Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest piątek, 29 mar 2024, 00:47

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 9 gru 2018, 13:24 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
Kontynuując temat znalezisk "archeologicznych", chciałbym poruszyć kwestię grafiki i ogólnie twórczości młodych ludzi z lat 90-tych. Tak naprawdę, to gdzieś tam na sieci można znaleźć produkcje może 5% społeczności amigowej, która zaliczała się do sceny. Tymczasem miażdżąca większość, czasami naprawdę utalentowanych ludzi tworzyła w zaciszu domowym, po prostu dla siebie, doszkalając własny warsztat. Pisałem niedawno o tekstach przelanych na papier, które zapomniane gniją gdzieś w pawlaczach i piwnicach, ale dokładnie tak samo jest innego rodzaju twórczością ery przedinternetowej. Zapewne 90% obrazków, modułów i tym podobnych rzeczy stworzonych na Amidze, nigdy już nie poznamy, bo przepadły gdzieś na śmietnikach, na których wyrzucono dyskietki.

Jednakże niewielka część osób zdecydowała się wysłać efekty swojej twórczości w  świat, choćby za pomocą kanału dystrybucji, jakim były płyty cover CD, dodawane do amigowych czasopism. Są to produkcje o zróżnicowanej wartości, niekţóre bardzo dobre, a niektóre takie, za które autorzy pewni dzisiaj mogliby się wstydzić. Niemniej jest to kawał historii naszego amiświata i szkoda by było to zapomniane.

Chodzi mi po głowie zrobienie galerii amatorskiej twórczości amigowej z dawnych lat. Jednakowoż obrazków zamieszczanych na płytach w katalogu "czytelnicy zone", są setki, jeśli nie tysiące. Trzeba by każdy opisać, przkonwertować z Iff do jakiegoś bardziej internetowego formatu itp. Nie wiem jeszcze, czy dam radę się tego podjąć i wygospodarować wolny czas. Niemniej w ramach małej wprawki, zamieszczam grafiki konkursu zorganizowanego przez ACS, zarówno w kategorii GFX jak i Ray.


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla Twitter
Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 11 gru 2018, 11:52 
Offline
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 17 sty 2012, 15:11
Posty: 913
Znam je, mam na płytkach ACS. Niektóre bardzo solidne. Ciekawe czy ktoś tam korzystał z gotowych obiektów...

Dodam dwa swoje z 97 roku. Początki w Maxon Cinema 4D. Mam więcej tego swojego barachła.

Bez oświetlenia no i cieni wygląda słabo. Poza tym, takie coś się robi jak większości wiadomo w chwilę.
Załącznik:
AmigaRulez.JPG


Pamiętam, że wziąłem z łazienki dwa dezodoranty, po czym w Deluxie Paincie narysowałem to co się na nich znajdowało z przodu, no i później proste obiekciki w MC4D i nałożyłem to z DP. Przynajmniej wiem, jakie psikadła miałem w 97 r.
Załącznik:
Dezodoranty.JPG


Z tego co pamiętam, to renderowałem to w 640x480 w 24 bitach. To jeszcze na 020 8 MB RAM. Później przerabiałem na 256 kolorów i na dyskietki to ponagrywałem. Dzięki temu też przetrwało.

Mam jeszcze w których są dwa źródła światła, cienie i pamiętam że mi to jechało po kilka dobrych godzin. Może kiedyś dodam jak się zastanowię :mrgreen:


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Amiga Rulez / YouTube

Interes życia https://www.youtube.com/watch?v=EUkYy2YItvo


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
PostNapisane: wtorek, 11 gru 2018, 13:34 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sty 2012, 15:14
Posty: 4652
No jak na 020, to z pewnością trochę musiało to trwać ;)


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
phpBB SEO