Forum AmigaOne Zone

Forum użytkowników Amigi i nie tylko
Teraz jest czwartek, 29 cze 2017, 06:00

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 4 cze 2017, 09:00 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Ostatnio zostało udostępnione nowe dokumenty dotyczące ostatniego chipsetu firmy Commdore.
Gdybym ktoś nie miał konta na EAB zone udostępniam również na http://chomikuj.pl/swinkamor12/AA*2b+AAA+Hombre+(Natalia).
Są bardzo interesujące.
Bardzo dokładnie opisane jest czym Hombre miało być i jak miało działać.
Z ciekawszych rzeczy:
- wszystkie tryby graficzne chunky, całkowicie niezgodne z chipsetem Amigi
- podłączane do Amigi poprzez mostek PCI - Zorro
- cpu HP-PARISC
- texturowanie - zrealizaowane tak jak w 3DO
- copper ma rozdzielczość tylko co do linii w poziomych, nie ma czekania, ani porównywania linii w pionie

Szczególnie interesujące jest to że te nowe układy nie miały być "ewolucją" czy "rozwojem" amigowe chipsetu, tylko miały być podłączane do Amigi obok amigowego chipsetu jako dodatkowa grafika, co ciekawe przez PCI.

Udostępnij dla FacebookUdostępnij dla TwitterUdostępnij dla Google+
PostNapisane: wtorek, 6 cze 2017, 13:34 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

Dorzucam dla podtrzymania wątku i żeby było pod ręką:
https://en.wikipedia.org/wiki/Amiga_Hombre_chipset
https://www.ppa.pl/faq/historia-amigi/257/co-to-jest-chipset-hombre
Tam są inne informacje które podałeś, nie sprzeczne, zwyczajnie uzupełniające.

PostNapisane: wtorek, 6 cze 2017, 16:55 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Opisy na wikipedi i ppa powstały w oparciu o różne wywiady udzielone przez ludzi pracujących nad Hombre.
Mogli już części nie pamiętać, pytający mógł nie zrozumieć.
Nie da się też ukryć że ten co pisał na ppa, miał ostry ból d... z powerpc.
W zasadzie trzeba by to co na ppa, napisać od nowa.
Jeśli chodzi o dokumenty z EAB, to tu mamy konkret - materiały ze spotkania Philips/Commodore.
Opracowane dwa tygodnie przed bankructwem Commodore, czyli w zasadzie najbardziej aktualne.
Naprawdę polecam ściągnąć z EAB, czy mojego chomika i się zapoznać.

PostNapisane: wtorek, 6 cze 2017, 20:24 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Panie Marianie, może Pan się uważać za Guru amigowe i przesądzać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

To co Pan wyczynia, to przeinaczanie faktów oraz pisanie innych równoległych światów i rzeczywistości.

Amiga 1200 to najbardziej udany i najbardziej ceniony model Amigi. Może nie tak popularny, jak pańska Amiga 500, jednak model lepszy. AGA należy do najbardziej niedocenionej architektury graficznej. Wiele osób opuściło Amigę już na etapie Amigi 500 i w ten sposób spowodowało kryzys w świecie Amigi i spadek zainteresowania tą platformą.

Dowód prosty: na Amigę nie wyszły pełnokolorowe wersje takich hitów jak Dune 2, czy Goblins 3.

Chyba zna Pan takie ważne osoby w świecie Amigi jak Marek Pampuch, czy Rafał Belke. To są osoby, które mimo przeciwności losu, mimo faktycznej sytuacji potrafiły wnieść dużo dobrego do świata Amigi, komputera wyjątkowego, który pokochali.

Z tego poświęcenia społeczności narodziła się m.in. gra Breathless, która jest dużo lepsza niż Doom. Dzięki temu również środowisko przetrwało, mimo iż przetrzebione. Z tego narodziły się nowe gry i programy na Amigę po roku 1994. Aminet funkcjonował w najlepsze przez wiele lat.

Wyciąganie jakichś dokumentów sprzed lat i przypisywanie im mocy zmieniania historii i rzeczywistości zakrawa o takie same działania jakie Pan krytykuje.

Historia jest taka, że w roku 1995 wznowiono produkcję Amigi 1200 i Amigi 4000T, przez co ludzie mogli zaopatrzyć się w te wspaniałe modele Amigi.

Cena tych komputerów wówczas była racjonalna, bo udało mi się osobiście, jako małolatowi zakupić własny egzemplarz Amigi 1200 Magic.

Nikt nie pisał w Magazynie Amiga do roku 1999 a żadnych Hombre, czy innych wynalazkach.

Powiem Panu, że ja akceptuję zarówno Amigę 1200 z M680x0, jak i sprzęt z PowerPC (na który mnie nie stać). Nie neguję żadnych etapów przejściowych jak robi to Pan i koledzy.

Amiga z czasów Escomu nadal należy do najbardziej cenionych przeze mnie do dzisiaj, chciałbym by ludzie o niej nie zapomnieli.

PostNapisane: środa, 7 cze 2017, 04:54 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Hombre to był całkiem fajny projekt.
Oczywiście niektórym bardzo przeszkadza że te układy zostały zaprojektowane od nowa, a nie jako rozwinięcie AGA
i miały być np podłączane do Amigi jako dodatkowa grafika przez PCI.
Co nie zmienia tego że byłyby całkiem fajne.

PostNapisane: czwartek, 8 cze 2017, 12:27 
Regularny forumowicz
Regularny forumowicz

"Nieedytowalne" poglądy Swinkamora są znane na tym i na innych forach :). Wiem, bo w pierwszym kontakcie też miałem z tym problem. Nie warto wpadać w dyskusje bo to nic nie da, zwłaszcza jak zjeżdżamy na klasyka, a nie daj-borze na a1200 i AGA. Choć sama historia Natalii jak wszystko związane z Amigą jest warte odnotowania i dziękuje za linki.

PostNapisane: czwartek, 8 cze 2017, 12:51 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Oczywiście. AGA to było beznadziejne g... .
Strasznie to było wolne w porównaniu do grafiki ówczesnych pc.
Aż żal było patrzeć.
Nie rozumiem takich, co zamiast się cieszyć że nie trzeba tego g... używać, sami sobie na złość robią i jeszcze próbują na siłę innych przekonywać .

PostNapisane: czwartek, 8 cze 2017, 19:40 
Początkujący
Początkujący

AGA na ówczesne czasy była niezłym chipem , wnosiła między innymi tryby graficzne 640x480 , 800x600 flicker-free i inne co było ważne dla tych co nie chcieli się męczyć oglądając obraz z przeplotem.
Ja już na A1200 używałem flicker-fixera sprzętowego z monitorem vga multisync ale to był wydatek dodatkowo pięć stówek.
Natomiast Amigę 1200 (a nawet A500 z modulatorem) można było podłączyć do zwykłego TV a komputer PC niestety nie. Dzisiaj wydaje się to absurdalne ale w tych czasach więcej ludzi miało analogowe TV niż monitorów VGA...Wyjście composite video plus odpowiedni soft jak Scala spowodowało że ten komputer był z powodzeniem profesjonalnie używany przez wideofilmowców jeszcze długo po 2000 roku...Płynny obraz 25 klatek/s w Palu czego nie potrafił nawet wypasiony PC. . Znam nawet gościa który trzyma A1200 bo parę razy w roku trzeba walnąć czołówkę na kasecie VHS ).

I w tym sensie AGA czy nawet starsze układy graficzne Amigi biły na głowę karty graficzne PC wysokiej rozdzielczości.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 05:45 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

AGA była kiepskim chipem, największą pomyłką w historii informatyki.
Grafika na AGA działała 24 razy wolniej w 256 kolorach niż na 386 z SVGA, a ponad 50 razy wolniej w HAM8 niż w 16 bit na 386 z SVGA.
Rozdzielczości w jakich dało się na AGA pracować, a nie tylko wyświetlać obraz też były bardzo słabe w porównaniu do kart SVGA ze średniej półki z 1992.
Jedyna zaleta AGA że się dało podłączyć do telewizora, ale jakby się kupił droższe SVGA do PC, też by dało rady.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 15:33 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Bajki Pan opowiada. Gdyby tak było nikt by nie kupował A4000, A1200 czy CD32 zaś Commodore splajtowało by dużo wcześniej.

Słyszałem od wielu osób, że to AmigaOne jest największą pomyłką w świecie informatyki. Absurdalnie drogi komputer nieprzystający do dzisiejszych standardów. Sorki, ale musiałem się na to powołać w świetle Twoich słów.

A1200 jest sporym sukcesem, skoro ludzie używali ją na przestrzeni lat 1992-2002 i nierzadko używają do dziś.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 17:05 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

Drogi Robercie, założyłeś sobie że nie wydasz na lepszy sprzęt i wmawiasz sobie,
że kiepski sprzęt od commodore nie był kiepski.
Niestety w rzeczywistości a1200 i a400 miały najgorsze układy graficzne wyprodukowane kiedykolwiek.
Amigi One mają się lepiej do dzisiejszych pc niż a1200 czy a4000 do pc sprzed dwudziestu lat.
Co się zaś tyczy wc-ekspertów z ppa, gdzie poszedłeś się wypłakać, to większości są to przypadki które g... widziały, g... używały, ale się "znajom", bo kiedyś mieli a500.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 17:10 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

swinkamor12 napisał(a):
Niestety w rzeczywistości a1200 i a400 miały najgorsze układy graficzne wyprodukowane kiedykolwiek.

To nieprawda. Nie wiem na jakiej podstawie to Pan wnioskuje. System? Gry? Taki Doom chodzi lepiej na analogicznej do PC Amigi z AGA oczywiście! I to w wielozadaniowości, co nawet legendarny Windows 95 jeszcze się nie dorobił, ale to na marginesie.

Cytuj:
Co się zaś tyczy wc-ekspertów z ppa, gdzie poszedłeś się wypłakać, to większości są to przypadki które g... widziały, g... używały, ale się "znajom", bo kiedyś mieli a500.

Po pierwsze nie poszedłem się "wypłakać". Po drugie niech Pan uważa, żeby nie powiedzieć tego o Panu.

Poza tym A600 i A1200 to najlepszy dziś sprzęt do gier na Amigę. Pańska A500 z Gotekiem daje radę ale tamte są wygodniejsze.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 17:35 
Elitarny forumowicz
Elitarny forumowicz

To przykre ale jeśli chodzi o grafikę, pc już od 1992 miał dużo lepszą grafikę niż AGA.
System pc miał kiepski i tak było aż do roku 2000.
DOOM to tylko jeden z przykładów. Świetna gra która załatwiła Commodore, i której nie dało się zrobić na Amigę, bo AGA była zbyt słaba.
Photoshop, pakiet Corela to inne.
Nie chcesz wydać i wmawiasz sobie że kiepska grafika od Commodore nie była kiepska.
Na ppa wróciła cenzura, nie można pisać prawdy ani o klasyku, ani o wc-ekspertach z klasyka, to pewnie stąd ten wątek
"Współistnienie Classic i Next Generation" na ppa.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 18:00 
Aktywny forumowicz
Aktywny forumowicz

Na PPA nie ma cenzury. Wypowiadają się tam ludzie z różnych obozów. Nie zauważyłem, żeby ktoś dostał bana za poglądy.

Z tego co wiem dostał Pan bana za ewidentne obrażanie.

Inaczej jest na forach dot. AmigaOS4, tutaj czasem ban za poglądy się przytrafiał.

Proszę nie traktować własnych słów jako wyroczni. Rozumiem, że nie dogadamy się, więc najlepiej będzie jak zakończymy rozmowę. Jednak pańskie wtrącanie o AGA, które ma miejsce niemal wszędzie jest niepotrzebne.

Skoro AGA i Amiga od Commodore nie stanowi już przedmiotu pańskiego zainteresowania to niech Pan o niej zapomni i nie uczestniczy w rozmowach na jej temat.

Dlaczego w kółko Pan powtarza swoje niepochlebne opinie. Nie ma potrzeby. To nie jest też jakaś forma dementowania nieprawdziwych informacji.

Ten wątek to przykład, że wyłuskuje Pan pewne wątki, informacje na potrzeby swoich teorii i swojego zdania.

Rozumiem, że ma Pan po prostu taki charakter i ciężko jest nam się dogadać. Proszę zauważyć, że pańskie krytyczne odnoszenie się do sprzętu od Commodore, które ma miejsce na każdym niemal kroku przeszkadza użytkownikom tych komputerów w uczestniczeniu w forum.

A chyba chce Pan, by to forum było nie tylko dla użytkowników AmigaOne, ale też fanów Amigi od Commodore.

Wątek "Współistnienie Classic i Next Generation" obrazuje skalę problemu współistnienia użytkowników Amigi od Commodore i komputerów z systemami NG. W tym wątku mamy kolejny przykład.

Zaś jeśli chodzi o Pana Zgodzińskiego, to daleki jestem od szerzenia demagogii, którą niestety uprawia.

Jednak obaj Panowie stoicie bardzo twardo przy swoim zdaniu. Ja w dyskusji szukam kompromisu.

To tyle, jeśli chodzi o wytłumaczenie mojego działania. Nie chcę dalej śmiecić w wątku.

PostNapisane: piątek, 9 cze 2017, 21:41 
Doborowy forumowicz
Doborowy forumowicz

swinkamor12 napisał(a):
To przykre ale jeśli chodzi o grafikę, pc już od 1992 miał dużo lepszą grafikę niż AGA.

PC tak, ale takie konfiguracje nie były powszechne. Przełomowy dla mnie w Polsce był rok 1997.
Cytuj:
Na ppa wróciła cenzura, nie można pisać prawdy ani o klasyku, ani o wc-ekspertach z klasyka, to pewnie stąd ten wątek
"Współistnienie Classic i Next Generation" na ppa.

Bany za poglądy to były na execu za czasów KB. Nawet tutaj miał miejsce taki przypadek (bodaj amigafan przy okazji refleksji nad swoją X1000 zapędził się w krytyce zdaniem Mufy za daleko).
Na PPA wprowadzana jest normalność. Po likwidacji Rzeźni zaczęły się geste bany. Niedawno Andrzej Drozd wrócił z 2-miesięcznego "urlopu" (za dyskusje polityczne na gadaczu).
Normalnie dyskutujący ludzie nie mają żadnych problemów. Bany są za wyzwiska, i szerzenie nienawiści. Nie wiem czy sobie zdajesz sprawę ale jesteś ekstremum, na drugim biegunie co Zgodziński. Z tą różnicą że nawet on nie używa takiego rynsztokowego języka jak ty.
Za takie coś:
Cytuj:
Co się zaś tyczy wc-ekspertów z ppa, gdzie poszedłeś się wypłakać, to większości są to przypadki które g... widziały, g... używały,

to na normalnym forum byłby ban. Nie rozumiem czemu Mufa toleruje twoje wybryki, raczej z gołębiami na szachownicy ludzie nie dyskutują, weź to pod uwagę.
Dodałem cię do ignorowanych więc ci już nie odpiszę. Mogę się nie zgadzać z kimś, a mimo to prowadzić dyskusję. Ale przyzwolenia z mojej strony na takie chamstwo nie będzie.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]