z unixem i sterowniki mają być załatwione.
To jest po prostu wyjątkowo głupi pomysł żeby rezygnować z innego cpu niż standardowy
i dalej się męczyć z hardware, jak np płyta. Ma działać z każdą.

MOS na x86 skończy jak AROS na x86. Nikt tego nie będzie używał. Nie będzie nowych ludzi.
Ludzie spoza amigowego środowiska są przyzwyczajeni że od dwudziestu lat jest tylko windows i unix.
Jakiś tam unix z amigowymi okienkami, jakiś taki Amiga Os X, to dałoby radę kogoś młodego przekonać.
Takie coś jak robią to nie ma szans.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO